Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-12, 23:17
kissamos13 Ο χρήστης kissamos13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2011
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Βοηθεια ασχετος με θαλασσινο

Γεια σας παιδια του αλατιου .

Θα ηθελα να σας ρωτησω για το θαλασσινο γτ εχω φαει μεγαλο κολλημα με ενα ψαρακι που αυτο δεν ειναι αλλο απο το clown fish (αν δεν κανω λαθος ετσι λεγετε.)

Το ενυδρειο τορα εχει μεσα κατι guppy και σκεφτομαι να τα βγαλω, και θα ηθελα να βαλω 1,2 clown fish με την βοηθεια σας παντα. Γιατι οπως σας ειπα παραπανω εχω φαει μεγαλο κολλημα.

Το ενυδρειο μου ειναι 50x30(υψος)x25 εχω καπακι με απλη λαμπα(15w), θερμοστατη, εσωτερικο δυνατο φιλτρο.

Αυτα μου ηρθαν τωρα στο μυαλο, δεν ξερω τη αλλες πληροφοριες μπορω να σας δωσω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-12, 23:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειτε το ενυδρειο ειναι 50 λιτρα...ειτε 500...οι βασικες αρχες ειναι ιδιες. οποτε ξεκινα διαβαζοντας τα υπομνηματα της θαλασσινης κατηγοριας...και οτι δεν καταλαβεις..η θελεις να ρωτησεις...εδω ειμαστε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-12, 23:54
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Φίλε από πού πήρες το ενυδρείο. Στα Χανιά θαλασσινά έχουν ο Γιάννης στη Κυδωνίας και ο Μάνος στα Λενταριανά.

Κλόουν θα βρείς πολύ εύκολα στα μαγαζιά που σου έγραψα και δεν χρειάζεται να το ψάξεις Αθήνα. Αν πας από εκεί ρώτησε τους και θα σε κατατοπίσουν σχετικά.
Διάβασε κι από εδώ ότι μπορείς και στις όποιες απορίες εδώ είμαστε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-12, 23:54
kissamos13 Ο χρήστης kissamos13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2011
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ειτε το ενυδρειο ειναι 50 λιτρα...ειτε 500...οι βασικες αρχες ειναι ιδιες. οποτε ξεκινα διαβαζοντας τα υπομνηματα της θαλασσινης κατηγοριας...και οτι δεν καταλαβεις..η θελεις να ρωτησεις...εδω ειμαστε.
Γεια σου φιλαρακι βρηκα καπια πραματα και θα τα διαβασω, αλλα να σε ρωτησω κατι αλλο ακομα πια η διαφορα αναμεσα σε reef και fish only ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-12, 23:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το πρωτο εχει και κοραλια (οποιασδηποτε κατηγοριας) ενω το δευτερο μονο ψαρια (η και ασπονδυλα). παντως το FO δεν εχει καθολου κοραλια...
στο FO τα πραγματα ειναι ευκολοτερα αλλα και οικονομικοτερα μιας και τα κοραλια ειναι πιο απαιτητικα απο τα ψαρια συνηθως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-12, 00:01
kissamos13 Ο χρήστης kissamos13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2011
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε από πού πήρες το ενυδρείο. Στα Χανιά θαλασσινά έχουν ο Γιάννης στη Κυδωνίας και ο Μάνος στα Λενταριανά.

