Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-13, 20:33
Notis_xalandri Ο χρήστης Notis_xalandri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2013
Περιοχή: Αθηνα, Χαλανδρι
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Αποριες για DIY ψυξη

Μετα την προσθηκη παραπανω watt σε φωτισμο ειδα για πρωτη φορα ανοδο θερμοκρασιας 29οC οποτε δεν την γλυτωνω την ψυξη.
Επειδη το καπακι ειναι λιγο περιεργο δεν θα τρυπηθει απλα θα ειναι λιγο ανασηκωμενο στο μπροστινο μερος,ετσι ωστε να χωραει max ανεμιστηρες διαστασεων 6χ6.Επισης επειδη θα ειναι λιγο ανοιχτο σκεφτομαι οτι δεν χρειαζεται ανεμιστηρες για να βγαζουν αερα αφου θα βγαινει απο τα πλαινα.
Επισης δεν θα χρησιμοποιηθει controller απλα θα αναβουν μονο οταν ειναι αναμμενα τα φωτα.
Οι αποριες μου ειναι οι εξης:
  1. Ποσοι ανεμιστηρες θα χρειαστουν για μηκος ενυδρειου 80cm και 96 λιτρα μεγεθους 6χ6 με περιπου 5000rpm ωστε να ειναι αποτελεσματικοι αλλα μην το κανουν και παγακι?
  2. Ο θερμοστατης τωρα ειναι off σε περιπτωση που πεσει πολυ η θερμοκρασια ενω λειτουργουν οι ανεμιστηρες θα μπορεσει να κανει τιποτα αυτος?
  3. Τι μετασχηματιστη θα χρειαστω σε καθε περιπτωση ωστε να τα σηκωνει?
  4. Σκεφτομαι να βαλω καποιο ανεμιστηρακι να λειτουργει ανεξαρτητα απο τα υπολοιπα για να ειναι ανοιχτο ολο το 24ωρο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-13, 20:55
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Νότη καλησπέρα
Για ένα σωστό σύστημα ψύξης - θέρμανσης, θα χρειαστείς οποσδήποτε έναν controller
Προτείνεται ο STC1000 και τη συνδεσμολογία - προγραμματισμό, μπορείς να τα βρεις εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223

Συνήθως αν τον παραγγείλεις από κίνα, κλπ κάνει 3 εβδομάδες για να έρθει, αν βιάζεσαι μπορείς να απευθυνθείς στην αγορά της Μεγάλης Βρετανίας (απλά θα πληρώσεις λίγο παραπάνω)

Για 96 λίτρα εγώ θα σου πρότεινα 3 80ρια KONIG - Ένα να βγάζει αέρα και 2 να βάζουν (Στο 60λιτρο μου, σε απίστευτα δροσερό σπίτι, έχω επιλέξει να βάλω 2 80άρια!)
(τα δουλεύω πρώτη φορά φέτος και είμαι ευχαριστημένος)
Μπορείς να βρεις φθηνά εδώ - http://www.futurestore.com.gr/p.Case...mm.819624.html

Ξέρω οτι ανέφερες ήδη για 60αρια, αλλά νομίζω πως επειδή είναι μικρά, θα χρειαστείς 1ον αρκετά 2ον δεν ξέρω αν θα "ξεκουράζονται" καθόλου, ειδικά στους μεγάλους καύσωνες
Παίζει ρόλο και ο χώρος που βρίσκεται το ενυδρέιο (τι θερμοκρασία ανεβάζει, αν έχει AC κοντά, κλπ)

Για τροφοδοτικό δες εδώ http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20780 ή κάποιο μικρότερο σε Α πχ 600mA (πρέπει να είναι μεγαλύτερος από τα συνολικά mA του συνόλου των ανεμιστήρων - Σε ένα σύστημα που φτιάχνω με 3 120αρια και 2 80αρια, έχω επιλέξει 2 διαφορετικά τροφοδοτικά)

Σχετικά με το ερώτημα σου περί θερμαντήρα, εφόσον χρησιμοποιήσεις controller και τον ρυθμίσεις σωστά, αυτός θα κλείνει την ψύξη και θα ανοίγει την θέρμανση όλο τον χρόνο...οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τπτ

Αν δεν επιλέξεις controller αλλά κάποιον χρονοδιακόπτη, τότε το ενυδρείο σου θα ψύχεται ανακόνιστα...με τις όποιες συνέπειες...

