Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-12-09, 19:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
... Εκτος απο το μεγεθος δεν εχουν καποια αλλη διαφορα??
Προφανως και εχουν αλλα αυτο που μας ενδιαφερει για τη συμβατοτητα ειναι το μεγεθος του ψαριου και πιο συγκεκριμενα το μεγεθος του στοματος τους
Οι εμφανισιακες διαφορες απασχολουν υποκειμενικα μονο απο αποψης θεαματος και γουστου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-12-09, 19:24
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανως και εχουν αλλα αυτο που μας ενδιαφερει για τη συμβατοτητα ειναι το μεγεθος του ψαριου και πιο συγκεκριμενα το μεγεθος του στοματος τους
Οι εμφανισιακες διαφορες απασχολουν υποκειμενικα μονο απο αποψης θεαματος και γουστου.
Απλα για να τα αναγνωρησει 100% οτι ειναι leopoldi!!
Οτι χωραει στο στομα τρωγεται ... Αν και μερικες φορες οτι δε χωραει ... τεμαχιζεται και μετα .... τρωγεται!! Αν αποφασισουν να κανουν ντου ολα μαζι .. δε νομιζω να εχουν τυχη τα καημενα τετρα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-12-09, 19:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σωστοι συλλογισμοι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-12-09, 20:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστοι συλλογισμοι.
Τα λεω στη νυφη .... να τα ακουσει η πεθερα!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-12-09, 20:42
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Συγνωμη λιγο off topic..

Oταν λεμε wild εννουμε πιασμενα απο την φυση?
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-12-09, 21:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Oταν λεμε wild εννουμε πιασμενα απο την φυση?
Συνηθως ναι ...
Αν δεις wild caught ... σιγουρα ναι!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-12-09, 22:53
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...θα το κοιτάξω και γω αν και πλέων δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο απο το να αρχίζω μετά απο λίγο καιρό που θα φανεί το μέγεθος να....χαρίζω!!!!!!!!

Δεν ξέρω για άλλες διαφορές θα κοιτάξω όμως γιατί κάτι υπάρχει ... Το μόνο που παρατήρησα στο κατάστημα είναι το οτι ενώ είχε 2 ακόμα ενυδρεία με σκαλάρια αυτά τα είχε σε ξεχωριστό τανκ περίπου 30 ψάρια και ήταν όλα ακριβώς το ίδιο δεν είχαν δηλαδή διαφορετικά χρώματα όπως τα σκαλάρια στα άλλα δύο τανκ, αλλα ήταν όλα ακριβως ίδια... συν το ότι στην παραγγελία έγραφε ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ του ψαριού, οπότε άν μου έδωσαν κάτι άλλο θα μιλάμε βέβαια ΓΙΑ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ εκ μέρους του καταστήματος.....

¶ν και με αυτό που λέει ο Σπύρος,πάλι ψιλομπέρδεμα είναι,
"...εν θα ειναι και ασχημα να ειναι wild αλλα οταν ειχε αναρτησει τη λιστα παραγγελιας το καταστημα, ειχα κανει δημοσια ερωτηση για το ποια ειναι wild και απαντησε μονο αυτα που εχουν χαρακτηρισμο "wild" ή WF και αυτα δεν εγραφαν κατι αλλο παρα "rio negro"...."

Γιατί η επικεφαλίδα στα συγκεκριμένα είδη που είχαν τη δυνατότητα να φέρουν σε αυτή την παρτίδα ήταν "WILD DISKUS AND ANGELS".
Απο κάτω δεν αναφερόταν κανένα είδος Δίσκου, και αναφέρονταν 3 είδη Σκαλαρίων μεταξύ των οποίων και τα μικρά των οποίων ανέφερε και το τελικό μέγεθος....

Και πάλι βέβαια θα περιμένω να τα δώ να μεγαλώνουν και με τον καιρό θα δούμε....Εδώ πήραμε....μεταλλαγμένα ραμιρέζι!!!!!(βέβαια εκεί δεν ρώτησα ούτε βέβαια μου είπε και κανένας τέτοιο πράγμα....).
Για τίποτα δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος!!!!!!!

