Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-14, 23:32
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή DIY Co2 2ος τροπος....

Γεια σας,ανοιγω αυτο το θεμα γιατι υπαρχει σαν υπομνημα μονο η παραγωγη με τη ζαχαρη και τη μαγια,
δε ξερω αν ειναι καινουργιος τροπος παραγωγης co2 αυτος που χρηςημοιποιειτε σε ενυδρεια πλεον....δε νομιζω, αλλα αποτι βλεπω στο διαδικτυο ειναι αρκετα ¨διασημος¨...και ειδικοτερα σε αλλους τομεις και οχι στα ενυδρεια...ΜΟΝΟ!!!χαχαχα!!!

Ειδα μερικα βιντεο στο youtube και γελαγα, ελεος με τους καμμενους!!!το χρησιμοποιουνε για το μεγαλωμα ¨φυτων¨.....!

Τελος παντων θα πω τον προλογο μου πρωτα.....,

Γνωριζω οτι αυτα τα DIY co2 δεν ειναι για πολυ, τουλαχιστον για εμενα που οταν ημουν Ελλαδα το βαρεθηκα σε λιγες μερες και πηγα σε μπουκαλα ph contoroler και οοοολα τα σχετικα,γνωριζω επισης και πως αυτη η αγορα μου θα αποδειχθει πατατια γιατι δε συγκρινετε με τη μπουκαλα κτλ αλλα ειπα να δοκιμασω και να σας ενημερωσω το συντομοτερο δυνατον που το παραλαβω.

Ειναι λοιπον ενα kit παραγωγης DIY Co2 με σοδα και κιτρικο οξυ η ξυδι....

http://www.ebay.co.uk/itm/Pro-DIY-CO...item53f37359d6

Ακριβο δε το λες και μιας εχω διαβασει ενα σωρο σχολια στο διαδικτυο λεω...ας το παρω και ας ξερω που θα καταληξει!
Η τιμη ειναι μια χαρα αφου ειναι με το διαχυτη και ενα γυαλινο σωληνακι καμπυλωτο για να μη τσακιζει το σιλικονουχο, εχει βαλβιδα ασφαλειας που ειναι ενδιαφερων (τωρα δε ξερω αν δουλευει λογω made in china), μανομετρο κτλ και το βρηκα ελκιστικο ως δοκιμη.

Εχω διαβασει παρα πολλα για το συγκεκριμενο ,κακα και καλα λογια αλλα τιποτα βασιμο.
Οι αποψεις διιστανται και ειναι παντελως στα ακρα αφου εχω διαβασει.....

οτι βρωμαει-οτι δε μυριζει καθολου,

οτι κραταει μερικα δευτερολεπτα- οτι κραταει σχεδον 2 μηνες,

οτι δεν ειναι ασφαλες-οτι ειναι ασφαλες,

οτι απο τη χημικη αυτη ζημωση παραγωνται και αλλες ενωσεις οι οποιες επιβαρυνουν το ενυδρειο και υπαρχουν θανατοι στους ζωντανους οργανισμους-οτι δε υπαρχει κανενα προβλημα και ο τυπος που το χρησιμοποιει εδω και 3 μηνες δεν εχει δει τιποτε το παραξενο ουτε θανατους,

Ελεος λοιπον το αγορασα και εγω και αν εχετε και εσεις υπομονη θα σας ενημερωσω για τα παντα.

Ασχετο, το νερο στο Μονακο-Γαλλια ειναι κατευθιαν για χτισιμο.....νερο απο εδω και τσιμεντο....

Gh .....δε ειναι καν μετρησιμο δεν υπαρχει το χρωμα στο χρωματολογιο
Kh 120 mg
Ph 7,3
Τι μπορει να επιβιωσει???Μονο οι πετρες!

Για γαριδαδικο το παω αλλα δε βλεπω ουτε τα φυτα να ζουν.θα κανω μια παρουσιαση τωρα κιολας για να μη μου φωναζετε...

Με βλεπω να αγοραζω ΑΟ...

Θα εχεται νεα μου συντομα οταν το παραλαβω λοιπον.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-14, 11:41
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Διάβασε εδώ, η βαλβίδα ασφαλείας δεν δουλεύει αυτόματα, είναι για να εκτονώνεις εσύ την πίεση όταν το δεις και ξεπερνάει τα 2Bar. Ήθελα και εγώ να το πάρω αλλά τελικά κατέληξα σε μπουκάλα γιατί όπως γράφει στο post #39 θέλει να το κουνάς 1-2 φορές τη μέρα. Αν τελικά το χρησιμοποιήσεις έχει μερικά tips στο post #48, αυτό που διάβαζα και αλλού είναι ότι πρέπει να αλλάξεις την βελονοειδή βαλβίδα για να μην ρυθμίζεις όλη μέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-14, 22:12
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Ωραιος!!!
Ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-14, 13:31
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Το παρελαβα προχθες λοιπον, πρωτα απολα να πω το κοστος το συνολικο.

