Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-06-12, 16:51   #1
Συμβουλές σε αρχάριο
gNickg
Junior Member
Εγγραφή: 29-06-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gNickg Ο χρήστης gNickg δεν είναι συνδεδεμένος 29-06-12, 16:51
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεία σας και καλώς όρισα
Πρόσφατα αποφάσισα να ξανά χρησιμοποιήσω ένα ενυδρείο που είχε ο πατέρας μου 6 χρόνια πίσω και επειδή κουράστικε να το καθαρίζει το παράτησε εως που βούλωσε το προπελάκι του φίλτρου και βγήκαν όλα αυτά που κρατούσε το φίλτρο (εσωτερικό ήταν). Στη συνέχεια το έβγαλε έξω (το ενυδρείο είναι 270 λίτρα περίπου) και το άφησε εκεί. Ε να μην τα πολυλογώ αποφάσισα να το πάρω στο δωμάτιο μου γιατί κρίμα ήταν...
Τα πέταξε όλα βέβαια (ακόμα και τα στάρτερς για τις λάμπες) και έτσι αναγκάστηκα να το ξαναφτιάξω απο το 0.
Ξέρω δυό τρία πράγματα αλλά θα ήθελα να με συμβουλεύσετε και να με ενημερώσετε για τα τυχόν λάθη που έχω κάνει.
Το ενυδρείο αυτή τη στιγμή έχει ένα εξωτερικό φίλτρο για ενυδρεία εως 300 λίτρα και μια διπλη αεραντλία με δύο αερόπετρες για να φεύγει η αμμωνία από το νερό , η τουλάχιστον αυτή νομίζω οτι είναι η δουλεία τους και χαλικάκι και κανα δύο πετρούλες , α και φωτισμό με σποτάκια μέχρι να μαζέψω λεφτά για κάτι πιο σωστό.
Στην έξοδο του φίλτρου έχω βάλει το έξτρα που κάνει το waterfall effect και ρυθμισμένο έτσι ώστε να οξυγωνονεται το νερό.
Το ενυδρείο το γέμισα με νερό και έβαλα σε λειτουργεία το φίλτρο 2 εβδομάδες πριν πάρω ψάρια ελπίζοντας να δημιουργηθεί κάπως το περιβάλλον μιας που πρέπει να κατέβω θεσσαλονίκη (Ζω σε περιοχή αρκετά μακρυά από το κέντρο) και να καθαρίσει απο χλόριο (3 πετ σοπ,κανένα δεν είχε μπολι, ουτέ καν αντιχλώριο). Τα ψάρια είναι χρυσόψαρα γιατί ο τύπος από το πετ μου είπε οτι μόνο αυτά επιβιώνουν χωρίς θερμοστάτη. το ένα είναι απο αυτά τα μαύρα με τα ''πρησμένα'' μάτια.
Θα ήθελα να μου πείτε αν αυτά που κάνω μέχρι στιγμής είναι σωστά και επίσης τι μπορώ να κάνω με το πρόβλημα με το χλώριο.
Επίσης ο τύπος από το πετ μου είπε κάτι για αλλαγές στον άνθρακα,στον υαλοβαμβακα και στα άσπρα του φίλτρου κάθε μήνα γιατί θα δημιουργηθεί χολέρα. Κατά πόσο ισχύει αυτό; Είναι απαραίτητο να γίνεται κάθε μήνα; Επίσης πόσο κοστίζουν τα ανταλλακτικά αυτά;
Και τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτά το φίλτρο και η υδραντλία είναι αρκετά για να φεύγει η αμμωνία από το νερό.
Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά για τον χρόνο σας και συγγνώμη αν το κείμενο βγήκε μεγάλο.
Εμφανίσεις: 3542
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-06-12, 17:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ορισες.
Πριν βαλεις ψαρια, πρεπει να διαβασεις τα sticky θεματα στην κατηγορια των αρχαριων γιατι εχεις λαθος αντιληψη για πολλα πραγματα που γραφεις.

