Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-04-09, 01:01
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Question Kainourgios gia 8allasino ! Boi8eiA Parakalo!

Όποιος Μπορεί και θέλει ας απάντηση στης απορίες μου με ένα μικρό σχόλιο

Πότε στην ζωή μου δε έχω ασχοληθεί με ενυδρείο, απλώς οι απορίες μου είναι πραγματικά πολλές , και απλά θα ήθελα να ρωτήσω κάποια μόνο σημαντικά πράγματα και τα υπόλοιπα τα μαθαίνω σιγά σιγά, εξερευνώντας το forum.
Να ξεκινήσω θέλω με θαλασσινό έως 60-70L .
Μερικές από την ερωτήσεις μπορεί να είναι χαζές και να έχω παραλείψει ποιος σοβαρές από την παρακάτω , ότι μου ήρθε εκείνη την στιγμή το έγραψα.
1) Υπάρχει στην Αθήνα κάποιο αξιόλογο pet shop που να πάω να Πάρω ένα ενυδρείο καλό (και να μην ακούγετε καθόλου, να είναι αθόρυβο ) .? και να με βοηθήσουν και εξυπηρετήσουν πραγματικά.
2)Μου αρέσουν τα τροπικά ψάρια , μέχρι πόσα πρέπει να βάλω στο ενυδρείο μου για να λειτουργεί σωστά ?
3)Τι άλλο μπορώ να βάλω στο ενυδρείο μου εκτός από ψάρια ?
4)Τι διάφορα έχει ο ζωντανός βράχος από τον ΅ψεύτικο?
5)Ποίες είναι οι συντήρησης που πρέπει να κάνω σε ένα ενυδρείο(καθημερινές)δεν έχω πολύ χρόνο κατά τις διάρκεια της ημέρας επειδή δουλεύω αλλά μόνο βράδυ ) ?
6)Το καλοκαίρι με της θερμοκρασίες θα υπάρχει πρόβλημα? Θα πρέπει να είμαι όλη μέρα με ένα κουβά από πάνω να συμπληρώνω νερό ?
7)Μπορώ να το βάλω στο δωμάτιο μου όπου κοιμάμαι ( θέλω να είναι αθόρυβο) ή δεν κάνει.. άμα το βάλω το καλοκαίρι έχει πρόβλημα με το air-condition ?
¶μα βάλω αληθινό βράχο πρέπει να βάλω και αληθινά φυτά?
9)Υπάρχουν κάποια αξιόλογα βιβλία ή σελίδες στο ιντερνέτ να διαβάσω ?

Όσο για το στρώσιμο το έχω καταλάβει και έχω πολλοί επίμονη αρκεί να δουλεύει 100% καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-04-09, 10:18
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Καλωσόρισες στον κόσμο του ενυδρείου και στο GAB!!!
Κατ αρχήν αν σε παίρνει για παπως μεγαλύτερο ενυδρείο κάντο και δεν θα το μετανιώσεις με τίποτε! Ένα ενυδρείο γύρω στ 150 λίτρα είναι πιστεύω πολύ ικανοποιητικό για αρχή. Εξάλλου και τα έξοδα δεν είναι πολύ περισσότερα σε αυτά τα λίτρα. Όχι ότι είναι αδύνταο να στήσεις ένα επιτυχημένο 60άρι αλλά πρέπει να ξέρεις ότι οι απαιτήσεις αυξάνονται δραματικά σε αυτά τα λίτρα.
Τώρα στα ερωτήματα σου:
1. Για καταστήματα ας απαντήσουν οι Αθηναίοι καλυτερα, αλλά θα βρεις σχετικές πληροφορίες και εδω http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=14
2. Αν πας για 60 λίτρα πολύ λίγα. Όχι πάνω από 3-4 και αυτά μικρού μεγέθους και προσεκτικά επιλεγμένα γι ανα μην έχεις προβλήματα συγκατοίκησης μεταξύ τους. Στα 150 λίτρα που σου είπα οι δυνατότητες αυξάνονται.