Κλόουν θα βρείς πολύ εύκολα στα μαγαζιά που σου έγραψα και δεν χρειάζεται να το ψάξεις Αθήνα. Αν πας από εκεί ρώτησε τους και θα σε κατατοπίσουν σχετικά.
Διάβασε κι από εδώ ότι μπορείς και στις όποιες απορίες εδώ είμαστε.
Γεια πατριωτακη το ενυδρειο το εχω παρει καιρο απο αυτον που ηταν στην γογονη στα φαναρια κοντα στο νεκροταφειο που εκλεισε, ναι απο εκει ψωνιζω και εγω στα λενταριανα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
το πρωτο εχει και κοραλια (οποιασδηποτε κατηγοριας) ενω το δευτερο μονο ψαρια (η και ασπονδυλα). παντως το FO δεν εχει καθολου κοραλια...
Δλδ ενα ενυδρειο με βραχο και καμια ανεμωνη ειναι στην κατηγορια fish only????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kissamos13 : 27-01-12 στις 00:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-12, 00:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kissamos13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δλδ ενα ενυδρειο με βραχο και καμια ανεμωνη ειναι στην κατηγορια fish only????
οι ανεμωνες ειναι μια κατηγορια απο μονες τους...αλλα τις κατατασουμε "χαριν ευκολιας" στα κοραλια.
ενα ενυδρειο με ανεμωνες θα θεωρειται reef κατα καποιο τροπο εστω κι αν δεν εχει αλλα κοραλια...γιατι εχουν κι αυτες απαιτησεις σε φωτισμο, μετρησεις κ.τ.λ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-12, 00:09
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kissamos13 Εμφάνιση μηνυμάτων

Δλδ ενα ενυδρειο με βραχο και καμια ανεμωνη ειναι στην κατηγορια fish only????
Αν σκέφτεσαι για ανεμώνη θα πρέπει να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο 100-120 λίτρα. Θα βάλεις 8-12 κιλά βράχο σε «αλατισμένο» νερό. Αραγωνίτη ένα 10άκιλο. 2 λάμπες Τ5 των 24 ή 39 βατ ανάλογα το μήκος του ενυδρείου σου. Φίλτρο, σκίμμερ κι έφυγες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-12, 00:17
kissamos13 Ο χρήστης kissamos13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2011
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σκέφτεσαι για ανεμώνη θα πρέπει να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο 100-120 λίτρα. Θα βάλεις 8-12 κιλά βράχο σε «αλατισμένο» νερό. Αραγωνίτη ένα 10άκιλο. 2 λάμπες Τ5 των 24 ή 39 βατ ανάλογα το μήκος του ενυδρείου σου. Φίλτρο, σκίμμερ κι έφυγες.
Δλδ εγω τορα που εχω το ενυδρειακι αυτο μπορω να βαλω clown fish(ποσα 1,2?) και κανενα βραχο (λογικα ζωντανο)??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-12, 00:22
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Βάλε 2 από αυτούς αλλά όχι ανεμώνη

http://www.liveaquaria.com/product/p...137&pcatid=137
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-01-12, 00:24
kissamos13 Ο χρήστης kissamos13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2011
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε 2 από αυτούς αλλά όχι ανεμώνη

http://www.liveaquaria.com/product/p...137&pcatid=137
Τους κλασικους, αυτους ηθελα και εγω
Μπορεις να μου πεις ποσο περιπου θα μου πιασει το ενυδρειο ετοιμο ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-01-12, 00:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα κλοουνακια καλο ειναι να βρισκονται σε ζευγαρι. σαν λιτρα σε παιρνει για 2 απο μικροσωμο ειδος (π.χ. occelaris, percula, perideraion) αλλα αν δε βαλεις ανεμωνη θα ειναι πολυ μικρος ο χωρος.
συμβαινει το εξης παραδοξο με τους κλοουν. οσο εχουν ανεμωνη..δεν απομακρυνονται απο αυτη...οποτε τα λιγα λιτρα δε τους ενοχλουν. οταν ομως δεν εχουν ανεμωνη...τοτε κολυμπουν ελευθερα..και τα λιγα λιτρα ειναι πολυ περιοριστικα. αυτο εχω παρατηρησει κρατωντας κλοουν και σε μεγαλο και σε μικρο ενυδρειο..και με ανεμωνη..και χωρις.