"........Το βιοτοπικο θα γινει μουρλια παντως ...."
ΑΑΑΑΑΑ,Αυτοί αν δε με κάνουν βιοτοπικό δεν θα ησυχάσουν με τίποτα!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-12-09, 15:41
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνηθως ναι ...
Αν δεις wild caught ... σιγουρα ναι!!!
Mε ολη την καλη διαθεση αλλα αυτο εμεις το επικροτουμε?Δεν ειναι παρανομο?Ειναι ωραιο να περνουμε τα ψαρια απο την φυση ενω υπαρχουν τοσα αλλα εκτροφης?

Ασχολουμαι με πουλια κυριως και για εμας το να πιασει καποιος πουλι απο την φυση ειναι εγκλημα.Ισχυει κατι αλλο στα ψαρια?

Ισως δεν εχω καταλαβει κατι καλα εγω..
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-12-09, 16:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε ολη την καλη διαθεση αλλα αυτο εμεις το επικροτουμε?Δεν ειναι παρανομο?Ειναι ωραιο να περνουμε τα ψαρια απο την φυση ενω υπαρχουν τοσα αλλα εκτροφης?

Ασχολουμαι με πουλια κυριως και για εμας το να πιασει καποιος πουλι απο την φυση ειναι εγκλημα.Ισχυει κατι αλλο στα ψαρια?

Ισως δεν εχω καταλαβει κατι καλα εγω..
Παρανομο δεν ειναι παρα μονο αν ειναι προστατευομενο ειδος!! Παρολα αυτα ... επεμβαινουμε στο οικοσυστημα και αναταρρασουμε τις ισσοροπιες ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-12-09, 18:15
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Aν παρουμε ενα φυτο (πχ πευκο) απο την φυση παρανομο δεν ειναι?Επομενως αν αιχμαλωτιστει ενα ζωο απο την φυση παρανομο δεν ειναι?Δηλαδη πρεπει να παιρνουμε ψαρια απο την φυση μεχρι κι αυτα να γινουν προστατευομενο ειδος?Γιατι να φτασουμε σε αυτο το σημειο?Οκ ολα για το χομπυ αλλα μην το παρακανουμε..
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-12-09, 19:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειναι λιγο σχετικα ολα αυτα...
π.χ. αν παω και βγαλω μια αδεια αλιειας...ειμαι ελευθερος να ψαρευω στο ποταμι....και να πιασω διαφορα ειδη....
το σημαντικο ειναι ο σεβασμος στη φυση.
θα προτιμουσα κι εγω να μην υπηρχαν wild caught στο εμποριο...αλλα συναμα και να μην υπηρχε ολος αυτος ο εκφυλισμος και οι trendy τασεις στα ειδη....
αν ολα ειχαν την αγρια αρχικη μορφη τους...δε θα με ενδιεφερε κανενα ψαρι πιασμενο στο βιοτοπο του.
παντως θεωρω χρεος των χομπιστων αν εχουν στην κατοχη τους wild caught ψαρια να προσπαθησουν να τα αναπαραγουν ωστε η "αγρια μορφη" να ειναι διαθεσιμη σε πολλους αλλους χωρις να χρειαζεται να πιαστουν αλλα ψαρια και η ζητηση να ειναι μειωμενη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-12-09, 20:48
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...μεγάλη συζήτηση παιδιά....και χωρίς τέλος...πολλές απόψεις μπορούν να ακουστούν και είναι πως το βλέπει προσωπικά ο καθένας...
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να έχω ψάρια στο ένυδρείο μου αλλά ούτε και στη ...σχάρα μου!!! (γιατί να τα διαφοροποιήσουμε και αυτά απο κάποιο οικοσύστημα δεν έχουν "απαχθεί"???) ¶λλος μπορεί να έχει ένσταση όμως για τη μία περίπτωση ή και για τις δύο - σεβαστό...
Εκεί που θα είχα ένσταση και πρόβλημα είναι σχετικά με τα "υβρύδια" ,μεγάλο θέμα και νομίζω πρέπει να υπάρξει ένα θέμα (σόρυ άν υπάρχει και δεν το έχω παρατηρήσει) και να συζητήσουμε λίγο σχετικά με αυτό....
Πάντως για μένα δεν έχει και άδικο για μένα ο φίλος που λέει οτι θα μπορούσαμε πχ να διαλέγουμε καλύτερα "εκτροφής.." προσωπικά στο χόμπι μου μπορεί και να το έκανα ...
Στην διατροφή μου όμως όχι.Ας μη γελιώμαστε...όποτε μου δίνεται η δυνατότητα επιλέγω το .."μή εκτροφής...." και στο ψάρι και σε διάφορα άλλα που μπορούμε να βρούμε απο κυνήγι...
Βέβαια όμως όπως λέει και ο Πάνος πάντα σε..."νόμιμα" πλαίσια...
..Και αυτόν τον.."σεβασμό προς τη φύση" ρε συ Πάνο ο καθένας διαφορετικά την αντιλαμβάνεται...εσύ έχεις 1 θαλασινό ενυδρείο και ένα άλλο με άγρια είδη -έστω με όλη τη φροντίδα που μπορείς να προσφέρεις-, εγώ δεν έχω κανένα και είμαι μόνο φυτοφάγος γιατί δεν θέλω ούτε να αφαιρεθεί η ζωή ενός ζώου...
...Το αυτοκίνητο μου όμως το περνάω με μέσο στο Κτεο γιατί καίει τα άντερά του όπως και το μηχανάκι μου..Επίσης τον καυστήρα στο σπίτι 7 χρόνια μου λέει ο καυστηρατζής να τον αλλάξω αλλα αφου δουλεύει με τα σέρβις έστω και έτσι δεν με ενδιαφέρει καθόλου...Έχω και 4 κλιματιστικά 15 αετίας αλλά αν μου δώσεις εσύ λεφτά θα πάω να τα αλλάξω, τα συντηρώ μόνος...
Έχω και ένα φιλαράκι που ασχολείται με διαφορες περιβαντολλογικές οργανώσεις , άν ακούσει όμως η κόρη και η γυναίκα του οτι το κανίς θα βγαίνει πλέον και με μόνιμο ...ρόζ χρώμα (νομίζεις δε θα γίνει??..) είναι βέβαιο οτι θα πάει να τους το αγοράσει....
¶ντε να μαζευτούμε να βγάλουμε ποιός έχει το μεγαλύτερο....σεβασμό!...