3. Πραγματικά αυτάπου μπορείς να βάλεις είναι πάρα πολλά. Σχεδόν κάθε είδος κοραλιού (αφού βέβαια προβλέψιες για τις κατάλληλες συνθήκες για τα είδη που θα κρατήσεις. Ορισμένα είδη είναι εξαιρετικά απαιτητικα άλα είναι πιο εύκολα και κατάλληλα για αρχη. Κάνε μια ερευνα, αποφάσισε ποια είδη σε ενδιαφέρουν για να συζητήσουμε και για τις απαιτήσεις τους), και διάφορα ασπόνδυλα, γαρίδες, σαλιγκαράκια, καβουράκια με την προυπόθεση να μπορούν να συμβιώσουν με τους υπόλοιπους κατοίκους του ενυδρείου σου.
4.Σε πολύ μεγάλη συντομία ο ζαντανός βράχος μεταφέρει από τον ωκεανό ένα πολύ μεγάλο αριθμό οργανισμών, από βακτήριδια μέχρι κοπήποδα, καβούρια, διάφορα είδη άλγης κτλ. Λειτουργεί σαν βιολογικό φίλτρο στην εξωτερική του επιφάνεια και στο εσωτερικο όπου υπάρχει έλλιη οξυγόνου γίνεται απονιτροποίηση. Φυσικά ποσφέρει μια σταθερότητα στο ενυδρείο σου που δύσκολα θα την πετύχεις χωρίς αυτόν συν το ότι αισθητικά είναι πολύ καλύτερο και σου θυμίζει το βυθό του ωκεανού.
5. Χρόνος σίγουρα χρειάζεται ειδικά στην αρχή αλλά μπορείς να οργανώσεις την ενασχόληση σου με αυτό 2 φορές την εβδομάδα για μισή ώρα. Τώρα για τι ακριβώς θα περιλαμβάνει η συντήρηση αυτή καλύτερα να το συζητήσουμε σε άλλο ποστ ανάλογα και με τα είδη που θα επιλέξεις να κρατήσεις.
6. Σίγουρα ειδικάσε ένα μικρό ενυδρείο θα έχεις πρόβλημα με άνοδο θερμοκρασίας. Αλλά για όλα υπάρχουν λύσεις, από οικονομικές όπως είναι τα ανεμιστηράκια ως πιο αξιόπιστες και λιετουργικές που είναι ένα chiller. Και για το νερό που εξατμίζεται υπάρχουν αυτόματες αναπληρώσεις νερού κάτι που είναι must ειδικά για μικρά ενυδρεία.
7. Στα θαλασσινά ενυδρεία θα έχεις θόρυβο σε κάποιο βαθμό κυρίως από το σκιμμερ. ΥΠάρχουν σκιμμερα πιο αθόρυβα και άλλα που κάνουν σαν τρακτερ. Εξαρτάται μέχρι ποιο βαθμό μπορείς να ανεχτείς τον θόρυβο. Εγώ είχα για ένα χρόνο μέσα στο δωμάτιο μου ένα prizm που είναι ισως από τα πιο θορυβώδη και το ανεχόμουν. Κάποιος άλλος δε θα το ανεχόταν.
8. Για βιβιογραφία κυρίως σε ξένα βιβλία θα βρεις κάτι αξιόλογο. Ρίξε μια ματιά εδω http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=37
Νομίζω κυκλοφόρησε ένα βιβίλο και στα ελληνικά πολύ ικανοποιητικό για αρχάριους θα το βρω και θα επανέλθω. Βασικά διάβασε σχετικά ποστσ για αρχάριους στο φόρουμ σκέψου τι σε ενδιαφέρει περισσότερο και ό,τι ερωτήσεις έχεις εδώ είμαστε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-04-09, 00:21
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thediscusman Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλωσόρισες στον κόσμο του ενυδρείου και στο GAB!!!
