Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-10-03, 15:21
kassianhv Ο χρήστης kassianhv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2003
Περιοχή: IGOUMENITSA
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή S.O.S ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡO

S.O.S. !!!!!!
Χθες παρατήρησα ότι το ένα από τα δυο αγγελόψαρα μου δεν τρώει ή τρώει ελάχιστα, αναπνέει την περισσότερη ώρα από την επιφάνεια, ενώ κινείται με αργές κινήσεις...

Τι μπορώ να κάνω άμεσα για να το σώσω. Του έχω μεγαλύτερη αδυναμία από όλα τα ψάρια. Νατο βάλω καραντίνα σε χαμηλότερη θερμοκρασία και χωρίς τροφή; Τι φάμακο μπορώ να του δώσω; Δε βλέπω να έχει εξανθήματα, ίσως να είναι λίγο κόκκινο πάνω από τα μάτια.


Παρακαλώ πείτε μου σύντομα. Δεν ξέρω αν προλάβω να βρω το pet-shop ανοιχτο, ούτε αν έχουν κατάλληλο φάρμακο.... Γι αυτό θέλω και πρακτικές αλλά και επιστημονικές σύμβουλές άμεσα ....
__________________
Αυτός που δεν κάνει λάθη, συνήθως δεν κάνει τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-03, 15:36
kassianhv Ο χρήστης kassianhv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2003
Περιοχή: IGOUMENITSA
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Re: [color=red] S.O.S ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡO[/color]

Να προσθέσω ότι στο ενυδρίο δεν έχω φυτά, ενώ το μέγεθος του είναι 65Χ55Χ95 (συνολικός όγκος περίπου 300 Lt). Παρακαλώ απαντήστε μου ......
__________________
Αυτός που δεν κάνει λάθη, συνήθως δεν κάνει τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-03, 15:53
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Δώσε μας πρωτα απο όλα τις παραμέτρους του νερου σου και πες μας περισσότερα για την συμπεριφορά του αγγελόψαρου π.χ. ξύνεται σε βραχια, έχει ασπρα στίγματα, μήπως το κυνηγάνε άλλα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-03, 17:04
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Νατο βάλω καραντίνα σε χαμηλότερη θερμοκρασία
Ποτέ σε χαμηλοτερη θερμοκρασια - σε υψηλοτερη πάντα, αυξανεται ο μεταβολισμος του ψαριου και λειτουργει η αμυνα του καλυτερα.
Αυτά για την θερμοκρασια - αλλά συμφωνω με τον προλαλησαντα - πες μας τι γινεται λιγο πιο λεπτομερως, και τις παραμετρους - pH, ammonia, nitrites, nitrates.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-10-03, 09:38
kassianhv Ο χρήστης kassianhv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2003
Περιοχή: IGOUMENITSA
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Re: S.O.S ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡO

Δεν μετράμε καμία παράμετρο στο ενυδρίο, ο άντρας μου επιμένει πως σε τόσο μεγάλο ενυδρίο (300 Lt) με τον καλό αερισμό και το φίλτρο ενεργού άνθρακα, αφού δεν έχουμε και αληθινά φυτά, δε χρειάζεται. Είχε ενυδρίο ο ίδιος πολύ παλιά, και το κρίνει άσκοπο. Έχω όργανο pH όμως κάπου στην αποθήκη και μπορώ να κάνω μια μέτρηση μόνη μου. Για νιτρικά - νιτρώdη όμως λίγο δύσκολο...

Σήμερα το πρωί (3η μέρα) το αγγελόψαρο ήρθε λίγο προς το μπροστά μέρος του ενυδρίου, χωρίς ξανά να φάει. Διαπίστωσα μια τριπούλα και στις 2 πλευρές, περίπου 2 mm κάτω από τα μάτια του. Σήμερα θα μπορέσω να πάω σε pet-shop. Tί φάρμακο μπορώ να αγοράσω και πως να κάνω τη θεραπεία μήπως και το γλιτώσω; Τη θερμοκρασία τη ρύθμισα στους 27 οC.

Δώστε μου ότι πληροφορίες μπορούν να με βόηθήσουν...