Διαβασε για τον κυκλο του αζωτου και τη βιολογκη φιλτρανση που δεσμευει την αμμωνια.

Η αεραντλια χρησιμοποιειται οταν, και μονο οταν, χρειαζεται εξτρα οξυγονωση (αυτη ειναι η δουλεια της, προσφερει οξυγονο αναταρασοντας την επιφανεια του νερου, αυτο μπορει να γινει ομως συνθηως επαρκως και απο την εξοδο του φιλτρου)
Δεν ειναι για αμεση δεσμευση αμμωνιας (απλα εμμεσα αν δεν υπαρχει οξυγονο στο νερο εκτος των ψαριων πεθαινει και η βιολογια που δεσμευει την αμμωνια κα τα νιτρωδη - το ιδιο δηλητηριωδη)

Ο ενεργος ανθρακας ειναι χημικη φιλτρανση και σε ενυδρειο με χρυσοψαρα (που δεν εχει φυτα που χρειαζονται λιπασμα - το οποιο και απορροφα) καλο κανει.
Ναι θελει καθε μηνα αλλαγη.
Χολερα δεν θα πιασει το ενυδρειο, αλλα κατακρατα πολλα ο ανθρακας και κρατα το νερο καθαρο απο οργανικα, κιτρινο.
Το συνθετικο βαμβακι (δεν ειναι κοινος υαλοβαμβακας) ειναι μηχανικη φιλτρανση, δεν ειναι οτι χαλαει, αλλα βουλωνει ευκολα και αν καθεσαι να το πλενεις θα χαλας πιο πολυ νερο απο το να παρεις καινουριο χυμα σε σακουλα. Κανα δυο φορες παιρνει πλυσιμο πριν την αλλαγη (αναλογα τη βρωμα που μαζευει και το σημειο που ειναι τοποθετημενο στο φιλτρο, καθε 7-30 μερες)
Τα ασπρα υλικα δεν καταλαβα τι ειναι. Μαλλον βιολογικο υλικο.
Για δες μηπως ειναι καποιο απο αυτα http://petcumulus.gr/index.asp?page=category&id=12


SOS: Τα βιολογικα υλικα, τα καθαριζουμε μονο με νερο που εχουμε βγαλει το το ενυδρειο
Συντηρηση στο φιλτρο και τα υλικα, κανε καθε φορα που πεφτει η ροη αρκετα, ή καθε 3-6 μηνες. Οποιο ερθει πρωτο.

Το μπολι δεν ειναι για το χλωριο, ειναι για να ολοκληρωθει αμεσα ο κυκλος του αζωτου (στρωσιμο). Εχει στα sticky (υπομνηματα) θεματα των αρχαριων, πληροφοριες και για αυτο.


Αποχλωριωση μπορεις στην αναγκη να κανεις αφηνωντας το νερο σε δοχειο ανοιχτο (μονο μη παει τιποτα μεσα) με αεροπετρα για μερικες ωρες (πχ 12 εισαι σιγουρος) και θα εχει γινει και εξαερωση απο τα αερια των σωληων του δικτυου. Αν ειναι σε εσωτερικο χωρο θα ειναι και ετοιμο για αλλαγη χωρις ρυθμιση θερμοκρασιας (το νερο της αλλαγης πρεπει να εινα σχεδον ιδιο με του ενυδρειου).
Ναι δεν χρειαζεται θερμανση το χρυσοψαρο, αν ειναι common ειδος, παει και κατω απο 10C (σταματαει να τρεφεται ομως), αν ειναι fancy ειδος οπως το Black moor που λες απο 18-25C ειναι ιδανικα (15-28C ακρα)
Απο αντιχλωριο προτεινω αυτο, το πιο οικονομικο (1 ml μονο, στα 40 λιτρα αλλαγης) και αποτοξικοποιει και αμμωνια στην αναγκη, βοηθαει και στην αναπλαση της μεμβρανης στο σωμα του ψαριου.