Κατ αρχήν αν σε παίρνει για παπως μεγαλύτερο ενυδρείο κάντο και δεν θα το μετανιώσεις με τίποτε! Ένα ενυδρείο γύρω στ 150 λίτρα είναι πιστεύω πολύ ικανοποιητικό για αρχή. Εξάλλου και τα έξοδα δεν είναι πολύ περισσότερα σε αυτά τα λίτρα. Όχι ότι είναι αδύνταο να στήσεις ένα επιτυχημένο 60άρι αλλά πρέπει να ξέρεις ότι οι απαιτήσεις αυξάνονται δραματικά σε αυτά τα λίτρα.
Τώρα στα ερωτήματα σου:
1. Για καταστήματα ας απαντήσουν οι Αθηναίοι καλυτερα, αλλά θα βρεις σχετικές πληροφορίες και εδω http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=14
2. Αν πας για 60 λίτρα πολύ λίγα. Όχι πάνω από 3-4 και αυτά μικρού μεγέθους και προσεκτικά επιλεγμένα γι ανα μην έχεις προβλήματα συγκατοίκησης μεταξύ τους. Στα 150 λίτρα που σου είπα οι δυνατότητες αυξάνονται.
3. Πραγματικά αυτάπου μπορείς να βάλεις είναι πάρα πολλά. Σχεδόν κάθε είδος κοραλιού (αφού βέβαια προβλέψιες για τις κατάλληλες συνθήκες για τα είδη που θα κρατήσεις. Ορισμένα είδη είναι εξαιρετικά απαιτητικα άλα είναι πιο εύκολα και κατάλληλα για αρχη. Κάνε μια ερευνα, αποφάσισε ποια είδη σε ενδιαφέρουν για να συζητήσουμε και για τις απαιτήσεις τους), και διάφορα ασπόνδυλα, γαρίδες, σαλιγκαράκια, καβουράκια με την προυπόθεση να μπορούν να συμβιώσουν με τους υπόλοιπους κατοίκους του ενυδρείου σου.
4.Σε πολύ μεγάλη συντομία ο ζαντανός βράχος μεταφέρει από τον ωκεανό ένα πολύ μεγάλο αριθμό οργανισμών, από βακτήριδια μέχρι κοπήποδα, καβούρια, διάφορα είδη άλγης κτλ. Λειτουργεί σαν βιολογικό φίλτρο στην εξωτερική του επιφάνεια και στο εσωτερικο όπου υπάρχει έλλιη οξυγόνου γίνεται απονιτροποίηση. Φυσικά ποσφέρει μια σταθερότητα στο ενυδρείο σου που δύσκολα θα την πετύχεις χωρίς αυτόν συν το ότι αισθητικά είναι πολύ καλύτερο και σου θυμίζει το βυθό του ωκεανού.
5. Χρόνος σίγουρα χρειάζεται ειδικά στην αρχή αλλά μπορείς να οργανώσεις την ενασχόληση σου με αυτό 2 φορές την εβδομάδα για μισή ώρα. Τώρα για τι ακριβώς θα περιλαμβάνει η συντήρηση αυτή καλύτερα να το συζητήσουμε σε άλλο ποστ ανάλογα και με τα είδη που θα επιλέξεις να κρατήσεις.
6. Σίγουρα ειδικάσε ένα μικρό ενυδρείο θα έχεις πρόβλημα με άνοδο θερμοκρασίας. Αλλά για όλα υπάρχουν λύσεις, από οικονομικές όπως είναι τα ανεμιστηράκια ως πιο αξιόπιστες και λιετουργικές που είναι ένα chiller. Και για το νερό που εξατμίζεται υπάρχουν αυτόματες αναπληρώσεις νερού κάτι που είναι must ειδικά για μικρά ενυδρεία.
