Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-13, 12:37
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

παιδια γεια σας!
θα ηθελα τις συμβουλες σας για να διωρθωσω καποια λαθη που εχω κανει σχετικα με τα φυτα μου!ας τα παρουμε απο την αρχη!το ενυδρειο μου ειναι αυτο http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1537 ξεκινοντας να πω οτι το ενυδρειο φυτευτηκε αφου ειχαν μπει τα ψαρια μεσα! χρησημοποιησα 15 λιτρα ψιλης κοκομετριας χαλικι 1-2 mm χρωματος μπεζ αλλα επειδη λερωνε πολυ απο τις ακαθαρσιες καθε 2η μερα σχεδον εκανα το πρωτο λαθος (ακουγοντας τον πετσοπα) και εριξα αλλα 10 λιτρα χαλικι απο πανω πολυ πιο σκουρο αλλα και αρκετα πιο χοντρο στα 6-8mm περιπου ολο μαζι ειναι περιπου στους 5-6 ποντους!!στην συνεχεια το φυτεψα (πριν απο 40 ηερες) με ευκολα και γρηγορης αναπτυξης φυτα(Hygrophyla polysperma -Hygrophyla difformis- Hygrophyla polysperma Rosanervig - Ludwigia repens "Rubin" - Cabomba caroliniana)τωρα οι τιμες του νερου που ειχα ηταν χαλια αλλα και αυτες τις διεπιστωσα αφου το ειχα φυτεψει!αρκει να πω οτι το νερο τις βρυσης ειχε πανω απο 100 NO3!!δειτε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71114 τα φυτα μειναν σε αυτες τις τιμες για περιπου 25 ημερες!
αυτο το ελυσα αγοραζοντας μια Α/Ο και κανοντας πολες αλλαγες νερου εριξα τις τιμες !απο λιπασματα χρησιμοποιο μονο Seachem Flourish σε καθε αλλαγη νερου!απο φωτισμο εχω 2 λαμπες τ8 30w της philips στα 190 λιτρα καθαρο νερο περιπου και η χρονοπεριοδος ειναι στις 8 ωρες!τα φυτα μου δεν ειναι σε καλη κατασταση και δεν εχουν βγαλει ακομα ριζες με αποτελεσμα τα ψαρια να τα ξεφυτευουν συνεχεια!το μονο φυτο που την γλιτωσε και αναπτυσετε ειναι η Cabomba caroliniana!συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αλλα εχω πελαγωσει και δεν ξερω τι πρεπει να κανω!σαν πρωτη κινηση λεω να αλαξω τις λαμπες βαζοντας μια growlux και μια daylight!
παρακαλω οποιος μπορει ας βοηθησει!!!!!
ευχαριστω προκαταβολικα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-13, 16:54
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

μια απο τα ιδια και σημερα!φυτα να επιπλεουν και εκτος αυτου εμφανιστηκαν και οι πρωτες αλγες στο χαλικι!!καποιος να βοηθησει???????
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-13, 17:11
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Δεν είμαι και ο πιο κατάλληλος για να δώσει συμβουλές για φυτά
αλλά νομίζω ότι τα προβλήματα είναι ότι -δεν έχεις υπόστρωμα με λίπασμα ή έχεις ανεπαρκή λίπανση-οι λάμπες σου όπως σωστά λες θέλουν αλλαγή.
Τι νιτρικά έχεις τώρα? (τα χρειάζονται τα φυτά).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-13, 17:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Υποστρωμα δεν νομιζω να χρειαζεται για αυτα τα φυτα. Μπορουν να αναπτυχθουν και χωρις αυτο.

Το θεμα ειναι οτι ειχες σχετικα λιγο φωτισμο και ακαταλληλου ισως φασματος για να ενισχυσεις τη σωστη φωτοσυνθεση(αν και πολλοι χρησιμοποιουν απλες ηλεκτρολογικες λαμπες και εχουν καλη αναπτυξη φυτων). Η λιπανση πολυ πιθανο να σου προκαλεσε και τις αλγες αν ηταν εντονη, γιατι αν ειχες και 100 νιτρικα, σιγουρα τα φυτα σου ειχαν αρκετα θρεπτικα, τα οποια δεν μπορουσαν να τα καταναλωσουν ολα. Εκει ηρθαν οι αλγες να βοηθησουν.