24 ευρω το συστημα Co2 μαζι με bubble counter ,διαχυτη και ενα ακομη σωληνακι U.
7.50 ευρω 1 κιλο κιτρικο οξυ το οποιο μαλλον θα μου φτασει βαση αλλων χρηστων με τα λεγομενα τους περιπου 4-5 μηνες.
3 ευρω 500gr μαγειρικη σοδα.

Συνολο :34,50 ευρω

Βεβαια το κοστος μειωνετε περιπου στα 4-5 ευρω αν χρησιμοποιησετε ξυδι αντι κιτρικου οξεος.

Μεχρι στιγμης η εμπειρια μου με το συγκεκριμενο ειναι εξαιρετικη σε σχεση με τη μαγια-ζαχαρη που ειχα δοκιμασει παλιοτερα γιατι,

1.Εχω Co2 σε λιγοτερο απο 3 λεπτα.
2.Δε χρειαζετε να εχει καποια α σταθερη θερμοκρασια το μειγμα για να παραγει co2.
3.Ειναι πολυ πιο καθαρο, δε βρωμιζεις εννοω κατσαρολακια, χερια κτλ.
4.Ειναι πιο σταθερο.
5.Δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις λαθος στις αναλογιες ή να σκοτωσεις τους μυκητες της μαγιας καταλαθος και να περιμενεις μια ολοκληρη μερα και τελικα να αποτυχεις.
6.Ειναι τραγικα ασφαλες οσο και η μπουκαλα co2.
7.Οταν τα φωτα ειναι κλειστα δε χρειαζετε να υπαρχει ροη co2 για να υπαρχει και μια σταθερορητα στο ph αφου κλεινουμε απλα τη βελονοειδη ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΥΝΔΙΝΟ εκρηξης, 2 μερες που τρεχει το συστημα το κλεινω μαζι με τα φωτα και η πιεση δεν ανεβαινει ουτε πεφτει, ειναι σταθεροτατο στα 1,5 bar.(βεβαια το πρωτο βραδυ το ειχα αγχος και το κοιταγα συνεχεια)
8.Μπορεις να το συνδεσεις με ηλεκτρομαγνητικη κιολας και ανοιγει και να κλεινει μονο του μαζι με τα φωτα και ολα μαζι με χρονοδιακοπτη.(ανεβαινει το κοστος...)

Δε μου ερχετε κατι αλλο στο μυαλο αυτη τη στιγμη, οτι παρατηρησεις εχω θα τις γραφω εδω, καλες και κακες φυσικα!

Για μενα δεν ειναι και φθηνη λυση co2 αλλα δεν ειναι και ακριβη, ειναι κατι ενδιαμεσο σε ζαχαρη-μαγια και μπουκαλα στο οικονομικο, αλλα πιο φθηνη απο τη μπουκαλα ομως.
Σε βαθος χρονου ομως νομιζω πως η μπουκαλα θα ερχεται πιο φθηνη, δε θυμαμε ποσο κανει το γεμισμα και καθε ποτε για μια 2κιλη.

Για το ποσες μερες θα κρατησει χωρις να ξανακανω το μειγμα θα σας ενημερωσω φυσικα, αυτα προς το παρον και οτι νεοτερο θα το γραψω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-03-14, 16:04
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Εισαι ωραιος,βαλε φωτο να δουμε το συστημα σου και ενημερωνε το αρθρο με προβληματα,δυσλειτουργιες,θετικα κτλπ ανα τακτα χρονικα διαστηματα να το βλεπει ο κοσμος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-14, 18:07
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Αυτα λοιπον κοστισαν 34.50 μαζι με τα μεταφορικα.

Και το συστημα οπως ειναι τωρα και δουλευει ρολοι, μεχρι στιγμης.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image.jpg
Εμφανίσεις:  1249
Μέγεθος:  51,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-04-16, 15:48
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παρελαβα την προηγουμενη βδομαδα καινουρια μικρομετρικη και εβαλα ξανα πανω την ηλεκτρομαγνητικη που την ειχα εκτος..Κανενα προβλημα με την παροχη στο ανοιξε-κλεισε,ειχες δικιο φιλε pagokofti τελικα στην μικρομετρικη ηταν το προβλημα..10 μερες τωρα η πιεση σταθεροτατη στο 2 και με μισο κιλο κιτρικο-σοδα και 1 φυσ/δευτ υπολογιζω να μου βγαλει πανω απο 1,5 μηνα τελεια δηλαδη!!!

