Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-09, 23:59
Το avatar του χρήστη geokary
geokary Ο χρήστης geokary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 74
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην geokary
Προεπιλογή Άλγη

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για αυτή την άλγη που έχω παρατηρήσει στα φυτά του ενυδρείου μου.
Στις ανούμπιες και στους εχινόδορους σε ορισμένα φύλλα, υπάρχει στην περιφέρειά τους μαύρη άλγη (φωτο 1 - 2).
Στις βαλισνέριες, στα άκρα των φύλλων κοντά στην επιφάνεια, υπάρχει κάτι σαν τριχοειδής άλγη (φωτο 3).
Τι χρειάζεται για την αντιμετώπισή τους;
Τέλος, οι τρύπες σε μερικά φύλλα στην Hygrophyla corymbosa (φωτο 4) οφείλεται σε έλλειψη καλίου και αν ναι, μετά από πόσο καιρό από την αναπλήρωσή του "κλείνουν" οι τρύπες;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010636.jpg
Εμφανίσεις:  240
Μέγεθος:  105,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010641.jpg
Εμφανίσεις:  243
Μέγεθος:  85,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010646.jpg
Εμφανίσεις:  227
Μέγεθος:  38,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010644.jpg
Εμφανίσεις:  242
Μέγεθος:  78,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-03-09, 00:30
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Φιλε geokary, παρακολουθω αρκετο καιρο τωρα την προσπαθεια σου να απαλλαγεις απο τις αλγες. Μιλας γι αυτο το ενυδρειο σου ετσι; http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21781
Καπου λοιπον κανεις κατι λαθος. Απο την μικρη δικη μου εμπειρια ο συνδυασμος ελλειψη CO2 και λαθος η υπερβολικης λιπανσης ειναι ο παραγοντας που προκαλει το 99% των αλγεων. Ιδιαιτερα η μαυρη τριχοειδης (bba) ειναι αμεσα συνδεδεμενη με την παροχη co2. Επαρκες διοξειδιο την σκοτωνει, οπως κανει και το excel. Τοτε η αλγη αλλαζει χρωμα,γινεται κοκκινη η ασπρη και ειτε πεφτει ειτε την τρωνε τα ψαρια. Τα φυλλα των προσβεβλημενων φυτων ομως φερουν τα σημαδια της και δεν ανακαμπτουν οποτε ειναι καλυτερο να αφαιρεθουν.
Ειναι απαραιτητο για να παρεις περισσοτερες απαντησεις και ουσιαστικη βοηθεια να γραψεις εν συντομια φωτισμο,φωτοπεριοδο, λιπασματα(ποια και ποσο και καθε ποτε), ιχθυοφορτιση,φυτομαζα, μετρησεις σε NO3,PO4,Fe αν εχεις,αλλαγες νερου,φιλτρανση,CO2 ή και excel αν χρησιμοποιεις. Χωρις πληρη εικονα,φοβαμαι οτι απαντησεις του τυπου "κανε αυτο" και καθαρισες, δεν υπαρχουν. Οι αλγες δημιουργουνται απο συνδυασμο παραγοντων και καταπολεμουνται μονο αν διορθωθουν οι παραμετροι που τις προκαλουν.
Ζουμια που σκοτωνουν τις αλγες, δεν συνιστωνται και δεν λυνουν το προβλημα αφου αν δεν διορθωθει η αιτια ,οι αλγες επανερχονται.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-09, 01:58
Το avatar του χρήστη geokary
geokary Ο χρήστης geokary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 74
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην geokary
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ που ασχολήθηκες με την περίπτωσή μου. Το ενυδρείο μου είναι αυτό που φαίνεται στο παλιό ποστ, όμως αρκετά διαφορετικό. Πλέον έχω απαλλαγεί από τις περισσότερες από τις άλγες που είχα τότε κι αυτό το κατόρθωσα με υπομονή και πειραματισμό σχετικά με τις ποσότητες των λιπασμάτων και του CO2, όπως ακριβώς συμβουλεύεις.