...ξεφύγαμε λίγο αλλα δε πειράζει όλο " τι ωραίο που είναι το ενυδρείο σου" θα λέμε??????????
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 21-12-09, 01:07
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

η αλιευση ψαριων για το χομπυ δεν επηρεαζει το οικοσυστημα

Νοτιος Αμερικη
ειναι αδυνατον να υπεραλιευθει λογω μορφολογιας εδαφους εκτασης των νερων κλπ επισης με τους δισκους πχ που γινεται και το μεγαλυτερο θεμα

οι δισκοι που πιανονται ειναι οι ατυχοι που μενουν μακρυτερα απο τα κλαδια και τις ριζες των δεντρων που καλυπτονται απο νερο και που μεσα εκει δεν μπαινουν δυχτια και υπαρχει και ο μεγαλυτερος πλυθυσμος τους
επισης η καθε τοποθεσια ειναι καβατζωμενη και μυστικη απο τους περισσοτερους "κυνηγους" ψαριων και αυτη τους ζει δεν ειναι χαζοι να υπεραλιευουν

επισης πολλα wild ψαρια ειναι απλως ψαρια που αναπαραγωνται σε δεξαμενες με νερο απο το ποταμι διπλα και απλα λεγονται αγρια απο τους εξαγωγεις , για αυτο και θελει να ξερεις απο ποιον ερχονται τα ψαρια

επισης η βιομηχανια του χομπυ ζει τους ντοπιους και ειναι η μονη εναλλακτικη στις πετραιλαικες εταιρειες , αν εκλειψει το χομπυ θα χαθει και ο αμαζονιος

επισης στην Νοτιο Αμερικη εχουν μειωθει μονο φαγωσιμα ειδη οπως το αραπαιμα κλπ μεγαλα ψαρια