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-04-16, 16:11
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μια χαρά Δεν είναι και ότι καλύτερο ποιοτικά αυτές οι μικρομετρικές, την έχω πατήσει κι εγώ μια φορά... Έσφιγγα, έσφιγγα, τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-04-16, 23:02
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

καλησπερα παιδια να σας πω και εγω την κατασταση μου,
το εφτιαξα το συστηματακι ολα κανονικα με ηλεκτρομαγνητικη πανω εμενα εδωσε κατευθειαν μπουρμπουλιθρες και η πιεση φενετε να ειναι κοντα στο 1 δεν ξερω αν πρεπει να το ανεβασω και πως μπορω να το ανεβασω τωρα που τρεχει επισης μετα το bubble counter εχω βαλει Τ για τροφοδοτω 2 ενυδρεια ενα 100αρι και ενα 20αρι τα μπουκαλια ειναι αναμεσα στα ενυδρεια και στο μικρο ειναι ακριβως διπλα η εξοδος ενω στο αλλο εχω μακρι σωλινακι μεχρι την αλλη πλευρα που ειναι και η εξοδος του φιλτρου και εχω βαλει την εξοδο του συστηματος απο κατω, αυτα σας τα λεω γιατι στο μικρο φαινονται καθαρα οι μπουρμπουλιθρες ενω στο αλλο δεν βλεπω κατι και για να μπορεσω να δω πρεπει να διπλωσω το ενα σωλινακι που παει στο μικρο ωστε να του κοψω τελειως την παροχη η να αυξησω την παροχη αρκετα ωστε να αρχισει να βγαζει και αυτο. τι μπορω να κανω ωστε να βγαζουν και τα δυο ταυτοχρονα? λετε να φταινε οι αποστασεις και επιδη το ενα ειναι πιο μικρο το μηκος να φευγει απο εκει ολο το co2?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-04-16, 12:32
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Πιέζοντας την πρώτη μπουκάλα, θα πέσει περισσότερο κιτρικό οπότε θα αυξηθεί και η πίεση!! Γύρω στο 2 είναι μια χαρά...
Ρόλο δεν παίζει τόσο το μήκος αλλά το βάθος που φτάνουν τα σωληνάκια μέσα στο ενυδρείο, όπου υπάρχει διαφορετική πίεση...
Δοκίμασε να τα φέρεις στο ίδιο ύψος από την στάθμη του νερού του κάθε ενυδρείου... Λογικά θα πρέπει να έχεις ίδιο αριθμό φυσαλίδων...
Γενικότερα θα χρειαστείς Τ με στρόφιγγες για περισσότερα από ένα ενυδρεία...
Το έχω παρατηρησει και με αεραντλία το παραπάνω που έχει σαφώς μαγαλύτερη πίεση αερίου..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-05-16, 13:26
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παρατηρω πως μετα απο 3 εβδομαδες λειτουργιας του μειγματος με 500γρ κιτρικο+600μλ νερου(στη σοδα καθολου νερο)και πλεον με ηλεκτροβανα 9 ωρες η πιεση ενω ηταν σταθερη στο 2 απο χθες αρχισε να ανεβαινει και σημερα τη βλεπω στο 3..Το μειγμα ειναι στη μεση..Γιατι να συμβαινει αυτο φιλε pagokofti τι λες που να οφειλεται,μηπως θελει λιγοτερο απιονισμενο στο κιτρικο;;Kι ειναι κι αυτες οι ηλεκτρομαγνητικες οι κινεζικες δεν κρατανε πολυ πιεση τη βλεπω ζοριζεται,πεταει κι απο καμια φυσαλλιδα που και που, ενω ειναι κλειστη..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-05-16, 23:11
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Βαλε λιγοτερο νερο στο κιτρικο 400μλ αντι για 600 για πιο δυνατο μειγμα και βαλε 100μλ στη σοδα αντι για καθολου..κι εγω στο επομενο γεμισμα θα βαλω λιγο νερο στη σοδα,μηπως ειναι αυτη η αιτια που μου ανεβασε την πιεση στο 4 θα δειξει.θελει καποιες δοκιμες

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-08-16, 20:11
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Για ένα τέτοιο σύστημα με το 501 σα½Ίστημα τι ακριβώς χρειάζεται από επιμέρους εξαρτηματάκια (βαλβίδες, αεροπετρες.κ.τ.λ) ?
¶ντε να τα μαζεύω σιγά σιγά.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-08-16, 00:19
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Χρήστο, μονο αυτά χρειάζεται και είμαι οκ?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-08-16, 23:02
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