Το ενυδρειο ειναι πολυ καλα λιτρα για fancy χρυσοψαρα.
Μπορεις να βαλεις μεχρι 6-7 (για να χωρανε και να μεγαλωσουν)
Ζουν 20-40 χρονια αλλα μεγαλωνουν γρηγορα στην αρχη.
Μη τα βαλεις ολα μαζι. Ενα καθε 7-15 μερες για ασφαλεια. Να προλαβαινει να αναπτυσεται η βιολογια στο φιλτρο που θα καλυπτει τους ρυπους τους.

Το φιλτρο που εχεις υποψιαζομαι οτι δεν φτανει για τα ψαρια.
Μια φωτο? μαρκα μοντελο? κατι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-06-12, 17:34
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

γεια σου φίλε.
διάβασε τα υπομνήματα στην κατηγορία των αρχαρίων και ότι δεν καταλαβαίνεις ρώτα.
πρέπει άμεσα να πάρεις υγρά τεστ (αν δεν έχεις) για να μετράς τις παραμέτρους του νερού σου. ξεκίνα με τεστ για (αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά).
πάντως είναι πολύ καλά τα λίτρα σου (πόσα ψαράκια είναι) και έχεις και εξωτερικό φίλτρο, το θέμα είναι αν έχει στρώσει...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-06-12, 18:00
gNickg Ο χρήστης gNickg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας!
Ναι πράγματι, διάβασα αυτά που μου είπατε και μου έρχεται να τρέξω να τα βγάλω απο το ενυδρείο,μιας που τα έχω είδη βάλει....
Είναι 3 μέχρι στιγμής,φαίνονται καλά μέχρι τώρα (είναι δραστήρια δηλαδή),μερικές φορές βέβαια μερικές φορές μαζεύονται σε ένα συγκεκριμένο σημείο στο ενυδρέιο και κάθονται (απο 2 εως 30 λεπτά), κάθε μερα.
Θα έπρεπε να ανησυχώ;
Για το αντιχλώριο θα φροντίσω να πάω το συντομότερο γιατί πρέπει να κάνω αλλαγή στο νερό μέσα στην άλλη βδομάδα, αλλά και αυτό με το κουβά και την αερόπετρα δεν το ήξερα!
το φίλτρο ονομάζεται haquoss maxxxima 1000, θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτογραφίες. Είναι εξωτερικό και απ'όσο λέει καλύπτει ενυδρεία εως 350 λίτρα.
είναι μάλλον αυτό: http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2608 αλλά μάλλον το αμέσως μεγαλύτερο (αν και φαίνεται να είναι από άλλη εταίρεια αυτό που έχω, εξωτερικά είναι ακριβώς τα ίδια).
Επίσης ναι το βιολογικό υλικό εννούσα και αυτό για το βαμβάκι, ο ίδιος μου είπε οτι είναι υαλοβάμβακας και μου το έδωσε να το πιάσω και ήταν όντως η υφή του όπως αυτή του υαλοβάμβακα :$ Μήπως δεν είναι καλό, να το αλλάξω με αυτό που προτίνεις ;;
Ευχαριστώ και πάλι!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-06-12, 18:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ταισμα τωρα μηδενικο και συχνες αλλαγες νερου (και καθε μερα)
Πηρες τον δυσκολο δρομο.
Μονο με τεστ νερου μπορεις να ξερεις τι γινεται πλεον.
Το μπολιασμα ειναι η ευκολη και αμεση λυση.

Μπορεις εναλλακτικα να πας πισω τα δυο και να κρατησεις το ενα κανωντας μερικες αλλαγες νερου και ταιζοντας με μεγαλη τσιγγουνια για κανα 30-40 μερες πριν βαλεις το επομενο.
Και βακτηρια εμποριου και ο θεος βοηθος.