Υ.Γ. Την τελευταία βδομάδα τους είχα αλλάξει τροφή, είχε φέρει μια καινούρια στο Pet-shop, και μου έλεγε ο ιδιοκτήτης πως είναι εξίσου καλή με την TETRA-complete που τους έδιδα. Επέμεινα πως δε με ενδιαφέρει αν είναι φτηνότερη. Θέλω να μη μου δημιουργήσει πρόβλημα... Τώρα τους δίδω την Tetra την πράσινη.
__________________
Αυτός που δεν κάνει λάθη, συνήθως δεν κάνει τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-03, 10:19
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν όσον αφορά τις μετρήσεις είναι απόλυτα απαραίτητες για τον έλεγχο της σωστής λειτουργίας ενός ενυδρείου, ούτως ώστε να μπορέσουμε να δημιουργήσουμε ένα περιβάλλον όσο το δυνατό πιο κοντά στις συνθήκες του φυσικού βιότοπου για το κάθε είδος αλλά και για να ξέρουμε κατά πόσο λειτουργεί ο βιολογικός καθαρισμός του ενυδρείου μας. Ας μη ξεχνάμε πως όσο καλύτερες είναι οι συνθήκες τόσο πιο ανθεκτικά είναι τα ψάρια μας απέναντι στις ασθένειες. Και δεν είναι μόνο η καλή οξυγόνωση του νερού που είναι απαραίτητη για τα ψάρια μας.
Ο ενεργός άνθρακας δε νομίζω να χρειάζεται εκτός και αν τοποθετήθηκε μετά από κάποια θεραπεία με σκοπό να απομακρύνει τα χημικά.
Αν δεν κάνουμε τους απαραίτητους ελέγχους θα έχουμε συνεχώς "αδικαιολόγητες" ασθένειες και απώλειες πολλές από τις οποίες δε θα ήταν καθόλου αδικαιολόγητες αν κάναμε μετρήσεις και διαπιστώναμε τις συνθήκες του ενυδρείου μας. Λυπάμαι που το λέω έτσι ωμά αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.
Όσον αφορά το αγγελόψαρο σου αν οι τρυπίτσες τώρα εμφανίστηκαν ίσως πρόκειται για την ασθένεια Hole in the head που προκαλείται από τα Hexamita. Δεν έχω καθόλου εμπειρία από αυτή την ασθένεια (μακριά από τα ενυδρεία μου) ούτε ξέρω αν είναι συχνή στα αγγελόψαρα. Όποιος ξέρει περίσσότερα ας πει τη γνώμη του. Αυτό που είναι απαραίτητο είναι να κάνεις τις απαραίτητες μετρήσεις GH, KH, pH, NH3, NO2, NO3, και να μετά να διορθώσεις αν χρειάζεται τις συνθήκες του ενυδρείου σου.
Κουράγιο, περαστικά στο ψαράκι σου και το board εδώ είναι για κάθε βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-10-03, 11:31
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό που είναι απαραίτητο είναι να κάνεις τις απαραίτητες μετρήσεις GH, KH, pH, NH3, NO2, NO3, και να μετά να διορθώσεις αν χρειάζεται τις συνθήκες του ενυδρείου σου.
Αρχισε να μετρας τις συνθήκες και μετά θα δουμε για την φαρμακολογία, αν απαιτείται βεβαια. Πολλες από τις αρρώστιες των ψαριών ιαίνονται χωρις την χρήση φαρμάκων.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-03, 12:06
kassianhv Ο χρήστης kassianhv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2003
Περιοχή: IGOUMENITSA
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Θα προσπαθήσω να κάνω τις μετρήσεις που μου προτείνετε, αν βρω βέβαια κατάλληλα όργανο ή δείκτες στο Pet-shop σήμερα (τι μου προτείνεται να ζητήσω; Πόσο υπολογίζεται ότι στοιχίζει. Αν και το πρωί φαινόταν να είναι καλύτερα εξακολουθούσε να μην τρώει. Πλησίαζε προς τα flakes -ενώ τις προηγούμενες μέρες τα απέφευγε- χωρίς όμως να τρώει. Πόσες μέρες μπορεί να αντέξει χωρίς φαγητό; Χρειάζεται να το βάλω σε καραντίνα;
__________________
Αυτός που δεν κάνει λάθη, συνήθως δεν κάνει τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-10-03, 13:52
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Τα τεστ ammonia, nitrites, nitrates θα σου κοστίσουν 40-50 εύρο ,μπορείς να πάρεις εναλλακτικά ένα τεστ 5 σε ένα που είναι σε στικ με κόστος τα 15 εύρο.
Η τροφή που τους δίνεις αν είναι η Tetraphyll δεν κάνει για τα αγγελόψαρα μιας και είναι για ψαριά που τρέφονται με άλγη και φυτά.
Δυστυχώς δεν θα αντέξει πολύ καιρό χωρίς τροφή ,αγόρασε κάποια <<ζωντανή τροφή>> όπως αποξηραμένα bloodworms η κάποια παρόμοια λιχουδιά μήπως το καταφέρεις να φάει.
Μπορείς να πεις θερμοκρασία ,κάθε ποτέ και πως κανείς αλλαγές νερού.
Επίσης δες αν υπάρχει κάποιο ψάρι που το ενοχλεί .
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-10-03, 20:56
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αν οι τρύπες που είδες είναι συμμετρικές και στις δυο πλευρές του ψαριού, δεν πρόκειται για Hole in the Head (HITH). Αν ήταν ΗΙΤΗ τότε θα παρατηρούσες περισσότερες και μεγαλύτερες τρύπες μέρα με τη μέρα. Εφόσον είναι συμμετρικές ως προς το σώμα του ψαριού, είναι απολύτως φυσιολογικές.