Ελπίζω να βοήθησα

Δες και τα παρακάτω περί ψύξης
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71605
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25558
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71865
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-13, 21:30
Notis_xalandri Ο χρήστης Notis_xalandri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2013
Περιοχή: Αθηνα, Χαλανδρι
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Καλησπερα Σακη

Καποια στιγμη θα παρω σιγουρα controller απλα τωρα ψαχνω αμεση λυση για να μην εχω καμια απωλεια. Δεν με πειραζει να βαλω και παραπανω ανεμιστηρακια απλα κυριο μελημα μου ειναι να μην εχει μεγαλη γωνια το καπακι για να μην χασω σε φωτισμο γιατι δεν ειναι δυνατη η προσθηκη ανακλαστηρα.
Για να καταλαβεις δεν θα με πειραζε καθολου να βαλω και 10 ανεμιστηρακια 5χ5. Για το τροφοδοτικο τι κοιταζω? Απλα να βγαζει 12volt ή κοιταω και τα mA? Ειμαι λιγο ασχετος με αυτα ακομα.
Δυστυχως μεχρι να μπει ο controller θα ειναι ακανονιστη η ψυξη-θερμανση,μεχρι να μπει πως μπορω να τα ρυθμισω ωστε να μην βγουν εκτος οριων?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-13, 21:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Notis_xalandri Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα Σακη

Καποια στιγμη θα παρω σιγουρα controller απλα τωρα ψαχνω αμεση λυση για να μην εχω καμια απωλεια. Δεν με πειραζει να βαλω και παραπανω ανεμιστηρακια απλα κυριο μελημα μου ειναι να μην εχει μεγαλη γωνια το καπακι για να μην χασω σε φωτισμο γιατι δεν ειναι δυνατη η προσθηκη ανακλαστηρα.
Για να καταλαβεις δεν θα με πειραζε καθολου να βαλω και 10 ανεμιστηρακια 5χ5. Για το τροφοδοτικο τι κοιταζω? Απλα να βγαζει 12volt ή κοιταω και τα mA? Τα συνολικά mA των ανεμιστήρων, πρέπει να είναι μικρότερα από τα mA του τροφοδοτικού - Ουτε καν ίσα! Ειμαι λιγο ασχετος με αυτα ακομα.
Δυστυχως μεχρι να μπει ο controller θα ειναι ακανονιστη η ψυξη-θερμανση,μεχρι να μπει πως μπορω να τα ρυθμισω ωστε να μην βγουν εκτος οριων? Μπορείς να τα ανοιγοκλείνεις με το χέρι ή να βάλεις χρονοδιακόπτη, αλλά και πάλι δεν θα έχεις σίγουρο αποτέλεσμα
Κι εγώ μέχρι χθες το ίδιο άσχετος ήμουν...!
Το κάθε ανεμιστηράκι εκεί που λέει ρευμα, έχει μια τιμή
ΠΧ http://www.futurestore.com.gr/p.Case...mm.819638.html αυτά έχουν 0,16mA
Αν για παράδειγμα βάλεις 5 τέτοια στο ίδιο τροφοδοτικό, τότε με ένα 1500αρι (1,5Α) είσαι οκ

Ποια είναι η δική μου επιφύλαξη. Αν για οποιδήποτε λόγο πάθει κάτι το τροφοδοτικό, πάει η ψύξη...έτοιμη η σούπα
Γι αυτό, πρόταση μου, αν τελικά βάλεις πολλά 60αρια, χώρισε τα σε δύο τροφοδοτικά (600mA - 1000 mA), ώστε αν πάθει κάτι η μία σειρά τουλάχιστον να συνεχίζει να δουλεύει η άλλη

Σ οτι αφορά τη ροή, ένα 60αρι έχει 22CFM ενώ ένα 80άρι έχει 37CFM (50% περισσότερη ροή αέρα!!!)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-13, 21:42
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Χωρις controller απλα να ξερεις οτι δεν μπορεις να εισαι συνεπης στη θερμοκρασια σου. Αλλες μερες ειναι ζεστες, αλλες οχι τοσο. Αλλες νυχτες επισης ειναι ζεστες, αλλες πιο κρυες. Αν δεν εισαι ολο το καλοκαιρι πανω απο το ενυδρειο να κοιτας τη θερμοκρασια και να ανοιγοκλεινεις τους ανεμιστηρες, πραγμα ανεφικτο, δεν μπορεις να πετυχεις και πολλα. Μια λυση ειναι χρονοδιακοπτης, ωστε να ανοιγουν καποιες ωρες και καποιες να κλεινουν. Αλλα παλι ερχεσαι στην αρχη, δεν ειναι ολες οι μερες ιδιες σε θερμοκρασια, οποτε διακυμανσεις θα εχεις.

Το θερμοστατη δεν υπαρχει λογος να τον βγαλεις. Αφησε τον σε περιπτωση που καποια μερα βγαλει κρυο, ποτε δεν ξερεις. Δεν ενοχλει πουθενα.