προσωπικα δε θα εβαζα κλοουν σε πολυ μικρο ενυδρειο χωρις ανεμωνη γιαυτο το λογο. τωρα το αν μπορεις να βαλεις ανεμωνη σε πολυ μικρο ενυδρειο...σηκωνει κουβεντα...εξαρταται απο το ειδος της ανεμωνης...και την εμπειρια σου.
γενικοτερα πολλα πραγματα γινονται στο θαλασσινο...αλλα υπο προυποθεσεις... παντως κατι τετοιο ειναι εφικτο, θελει ομως προσοχη.
(λειτουργει στο υπνοδωματιο μου εδω και κανα 6μηνο...)

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-01-12, 00:35
kissamos13 Ο χρήστης kissamos13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2011
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Καταλαβα
Αποτι βλεπω το ενυδειακι σου πρεπει να ειναι πιο μικρο απο το δηκο μου η κανω λαθος? καμια 25L ειναι?
Πολυ ωραιο ειναι φτου φτου μην στο ματιασω
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-01-12, 00:38
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kissamos13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να μου πεις ποσο περιπου θα μου πιασει το ενυδρειο ετοιμο ?
Το μικρό θα κάνεις τελικά;
έχει φίλτρο;
τα κλόουν εδώ θα τους βρείς γύρω στο δεκάρικο.
οπότε 20 ευρώ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-01-12, 00:42
kissamos13 Ο χρήστης kissamos13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2011
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