Επίσης η Hexamita δεν είναι η αιτία και ούτε προκαλεί την HITH, απλώς είναι ένα παράσιτο που εκμεταλλεύεται την κατάσταση του ψαριού με ΗΙΤΗ και βρίσκει την ευκαιρία να εποφεληθεί.

Είναι σημαντικό να προσέχουμε την διατροφή των ψαριών μας και όχι να τους δίνουμε μόνο ένα ή δύο είδη τροφών. Έτσι τους εξασφαλίζουμε καλύτερη υγεία.

Όπως επίσης με την πρώτη υποψία για ασθένεια σε κάποιο ψάρι, το πρώτο βήμα είναι μια καλή αλλαγή νερού.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-10-03, 04:04
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή Re: S.O.S ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡO

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kassianhv
Δεν μετράμε καμία παράμετρο στο ενυδρίο, ο άντρας μου επιμένει πως σε τόσο μεγάλο ενυδρίο (300 Lt) με τον καλό αερισμό και το φίλτρο ενεργού άνθρακα, αφού δεν έχουμε και αληθινά φυτά, δε χρειάζεται. Είχε ενυδρίο ο ίδιος πολύ παλιά, και το κρίνει άσκοπο
Mετά απο την μελέτη σου μέσα στο board πρέπει να έχεις καταλάβει ότι ο άντρας σου δεν έχει δίκιο.Ούτε ο αερισμός ούτε το φιλτρο άνθρακα είναι ικανά να δημιουργήσουν καλές συνθήκες στο ενυδρείο σου.Ο άνθρακας χρησιμοποιείται για την απορρόφηση χημικών στοιχείων απο το νερό και αντικαθίσταται κάθε 25 μέρες.Δεν προσφέρει τίποτε άλλο μέσα στο νερό.Όσο για τον αερισμό ,εγώ δεν χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο.Τί άλλο έχεις μέσα στο φίλτρο σου;Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού και πόσο;
Μήπως έχεις προσθέσει πέτρες και ξύλα αμφιβόλου καταλληλότητας;
Αν ναι τι σκληρότητα έχει το νερό σου;
Όταν και εγώ ξεκινησα έχασα 2 αγγελόψαρα.Ήταν νωθρά και δεν έτρωγαν.Στο τέλος κολυμπούσαν χωρίς ισορροπία και λίγο ,ως τη στιγμή που πέθαναν.Τα νιτρικά και νιτρώδη ήταν υψηλώτερα του φυσιολογικού.Δεν πέθαναν απο καμία ασθαίνεια.
Δεν νομίζω ότι φταίει το είδος της τροφής που τους χορηγείς.
Τι φίλτρο έχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-11-03, 13:12
kassianhv Ο χρήστης kassianhv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2003
Περιοχή: IGOUMENITSA
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Έχει περάσει μια βδομάδα από όταν αρρώστησε το αγγελόψαρο. Τελικά γύρω από τις τρυπίτσες -οι οποίες είναι λίγο πάνω από το στόμα, στην άριστερή του πλευρά- υπάρχει και χνούδι. Κάναμε αλλαγή νερού πριν 5 μέρες, -σχεδόν τη μισή ποσότητα- να κάνουμε ξανά σήμερα;

Τελικά το παράξενο μάλλον είναι ότι ζει ακόμα.