Ενας κουβας δεν φτανει για αλλαγη σε 270 λιτρα. (αν ειναι καθαρα νερο και οχι ο συνολικος ογκος του ενυδρειου μαζι με καπακι κλπ - υπολογιζεις σε εκατοστα, μηκος Χ πλατος Χ καθαρο υψος νερου και διαιρεις δια 1000)
Το 25-35% που γινεται συνηθως αλλαγη, ειναι 80-90 λιτρα στα 270
Θελεις ενα βαρελι για ελιες (αχρησιμοποιητο)


Το φιλτρο δεν λεει ποσα υλικα χωραει αλλα φαινεται ΟΚ.
http://www.aquarialand.com/product_i...c2c82cf0b512cf
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-06-12, 18:27
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

έτοιμα βακτήρια ίσως βοηθήσουν;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-06-12, 18:39
gNickg Ο χρήστης gNickg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ταισμα τωρα μηδενικο και συχνες αλλαγες νερου (και καθε μερα)
Πηρες τον δυσκολο δρομο.
Μονο με τεστ νερου μπορεις να ξερεις τι γινεται πλεον.
Το μπολιασμα ειναι η ευκολη και αμεση λυση.

Μπορεις εναλλακτικα να πας πισω τα δυο και να κρατησεις το ενα κανωντας μερικες αλλαγες νερου και ταιζοντας με μεγαλη τσιγγουνια για κανα 30-40 μερες πριν βαλεις το επομενο.
Και βακτηρια εμποριου και ο θεος βοηθος.


Ενας κουβας δεν φτανει για αλλαγη σε 270 λιτρα. (αν ειναι καθαρα νερο και οχι ο συνολικος ογκος του ενυδρειου μαζι με καπακι κλπ - υπολογιζεις σε εκατοστα, μηκος Χ πλατος Χ καθαρο υψος νερου και διαιρεις δια 1000)
Το 25-35% που γινεται συνηθως αλλαγη, ειναι 80-90 λιτρα στα 270
Θελεις ενα βαρελι για ελιες (αχρησιμοποιητο)


Το φιλτρο δεν λεει ποσα υλικα χωραει αλλα φαινεται ΟΚ.
http://www.aquarialand.com/product_i...c2c82cf0b512cf
Είναι 270 λίτρα καθαρό ,είχα κάνει την μέτρηση αυτή και τότε (έβγαινε περίπου 273 λίτρα νομίζω)
Ναι αυτό είναι το φίλτρο!
Το συναρμολόγισε μπροστά μου, ήταν 4 θήκες, μια που είχε τα διχτάκια του άνθρακα, μια με το βιολογικό υλικό, μια με το μαύρο το σκληρό το σφουγγαρι και μια με τον ''υαλοβάμβακα''
Τεστ νερού θα ψάξω στα πετ της περιοχής (μήπως και έχουν)τώρα για το μπόλιασμα προσπάθουσα να βρω μισό μήνα ρωτόντας αρχικά τα πετ εδώ, τα οποία (τρια είναι συνολικά) έχουν σταματήσει να φέρνουν ψάρια γιατί δεν αγοράζουν πια, ένα μόνο έχει 2 ψαράκια σε ένα ενυδρειο αλλά δεν το ρίσκαρα γιατί φαινόταν πολύ άσχημα και τα ψάρια αλλά και το νερό...
Πρέπει οπότε να κατέβω απο εκεί που προμηθεύτικα τα ψάρια= 2 με 3 λεωφορεία τουλάχιστον . Τα ψάρια ένας θεός ξέρει πως τα κουβάλησα...
Πόσο νερό απαιτήται για το μπόλιασμα γιατι στο ποστ που υπάρχει δεν αναφέρει (απο το στίψημο που λεει πχ μπορεί να μαζευθεί και μισή κανάτα νερό που λέει ο λόγος :Ρ) ; Αν είναι μικρή ποσότητα καλώς αλλίως δεν το βλέπω να μπορώ να φέρω
αλλά πρώτα απ'όλα...Μπορώ να κάνω αυτή την διαδικασία από τη στιγμή μου θα έχω ειδή έστω και ένα ψάρι μέσα;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-06-12, 19:32
pigasosaek Ο χρήστης pigasosaek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2012
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Αφού ακολουθήσεις τις οδήγιες πιο πάνω που σου λένε τα παιδιά, διάβασε κ αυτό για τα χρυσοψαρά σου :