50x30(υψος)x25=40L εχω καπακι με απλη λαμπα(15w), θερμοστατη, εσωτερικο δυνατο φιλτρο.
Aυτα τα ολιγα εχω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-01-12, 00:43
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kissamos13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβα
Αποτι βλεπω το ενυδειακι σου πρεπει να ειναι πιο μικρο απο το δηκο μου η κανω λαθος? καμια 25L ειναι?
Πολυ ωραιο ειναι φτου φτου μην στο ματιασω
Εγώ λέω πως είναι 80!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-01-12, 00:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ναι ειναι πολυ μικρο οπως ειπες. (25αρι)
ξεκινησε "πειραματικα" για να βαλω καποια ασπονδυλα και ανεμωνες-κοραλια που ηθελα να γλιτωσω απο μια φαρμακευτικη αγωγη...αλλα κατεληξε "μονιμο"
σκεψου οτι εβλεπα τους κλοουν να περιφερονται ανασφαλεις στα 300 λιτρα και τους λυπηθηκα και τους εβαλα στο μικρο για να νιωσουν καλυτερα. το 300αρι ακομη τρεχει αλλα δε τους βαζω γιατι πραγματικα τωρα νιωθουν "σαν στο σπιτι τους".
χε**να τα εχουν τα λιτρα αν εχουν το ανεμωνοσπιτο τους.
παντως αν επιχειρησεις κατι παρομοιο οφειλω να σου επιστησω την προσοχη. πολλα μπορουν να "στραβωσουν"
το λεω για να μη θεωρηθει οτι παρακινω καποιον αρχαριο σε κατι τετοιο. απλα θελω να δειξω οτι υπο προυποθεσεις ειναι εφικτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-01-12, 00:48
kissamos13 Ο χρήστης kissamos13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2011
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ λέω πως είναι 80!
Εγω να σου πω το σηγκρινα με το κομοδινο που το εχει απανο και για αυτο ειπα πως ειναι μικρο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ειναι πολυ μικρο οπως ειπες. (25αρι)
ξεκινησε "πειραματικα" για να βαλω καποια ασπονδυλα και ανεμωνες-κοραλια που ηθελα να γλιτωσω απο μια φαρμακευτικη αγωγη...αλλα κατεληξε "μονιμο"
σκεψου οτι εβλεπα τους κλοουν να περιφερονται ανασφαλεις στα 300 λιτρα και τους λυπηθηκα και τους εβαλα στο μικρο για να νιωσουν καλυτερα. το 300αρι ακομη τρεχει αλλα δε τους βαζω γιατι πραγματικα τωρα νιωθουν "σαν στο σπιτι τους".
χε**να τα εχουν τα λιτρα αν εχουν το ανεμωνοσπιτο τους.
παντως αν επιχειρησεις κατι παρομοιο οφειλω να σου επιστησω την προσοχη. πολλα μπορουν να "στραβωσουν"
το λεω για να μη θεωρηθει οτι παρακινω καποιον αρχαριο σε κατι τετοιο. απλα θελω να δειξω οτι υπο προυποθεσεις ειναι εφικτο.
Βασικα αμα το ενυδειο εχει στροση καλα και ειναι αρκετο καιρο μεσα τα ψαρακια δεν θα μπορεσω να πεταξω μεσα ανεμονη λογο χορου η για καπιον αλλον λογο??? Απλα ρωταω για να μαθαινω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kissamos13 : 27-01-12 στις 00:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-01-12, 00:50
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kissamos13 Εμφάνιση μηνυμάτων
50x30(υψος)x25=40L εχω καπακι με απλη λαμπα(15w), θερμοστατη, εσωτερικο δυνατο φιλτρο.
Aυτα τα ολιγα εχω.
Αν βάλεις μόνο τα κλόουν μπορείς και να μη προσθέσεις τίποτα άλλο αγοραστό. Τώρα αν θες κι ανεμώνη και κανένα κοραλλάκι θα ξεφύγεις λίγο αλλά όχι πολύ.
Η γνωμη μου είναι να μη βάλεις ανεμώνη σε τόσο μικρό ενυδρείο για τον απλούστατο λόγο ότι μεγαλώνει... και κάποια στιγμή θα τις πέσει μικρό το ενυδρείο. Ακόμα μία μικρή ανεμώνη με δύο κλόουν μέσα μοιραία θα την στρεσάρουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-01-12, 00:52
kissamos13 Ο χρήστης kissamos13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2011
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βάλεις μόνο τα κλόουν μπορείς και να μη προσθέσεις τίποτα άλλο αγοραστό. Τώρα αν θες κι ανεμώνη και κανένα κοραλλάκι θα ξεφύγεις λίγο αλλά όχι πολύ.
Η γνωμη μου είναι να μη βάλεις ανεμώνη σε τόσο μικρό ενυδρείο για τον απλούστατο λόγο ότι μεγαλώνει... και κάποια στιγμή θα τις πέσει μικρό το ενυδρείο. Ακόμα μία μικρή ανεμώνη με δύο κλόουν μέσα μοιραία θα την στρεσάρουν.
Καλος οκ δλδ 2 ψαρακια και βραχο???
και τη αλλο χριαζομαι για να ειναι ετοιμο το ενυδρειο?
Πανω κατω τιμη????
Απλα σας τα ρωταω αυτα γτ θελω να εχω ενα γενικο πλανο στο μυαλο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-01-12, 00:53
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
απλα θελω να δειξω οτι υπο προυποθεσεις ειναι εφικτο.
Σου είναι εύκολο Πάνο, να το αναλύσεις λίγο αυτό;
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-01-12, 01:21
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο εχουν ανεμωνη..δεν απομακρυνονται απο αυτη...οποτε τα λιγα λιτρα δε τους ενοχλουν. οταν ομως δεν εχουν ανεμωνη...τοτε κολυμπουν ελευθερα..και τα λιγα λιτρα ειναι πολυ περιοριστικα.
[/IMG][/URL]
Πανω σε αυτο θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Πηγα σημερα απο το μαγαζι του nidal μιας και εχω ακουσει τοσα καλα λογια στο φορουμ. Εκει ειχε ενα ενυδρειο θαλασσινο (αυτο που ειναι στη βιτρινα) το οποιο ειχε 2 κλοουνακια (περαν απο τα υπολοιπα ψαρια) τα οποια τριβονταν, επαιζαν και χωνονταν σε μια ανεμωνη (ανεμωνη νομιζα πως ηταν) και δεν πηγαιναν αλλου στο ενυδρειο. Οταν ρωτησαμε μας ειπε δεν ειναι ανεμωνη και οτι ειναι πολυ πιο ευκολο στο να συντηρηθει. Πως το ειπε δεν θυμαμαι. Αν ξερει καποιος? Και αν κατι τετοιο μπορει να αντικαταστησει την ανεμωνη για αυτα τα ψαρια τοτε ειναι οκ να μπουν χωρις ανεμωνη σε λιγα λιτρα οπως στην προκειμενη?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-01-12, 01:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου είναι εύκολο Πάνο, να το αναλύσεις λίγο αυτό;
μερικες προυποθεσεις που ελαβα υποψιν και σε εμενα τουλαχιστον "δουλεψαν":