7. Στα θαλασσινά ενυδρεία θα έχεις θόρυβο σε κάποιο βαθμό κυρίως από το σκιμμερ. ΥΠάρχουν σκιμμερα πιο αθόρυβα και άλλα που κάνουν σαν τρακτερ. Εξαρτάται μέχρι ποιο βαθμό μπορείς να ανεχτείς τον θόρυβο. Εγώ είχα για ένα χρόνο μέσα στο δωμάτιο μου ένα prizm που είναι ισως από τα πιο θορυβώδη και το ανεχόμουν. Κάποιος άλλος δε θα το ανεχόταν.
8. Για βιβιογραφία κυρίως σε ξένα βιβλία θα βρεις κάτι αξιόλογο. Ρίξε μια ματιά εδω http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=37
Νομίζω κυκλοφόρησε ένα βιβίλο και στα ελληνικά πολύ ικανοποιητικό για αρχάριους θα το βρω και θα επανέλθω. Βασικά διάβασε σχετικά ποστσ για αρχάριους στο φόρουμ σκέψου τι σε ενδιαφέρει περισσότερο και ό,τι ερωτήσεις έχεις εδώ είμαστε.
ola mia xara me xalase o 8oribos pou eipes ...kai xenerosa giati i8ela na to ex osto domati mou ... dia8eto lefta den iparxei tropos gia xamili entasi tou 8oribou ,,, ???? koita sto domatio exo olo to bradi anoikto pc kai den me enoxlei ,, diladi 8a einia poio megalos 8oribos ????
8a mou peis kala ta elises ola ta eroitimata sou kai kolises se auto tou 8oribou ...aplos i8ela na to bal osto domatio mou !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-04-09, 08:04
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Όσον αφορά το θόρυβο θα σου έλεγα να επισκεφθείς κάποιο φίλο που να έχει θαλασσινό και να διαπιστώσεις εσύ αν ο θόρυβος από το σκίμμερ είναι ανεκτός ή όχι.
Όπως σου είπα εγώ ανεχόμουν ένα από τα πιο θορυβώδη σκίμμερ. Όποιος το άκουγε όμως έλεγε ότι είμαι τρελλός να το έχω σχεδόν δίπλα από το κρεββάτι μου.
Πάντως προσπάθησε να βάλεις όπωσδήποτε σκίμμερ δε θα το μετανιώσεις.
Καλά κάνεις και το σκέφτεσαι από την αρχή γιατί κατά τη γνώμη μου το σκίμμερ είναι ίσως το πιο σημαντικό κομμάτι του εξοπλισμού για ένα θαλασσινό, μαζί με μια όσμωση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-04-09, 15:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε googlino καλως ηρθες και σε παρακαλω γραφε ελληνικα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-04-09, 16:25
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Για τα 60 λίτρα θαλασσινό σαν αρχή που σκέπτεσαι έχει πολλά μειονεκτήματα.
α) έχει σχεδόν το ίδιο κόστος απόκτησης και συντήρησης με ένα μεγαλύτερο.
β) είναι δυσκολότερο στη συντήρηση από ένα μεγαλύτερο. Λόγω μικρού όγκου νερού δε συγχωρεί λάθη πχ στο τάισμα, στη διατήρηση της αλατότητας, και στις πιθανών λάθος δοσολογίες στα buffer που θα προσθέτεις στο νερό κάποιες φορές.
γ) Σχεδόν όλος ο εξοπλισμός του θα σου είναι άχρηστος αν πας (που θα πας, σύντομα) σε μεγαλύτερο ενυδρείο.
δ) θα κάνεις σίγουρα το λάθος του αρχάριου και θα φορτώσεις το ενυδρείο με πολλούς ζωντανούς οργανισμούς που στη συνέχεια θα ψοφάνε, με αποτέλεσμα να απογοητευτείς και εκτός του ότι είναι κρίμα θα έχεις πετάξει και πολλά χρήματα.


Σχετικά με το θόρυβο που σε απασχολεί, πράγματι στο θαλασσινό ενυδρείο έχεις παραπάνω θόρυβο από ότι σε ένα ενυδρείο γλυκού νερού από τα διάφορα έξτρα μηχανήματα που έχει και είναι απαραίτητα για τη σωστή λειτουργία του.