Παράθεση:
το ένα είναι απο αυτά τα μαύρα με τα ''πρησμένα'' μάτια
http://animal-world.com/encyclo/fres.../BlackMoor.php

To 2ο που έχεις πως είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-06-12, 20:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για μπολι θα παρεις απο συνχομπιστα (βαλε αγγελια και πες περιοχη σου)
Οχι απο καταστημα
Νερο δεν θελει πολυ. Κεραμικα υλικα στρωμενα θελει και καμποση μουργα μεσα σε λιγο νερο.

Διοργανώνονται και ψαροκαφεδες, http://www.aquatek.gr/vb/showthread....382#post676382 (θεσ/νικη γραφεις στο προφιλ σου)
οπου μπορεις να πας να συζητησεις με συνχομπιστες ενυδρειακα θεματα και να ζητησεις απο πριν να σου φερει καποιος μπολι (αν και καλο ειναι με το που το παρεις στα χερια σου, να φυγεις σφαιρα να πας να το ριξεις μεσα στο φιλτρο σου)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-06-12, 01:49
gNickg Ο χρήστης gNickg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pigasosaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού ακολουθήσεις τις οδήγιες πιο πάνω που σου λένε τα παιδιά, διάβασε κ αυτό για τα χρυσοψαρά σου :

http://animal-world.com/encyclo/fres.../BlackMoor.php

To 2ο που έχεις πως είναι?
Tο δεύτερο έχει μακρύα πορτοκαλόασπρη ουρά (και ολόχρυσο)http://animal-world.com/encyclo/fres...ilGoldfish.php και το άλλο ασημί κοιλιά με κοντή σχετικά πορτοκαλί ουρά και ολόκληρο σχεδόν πορτοκαλί http://animal-world.com/encyclo/fres...onGoldfish.php !
Ευχαριστώ για τις πληροφοριες (και για τα ψαρια και για σένα φίλε delta)
Ζω σε προάστιο τις θεσσαλονίκης και πραγματικά δεν έχω βρει ακόμα άνθρωπο με ενυδρείο (έχω βάλει να ρωτήσουν και να μου δώσουν τηλέφωνα απο συνολικά καμια 100 ανθρώπους... :Ρ)
Σας ευχαριστώ και πάλι και για οτι νεότερο θα σας ενημερώσω!
Επίσης κάτι τελευταίο το γεγονος οτι συνήθως κατα τις βραδινές ώρες μαζεύονται σε εκείνη την συγκεκριμένη γωνία στο ενυδρείο είναι ανησυχητικό; έχει σχέση με την αμμωνία;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-06-12, 02:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gNickg Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης κάτι τελευταίο το γεγονος οτι συνήθως κατα τις βραδινές ώρες μαζεύονται σε εκείνη την συγκεκριμένη γωνία στο ενυδρείο είναι ανησυχητικό; έχει σχέση με την αμμωνία;
Συνηθως εχουν μια μερια για να ησυχαζουν αλλα δεν αποκλειεται τιποτα απο τη στιγμη που δεν ειναι στρωμενο το φιλτρο και δεν εχεις μετρησεις που να αποδεικνύουν το αντιθετο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-06-12, 11:13
gNickg Ο χρήστης gNickg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
έτοιμα βακτήρια ίσως βοηθήσουν;
απ'όσο διάβασα στο φόρουμ δεν κάνουν κάτι το ιδιαίτερο
Δεν ξέρω για να είμαι ειλικρινής.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνηθως εχουν μια μερια για να ησυχαζουν αλλα δεν αποκλειεται τιποτα απο τη στιγμη που δεν ειναι στρωμενο το φιλτρο και δεν εχεις μετρησεις που να αποδεικνύουν το αντιθετο.
Σήμερα (σε λιγότερο απο μια ώρα θα πάω να πάρω μπολι (βρήκα επιτέλους άνθρωπο!!!) και μ είπε οτι έχει και μερικά χαρτάκια μετρήσεων...
Αντιχλώριο δεν ξέρω που θα βρω...μάλλον θα κάνω τον τρόπο που μου πρότεινες..