ειδος ανεμωνης οχι πολυ επιθετικο. π.χ.αν και γοητευουν πολυ ποτε δεν επελεξα carpet ανεμωνη...ακομη και για το μεγαλο ενυδρειο.
οι Entacmaea quadricolor ειναι η πρωτη μου επιλογη ( http://www.google.gr/search?q=Entacm...w=1440&bih=783)

εγω εχω αυτη αν δε κανω λαθος http://www.freshmarine.com/bubble-tip-anemone.html το τσιμπημα τους ειναι σχετικα αδυναμο και δεν πειραζει αλλα ψαρια....δε ζητουν παρα πολυ φως....και αν και εχουν την ταση να κυκλοφορουν αρκετα....αν τους δωσεις ενα καταλληλο βραχο (προσεξε τον δικο μου στο βιντεο) ωστε να εχουν κρυμενο το ποδι τους και τα πλοκαμια μονο στο φως...σπανια θα τον αφησουν και θα μετακινηθουν. το αναφερει και αυτη η σελιδα.. http://fins.actwin.com/species/anemone.html που αναλυει καποια απο τα υπερ και τα κατα των συνηθεστερων ανεμωνων στο χομπυ.

δε μεγαλωνει γρηγορα.... εκτος αν δεν την περιποιουμαι σωστα
ειναι τουλαχιστον 2 ετων. ενας φιλος μου την πηρε απο χομπιστα που την ειχε καιρο...την κρατησε ενα χρονο..και ξεστηνοντας το ενυδρειο του μου την εδωσε...(πριν 6 μηνες αυτο).

επισης κανω αλλαγες νερου περιπου 50% μιας και τα λιτρα ειναι λιγα. δεν εχω σκιμερ αλλα οι μεγαλες αλλαγες κρατουν καλο επιπεδο σε ολες τις τιμες και τα νιτρικα φωσφορικα πολυ χαμηλα.

θελει ακομη πολυ προσοχη στις θερμοκρασιες...
----------------------------------------------------
stratigos24...πολλα αλλα κοραλια μπορουν να αντικαταστασουν κατα καποιο τροπο τις ανεμωνες για τους κλοουν. οι δικοι μου εζησαν επι 1 χρονο σχεδον σε ευφηλιες. εχω δει και σε γονιοπορες και αλλα κοραλια...ομως υπαρχει κινδυνος να τα στρεσσαρουν. ο alexx κρατα κλοουν που κατοικουν στην ευφηλια του εδω και τουλαχιστον 2 χρονια. γενικα φαινεται οι συγκεκριμενες να μην επηρεαζονται ιδιαιτερα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-01-12, 01:26
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
stratigos24...πολλα αλλα κοραλια μπορουν να αντικαταστασουν κατα καποιο τροπο τις ανεμωνες για τους κλοουν. οι δικοι μου εζησαν επι 1 χρονο σχεδον σε ευφηλιες. εχω δει και σε γονιοπορες και αλλα κοραλια...ομως υπαρχει κινδυνος να τα στρεσσαρουν. ο alexx κρατα κλοουν που κατοικουν στην ευφηλια του εδω και τουλαχιστον 2 χρονια. γενικα φαινεται οι συγκεκριμενες να μην επηρεαζονται ιδιαιτερα...
Ναι, νομιζω ευφηλια το ειπε. Στο youtube πως να το γραψω για να δω ευφηλια?