Το skimmer ανάλογα τη μάρκα (μη πάρεις ποτέ prizm) κάνει κάποιο θόρυβο αλλά θα μπορείς τις ώρες που κοιμάσαι το βράδυ να το κλείνεις, με δέσμευση να κάνεις περισσότερες αλλαγές νερού.
Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με κάποιους κυκλοφορητές, όχι όλους γιατί θα έχεις δραματική πτώση του ph.
Αν έχεις sump να ξέρεις η υπερχείλιση καθώς και αντλία επιστροφής να κάνουν κάποιο θόρυβο, οπότε ξεχνάς το sump.
Κάποιο φίλτρο εσωτερικό ή εξωτερικό που θα πρέπει να έχεις για να κάνεις το λεγόμενο ‘χημικό φιλτράρισμα’ στο νερό σου δε νομίζω να κάνει κάποιο ιδιαίτερο θόρυβο.
Τέλος φυσικά θα ρυθμίσεις τα φώτα να ανάβουν τη μέρα κι όχι το βράδυ που θα κοιμάσαι.
Για το πρόβλημα της ζέστης το καλοκαίρι γνώμη μου είναι αν μπορείς να το ρυθμίσεις με ανεμιστηράκια και κοντρόλερ και όχι με chiller.
Φυσικά θα έχεις κάποια εξάτμιση παραπάνω αλλά δεν θα είναι και με το κουβά στο χέρι.
Μπορείς να αναπληρώνεις το νερό σε δυο δόσεις, το πρωί πριν πας δουλειά και όταν επιστέφεις από αυτήν.
Όταν αναπληρώνεις το νερό θα προσθέτεις κι ότι buffer έχει το πρόγραμμα της συντήρησης σου και θα είσαι οκ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-04-09, 00:26
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Όσο αναφορά μεγαλύτερο ενυδρείο δεν το συζητώ , απλώς να μου πείτε ποσά λίτρα θα ήταν καλά για αρχή.
Ξέρετε την δεν ξέρω τι ταιριάζει τι με τι ? αυτό πως μαθαίνετε με εμπειρία???
Ρε παιδιά όσο αναφορά των θόρυβο και τις συντηρήσεις και εξάτμισης κ.τ.λ, είμαστε στο 2009 και η τεχνολογία όσο αναφορά τον εξοπλισμό των ενυδρείων έχει μείνει ακόμα πίσω θα έλεγε κάποιος, θα μου έλεγε κάποιος άμα δεν θες μην το κάνεις , όχι απλά ερώτηση κάνω .
Σημείωση: Παιδιά όσοι μου απαντήσατε στης άπλες ερωτήσεις μου ,και όσοι βοηθάτε γενικά μεσα στο forumείστε κατάπληκτη και σας ευχαριστώ πολύ , και είναι και ένας ακόμα λόγος να προχωρήσω ποιο δυνατά σωστά ,,
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-04-09, 08:13
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξεκινήσω θέλω με θαλασσινό έως 60-70L .πιο σιγκεκριμενα? Στο θαλασσινο ενυδρειο υπρχουν τα εξης: reef:τροπικου υφαλου(κοραλλια κλπ)FO(fishonly) μονο ψαρια FOWLR(fishonlywithliverock)ψαρια μαζι με βραχο μεσογειακο:ψαρια και/ή κοραλια-ανεμωνες της μεσογειου
1) Υπάρχει στην Αθήνα κάποιο αξιόλογο pet shop που να πάω να Πάρω ένα ενυδρείο καλό (και να μην ακούγετε καθόλου, να είναι αθόρυβο ) .?υπαρχουν αρκετα αξιολογα πετ αλλα πριν φτασουμε εκει.τι εννοεις αθορυβο?το πιο ευκολο και απλο συστημα για τα λιτρα σου είναι μια γυαλα ένα κραμαστο ακιμμερακι και φωτισμος.απο αυτα μονο το σκιμμερ κανει θορυβο και να με βοηθήσουν και εξυπηρετήσουν πραγματικά. Μην περιμενεις κανενας να σου κανει μαθημα σωστου στησιματος, λειτουργιας και επιλογων.οταν ξερεις τι θελεις και τι είναι αυτό που σου πουλανε…τοτε όλα είναι καλα.το σπορ θελει ΠΟΛΥ διαβασμσα