Αφρικη
εχουν αναφερθει μειωσεις πλυθυσμων στις 3 μεγαλες λιμνες λογω υπεραλιειας για ψαρεμα επισης οι περισσοτεροι συλλεκτες τα αναπαραγουν κιολας πραγμα που μειωνει τα αγρια πιασμενα ψαρια - οχι ολοι αλλα οι περισσοτεροι
Τα ποταμια δεν γινεται να υπεραλιευθουν λογω του οτι δεν ειναι πλωτα δεν ειναι μεγαλα περα απο λιγα και τα περισσοτερα ειναι χαμενα μεσα στην ζουγκλα , η μολυνση και η καταστροφη των δασων οπως και στον Αμαζονιο εξαφανιζει τα ειδη ειτε της ξηρας ειτε του νερου

Ασια
εχουν σχεδον εκλειψει καποια ειδη λογω προσφατης ανακαλυψης τους
και επειδη τα περισσοτερα εκτροφεια ψαριων ζητησαν ατομα του ειδους μαζικα και η φυση ηταν η μονη πηγη

οταν τα εκτροφεια πηραν οσα ηθελαν οι αγριοι πλυθησμοι ανεκαμψαν , βεβαια οι ασιατες κοιτουν να παρουν οσα μπορουν με αρκετη απληστεια γενικοτερα

Τα αγρια ψαρια απειλουνται απο την εισαγωγη ξενων ειδων (Λιμνη Βικτωρια , Φλοριντα

Μολυνση , καταστροφη των δασων ειτε λογω φωτιας ειτε λογω αποψηλωσης τους ειτε λογω δημιουργειας φραγματων , Ριο παρανα και λοιπες αποτυχιες , κυβερνητικες αρπαχτες κλπ
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 21-12-09, 02:53
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 21-12-09, 04:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
...θα το κοιτάξω και γω αν και πλέων δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο απο το να αρχίζω μετά απο λίγο καιρό που θα φανεί το μέγεθος να....χαρίζω!!!!!!!! Αν φτασεις σε αυτο το σημειο, γιατι να χαρισεις? Τα ψαρια για να εκτιμηθουν και να προσεχτουν πρεπει να πληρωθουν.

Δεν ξέρω για άλλες διαφορές θα κοιτάξω όμως γιατί κάτι υπάρχει ... Το μόνο που παρατήρησα στο κατάστημα είναι το οτι ενώ είχε 2 ακόμα ενυδρεία με σκαλάρια αυτά τα είχε σε ξεχωριστό τανκ περίπου 30 ψάρια και ήταν όλα ακριβώς το ίδιο δεν είχαν δηλαδή διαφορετικά χρώματα όπως τα σκαλάρια στα άλλα δύο τανκ, αλλα ήταν όλα ακριβως ίδια... Φυσικο ειναι να ηταν ξεχωρα αφου ηταν απο την εισαγωγη που εγινε κατα παραγγελια και "κρατημενα".
συν το ότι στην παραγγελία έγραφε ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ του ψαριού, οπότε άν μου έδωσαν κάτι άλλο θα μιλάμε βέβαια ΓΙΑ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ εκ μέρους του καταστήματος..... Εδω εχεις παρεξηγησει μαλλον τα στοιχεια που αναγραφονται στη λιστα παραγγελιας. Το μεγεθος 6-7 εκ που αναγραφοταν ειναι για το μεγεθος των ψαριων κατα τη στιγμη της πωλησης για να γνωριζεις σαν αγοραστης το μεγεθος του ψαριου που θα φτασει στα χερια σου και οχι το τελικο μεγεθος που φτανει το ψαρι.
Δεν ειναι προφιλ με πληροφοριες για το ψαρι, η λιστα παραγγελιας

¶ν και με αυτό που λέει ο Σπύρος,πάλι ψιλομπέρδεμα είναι,
"...εν θα ειναι και ασχημα να ειναι wild αλλα οταν ειχε αναρτησει τη λιστα παραγγελιας το καταστημα, ειχα κανει δημοσια ερωτηση για το ποια ειναι wild και απαντησε μονο αυτα που εχουν χαρακτηρισμο "wild" ή WF και αυτα δεν εγραφαν κατι αλλο παρα "rio negro"...."
Ειναι απλο ειχα ρωτησει :
1. Στο L-183, ο χαρακτηρισμος "WF" τι σημαινει?
2. Ολα τα ψαρια ειναι εκτροφης εκτος αυτων που χαρακτηριζονται ως wild?