Με το ποστ αυτό, ήθελα απλώς να επιβεβαιώσω το είδος της άλγης που έχουν τα φυτά μου:
Είναι BBA αυτή στις ανούμπιες; Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου για την αύξηση του CO2.
Στις Βαλισνέριες είναι τριχοειδής; Πού οφείλεται (γενικά);
Οι τρύπες από ελλειψη καλίου "κλείνουν";
Όσο για τις παραμέτρους:
ΝΟ2=0
ΝΟ3=30
pH=7
GH=15
KH=4
Χρησιμοποιώ υγρά λιπάσματα:
Seachem flourish= 5ml/week
Seachem potassium = 5ml/3days
Seachem iron = 5 ml/week
Ακόμη δεν έχω σταθεροποιήσει τις δόσεις των υγρών λιπασμάτων
Επίσης:
Tetra plant initial sticks περίπου μία φορά το μήνα στις ρίζες των Βαλισνερια, Hygrophyla corymbosa και εχινόδορων.
Πρόσφατα πήρα το seachem flourish tabs και σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω, αλλά νομίζω ότι είναι πολύ μεγάλες οι ταμπλέτες για μία ρίζα.
Για CO2 έχω το tetra Depot και βάζω 1- 1,5 στήλη CO2 κάθε μέρα. Σκέφτομαι να βάλω DIY CO2 με διαχυτή της resun (http://www.aquaristic.net/shop.php/s...0mm//vid/Resun)
Με την ευκαιρία, μήπως γνωρίζεις τον τρόπο λειτουργίας αυτού του διαχυτή; Πρέπει να είναι γεμάτος νερό;
Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κουράζω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-03-09, 03:44
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geokary Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ' ευχαριστώ που ασχολήθηκες με την περίπτωσή μου. Το ενυδρείο μου είναι αυτό που φαίνεται στο παλιό ποστ, όμως αρκετά διαφορετικό. Πλέον έχω απαλλαγεί από τις περισσότερες από τις άλγες που είχα τότε κι αυτό το κατόρθωσα με υπομονή και πειραματισμό σχετικά με τις ποσότητες των λιπασμάτων και του CO2, όπως ακριβώς συμβουλεύεις.
Με το ποστ αυτό, ήθελα απλώς να επιβεβαιώσω το είδος της άλγης που έχουν τα φυτά μου:
Είναι BBA αυτή στις ανούμπιες; Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου για την αύξηση του CO2.Ναι ειναι μαυρη τριχοειδης.Οι ανουμπιες καλα ειναι να μπαινουν σε σκιερες θεσεις, κατω απο αλλα φυτα,ξυλα κλπ.
Στις Βαλισνέριες είναι τριχοειδής; Πού οφείλεται (γενικά);Ναι και παλι, κοντοτριχη τριχοειδης ειναι, οφειλεται σε ανεπαρκες Co2 και υψηλα νιτρικα μαλλον.
Οι τρύπες από ελλειψη καλίου "κλείνουν";Οχι, περιμενεις να ψηλωσουν τα φυτα ,κλαδευεις και πετας τα φυλλα με τις τρυπες.
Όσο για τις παραμέτρους:
ΝΟ2=0
ΝΟ3=30 Κατεβασε λιγο τα νιτρικα. Απο 10-15 θα εισαι μια χαρα σε συνδυασμο με Φοσφωρικα γυρω στο 1.0
pH=7
GH=15
KH=4
Χρησιμοποιώ υγρά λιπάσματα:
Seachem flourish= 5ml/week Σπασε την δοσολογια σε ολα τα υγρα λιπασματα σε ημερησιες δοσεις ή εστω 3Χτη βδομαδα.