Το μπόλι καλύτερα να το βάλω μέσα στο φίλτρο ετσι;
Αυτός μου είπε μπορεί να μου δώσει λίγο απο το βαμβάκι του φίλτρου του να το βάλω μέσα στο δικό μου για καλύτερη δουλειά
Αλλά....ο ¶νθρακας δεν θα τα καταστρέψει ;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gNickg : 30-06-12 στις 11:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-06-12, 13:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gNickg Εμφάνιση μηνυμάτων
απ'όσο διάβασα στο φόρουμ δεν κάνουν κάτι το ιδιαίτερο
Δεν ξέρω για να είμαι ειλικρινής.
-------------------------


Σήμερα (σε λιγότερο απο μια ώρα θα πάω να πάρω μπολι (βρήκα επιτέλους άνθρωπο!!!) και μ είπε οτι έχει και μερικά χαρτάκια μετρήσεων...
Αντιχλώριο δεν ξέρω που θα βρω...μάλλον θα κάνω τον τρόπο που μου πρότεινες..

Το μπόλι καλύτερα να το βάλω μέσα στο φίλτρο ετσι;
Αυτός μου είπε μπορεί να μου δώσει λίγο απο το βαμβάκι του φίλτρου του να το βάλω μέσα στο δικό μου για καλύτερη δουλειά
Αλλά....ο ¶νθρακας δεν θα τα καταστρέψει ;;
Τα βακτηρια αν τα δουλεψεις σωστα κανουν δουλεια μαζι ματο Prime.
Ομως δεν μπορουν να κανουν θαυματα οταν βαζεις πολλα ψαρια μαζι και ταιζεις πολυ.

Προιοντα διαφορα οπως αντιχλωριο που δεν βρισκεις, μπορεις να βρεις σε καταστηματα online, τεστ κιτ απο το ebay και σε ομαδικες παραγγελιες

Οχι δεν καταστρεφει τη βιολογια (βακτηρια) ο ανθρακας.
Αν ηταν ετσι δεν θα μπορουσε να μπει καν στο ενυδρειο, αφου ολη ζωη εκει στηριζεται στη βιολογια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-06-12, 15:26
gNickg Ο χρήστης gNickg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα βακτηρια αν τα δουλεψεις σωστα κανουν δουλεια μαζι ματο Prime.
Ομως δεν μπορουν να κανουν θαυματα οταν βαζεις πολλα ψαρια μαζι και ταιζεις πολυ.

Προιοντα διαφορα οπως αντιχλωριο που δεν βρισκεις, μπορεις να βρεις σε καταστηματα online, τεστ κιτ απο το ebay και σε ομαδικες παραγγελιες

Οχι δεν καταστρεφει τη βιολογια (βακτηρια) ο ανθρακας.
Αν ηταν ετσι δεν θα μπορουσε να μπει καν στο ενυδρειο, αφου ολη ζωη εκει στηριζεται στη βιολογια
ναι εντάξει απλά σε μικρό αριθμό νόμιζα οτι υπήρχε μια πιθανότητα...
Όπως και να έχει ολα ΟΚ με το μπόλιασμα και ο άνθρωπος μου έδωσε κ 5 τεστ αν και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό τώρα να έχει αμμωνία μέσα αλλά θα στρώσει και να μη ανησυχω.
Είχε και ένα περισευούμενο μπουκαλάκι με βακτήρια και μου το έδωσε και αυτό