Edit: Το βρηκα...Euphyllia

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 27-01-12 στις 01:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-01-12, 01:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Euphyllia
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-01-12, 01:35
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
μερικες προυποθεσεις που ελαβα υποψιν και σε εμενα τουλαχιστον "δουλεψαν":

ειδος ανεμωνης οχι πολυ επιθετικο. π.χ.αν και γοητευουν πολυ ποτε δεν επελεξα carpet ανεμωνη...ακομη και για το μεγαλο ενυδρειο.
οι Entacmaea quadricolor ειναι η πρωτη μου επιλογη ( http://www.google.gr/search?q=Entacm...w=1440&bih=783)

εγω εχω αυτη αν δε κανω λαθος http://www.freshmarine.com/bubble-tip-anemone.html το τσιμπημα τους ειναι σχετικα αδυναμο και δεν πειραζει αλλα ψαρια....δε ζητουν παρα πολυ φως....και αν και εχουν την ταση να κυκλοφορουν αρκετα....αν τους δωσεις ενα καταλληλο βραχο (προσεξε τον δικο μου στο βιντεο) ωστε να εχουν κρυμενο το ποδι τους και τα πλοκαμια μονο στο φως...σπανια θα τον αφησουν και θα μετακινηθουν. το αναφερει και αυτη η σελιδα.. http://fins.actwin.com/species/anemone.html που αναλυει καποια απο τα υπερ και τα κατα των συνηθεστερων ανεμωνων στο χομπυ.

δε μεγαλωνει γρηγορα.... εκτος αν δεν την περιποιουμαι σωστα
ειναι τουλαχιστον 2 ετων. ενας φιλος μου την πηρε απο χομπιστα που την ειχε καιρο...την κρατησε ενα χρονο..και ξεστηνοντας το ενυδρειο του μου την εδωσε...(πριν 6 μηνες αυτο).

επισης κανω αλλαγες νερου περιπου 50% μιας και τα λιτρα ειναι λιγα. δεν εχω σκιμερ αλλα οι μεγαλες αλλαγες κρατουν καλο επιπεδο σε ολες τις τιμες και τα νιτρικα φωσφορικα πολυ χαμηλα.

θελει ακομη πολυ προσοχη στις θερμοκρασιες...
Ευχαριστώ Πάνο!
Μια ακόμα ερωτησούλα,οι Entacmaea quadricolor είναι συμβατές με τα occelaris;
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-01-12, 01:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
,οι Entacmaea quadricolor είναι συμβατές με τα occelaris;
η σελιδα γραφει "They are accepted by Clarki-type clowns, all the different tomato-type clowns, maroon clowns and sometimes, although very rarely, percula and ocellaris clowns." αλλα δε θα ελεγα οτι συμφωνω. και πριν ερθει σε μενα...και τωρα κατοικηθηκε μια χαρα απο occelaris. το ιδιο και μια αλλη Entacmaea quadricolor που εδωσα.
περισσοτερες πληροφοριες εδω http://www.liveaquaria.com/product/p...604&pcatid=604
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-01-12, 22:08
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
η σελιδα γραφει "They are accepted by Clarki-type clowns, all the different tomato-type clowns, maroon clowns and sometimes, although very rarely, percula and ocellaris clowns." αλλα δε θα ελεγα οτι συμφωνω. και πριν ερθει σε μενα...και τωρα κατοικηθηκε μια χαρα απο occelaris. το ιδιο και μια αλλη Entacmaea quadricolor που εδωσα.
περισσοτερες πληροφοριες εδω http://www.liveaquaria.com/product/p...604&pcatid=604

__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ!!! Nikos! Θαλασσινό νερό - Γενικά 29 08-12-08 08:23
Aσχετος beteranos Αρχάριοι γλυκού νερού 0 12-11-08 00:54
θελω βοηθεια για θαλασσινο liloyka Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 08-11-08 02:19
ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΕΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ!!! Nikos! Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 08-09-08 12:38
Βοηθεια Ασχετος ΚΚΩΣΤΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 2 24-03-08 08:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09844 seconds with 13 queries