Seachem potassium = 5ml/3days
Seachem iron = 5 ml/week Δοκιμασε να τον μειωσεις κι αλλο και αντ αυτου βαλε ταμπλετες που περιεχουν σιδηρο στις ριζες των φυτων.
Ακόμη δεν έχω σταθεροποιήσει τις δόσεις των υγρών λιπασμάτων
Επίσης:
Tetra plant initial sticks περίπου μία φορά το μήνα στις ρίζες των Βαλισνερια, Hygrophyla corymbosa και εχινόδορων.
Πρόσφατα πήρα το seachem flourish tabs και σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω, αλλά νομίζω ότι είναι πολύ μεγάλες οι ταμπλέτες για μία ρίζα. Σπασε τις με ενα σφυρακι, κι εγω αυτο κανω.
Για CO2 έχω το tetra Depot και βάζω 1- 1,5 στήλη CO2 κάθε μέρα. Σκέφτομαι να βάλω DIY CO2 με διαχυτή της resun (http://www.aquaristic.net/shop.php/s...0mm//vid/Resun)
Με την ευκαιρία, μήπως γνωρίζεις τον τρόπο λειτουργίας αυτού του διαχυτή; Πρέπει να είναι γεμάτος νερό;δεν το γνωριζω ας πει καποιος που τον εχει. Παντως δεν νομιζω να βαζεις νερο μεσα.
Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κουράζω.Δεν κουραζεις κανεναν, γι αυτο ειμαστε εδω ολοι, για να ρωταμε και να μαθαινουμε.
Το DIY CO2 θα δουλευει με αυτον τον διαχυτη; Θα εχει την πιεση που χρειαζεται να στειλει τοσο χαμηλα μεσα στο ενυδρειο το αεριο και να διαπερασει την μεμβρανη διαχυσης;
Μια πολυ καλη λυση στο προβλημα με τις αλγες ειναι τα φυτα επιφανειας. Θα μπορουσες να βαλεις φακη, pistia και limnobium ωστε να σχηματισουν ενα χαλι στην επιφανεια. Τραβανε πολλα νιτρικα και φοσφωρικα και η σκια που δημιουργουν θα μειωσει πολυ τις αλγες.
Ενα καλο tip για τις ανουμπιες και την bba, για να μην κοβεις τα φυλλα τους. Βγαλε τις ανουμπιες και ριξε λιγο excel πανω στα φυλλα με την αλγη. Με ενα βαμβακι απλωσε το καλα, αφησε το για 1λεπτο και μετα ξαναβαλτες στο ενυδρειο. Το εφαρμοσα με πολυ καλα αποτελεσματα καποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-09, 00:15
Το avatar του χρήστη geokary
geokary Ο χρήστης geokary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 74
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην geokary
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις σου. Βλέπω ξενυχτάς αρκετά (αποστολή μηνύματος 3:44 πμ), πολλές οι υποχρεώσεις στο GAB ως moderator;
Τα νιτρικά πιστεύω ότι θα πέσουν με την απορρόφησή τους από τα φυτά.
Πιστεύεις ότι είναι απαραίτητο ένα τεστ για φωσφορικά; Μέχρι στιγμής δεν έχω χρησιμοποιήσει.
Ταμπλέτες με σίδηρο ποιες προτείνεις;
Μετά από αλλαγή νερού (συνήθως κάνω το 50% /10 - 15 ημέρες), χρειάζεται να αυξήσω τη δόση των λιπασμάτων;
Αν τοποθετήσω τα seachem flourish tabs στις ρίζες, θα χρειαστεί να μειώσω τις δόσεις;
Στέλνω μια φωτογραφία με την τωρινή κατάσταση του ενυδρείου.
Τα ψάρια που έχω, είναι:
1 μεγάλος δίσκος και ένας μικρότερος (παλαιότερα είχα 4, αλλά οι 3.....)