α και μου είπε να πάω σε ενα πετ να πάρω καινούργιο άνθρακα γιατί αυτός θα έχει ρουφήξει πολύ χλώριο και χρειάζεται το συντομότερο άλλαγμα...
Είναι όντως έτσι;
όποτε νομίζω σιγά σιγά μπαίνουν σε μια σειρά τα πράγματα..
Σήμερα εφ'όσων έβαλα τα βακτήρια πρέπει να αλλάξω πάλι νερό ;;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-06-12, 18:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gNickg Εμφάνιση μηνυμάτων
1. α και μου είπε να πάω σε ενα πετ να πάρω καινούργιο άνθρακα γιατί αυτός θα έχει ρουφήξει πολύ χλώριο και χρειάζεται το συντομότερο άλλαγμα...
Είναι όντως έτσι;

2. Σήμερα εφ'όσων έβαλα τα βακτήρια πρέπει να αλλάξω πάλι νερό ;;
1. Ισως. Αναλογα την ποσοτητα του χλωριου, τον κορεσμο του ανθρακα
Παντως δεν ειναι δουλεια αυτο,
Ακομα και αποχλωριωση μεσω ανθρακα να εκανες θα επρεπε να γινει πριν μπει το νερο στο ενυδρειο γιατι τη καποια ζημια του την κανει, μεχρι να το απορροφησει ο ανθρακας.

2. Αναλογα. Δεν εχεις μετρησεις αμμωνιας νιτρωδων.
Το "θα στρώσει και να μη ανησυχεις" δεν ειναι σωστο.
Οτι θα στρωσει, θα στρωσει, αλλα τα ψαρια θα το πληρωσουν με τη ζωη τους ειτε αμεσα. ειτε μακροχρανα.
Αυτα απο ενα σημειο και πανω, ειναι τοξικα σε μαρκα παραμονη των ψαριων σε αυτην, και απο ενα σημειο και μετα ειναι και αμεσα τοξικη και εχεις θανατους.
Η αμμωνια καταστρεφει τα εσωτερικα τους οργανα και μπορει να δεις και αφου στωσει το ενυδρειο να πεθαινουν τα ψαρια στα "καλα καθουμενα"
Αντιμετωπιση προβληματος με αμμωνια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-06-12, 20:29
gNickg Ο χρήστης gNickg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Να ξανά σημειωθεί πως η αποχλωρίωση μέσω άνθρακα έγινε σχεδόν έναν μήνα ΠΡΙΝ μπει το όποιο δίποτε ψάρι μέσα στο ενυδρείο, οπότε δεν νομίζω οτι δημιουργήθηκε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα...
Επίσης έκανα και σήμερα μια ακόμα αλλαγή στο νερό (με τον τρόπο αποχλωρίοσης) και έκανα μια μέτρηση μετά την αλλαγή (0,05 μου έβγαλε)
Ελπίζω να μειωθεί και άλλο τις επόμενες μέρες και με τα βακτήρια...
Σε ευχαριστώ πολύ και εσένα και τους υπόλοιπους Χομπίστες για την βοήθεια σας μέχρι στιγμής! Οι πληροφορίες ήταν πολύ χρήσιμες!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθήστε τον Αρχάριο tnick Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 23 25-05-11 21:20
νεα λίμνη απο αρχάριο tzortzakisnikos Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 26 01-05-11 18:52
Αρχάριο set-up SOUM Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 11-09-08 22:45
Συμβουλές για έναν αρχάριο και το ενυδρείο του...(πολύ κλασσικός τίτλος) kats7h0d Αρχάριοι γλυκού νερού 32 17-03-08 13:57
Συμβουλές σε αρχάριο xenofon Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 26-01-06 08:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09151 seconds with 13 queries