Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-04-15, 03:03   #1
Ξεκινιμα Αρχαριου Με Μονομαχο
Oldirty
Junior Member
Εγγραφή: 06-04-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 21

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Oldirty Ο χρήστης Oldirty δεν είναι συνδεδεμένος 27-04-15, 03:03
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας, Καλος σας βρηκα.. Ειμαι νεος στον χορο..
Και οφειλω να πω οτι γοϊτευτικα και κολισα το μικροβιο με ολη τη φαση...
και η αιτια ειναι ενας ενα ποτιρι fredo Esspresso που ειχε μεσα ενα μπλε ψαρακι.. Οταν ρωτησα την κυρια πισω απ'το παγκο και μου ειπε αυτος ειναι ενας Μονομαχος.. ....αυτο ηταν... της ειπα τον αγοραζω. και ετσι πιρα το πρωτο μου ψαρακι απο το πανυγηρι!!! Φυσικα πιρα και ενα ενυδριακι επιτοπου...

τωρα προχοραμε στο Ρεζουμε..

Ξερω οτι ο μονομαχος δεν παει με αλλο Μονομαχο...

ερωτηση...

1α) Παει με αλλα ψαρια???? και αν ναι 1β) πως θα διαλεξω με τι ψαρια να τον βαλω?

2) Πια ειναι η Ιδανικη τροφη πλουσια σε σιστατικα που θα ειναι καλα για τον μονομαχο μου? (εκτος απτα κλασικα χροματιστα φιλαρακια)

Αλλαζω νερο καθε ευδομαδα, αφινω μιση μερα το νερο σε κουβα να φιγουν τα χλορια... και μετα το βαζω στο ενυδριο... αλλα για να αλλαξω το νερο του ενιδριου πρεπι να βγαλω πρωτα το ψαρι εξω και μετα κανω αλλαγη.

3) Αυτη η διαδικασια της μεταφορας δεν ειναι λαθος για το ψαρι?? Δεν υπαρχει καπιος πιο νορμαλ τροπος να του αλλαζω νερο? Φτανει αυτο για την καθαριοτιτα του?

4)Γενικα καταλαβενετε οτι οι αποριες ειναι πολλες.. συγνωμη αν σας κουρασα. Ευχαριστω προκαταβολικα
Εμφανίσεις: 11895
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-15, 04:36
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78892
Διαβασε εδω εχει φυλλαδιο για τους μονομαχους,θα σου
λυθουν οι αποριες.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-04-15, 06:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες.
αφου διαβασεις το λινκ που σου εβαλε ο stav απο πανω,διαβασε και τα υπομνηματα στην ενοτητα αρχαριοι γλυκου νερου.
ειναι ολα εδω


αν θες ανεβασε μια φωτογραφια του ενυδρειου που πηρες να δουμε για τι προκειται.
πηρες και φιλτρο μαζι?
αν ναι,τοτε βαλε μια αγγελια στην κατηγορια με τις αγγελιες και ζητα μπολι γραφοντας και την περιοχη σου.
στα υπομνηματα που σου ειπα να διαβασεις πιο πανω γραφει τι ειναι το μπολι.

αν δεν εχεις παρει φιλτρο,θα πρεπει να παρεις εν αμικρο καταλληλο για το ενυδρειο σου.

μεχρι να παρεις φιλτρο η να μπολιασεις αυτο που εχεις(αν εχεις)ταιζε το ψαρι μια φορα μερα παρα μερα και αλλαζε το νερο καθε δυο μερες.

για την αλλαγη του νερου θα πρεπει να παρεις αντιχλωριο απο πετσοπ.
προτιμησε αυτο αν μπορεις να το βρεις.ειναι πιο οικονομικο στη δοσολογια και αντιμετωπιζει και την αμμωνια με υπερδοσολογηση.

εσυ θα βαζεις περιπου μισο καπακι τωρα στην αρχη μεχρι να μπολιασεις.

το νερο της αλλαγης θα το φερνεις σε θερμοκρασια οσο μπορεις πιο κοντα σε αυτη του ενυδρειου,θα το αποχλωριωνεις και θα το βαζεις μεσα στο ενυδρειο αργα αργα.να σου παιρνει δηλαδη κανα τεταρτο-εικοσαλεπτο να το βαλεις ολο μεσα.

μην βγαζεις το ψαρι απτο ενυδρειο για να αλλαξεις το νερο.
το στρεσαρεις υπερβολικα και θα το χασεις.