10 νεον
4 ροδοστομα
2 διάφανα (δε γνωρίζω την ονομασία τους)
1 κλόουν
1 πλακόστομος (ο οποίος βρωμίζει αρκετά το χαλίκι με τα κόπρανά του)
Στο μέλλον σκοπεύω να φτιάξω ένα χαλί με java moss. Ποια η γνώμη σου;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010653.jpg
Εμφανίσεις:  210
Μέγεθος:  68,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-09, 02:22
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις σου. Βλέπω ξενυχτάς αρκετά (αποστολή μηνύματος 3:44 πμ), πολλές οι υποχρεώσεις στο GAB ως moderator;
Ως νεος moderator ειμαι χαμηλα στην ιεραρχια και με μαστιγωνουν οι ανωτεροι μου mods & admin για να ξενυχταω και να απανταω στα μηνυματα σας.
Παράθεση:
Τα νιτρικά πιστεύω ότι θα πέσουν με την απορρόφησή τους από τα φυτά.
Εχεις αρκετα ψαρια και τα φυτα σου δεν ειναι τοσο πολλα. Σκεφτομαι οτι στην περιπτωση σου θα ηταν μια πολυ καλη λυση η καλυψη μεγαλου μερους της επιφανειας με επιπλεοντα φυτα οπως φακη, pistia και limnobium.(Αν θες μπορω να σου στειλω εγω.) Αυτα τα φυτα τραβανε πολλα νιτρικα για το λογο οτι παιρνουν αφθονο co2 απο την ατμοσφαιρα. Χωρια που ολα τα ψαρια που εχεις λατρευουν το ημιφως και τα σκιερα μερη και βγαζουν εντονοτερα χρωματα.
Παράθεση:
Πιστεύεις ότι είναι απαραίτητο ένα τεστ για φωσφορικά; Μέχρι στιγμής δεν έχω χρησιμοποιήσει.
Ναι πιστευω οτι ειναι απαραιτητο. Πρεπει να ξερεις περιπου την τιμη τωνΡΟ4 και να τα κρατας σε αναλογια 1 προς 12-15 με τα νιτρικα. Οχι οτι ειναι ακριβη και αλαθητα, το αντιθετο μαλιστα, αλλα μια γενικη εικονα την δινουν. Εγω προτιμουσα αυτα της ΑΡΙ και της Τetra σαν πιο ακριβή.
Παράθεση:
Μετά από αλλαγή νερού (συνήθως κάνω το 50% /10 - 15 ημέρες), χρειάζεται να αυξήσω τη δόση των λιπασμάτων;
Οχι στην περιπτωση σου. Στο μπουκαλακι του flurish προτεινεται αυξημενη δοση μετα απο αλλαγη νερου αλλα αυτα ισχυουν σε μποστανια με αρκετη φυτομαζα. η αλλαγη βοηθαει να φυγει το πλεονασμα θρεπτικων, λιπαινεις ομως αμεσως μετα την αλλαγη κανονικα. Πρεπει να φτιαξεις ενα καθημερινο προγραμμα λιπανσης και θα ηταν προτιμοτερο να κανεις εβδομαδιαιες αλλαγες και μικροτερες (20-30%). Οι δισκοι εξαλλου στρεσαρονται απο μεγαλες αλλαγες και τους αρεσει η σταθεροτητα στις τιμες και η ρουτινα.
Παράθεση:
Αν τοποθετήσω τα seachem flourish tabs στις ρίζες, θα χρειαστεί να μειώσω τις δόσεις;
Ναι ,μονο για τον σιδηρο, μαλιστα βλεποντας τις φωτο του ενυδρειου θα ελεγα να βαλεις τις ταμπλετες (περιεχουν 2,2% Σιδηρο) και να κοψεις για λιγο καιρο εντελως τον υγρο σιδηρο. Αν τα φυτα σου παρουσιασουν καποια στιγμη ελλειψη τοτε αρχιζεις να προσθετεις λιγο σιδηρο επιπλεον.