2)Μου αρέσουν τα τροπικά ψάρια , μέχρι πόσα πρέπει να βάλω στο ενυδρείο μου για να λειτουργεί σωστά ?στα λιτρα που αναφερεσαι εχεις ελαχιστες επιλογες σε ψαρια. Κάθε τι που βαζουμε μεσα στοι ενυδρειο εχει απαιτησεις. Μια από τις συμαντικοτερες είναι οι απαιτησεις σε λιτρα
3)Τι άλλο μπορώ να βάλω στο ενυδρείο μου εκτός από ψάρια ?με δεδομενο τις ελαχιστες επιλογες ψαριων θα κινηθεις σε γαριδα
4)Τι διάφορα έχει ο ζωντανός βράχος από τον ΅ψεύτικο?.αλλο ‘ψευτικος’ άλλο νεκρος.εκτος της τιμης(ο νεκρος εχει μιση τιμη από το ζωντανο)υπαρχει και ουσιαστικη διαφορα. Ο δυτερος σου προσφερει πολυτιμη-ετοιμη βιολογια για το ενυδρειο σου.φυσικα η ποιοτιτα της ποκοιλει. κυριως λογο συνθηκων μεταφορας. Ωστοσο ολοι οι βραχοι δεν είναι ιδιοι. Αρχικα να καταλαβουμε για τιν πραγμα μιλαμε. Σου ειπα παραπανω πως είναι άλλο πραγμα ο ψευτικος και αλλα ο νεκρος βραχος.τι εννοω: υπαρχει μια μεθοδος κατά την οποια φτιαχνεις ένα ‘χαρμανι’ μερικων υλικων και μεσω μια διαδικασιας φτιαχνεις κατι το οποιο είναι κατι σαν βραχος.με λιγα λογια αμφιβολου ποιοτητας ψευτικο βραχο.στα λιτρα σου ειδικα πραγμα απαγορευτικο.Αυτο λοιπον που αποκαλουμε βραχο είναι αποδομιμενα νεκρα κοραλια που σες συνδιασμο με αλλους ασβεστολυθικους οργανισμους συνθετουν τα κομματια αυτά.ανεξαρτητα με το τι πιστευουν πολλοι οι υφαλοι είναι βιοτοπικοι.αυτο σημαινει πως κάθε τοπος στον οποιο αναπτυσετε ενας υφαλος είναι ξεχοριστος και φυλοξενει διαφορετικες(σε οποιο βαθμο)μορφες ζωης.βεβαια το στησιμο τον ρεεφ ενυδρειων εχει επικρατησει να γινετε συμφωνα με το χρωματισνο των ζωντανωναναλογα με τη βουληση του καθ ενό.αρα διαφορετικες περιοχες διαφορετικη βιολογια που αναπτησετε σε κάθε βραχο.αναλογα της περιοχης είναι και τα ονοματα που περνει.στο χομπι ωστοσο μπαινουν και άλλες λεπτομερις οι οποιες δεν είναι ουσιαστικες για τη βιολογια του ενυδρειου αλλα καλυπτουν το αισθητικο κομματι.ολα αυτά πληροφοριακια εσυ καρατας ότι τα λιτρα σου εινια λιγα αρα και το κοστος εφικτο προκειμενου να βαλεις ζωντανο βραχο.καλο θα ηταν να τον βρεις; Και από κανενα φιλο χομπιστα.σημαντικο είναι να διαλεξεις κομματια με καποιον που ξερει..για ευνοητους λογους.5)Ποίες είναι οι συντήρησης που πρέπει να κάνω σε ένα ενυδρείο(καθημερινές)δεν έχω πολύ χρόνο κατά τις διάρκεια της ημέρας επειδή δουλεύω αλλά μόνο βράδυ ) ?κταλαβαινεις πως η εξατμηση είναι δεδομενη. Ένα τετοιο συστημα θελει πολύ πολύ φροντιδα και εμπειρια.οσο λιγοτερα λιτρα τοσο μεγαλυτερη εμπειρια αλλα και μικροτερο κοστος…θεωριτικα τουλχιστον γιατι μια στραβη να κατσει..παλι από την αρχη
