Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-12-03, 11:13
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Πρόβλημα με καλιμπράρισμα

Έχω το pHco2ntroll της EHEIM για να ρυθμίζω τη ροή CO2 στο ενυδρείο και να κρατώ σταθερή την τιμή του pH. Το πρόβλημα είναι ότι μου τέλειωσε το υγρό για καλιμπράρισμα στην τιμή 9.18 και κανείς δε μπορεί να μου το φέρει. Ο μαγαζάτορας που ρώτησα πήρε τηλ στην αντιπροσωπεία και ρώτησε και του είπαν ότι σταμάτησε να κυκλοφορεί αυτό το υγρό και να κάνω λκαλιμπράρισμα με το άλλο υγρό.
Για να ολοκληρωθεί η διαδικασία του καλιμπραρίσματος πρέπει να γίνει καλομπράρισμα πρώτα στο 7 και μετά το 9.18. Είναι δυνατό μια εταιρεία σαν την EHEIM να βγάλει ένα σύστημα και μετά από μερικούς μήνες να σταματήσει να κυκλοφορεί απαραίτητα προϊόντα για τη λειτουργέια αυτόυ του συστήματος; Δε μπορεσα να βρω αυτό το προϊόνόύτε σε κάποιο από τα online καταστήματα.
Το πρόβλημα είναι ότι το pHμετρο έχει απορυθμιστεί εδώ και ένα μήνα σχεδόν και δε μπορώ να το ρυθμίσω. Μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω αυτό το προϊόν;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-12-03, 13:41
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Mπορείς να βρεις υγρα για καλυμπράρισμα στον Mπακάκο και σε όλους που πουλάνε όργανα (έχει και ο βιότοπος) απλά δεν ξέρω άν έχει 9 γιατι η Ηαnnα τα καλιμπράρει με 4-7 αλλα και 7-9 διαλέγεις το combination οπότε σίγουρα έχει και το 9 o εισαγωγέας και η aquatica φέρνει calibration υγρά και όποιος δουλεύει τον παράσχο απο ενυδρειάδικα μπορεί να σου φέρει. Δες επίσης αν το εheim καλιμπράρει και στο 4-7 combination.
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-12-03, 16:41
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Παύλο. Δυστυχώς δεν το σκέφτηκα να κάνω μια ερώτηση πριν έρθω Αθήνα. Πάντως έψαξα στο internet και βρήκα σε διάφορες τιμές αλλά όχι αυτό που ήθελα. Το pHμετρο της EHEIM κάνει στο 7 και στο 9.18 καλιμπράρισμα. Άλλη μια ερώτηση. Αν βρω απο άλλη εταιρεία υγρό στο 9.18 μπορώ να κάνω καλιμπράρισμα το δικό μου pHμετρο που είναι της EHEIM;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-12-03, 16:51
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Εχω την εντυπωση οτι Μπακακος υπαρχει και στην θεσσαλονικη, κοντα στην Αγια Σοφια.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-12-03, 16:55
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Θα το ψάξω και αν υπάρχει θα πάω το απόγευμα. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-03, 19:28
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Σε ένα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη βρήκα υγρό για καλιμπράρισμα αλλά στην τιμή 9,21 ±0.02. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω για το pHμετρο μου που θέλει 9,18 για καλιμπράρισμα;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-12-03, 05:00
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thediscusman
Σε ένα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη βρήκα υγρό για καλιμπράρισμα αλλά στην τιμή 9,21 ±2. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω για το pHμετρο μου που θέλει 9,18 για καλιμπράρισμα;
Ναι μπορείς
Αλλά έχω την απορία!!
ΓΙΑΤΙ δεν είπες εκείνη την ημέρα??????
Επειτα πρέπει να το καλιμπράρεις και στα 4.00
Σκέψου πως εσύ θέλεις να έχει περισσότερο ακρίβεια κάτω απο 6,5 PH
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-12-03, 10:10
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Για να καλιμπράρεις το phμετρο χρειάζεσαι δύο υγρά διαφορετικής σύνθεσης. Συνήθως το ένα είναι 7 και το άλλο μπορεί να είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο απλά να έχει απόκλιση για να μπορείς να κάνεις το κεντράρισμα. Πάρε οτιδήποτε βρεις στην αγορά είτε 4 είτε 9 είτε 10
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-12-03, 11:04
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Συμφωνώ ότι αν μπορούσα να κάνω καλιμπράρισμα στο 7 και στο 4 θα είχα ακριβέστερη μέτρηση σε τιμές κάτω του 7 αλλά το συγκεκριμένο pHμετρο δεν κάνει καλιμπράρισμα στο 4. Είναι συγκεκριμένες οι τιμές στις οποίες καλιμπράρει και αυτές είναι στο 7 και στο 9,18.
Θα πάρω αυτό το υγρό στο 9.21 και άντε το πολύ να έχω απόκλιση στη μέτρηση κατά 0.03.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03668 seconds with 14 queries