αντί για το τρίτο μπορείς να πάρεις και αυτό για να μετράς τις φυσαλίδες http://www.ebay.com/itm/301930841641

και το τελευταίο που μετράει το CO2 δεν είναι απαραίτητο απλά για να βλέπεις σε τι επίπεδο είσαι,και εγώ τώρα τα μαζεύω τα πράγματα,πιστεύω μέσα στην επόμενη εβδομάδα να έχουν έρθει και όσα μου λείπουν
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-09-16, 14:18
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

το συγκεκριμένο σύστημα με την σύνδεση που δείχνει η εικόνα παραπάνω το έβαλα σε λειτουργιά εδώ και 2 μέρες,το πρόβλημα είναι πως μέσα σε 2 μέρες η μπουκάλα με το ξινό έχει αδειάσει τελείως και όλο το νερό έχει πάει στην μπουκάλα με την σόδα,είναι φυσιολογικό αυτό ή κάτι έχω κάνει λάθος,το σύστημα βεβαία συνεχίζει να βγάζει φυσαλίδες και η ένδειξη είναι στο πράσινο
-------------------------
άκυρο,σταμάτησε να βγάζει και φυσαλίδες (πρέπει να ήταν στα τελευταία του)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristos : 01-09-16 στις 14:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-09-16, 20:35
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Ακολουθησες τη συνδεσμολογια με τις 2 ανεπιστροφες;

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-09-16, 21:09
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

το έχω ακριβώς όπως είναι στην φωτογραφία και έβαλα 250γρ ξινό και άλλο τόσο σόδα,400γρ νερό στο ξινό και 100γρ στη σόδα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-09-16, 22:40
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Κι εγω φιλε μου τα ιδια θεματα ειχα στην αρχη..Μετα απο αρκετους πειραματισμους εχω καταληξει στις παρακατω δοσολογιες..
Κατ αρχην πανε αγορασε (2) 2λιτρα μπουκαλια κοκα κολα..Χαμενη αποκλειεται να παει ετσι κι αλλιως

μπουκαλι Α-500γρ κιτρικο με 900μλ απιονισμενου νερου
μπουκαλι Β-500γρ σοδα με 200μλ απιονισμενου νερου
Προσοχη μη κανεις λαθος στις ανεπιστροφες!!
Επισης το λαστιχο στη σοδα να κατεβαινει κατω κατω στο πατο,πολυ σημαντικο!!

Κουνας να διαλυθει εντελως το κιτρικο με το νερο,το αφηνεις λιγο και μετα βιδωνεις
Κουνας και το β μπουκαλι με τη σοδα να ανακατευτει οσο γινεται και βιδωνεις..
Στη συνεχεια ξερεις πιεζεις το μπουκαλι με το κιτρικο να αρχισει η αντιδραση συνεχως μεχρι η πιεση να παει στο 1 τουλαχιστον.ΔΕΝ χρειαζεται να ανοιγοκλεινεις την μικρομετρικη οσο θα πιεζεις να ανεβει η πιεση δεν υπαρχει λογος..
Τσεκαρεις και τη συνδεσμολογια μη τυχον εχεις διαρροη πουθενα,ακομη και στο buuble counter-εγω ειχα εκει διαρροη κι αναρωτιωμουν γιατι τελειωνει το μειγμα-το κανεις με σαπουνονερο-
Με αυτες τις δοσολογιες και με 1,5φυσ/δευτ.(διαχυση με γυαλ.διαχυτηρα)περναω ενα 2μηνο περιπου χωρις προβλημα με χρηση ηλκεκτροβανας 9h/24
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-09-16, 22:56
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