Εδώ στην Ηγουμενίτσα υπάρχουν μόνο μεμωνομένα τα TESTs, με μπουκαλάκια υγρών, κάθε ένα από τα οποία όμως στοιχίζει ~20 Ευρώ. Θα πρέπει δηλαδή να δώσουμε πάνω από 100 Ευρώ. Μήπως είναι καλύτερα να δώσουμε το 300Lt ενυδρίο σε κανέναν άλλο, γιατί, νιόπαντροι είμαστε και έχουμε και άλλα έξοδα...

Τίποτα πιο πρακτικό; Θέλω να το σώσουμε το αγγελοψαράκι μας, αλλά αν δεν είχα ασφάλεια δημοσίου δύσκολα θα έδιδα 100 ευρώ για να πάω σε γιατρό για εμένα...
__________________
Αυτός που δεν κάνει λάθη, συνήθως δεν κάνει τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-11-03, 22:46
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

http://www.fishpalace.org/Disease.html

kοίταξε εδώ για την ασθαίνεια mouth fungus ή cottonmouth
Καλό θα ήταν το ψάρι να απομονωθεί και να δεχτεί θεραπεία
π.χ. fungus cure της Aquarium pharmaceuticals που την έχω δοκιμάσει με επιτυχία εγώ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-11-03, 00:55
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Τα τεστ στα ζητήσανε τα παιδία γιατί εκτός από το αποτέλεσμα που είναι η αρρώστια υπάρχει και αιτία π.χ ύπαρξη αμμωνίας ,υψηλά νιτρικά και νιτρώδη το καθένα με διαφορετική αιτία και αντιμετώπιση.
Πρέπει να διορθώσεις την κατάσταση αλλιώς θα ξανά αρρωστήσει και πολύ πιθανό και τα υπόλοιπα ψαριά .
Αν δεν έχεις άλλο ενυδρείο κάνε την θεραπεία σε αυτό αλλά αφαίρεσε το άνθρακα πριν την ξεκινήσεις , μπορείς να ξαναβάλεις άνθρακα μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας .
Έγιναν μερικές ερωτήσεις, μήπως μπορείς να απαντήσεις;
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-11-03, 12:00
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: S.O.S ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡO

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Obelix
Αν δεν έχεις άλλο ενυδρείο κάνε την θεραπεία σε αυτό αλλά αφαίρεσε το άνθρακα πριν την ξεκινήσεις , μπορείς να ξαναβάλεις άνθρακα μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας .
Εάν και εφόσον δεν είναι ήδη τοποθετημένος πάνω από έναν μήνα οπότε – ουσιαστικά – είναι άχρηστος.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-11-03, 15:37
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

έχεις απόλυτο δίκιο αλλά έχει συζητηθεί ξανα.Η Κασσιανή έχει γράψει ότι έχει ενεργό άνθρακα αλλα δεν έχει αναφέρει αν τον ανανεώνει.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-11-03, 15:42
kassianhv Ο χρήστης kassianhv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2003
Περιοχή: IGOUMENITSA
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Άρα ο ενεργός άνθρακας είναι άχρηστος ... Τέλος πάντων, το βιολογικο φίλτρο πάντως φαίνεται να λειτουργεί κανονικά. Αλλαγές νερού κάνουμε κάθε περίπου ένα μήνα, ανανεώνοντας περίπου 15% του νερού. Έτσι μας είπαν ... έτσι κάνουμε. Εξάλλου το ενυδρίο είναι 300 Lt οπότε θεωρούμε πως με τον αερισμό και το φιλτράρισμα δε χρειάζεται αλλαγή νωρίτερα. Το αγγελόψαρο ζει ακόμα, όμως η τρύπα στο προσωπάκι του όλο και μεγαλώνει και έχει αγγίξει πια το στόμα. Να το απομονώσουμε; Σήμερα που προλαβαίνω το pet-shop ανοιχτό θα του αγοράσω φάρμακο και νεο antichlor για να του κάνω δεύτερη αλλαγή νερού μέσα σε μια βδομάδα -αλλαγή 50% για αυτή την περίπτωση είναι προτιμότερη;. Απαντήστε μου πριν του κάνουμε την αλλαγή το απόγευμα
__________________
Αυτός που δεν κάνει λάθη, συνήθως δεν κάνει τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-11-03, 16:50
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: S.O.S ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡO

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kassianhv
Τέλος πάντων, το βιολογικο φίλτρο πάντως φαίνεται να λειτουργεί κανονικά. Αλλαγές νερού κάνουμε κάθε περίπου ένα μήνα, ανανεώνοντας περίπου 15% του νερού.
Δυστυχώς εάν δεν κάνετε τεστ στο νερό, δεν μπορούμε να ξέρουμε εάν το βιολογικό σου φίλτρο δουλεύει σωστά.