εκτος απο αντιχλωριο,φιλτρο(αν δεν εχεις) και μπολι,θα χρειαστεις και θερμομετρο και θερμαντηρα.
διαβασε πρωτα και οτι απορια εχεις ρωτα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-04-15, 16:14
Το avatar του χρήστη BaCh
BaCh Ο χρήστης BaCh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Oldirty Εμφάνιση μηνυμάτων
1α) Παει με αλλα ψαρια???? και αν ναι 1β) πως θα διαλεξω με τι ψαρια να τον βαλω?
Εξαρτάται από τον χαρακτήρα του. Προσωπικά τον έχω στο ενυδρείο μαζί με μονομαχίνες διάφορα Tetra και σαλιγκάρια.

Παράθεση:
Αλλαζω νερο καθε ευδομαδα, αφινω μιση μερα το νερο σε κουβα να φιγουν τα χλορια... και μετα το βαζω στο ενυδριο... αλλα για να αλλαξω το νερο του ενιδριου πρεπι να βγαλω πρωτα το ψαρι εξω και μετα κανω αλλαγη.
Δεν αλλάζεις το 100% του νερού αλλά το 1/3!
Για το χλώριο χρησιμοποίησε αντιχλωριακό. Κι εγώ προτείνω το ίδιο που σου έδωσε το παραπάνω μέλος. Αγόρασε και μια σύριγγα για να υπολογίζεις σωστά την δοσολογία (δεν προτείνω την μέθοδο "καπάκι" :-Ρ. )

Παράθεση:
3) Αυτη η διαδικασια της μεταφορας δεν ειναι λαθος για το ψαρι?? Δεν υπαρχει καπιος πιο νορμαλ τροπος να του αλλαζω νερο? Φτανει αυτο για την καθαριοτιτα του?
Όπως προανέφερα αυτός ο τρόπος είναι λάθος.
Το ψάρι χρειάζεται τόσο την καθαριότητα (κυρίως από τα νιτρικά που εμπεριέχονται στα υπολείμματά του) όσο και κάποια απαραίτητα μικρόβια που είναι απαραίτητα για την λειτουργία ζωτικών του οργάνων. Γι αυτό δεν αλλάζουμε όλο το νερό, και χρησιμοποιούμε φίλτρο που συγκρατεί ένα μεγάλο πληθυσμό μικροβίων στο σφουγγαράκι του.


Καλή αρχή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-04-15, 17:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BaCh Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαρτάται από τον χαρακτήρα του. Προσωπικά τον έχω στο ενυδρείο μαζί με μονομαχίνες διάφορα Tetra και σαλιγκάρια.

δεν εξαρταται μονο απτον χαρακτηρα του μονομαχου,αλλα κ απτον χαρακτηρα των συγκατοικων.τα περισσοτερα τετρα ειναι fin nippers οποτε αν ειναι τσαμπουκαδες κ αφου θα ειναι περισσοτερα σε αριθμο(αφου πανε σε κοπαδι)ειναι πιθανο να τσιμπανε τα πτερυγια του μονομαχου.
δεν θα τα εβαζα μαζι.με τα σαλιγκαρια δεν υπαρχει προβλημα.


Δεν αλλάζεις το 100% του νερού αλλά το 1/3!
Για το χλώριο χρησιμοποίησε αντιχλωριακό. Κι εγώ προτείνω το ίδιο που σου έδωσε το παραπάνω μέλος. Αγόρασε και μια σύριγγα για να υπολογίζεις σωστά την δοσολογία (δεν προτείνω την μέθοδο "καπάκι" :-Ρ. )

δεν ειναι λαθος η μετρηση με το καπακι,ουτε ειναι απαραιτητη τοσο μεγαλη ακριβεια στο prime.η ιδια η εταιρεια το εχει μετρημενο το καπακι κ εχει πει σε παρουσιαση της πως δεν υπαρχει θεμα υπερδοσολογησης για τα ψαρια,ακομα κ αν προκειται για μεγαλυτερη απο πενταπλη δοση.ο αριθμος (πενταπλη)αναγραφεται πιο πολυ για να ειναι καλυμενη η εταιρεια απο υπερβολικους που θα αδειαζανε μπουκαλια στο νερο χωρις λογο.
η απαντηση ηταν σε ερωτηση που ειχα κανει εγω στον αμερικανο που εκανε την παρουσιαση.
επισης σε διαστημα 12-24 ωρες(αν θυμαμαι καλα),διαλυεται εντελως στο νερο και εξαφανιζεται.

για την ποσοτητα αλλαγης συμφωνω,αλλα αυτο γινεται οταν δεν υπαρχει προβλημα κ προκειται για στρωμενο ενυδρειο.οταν ειναι αστρωτο κ υπαρχει αμμωνια η κατι αλλο, μπορει να χρειαστουν κ μεγαλυτερες αλλαγες απο 30% η και απανωτες.