Και η απαντηση

1. Wild
2. Ολα τα ψαρια ειναι εκτροφης εκτος αυτων που χαρακτηριζονται ως wild.


Γιατί η επικεφαλίδα στα συγκεκριμένα είδη που είχαν τη δυνατότητα να φέρουν σε αυτή την παρτίδα ήταν "WILD DISKUS AND ANGELS".
Απο κάτω δεν αναφερόταν κανένα είδος Δίσκου, και αναφέρονταν 3 είδη Σκαλαρίων μεταξύ των οποίων και τα μικρά των οποίων ανέφερε και το τελικό μέγεθος....
Εδω εχεις δικιο
. Στον τιτλο της κατηγοριας των ειχε τον χαρακτηρισμο wild και οχι στα notes οπως σε αλλες κατηγοριες.
Ας ελπισουμε οτι ειναι leopoldi ή αν ειναι scalare τουλαχιστον να εισαι απο τους τυχερους που δεν εχουν απωλειες τετρας εφοσον τα ταιζουν καλα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε ολη την καλη διαθεση αλλα αυτο εμεις το επικροτουμε?Δεν ειναι παρανομο?Ειναι ωραιο να περνουμε τα ψαρια απο την φυση ενω υπαρχουν τοσα αλλα εκτροφης?
panos-alex/polis και fishme1 σε καλυψαν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 21-12-09 στις 04:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 18-01-10, 20:31
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...Ένα μήνα μετά βάζω άλλες 2 φωτό, δεν είναι τόσο καλές αλλα μετά απο λίγο καιρό θα κάνω μια σωστότερη ενημέρωση με λεπτομέρειες και για τη λειτουργία του ενυδρείου...
Δεν είχα τη φιλοδοξία να φτιάξω υψηλών απαιτήσεων σαν και αυτά που θαυμάζω εδώ και πάνε σε διαγωνισμούς κλπ...
Το όνειρο μου ήταν απλα ένα καταπράσινο και υγειές ενυδρείο και το βλέπω να πραγματοποιείτε σιγά-σιγά και δεν το πιστεύω ούτε και ο ίδιος...χωρίς μπουκάλες και χωρίς υπόστρωμα για φυτά και όπου φτάσει!!......
¶σχετος απο ενυδρεία και εκ μέρους και όλων των νεοεισερχόμενων ευχαριστώ τους παλιούς που...μπαίνουν στον κόπο να απαντήσουν....γιατί χάρη σε σας πραγματοποιούνται τα όνειρά μας!!!!!
ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΟΣ ΓΙΩΡΓΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(μόνο στο ενυδρείο)
ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!: D

Υ.γ. τα σκαλαριάκια μια χαρά πάνε, το μεγαλύτερο είναι ακόμα πάνω κάτω ίσα με το ραμ ή λίγο μεγαλύτερο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2740.jpg
Εμφανίσεις:  388
Μέγεθος:  69,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2741.jpg
Εμφανίσεις:  368
Μέγεθος:  70,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 18-01-10, 20:37
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

πολυ ωραιο ενυδρειο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 18-01-10, 20:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Γιου πιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Στα ελεγα ... ολα ειναι ευκολα!!!
Τρομερη αναπτυξη τα φυτα και καμια απωλεια στα ψαρακια και πρωτο ενυδρειο!!
Τα καταφερες ... με συγκινησες!!!