Τελευταιο αφησα κατι που δεν εχει ισως σχεση με τις αλγες αλλα με τα ψαρια. Σχεδον ολα τα ψαρια σου ειναι μαλακου νερου, αλλα ιδιαιτερα οι Δισκοι θελουν σιγουρα χαμηλοτερο ΡΗ και μαλακοτερο νερο. Δεν εχεις σκεφτει να χρησιμοποιησεις α/οσμωση;Το ΡΗ θα μπορουσες να το ριξεις και με φιαλη CO2 και να το κρατας σταθερο με pH controller που αυτο φυσικα θα σε βοηθουσε παραλληλα και με τις αλγες Και ενας κλοουν δεν κανει, θελουν κοπαδακι αλλα και παλι θα σου πεσει πολλη η ιχθυοφορτιση μετα, οποτε καλα θα ηταν να τον αποχωριστεις.
Οσο για τον τοιχο απο moss ,γιατι οχι; αν σου αρεσει καλο θα κανει, η moss τραβαει κι αυτη πολλα ΝΟ3 και δειχνει και ωραια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-03-09, 17:22
Το avatar του χρήστη geokary
geokary Ο χρήστης geokary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 74
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην geokary
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ και πάλι. Πέρασαν πολλές ημέρες, αλλά σήμερα μπόρεσα να απαντήσω.
Πολύ ενδιαφέρουσα η πρόταση για τοποθέτηση φυτών που επιπλέουν, θα την υιοθετήσω. Πιστεύω να βρω εδώ στη Λάρισα.
Πρόσφατα αγόρασα νέο τεστ για νιτρικά και τεστ για φωσφορικά της Sera (το προηγούμενο για νιτρικά ήταν της Seachem). Οι μετρήσεις δείχνουν: ΝΟ3=40 και PO4=1. Ξέρω, τα νιτρικά είναι υψηλά.
Θέλω να ρωτήσω: Με δεδομένη την επιθυμητή αναλογία νιτρικών/φωσφορικών = 12-15/1, πρέπει να μειώσω τα νιτρικά. Όμως θα δημιουργηθεί πρόβλημα αν αυξήσω τα φωσφορικά;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-03-09, 17:45
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Πρακτικά όχι, αν και το 15/1 είναι μπούσουλας μην βασίζεσαι σε αυτό και μόνο. Το κάθε ενυδρείο αντιδρά διαφορετικά. Το πρόβλημα που ήδη υπάρχει είναι ότι τα τόσο ψηλά νιτρικά κάνουν κακό στα ψάρια οπότε φρόντισε με αλλαγές νερού να τα μειώσεις
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-03-09, 17:51
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Φυσικα και δεν θα αυξησεις τα ΡΟ4 ! Μειωσε τα νιτρικα με αλλαγες του νερου σταδιακα (10-20% ανα 2-3 μερες, λογω των Δισκων) και αν χρειαστει να ρυθμισεις τα φοσφωρικα μετα, αγορασε λιγο fleet enema (2 euros) απο το φαρμακειο της γειτονιας σου.
Φυτα επιφανειας οπως φακη, πίστια και λιμνοβιο χαρισα προσφατα αρκετες ποσοτητες. Αν εχεις το νου σου θα βρεις στις αγγελιες. Τα φυτα αυτα ρουφανε και πολλα νιτρικα !
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-03-09, 18:38
Το avatar του χρήστη geokary
geokary Ο χρήστης geokary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 74
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην geokary
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και πάλι.
Μέτρησα τις αντίστοιχες παραμέτρους στο νερό της βρύσης: ΝΟ3=10, ΡΟ4=0,25. Εδώ στη Λάρισα υπάρχει γενικά πρόβλημα με τα νιτρικά λόγω των λιπασμάτων που χρησιμοποιούνται στις καλλιέργειες. Εσείς τι τιμές έχετε στην περιοχή σας;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08897 seconds with 15 queries