Όπως προανέφερα αυτός ο τρόπος είναι λάθος.
Το ψάρι χρειάζεται τόσο την καθαριότητα (κυρίως από τα νιτρικά που εμπεριέχονται στα υπολείμματά του) όσο και κάποια απαραίτητα μικρόβια που είναι απαραίτητα για την λειτουργία ζωτικών του οργάνων. Γι αυτό δεν αλλάζουμε όλο το νερό, και χρησιμοποιούμε φίλτρο που συγκρατεί ένα μεγάλο πληθυσμό μικροβίων στο σφουγγαράκι του.


Καλή αρχή!
τα νιτρικα δεν περιεχονται στα υπολειματα του ψαριου,δημιουργουνται σαν τελευταιο σταδιο του κυκλου του αζωτου,αφου οι ρυποι του ψαριου η τα υπολειματα τροφης(η οποιοδηποτε αλλο οργανικο στοιχειο),διασπαστουν και δημιουργησουν πρωτα αμμωνια και μετα νιτρωδη.
δεν γνωριζω για καποια βακτηρια που ειναι απαραιτητα για τη λειτουργια οργανων του ψαριου.
αν εννοεις τα βακτηρια νιτροποιησης κ νιτρικοποιησης δεν ειναι ακριβως "απαραιτητα" για το ψαρι.
ειναι,με την εννοια πως κρατανε το νερο καθαρο για το ψαρι και ετσι μενει το ψαρι(και τα οργανα του) υγιη
δεν τα χρειαζονται ομως τα οργανα του ψαριου για να λειτουργησουν σωστα.
αλλο το ενα,αλλο το αλλο.

επισης,η ποσοτητα αλλαγης νερου,δεν μας ενδιαφερει τοσο οσον αφορα τη βιολογια,γιατι ο μεγαλυτερος ογκος της βρισκεται στο φιλτρο (σε στρωμενο ενυδρειο).γιαυτο το εχουμε το φιλτρο
ο τροπος που γινεται η αλλαγη εχει μεγαλυτερη σημασια απτην ποσοτητα νερου που αλλαζουμε.

φιλικη διευκρινηση
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-04-15, 17:39
Oldirty Ο χρήστης Oldirty δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Σας Υπερευχαριστω Ολους για Ολες τις πληροφοριες!!!!!

Λοιπον Δυστιχος εχω την εντυποση οτι ο μονομαχος μου εχει θεματα..

Νομιζω οτι εχει παθει Fin Rot... δεν ειμαι σιγουρος..
&
Noμιζω οτι το ενυδριο εχει πολυ Αμονια... δειτε και εσεις..

επισης εχω την εντυποση οτι πρεπει να παω να του παρω γρηγορα φιλτρο..

Αν μποριτε προτινετε μου ενα καταλιλο φιλτρο γιατι Δεν εχω.

https://plus.google.com/103705083459...ts/Z6qDdowhavM

Να σας πω επισης οτι αυτο το ενυδριο ειναι προσωρινο.. και προκιτε να παω σε ενα ενιδριο οσο ειναι το Τετραγωνο του επιπλου που βλεπετε..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-04-15, 18:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για καποιο λογο δεν μπορω να το δω το λινκ.θα δοκιμασω παλι μετα απτον υπολογιστη.
αν μπορεις βαλε φωτογραφια απτο ψαρι κοντινη και καθαρη.

το πηρες απο πανηγυρι,οποτε καταλαβαινεις τι εχει τραβηξει το ψαρι μεχρι ναρθει σε σενα ε;

αν εχει μονο ενα προβλημα κ οχι περισσοτερα θασαι και "τυχερος"...
χωρις αυτο να σημαινει πως αν το επαιρνες απο καταστημα θα ηταν εγγυημενα ολα οκ.
απλα λιγοτερες οι πιθανοτητες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-04-15, 18:28
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Το ενυδρείο που τον έχεις πόσα λίτρα είναι ή ποιο είναι?
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 27-04-15 στις 18:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αρχαριος ,ερωτησεις για μονομαχους Leo Bettas 1 12-08-09 16:17
ξεκινιμα απο την αρχη harris samos Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-05-09 12:36
νεο ξεκινιμα απο την αρχη harris samos Bettas 9 21-05-09 15:56
Νεος...ξεκινιμα..!!! akillis Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 03-11-08 13:34
ξεκινιμα για φυτα naupaktos84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 22-02-07 10:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05639 seconds with 14 queries