Αν αλλαξεις και ομαδα θα ηταν τελεια!! και βαλε κανα κοκκινο φυτακι ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-01-10, 20:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φοβερη ζουγκλα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-01-10, 20:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ευχομαι παντα υγεια σε φυτα ψαρια και ιδιοκτητες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 19-01-10, 20:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ζωντανεψα και λιγο τα χρωματα και την ευκρινεια της φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2741 παυλος.jpg
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  68,8 KB  
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-01-10, 19:18
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Ευχαριστω παιδια, Σπυρο,
Ηταν απροσεκτη η φωτογραφιση αλλα μελλοντικα θα κανω μια πιο σωστη με πληρη αναφορα των λεπτομερειων του ενυδρειου...
προς το παρον ...τρεχω να ανοιξω θεμα για τη λιπανση!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 24-04-10, 23:53
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Χαιρετώ όλη την παρέα. Πέντε μήνες πέρασαν και καθημερινά συνεχίζω να ...πειραματίζομαι και να μαθαίνω..
Θα ήθελα να γράψω μερικά πράγματα σχετικά με τη λειτουργία του συγκεκριμένου ενυδρείου. Καταρχήν με το φωτισμό που διαθέτω δεν μπόρεσε να επιβιώσει η ρίκια παρόλες τις..φιλότιμες προσπάθειές μου...
Η βαλισνέρεια σπίραλις 2 φορές κάηκε(δεν υπάρχει πλέον) απο τη χρήση εξέλ απο ότι κατάλαβα τελικά (μία φορά την εβδομάδα).
Η λίπανση μου είναι κάθε εβδομάδα μία δόση Φλούρισ, Σίδερο, φώσφορο, Κάλιο, Nitrogen.
Χρησιμοποιώ 2 δοχεία "σπιτικό" διοξείδιο. και μόνο α.ο.
Οι εβδομαδιέες αλλαγές νερού είναι περίπου στο 20% και οι μετρίσεις είναι συνήθως NH4 (0), NO2 (0,05), NO3 (10-20), Ph (+- 7), GH (6), KH (5).....
1-2 Φυτά κάποια στιγμή θα αντικατασταθούν , και κάποια μείωση θα γίνει στην ψαροσύνθεση αλλα δεν έχω κατασταλλάξει ακόμα ακριβώς...
Γενικά δεν αντιμέτωπίζω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με τα ψάρια ή τα φυτά, αν εξαιρέσω ένα πρόβλημα με bga που έρχεται μόνο στη τζάβα (στα δύο "δεντράκια" εδ'ω και 20 περίπου μέρες και δεν ξέρω πως να την αντιμετωπίσσω ριζικά- είμαι ακόμα στο ψάξιμο και το σημείο αυτό είναι βέβαια αρκετά κοντά στο φωτισμό... Μία καφέ άλγη έρχεται καμμιά φορά και ξαναφεύγει....
Επισυνάπτω αρκετές φωτό απο διάφορες φάσεις, -ΔΕ ΘΑ ΜΑΘΩ ΠΟΤΕ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΚΑΛΕΣ ΦΩΤΟ- δέν ξέρω άν φεύγει το φλάς με κάποια επεξεργασία απο τη μούρη του αγγελόψαρου(!) φαίνονται και τα σκαλάρια σε σχέση με τα ραμ και τους καρδινάλιους, ΕΛΑΧΙΣΤΑ έχουν μεγαλώσει αυτούς τους μήνες. Ο ήλιος στο πίσω μέρος ήταν απλά μιά δοκιμή- δεν με ικανοποίησε, το μηλοσαλίγκαρο μου έφαγε την κούβα, γέννησε χιλιάδες αυγά και έχω μόνο τη φωτό του πλέον..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2732.jpg
Εμφανίσεις:  309
Μέγεθος:  70,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2768.jpg
Εμφανίσεις:  308
Μέγεθος:  50,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2769.jpg
Εμφανίσεις:  294
Μέγεθος:  51,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2775.jpg
Εμφανίσεις:  276
Μέγεθος:  48,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2784.jpg
Εμφανίσεις:  272
Μέγεθος:  52,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2805.jpg
Εμφανίσεις:  264
Μέγεθος:  63,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2830.jpg
Εμφανίσεις:  319
Μέγεθος:  45,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2881.jpg
Εμφανίσεις:  284
Μέγεθος:  39,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2882.jpg
Εμφανίσεις:  294
Μέγεθος:  66,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2921.jpg
Εμφανίσεις:  300
Μέγεθος:  74,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2926.jpg
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  93,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2930.jpg
Εμφανίσεις:  292
Μέγεθος:  94,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2931.jpg
Εμφανίσεις:  325
Μέγεθος:  81,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2932.jpg
Εμφανίσεις:  289
Μέγεθος:  89,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2939.jpg
Εμφανίσεις:  277
Μέγεθος:  70,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2943.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  70,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2948.jpg
Εμφανίσεις:  302
Μέγεθος:  68,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2884.jpg
Εμφανίσεις:  275
Μέγεθος:  99,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2885.jpg
Εμφανίσεις:  304
Μέγεθος:  80,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2889.jpg
Εμφανίσεις:  318
Μέγεθος:  85,0 KB  

Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 25-04-10, 00:05
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

συνεχεια....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2897.jpg
Εμφανίσεις:  303
Μέγεθος:  77,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2915.jpg
Εμφανίσεις:  319
Μέγεθος:  74,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2891.jpg
Εμφανίσεις:  317
Μέγεθος:  95,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2911.jpg
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  89,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2936.jpg
Εμφανίσεις:  273
Μέγεθος:  89,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2934.jpg
Εμφανίσεις:  282
Μέγεθος:  72,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 25-04-10, 00:11
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Πανέμορφο το ενυδρείο σου! Ζούγκλα με τα όλα της! Και τα ψάρια σου καταπληκτικά.

Δεν βάζεις και κανένα κοκκινάκι φυτό να σπάσει λίγο η πρασινάδα;
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 25-04-10, 01:14
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Το ωραίο σε αυτό το ενυδρείο είναι η φυσικότητα και η ηρεμία που αποπνέει η πυκνή και ωραία τοποθετημένη βλάστηση. Μου αρέσει ΠΑΡΑ πολύ έτσι όπως ειναι τα φυτά επιμελώς ατημέλητα.

ΥΓ. Το κόκκινο φυτό ίσως να έβλαπτε αυτήν την ηρεμία. Πχ άν υπήρχε αλτερναθέρα ίσως να έμοιαζε παράτερη στο σκηνικό. Ισως κάποιο ρόζ, τύπου ροτάλα ροτουντιφόλια ή η χρωματιστή εκδοχή της χαιγκροφίλα πολυσπέρμα πχ να ταίριαζε ωραία.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 25-04-10, 15:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Μπραβο Παυλο!!

Τα καταφερες να φτιαξεις τη ζουγκλα που ηθελες!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 26-04-10, 11:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πολυ πολυ ομορφο!
αν δε με χαλουσαν και τα μπαλλουν ραμιρεζι συμφωνω στην ηρεμια που αποπνεει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 26-04-10, 18:25
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

....ναι και γω το σκεφτομαι για καποια αλλαγη σε φυτα για αυτο λεω οτι μαλλον 1-2 ειδη θα αλλαχτει, και πραγματι σαν πρωτη σκεψη εχω να αλλαξω το χαιγκροφυλλα πολυσπερμα με μια εκδοση με χρωμα ή λουντβίτσια ρεπενς...
για τα ραμιρεζι δεν ετυχε να βρω καποιο καθαρο ειδος μπροστα μου αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα, κραταω μια επιφυλλαξη μηπως τα αφαιρεσω τελειως αν και ειναι αρκετα ενδιαφερον ειδος....
Επίσης αν κάποια στιγμη κάνουν ζευγάρια τα σκαλάρια, ίσως απο 7 να αφήσω μόνο 2 ζευγάρια, αλλα ακόμα δεν έχω καταλήξει κάπου...
θα δούμε εν καιρώ.....
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 30-07-11, 22:07
liana1
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου πραγματικά! Και τα ψαράκια σου πολύ όμορφα. Συγχαριτήρια πολύ καλή δουλειά και γούστο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Caverman - Νέο Κοινωνικό caverman Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Κ. Αμερικής 10 19-03-09 22:08
50 lt κοινωνικό φυτεμένο lucky13 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 17-02-09 18:36
low tech - low maint chemical mac Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 24 17-12-08 14:04
96 lt Κοινωνικό Iann_is Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 27 22-02-08 00:51
BETTA - κοινωνικό Teo1 Bettas 10 26-05-07 23:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10808 seconds with 14 queries