Γενικότερα πρέπει να κάνουμε αλλαγές νερού κάθε βδομάδα περίπου 20-30 %.
Καλό θα είναι να του κάνεις ακόμα μια αλλαγή νερού πριν βάλεις το φάρμακο, και μετά σύμφωνα με της οδηγίες του φαρμάκου.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-11-03, 00:31
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

τι θεραπεία θα του κάνεις;
κοίταξες το site που σου έγραψα να τσεκάρεις την αρρώστια;
Σου τόνισα ότι ο αερισμός του νερού δεν προσφέρει τίποτοτα στην υγεία του νερού σου
Σε έχουμε ρωτήσει τι φίλτρο έχεις και τι έχεις βάλει μέσα.
Εχω αμφιβολίες ακόμα και άν είναι στρωμένο το νερό σου
Ολοι σου είπαμε να κάνεις τα τεστ.Αγόραστε τουλάχιστον ένα stick 5in1 που είναι και φτηνό.
Ενώ πρέπει να αλλάζεις 80 λιτρα νερό την εβδομάδα ,εσύ αλλάζεις 45 λίτρα το μήνα.Τι σχέση έχει ο αερισμός και το φιλτράρισμα που έτσι και αλλιώς γίνεται ,με την αλλαγή νερού;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-11-03, 09:39
kassianhv Ο χρήστης kassianhv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2003
Περιοχή: IGOUMENITSA
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Πήγα το μεσημερι στo pet-shop αλλά δεν είχε κάποιο φάρμακο για fungi. Αγόρασα καινουριο antichlor της TETRA για να κάνω τουλάχιστον νέα αλλαγή, και να ζητήσω να μου στέίλουν από Γιάννενα φάρμακα και τα sticks αλλά γυρίζοντας σπίτι, το αγγελοψαράκι μου .... ψυχοραγούσε. Μετά από λίγα λεπτά είχε πεθάνει.
Ξέρω, τα κλάματα δεν έσωσαν κανέναν... θα επισπεύσω επίσκεψη σε Γιάννενα ή Αθήνα, για να εφοδιαστώ με ότι χρειάζεται για παρακολούθηση ποιότητας νερού και να προμηθευτώ τίποτα αντιβιοτικά...
Όσο για την αλλαγή 80 Lt κάθε βδομάδα, θα την ακολουθήσω αν και σε 2 pet-shop μου είχαν προτείνει 10-15 % κάθε 20-30 μέρες, κι εγώ από υπερβολή ξεπερνούσα το 15%, μέσα όπως σε αυτό το διάστημα...
Sorry για τον ερασιτεχνισμό μου και την επιπολαιότητα με την οποία έχουμε αντιμετωπίσει το θέμα, φτάνοντας τώρα σε τούτο το θύμα. Πυροβολήστε μας ...
__________________
Αυτός που δεν κάνει λάθη, συνήθως δεν κάνει τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-11-03, 12:40
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Συνήθως τα pet shop έχουν λιγα προϊόντα για ενυδρεία και οι μαγαζάτορες είναι σχεδον ασχετοι.
Γι'αυτό έχεις εμας .
Δεν πρόκειται να σε πυροβολήσει κανένας γιατί όλοι έχουμε περάσει το δικό σου στάδιο.
Βλέπεις ότι σε κάθε ερώτησή σου δέχεσαι 4-5 απαντήσεις.Δεν καταλογίζουμε ευθύνες, μόνο βοηθάμε.
Ελπιζω να τσέκαρες την ασθαίνεια.Το fungus mouth είναι σοβαρή αρρώστια αλλά έχω την εντύπωση ότι συνέβαλαν και άλλοι παράγοντες για την απώλεια του ψαριού σου.
Πρόσεχε!Το mouth fungus είναι μεταδοτικό.Εξέτασε προσεκτικα τα στόματα των αλλων ψαριών σου.Αν υπαρχει πτώμα απο άλλο ψάρι μέσα στο ενυδρείο πιθανών απο εκεί ξεκίνησε το κακο.

Να παραγγείλεις το Tetra test 5 in 1 και να κοιτάξεις την ημερομηνία λήξης του.Είναι πολύ καλό, φτηνό και αξιοπιστο .Εμένα τουλάχιστον δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ.
Πεσ'μας τι έχει μέσα το φιλτρο σου;
Μπορεί να χρειαστεί να παραγγείλεις και άλλα πράγματα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07606 seconds with 14 queries