Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-06-10, 12:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπληρώνω στο θέμα κάτι που έγινε σήμερα…Επειδή διαβάζω ότι κάποιοι έχετε «πάρει» γέννες από maingano θα με ενδιέφερε η εμπειρία σας αλλά και το πόσα μικρά βγαίνουν σε κάθε γέννα.
Maingano δεν είχα ποτέ, γιατί τουλάχιστον εδώ στην Κύπρο, ότι εισάγεται από αυτό το είδος είναι στο πακέτο "Malawi pack" όπου μπορείς να διακρίνεις δεκάδες είδη από 1 μέχρι 3-4 μέλη έκαστον. Δεν θέλω να μιλήσω για την ποιότητα βέβαια.

Το μόνο που βρήκα και είμαι πολύ χαρούμενος, είναι καλά (παραγγελία) ps. demassoni. Σε μια ομάδα 5 ατόμων που έβαλα στο ΡΙΟ300 ενυδρείο μου, μου βγήκαν 2 θηλυκά και 3 αρσενικά. Θανάτους δεν είχα και ούτε σφοδρές διαμάχες, αφού "μοιράστηκαν" θέσεις. Τουλάχιστον για εμένα, ο όρος "μεγάλος τσαμπουκάς" δε μου επιβεβαιώθηκε! Ίσως σε αυτό βοηθάει το μέγεθος του ενυδρείου που εκτός του μήκους, έχει και μεγάλο πλάτος για πολλές πέτρες.

Γέννες είχα πολλές. Στο πρώτο μπούκωμα μετέφερα την θηλυκιά σε ένα άλλο μικρό ενυδρειάκι αλλά και εγώ είχα κάπως παρόμοια τύχη με εσένα. Έχασα όλα τα μικρά ψαράκια.
Τώρα, αρκετούς μήνες μετά, μετράω τουλάχιστον 5 γέννες, με αρκετά μικρά να έχουν μεγαλώσει στο μεγάλο ενυδρείο. Μεταξύ αυτών, υπάρχουν τουλάχιστον ακόμα 4 σίγουρα θηλυκά. Κάποια στιγμή το καλοκαίρι, θα ξεσηκώσω τις πέτρες ώστε να αραιώσω λίγο τα iod. Sprengerae που παράγιναν πολλά.
Προσωπικά, είμαι της άποψης να παρέχουμε μεγαλύτερα ενυδρεία με έξυπνους σωρούς πέτρες. Αρκετά χρόνια τώρα, "παίζω" με τις πέτρες ώστε να βρω κάποιο είδος σύνθεσης που θα επιτρέψει την φυσική προστασία των μικρών. Νομίζω ότι είμαι πολύ κοντά, χωρίς την χρήση φεγγαρόπετρας που την συχαίνομαι για Μαλάουι. Από όλες τις γέννες, μου επιζούν 3-5 μικρά τα οποία και ενηλικιώνονται.

Τώρα στο ερώτημα σου αν μπορεί βέβαια να βοηθήσει, σε καμία περίπτωση από τις γέννες των ps. demassoni δεν πήρα πέραν των 5-7 μικρών ψαριών. Κάνουμε κάτι λάθος?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-06-10, 15:18
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Την είδα πριν λίγο και μάλλον τα έχει "φτύσει" όλα
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
maingano


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Melanochromis cyaneorhabdos baby Maax Malawi 9 24-04-08 00:56
Melanochromis cyaneorhabdos " maingano " odin79 Malawi 7 27-03-08 21:02
Melanochromis maingano ή demasoni?? Giannis-malawi Malawi 2 02-05-07 13:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03029 seconds with 15 queries