Το φυτεμα πως ακριβως το κανεις και φευγουν τα φυτα? Μπορεις να ανοιξεις μια τρυπα στο χαλικι με το δαχτυλο σου, να βαλεις το φυτο και μετα να το σκεπασεις καλα με το χαλικι. Δεν θα φυγει, ετσι.

Με το διαφορετικης κοκκομετριας χαλικι να ξερεις, θα εχεις προβλημα. Με το καιρο ολο το ψιλο θα παει κατω και θα μεινει στην επιφανεια το αλλο. Δεν ειναι απιθανο να δημιουργηθουν και αναεροβιες περιοχες γιατι το κατω μπορει να πετρωσει, με οχι θετικα αποτελεσματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-13, 18:03
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Smile

Δημήτρη καλησπέρα,

επειδή έχουμε ακριβώς τα ίδια φυτά θα σε συμβούλευα να κάνεις μια μικρή επένδυση σε υπόστρωμα και την πλήρη σειρά λίπανσης της SEACHEM.
Πρώτη μου φορά ασχολήθηκα με ενυδρείο και μάλιστα φούλ φυτεμένο και τα φυτά δεν τα προλαβαίνω. Κλαδεύω, ξεριζώνω, τους αλλάζω θέσεις και αυτά θεριεύουν και πάλι. Το υπόστρωμα βοηθάει πάρα πολύ (2-3 εκ Flourite) καθώς και το πρωτόκολλα IE (Estimative Index) με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού. Θα βρεις πολλά γραμμένα στο forum για το συγκεκριμένο.

Αν το αποφασίσεις θα σου στείλω ένα εξελόφυλλο με τις συνιστώμενες αναλογίες από την Seachem.

Μία λάμπα Grolux θα βοηθήσει και επίσης απαραίτητο είναι το CO2. Μπορεί να λένε ότι τα εύκολα φυτά δεν το χρειάζονται αλλά αν τους το δώσεις δεν θα το αρνηθούν
Εγώ προς το παρόν χρησιμοποιώ το EXCEL της Seachem (πω, πω θα νομίζουν ότι τους κάνω διαφήμιση) και έχω λαμπρά αποτελέσματα. Πρόσεχε μόνο αν έχεις γαρίδες, δεν τα πάνε καλά με το EXCEL.

Δυστυχώς οι άλγες στα φυτεμένα είναι σχεδόν αναπόφευκτες. Προσπάθησε τις ώρες εκτός φωτοπεριόδου να είναι το δωμάτιο κάπως σκοτεινό (τράβα κουρτίνες κλπ). Με μια οδοντόβουρτσα καθαρίζεις τις πέτρες σου και τα διακοσμητικά σου, με ένα σφουγγαράκι τα τζάμια και με τα δάκτυλά σου ένα-ένα τα φύλλα (ναι ξέρω θέλει υπομονή) για να μπορούν να φωτοσυνθέτουν τα φυτά σου.
Τον καθαρισμό θα τον κάνεις πάντα ΠΡΙΝ την αλλαγή νερού για να "ρουφάς" μετά τα αιωρήματα έξω από το ενυδρείο. Και βάλε και κανένα σαλιγκάρι ή/και SAE. Κάνουν εξαιρετική δουλειά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-13, 18:13
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Χωρις μπουκαλα CO2, παντως, με φουλ λιπανση και υποστρωμα, θα εχεις μεγαλο προβλημα με τις αλγες. Εχει μεγαλη διαφορα ενα low tech απο ενα high tech φυτεμενο. Ή θα γινουν ολα σωστα, ή δεν θα γινει τιποτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συμβουλες scooby14 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 20-05-10 02:16
diy 45-30-30 συμβουλες mao DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 16-09-09 04:13
Συμβουλες ggeos Malawi 6 09-04-08 22:46
συμβουλεσ για κοι thu vu Αρχάριοι γλυκού νερού 4 21-03-08 16:49
συμβουλες vanilla Αρχάριοι γλυκού νερού 12 08-05-07 13:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04445 seconds with 13 queries