Τωρα για ποσα ανεμιστηρακια, οσα περισσοτερα μπορεις να χωρεσεις. Τα 6αρια ειναι μικρα, με καμια 6αδα ισως κανεις δουλεια. Αλλα κανεις δεν μπορει να σου πει με σιγουρια. Τροφοδοτικο θα παρεις ενα που θα εχει τα διπλασια ampers απο αυτα που δινουν ολοι οι ανεμιστηρες μαζι. Κατα προτιμηση switching, ωστε να μπορεις να παιζεις με 9 και 12V.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-13, 22:48
Notis_xalandri Ο χρήστης Notis_xalandri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2013
Περιοχή: Αθηνα, Χαλανδρι
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Δυστυχως μεχρι να μπει controller θα υπαρχει μια διακυμανση ειναι ομως καλυτερη μια διακυμανση απο την σιγουρη ψαροσουπα.
Σε πρωτη φαση θα κοιταξω διαστασεις και θα παρω για αρχη ανεμιστηρακια και τροφοδοτικο(α).
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-13, 22:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τουλαχιστον βαλε ενα χρονοδιακοπτη, οπως εγραψα πιο πανω.

Αρχισε το και οτι θελεις στην πορεια, εδω ειμαστε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-13, 23:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θα εβαζες ποτε θερμαντηρα στο ενυδρειο, χωρις θερμοστατη πανω του ή με χρονοδιακοπη, υπολογιζοντας απλα τα βατ σε σχεση με τα λιτρα κλπ?
Αυτο κανεις στο αναποδο τωρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-05-13, 16:28
Notis_xalandri Ο χρήστης Notis_xalandri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2013
Περιοχή: Αθηνα, Χαλανδρι
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Σημερα κιολας θα παραγγειλω τον STC-1000 τι να κοιταξω στην αγορα του?εκτος απο τα 220volt
Τι ρυθμιση να βαλω στον χρονοδιακοπτη μεχρι να ερθει ο controller?
Το ενυδρειο οταν δεν αναβουν τα φωτα εχει σταθερα 28oC
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-05-13, 16:55
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Notis_xalandri Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερα κιολας θα παραγγειλω τον STC-1000 τι να κοιταξω στην αγορα του?εκτος απο τα 220volt
Τι ρυθμιση να βαλω στον χρονοδιακοπτη μεχρι να ερθει ο controller?
Το ενυδρειο οταν δεν αναβουν τα φωτα εχει σταθερα 28oC
Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις εμπειρικά
Δες ποιες ώρες αυξάνει η θερμοκρασία - Λογικά όταν θα ανάβουν οι λάμπες και κυρίως από 13:00 έως 19:00
Ξεκίνα με μερικά 15λεπτα και αν δεις πως δεν φτάνουν, αύξησε τον χρόνο
Αφησε πολλά και σχετικά μεγάλα κενά (εννοώ τις ώρες που δεν θα δουλεύουν) κι αν δεις πως δεν ψύχεται σωστά, μείωσε τα κενά

Επίσης, τις βραδινές ώρες που τα φώτα είναι σβηστά, πρέπει να δεις αν χρειάζεται ή όχι ψύξη

Και μόλις έρθει ο STC βάλτον αμέσως σε λειτουργία...γιατί ο χρονοδιακόπτης δεν λύνει το πρόβλημα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-05-13, 17:34
Notis_xalandri Ο χρήστης Notis_xalandri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2013
Περιοχή: Αθηνα, Χαλανδρι
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Στον Stc 1000 τωρα που κοιταζα ειχαν μερικες μικροδιαφορες,κοιταζω κατι εκτος απο τα ειναι στα 220volt?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-05-13, 17:36
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Notis_xalandri Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον Stc 1000 τωρα που κοιταζα ειχαν μερικες μικροδιαφορες,κοιταζω κατι εκτος απο τα ειναι στα 220volt?
Να είναι 220 volt και να έχει αισθητηρα (αν και νομίζω πως σπανια θα βρεις χωρίς αισθητήρα)
Τι διαφορές εντόπισες?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-05-13, 17:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Να ειναι 220V να κοιταξεις και ο προμηθευτης να εχει υψηλα θετικα σχολια, για να σου ερθει καποια στιγμη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-05-13, 17:51
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
... και ο προμηθευτης να εχει υψηλα θετικα σχολια, για να σου ερθει καποια στιγμη.
Αυτό το είχα ξεχάσει!!! Σωστός ο Θοδωρής
99% και πάνω... ο προμηθευτής...γιατί τον τελευταίο καιρό μου έχουν "σκάσει" κάτι 98%αρια...και οι υποθέσεις στο ebay ανοιγόκλειναν με ταχύτητα φωτός...!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-05-13, 17:56
Notis_xalandri Ο χρήστης Notis_xalandri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2013
Περιοχή: Αθηνα, Χαλανδρι
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Στους τιτλους ηταν οι διαφορες αλλα τιποτα σημαντικο,οκκ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας !!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ψυξη karterhs DIY . Φτιάχτο μόνος σου 32 24-06-12 01:14
ψυξη xploder Αρχάριοι γλυκού νερού 20 09-06-11 01:16
Ψυξη ραφαηλ10 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 30-08-10 00:21
ψυξη VLASIS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 30 21-04-10 22:23
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06003 seconds with 13 queries