6)Το καλοκαίρι με της θερμοκρασίες θα υπάρχει πρόβλημα? Θα πρέπει να είμαι όλη μέρα με ένα κουβά από πάνω να συμπληρώνω νερό ?αυτο θα το τσεκαρεις στην ποροια.η τεχνολογια στον τομεα του ενυδρειου εχεικανει αλματα.φυσικα με το αναλογο χρηματικο τιμημα.τα παντα υπαρχουν.πολλα είναι αυτά που μπορεις να κανεις οοπως να τοποθετισεις μια αυτοματη αναπληρωση
7)Μπορώ να το βάλω στο δωμάτιο μου όπου κοιμάμαι ( θέλω να είναι αθόρυβο) ή δεν κάνει.. άμα το βάλω το καλοκαίρι έχει πρόβλημα με το air-condition ?ειπαμε σκιμμερ =θορυβος.εξαρταται τι θεωρεις ανεκτο ή όχι για να κοιμηθεις.
¶μα βάλω αληθινό βράχο πρέπει να βάλω και αληθινά φυτά?εδω τα χαλαμε….τι εννοεις φυτα???κοραλια μηπως?
9)Υπάρχουν κάποια αξιόλογα βιβλία ή σελίδες στο ιντερνέτ να διαβάσω ?
Βιβλιογραφια κυριως αγγλικη(ξενογλωσση) το διαβασμα είναι απαρετητο.νομιζω θα σε καλυψουν τα ελληνικα φορουμ και τα τοσα του εξωτερικου.βιβλιαρακια σιγα σιγα…καλα αγγλικα ξερεις?
Όσο για το στρώσιμο το έχω καταλάβει και έχω πολλοί επίμονη αρκεί να δουλεύει 100% καλά.

Το σπορ θελει πολύ διαβασμα και υπομονη.σε μια μερα ενυδρειο δε στηνετε… υπομονη να καταλαβεις τις αναγκες σου και βημ βημα προχωρας
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-04-09, 14:59
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σπορ θελει πολύ διαβασμα και υπομονη.σε μια μερα ενυδρειο δε στηνετε… υπομονη να καταλαβεις τις αναγκες σου και βημ βημα προχωρας
οκ καλυτερα ισως πρεπει να προχωρησω σε ενα γλυκου νερού , τελικα , σε ευχαριστώ πολύ για όλα, οσο αναφορά το γλυκο νερό θα ανατρέξω για πληροφοριές και την διμιουργία θέματος στο μέρος που ειναΙ για γλυκού νερού !
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-04-09, 15:07
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

το να ξεκινησεις με θελασσινο νερο σε λιγα λιτρα ειναι ναι μεν δυσκολο απο αποψη ενασχολησης και απαιτησεων δεν ειναι ωστοσο αποτρεπτικο. αν το θεμα ειναι οικονομικο τοτε τα πραγματα ειναι λιγο δυσκολα.παντως το να εχεις την εμπειρια διατηρησης ενυδρειου ειτε γλυκου ειτε αλμυρου μονο θετικο μπορει να ειναι.καλη συνεχεια και καλα αποτελεσματα
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
parakalo gia plyroforyies : semia polisis IRON GLOUCONATE leonard Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 28-01-05 00:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07476 seconds with 13 queries