εγώ το αφήνω 24/24 ανοιχτό,λες γι' αυτό να τελείωσε γρήγορα;;αλλά και πάλι μέσα σε 2 μέρες να τελειώσει;; σήμερα ξανά έβαλα τα υλικά από την αρχή μήπως κάτι δεν έκανα σωστά,θα δείξει ....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-09-16, 23:53
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ το αφήνω 24/24 ανοιχτό,λες γι' αυτό να τελείωσε γρήγορα;;αλλά και πάλι μέσα σε 2 μέρες να τελειώσει;; σήμερα ξανά έβαλα τα υλικά από την αρχή μήπως κάτι δεν έκανα σωστά,θα δείξει ....
Μπα καποιο λαθος εκανες,δε μπορει να τελειωνει σε 2 μερες,βεβαια αμα το δουλευεις 24/24 καθε 7-10 μερες θα γεμιζεις δε συμφερει ετσι Χρηστο...
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-09-16, 10:59
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Το θεμα φιλε sohal ειναι να βρεις την πιο καταλληλη δοσολογια και το συστημα να τρεχει στον αυτοματο..Αμα ειναι να μαστε απο πανω καθε τρεις και λιγο δε συμφερει, ακομη και το difusser παιζει ρολο στην σταθερη πιεση οσο περιεργο κι αν ακουγεται..
Βεβαια καλη μαγκια αυτη με το μαγνητακι που αναφερεις!!
Δυστυχως θελει πειραματισμους στην αρχη..
Εγω πλεον το δουλευω με ηλεκτροβανα και το τσεκαρω τις πρωτες 2-3 ημερες που ξεκιναει, ρυθμιζω την πιεση το υπολοιπο διαστημα παει μονο του.

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-09-16, 11:15
Sohal Ο χρήστης Sohal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ναι εχεις δικαιο Θεμη ......και εγω παρελαβα σημερα ηλεκροβανα .....

Ας δοκιμασουμε μερικες αλλαγες στο μειγμα και βλεπουμε .....

http://www.ebay.com/itm/DIY-Aquarium...EAAOSwHoFXrKkf

Εχω κυκλωσει το μαγνητακι στη φωτο

Γιαννης
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  s-l1600.jpg
Εμφανίσεις:  227
Μέγεθος:  28,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-09-16, 11:22
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

ο μαγνήτης πως τραβάει πάνω την μπίλια αφού είναι πλαστική;;και εμένα ίδιο είναι περίπου (το μόνο που αλλάζει είναι η βαλβίδα)

αυτό έχω http://www.ebay.com/itm/381561320060...%3AMEBIDX%3AIT
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-09-16, 11:24
Sohal Ο χρήστης Sohal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Α μια χαρα ... η δικια σου φαινεται καλυτερη !

Μεσα στην μπιλιτσα εχει μεταλλο !
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-09-16, 11:48
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

δεν φαίνεται κάτι ...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-09-16, 14:23
Το avatar του χρήστη mathiu
mathiu Ο χρήστης mathiu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2016
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

Energy 52 ποια η διαφορα Coca Cola απο Lidl με καποιου αλλου καταστηματος;αναφερομαι σε Coca Cola και οχι σε παραπλησιο προϊόν

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-09-16, 14:45
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mathiu Εμφάνιση μηνυμάτων
Energy 52 ποια η διαφορα Coca Cola απο Lidl με καποιου αλλου καταστηματος;αναφερομαι σε Coca Cola και οχι σε παραπλησιο προϊόν

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ισως να μην υπαρχει διαφορα στο μπουκαλι,στην ποιοτητα δηλαδη..Αλλα επειδη ολοι το δουλευουν με το κλασικο μπουκαλι της coca cola(τουλαχιστον απ οτι διαβαζω κι εγω..) και το συστημα μπορει να ανεβασει μεγαλη πιεση,ακολουθω τους "κανονες".
Τις προαλλες ειδα σε μινι μαρκετ 3 λιτρο μπουκαλι κρασιου,με το ιδιο καπακι που φορανε της κοκα κολα..Σκεφτηκα να το παρω να δοκιμασω, αλλα μετα λεω αν κανει κανα μπαμ...αστο καλυτερα..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-09-16, 15:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά, τα μπουκάλια από αναψυκτικά , λίγο πολύ έχουν τις ίδιες αντοχές,
και θα πρέπει να αντέχουν τις πιθανές πιέσεις που μπορεί να αναπτυχθούν από το διοξείδιο,
από κρασί ίσως να μην είναι τόσο ανθεκτικό, γιατί το κρασί δεν έχει διοξείδιο,
επίσης τα μπουκάλια από αναψυκτικά σίγουρα κλείνουν καλύτερα για να μη χάνεται το διοξείδιο που έχουν μέσα,
επομένως πιστεύω πως από οποιαδήποτε μάρκα αναψυκτικού και να βάλετε μπουκάλι είναι το ίδιο.
Και εγω όταν είχα ξεκινήσει το DYI CO2 , 2λιτρο του LIDL είχα βάλει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΡΟΠΟΣ ΨΥΞΗΣ Stivv27 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 27-05-13 14:50
υπαρχει τροπος? ignatios1993 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 32 01-10-12 23:10
Help...Α.Ο και τροπος συνδεσης ! Roussaks Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 29-09-10 19:53
υπαρχει τροπος? agge Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 18 18-10-08 23:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12690 seconds with 14 queries