Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-09-08, 22:41  
Συμβουλές και ιδέες για 60 lt φυτεμένο
 
Το avatar του χρήστη etomis
etomis
Member
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Ιλίσια
Μηνύματα: 120

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
etomis Ο χρήστης etomis δεν είναι συνδεδεμένος 11-09-08, 22:41
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους , έχετε καμιά καλή ιδέα αλλά και συνάμα λογική με τι άλλα ψαράκια να συνδυάσω ένα σμήνος απο ροδόστομα σε 60 lt καθαρό φυτεμένο ενυδρείο?

Μια ιδέα είναι ένα σμήνος απο νεον αλλά επειδή είχα και παλιότερα δεν θα είναι κάτι διαφορετικό και ποιο ενδιαφέρον, αποκλείω αρλεκλινους και τιγράκια καθόσον υπάρχουν ήδη σε 80 lt.

(παρουσίαση σύντομα και με φωτογραφίες!)
Εμφανίσεις: 11557
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 15-10-08, 12:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

- Δεν ειναι πολλες οι ωρες που τις αναβεις, κακο ειναι οτι τις αναβεις σπαστα.
Τα φυτα τρελαινονται, αρχιζουν το πρωι να φωτοσυνθετουν και τα κοβεις.

- Η παντελης ελλειψη λιπασματων δεν ειναι πανακεια.
Αν δεν τρεφονται τα φυτα δεν αναπτυσονται, και στη θεση τους αναπτυσονται οι αλγες (γι'αυτο σου προτεινα το excel).
Τα περισσια θρεπτικα παλι τα εκμεταλευονται οι αλγες.
Πρεπει να βρεις το σημειο ισορροπιας.

- CO2 αν δεν βαλεις πολυ δυσκολα φυτα και γρασιδια, καλα κανεις και δεν βαζεις.

- Το καθε ειδος λαμπας εχει συγκεκριμενες ωρες ζωης, μετα φωτιζει μεν, αλλα λαθος και ευνοουνται και παλι οι αλγες.


- Το πειραμα που σου λεω, ετυχε και πετυχε σε μενα το καλοκαιρι.
Λογο τοποθετησης ανακλαστηρα ειχε αρχισει τριχοειδης, την ιδια περιοδο θα εφευγα διακοπες (μια εβδομαδα)
Δεν θα εβαζα τροφη και λιπασματα και αρχισα μια "αποτοξινωση" φωτος, την εβδομαδα πριν φυγω.
Κατεβαζα τις ωρες μια-μια ετσι ωστε οταν λειπω να ειναι 4 ωρες η φωτοπεριοδος (απο 8 )
Θα κερδιζα και απο θεμα εξατμισης λογω θερμοκρασιας λαμπων και θα "επεφτε" και η ορεξη των ψαριων.
Αποτελεσμα : γυρισα μετα απο 1 εβδομαδα και ολα ηταν καλυτερα απο οτι οταν εφυγα και η αλγη ειχε εξαφανιστει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-10-08, 13:34
Το avatar του χρήστη panospkk
panospkk Ο χρήστης panospkk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

εγώ σκέπασα με μια κουβέρτα το ενυδρείο (δεν είχα φυτα) και έβγαλα και την παροχή οξυγόνου. Σε 3-4 ημέρες είδα να εξασθενεί η άλγη. Η καλή λειτουργεία του ενυδρείου οφείλεται σε πολλές παραμέτρους και αυτό είναι που το κάνει τόσο μαγικό.
__________________
Η αλαζονεία προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-10-08, 14:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panospkk Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ σκέπασα με μια κουβέρτα το ενυδρείο (δεν είχα φυτα) και έβγαλα και την παροχή οξυγόνου. Σε 3-4 ημέρες είδα να εξασθενεί η άλγη. Η καλή λειτουργεία του ενυδρείου οφείλεται σε πολλές παραμέτρους και αυτό είναι που το κάνει τόσο μαγικό.
Η συσκευη οξυγονου γιατι υπηρχε εξ'αρχης?
Οσο υπαρχει φως τα φυτα φωτοσυνθετουν και παραγουν οξυγονο τα ιδια.
Οταν το σκεπασες μπορει να χρειαζοταν η αεραντλια λογω πιθανης ελλειψης οξυγονου.
Αν εχεις ομως, ακομα και ελαφρα αναταραξη στην επιφανεια του νερου απο την εξοδο του φιλτρο θα ηταν αρκετη, ακομα και τη νυχτα, για την παραγωγη οξυγονου.
Απο την αλλη, με τη χρηση "μπουρμπυληθρας" χανεις διοξειδιο, που το χρειαζονται τα φυτα.

Εδω μπορεις να υπολογισεις τα επιπεδα του CO2 και κατ'επεκταση και του οξυγονου. http://atlas.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-10-08, 17:07
Το avatar του χρήστη etomis
etomis Ο χρήστης etomis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Ιλίσια
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Απο ότι καταλαβαίνω η ποιο "ένοχη" αιτία είναι η "υψηλή" φωτοσύνθεση.

Το Spray bar καλώς υπάρχει κοντά στην επιφάνεια νομίζω για να κάνει και μια ελαφριά ανατάραξη για να υπάρχει και λίγο οξυγόνο.

Το ενυδρείο δέν ξέρω αν το έχω αναφέρει η αν το έχετε προσέξει είναι πολύ καινούργιο ...ξεκίνησε στις 28/08/2008 ~ 2 μήνες παρα κάτι.

Δέν το έχω παρουσιάσει κανονικά, συντόμως και όταν σταθεροποιηθεί θα γίνει και αυτό...είναι το δεύτερο μου, μέσα σε 6 μήνες και το καμαρώνω!!
__________________
-----------------------------------------------------------------
"When the power of love overcomes the love for power then the world will know peace" http://www.etomis.gr
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 16-10-08, 01:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από etomis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο ότι καταλαβαίνω η ποιο "ένοχη" αιτία είναι η "υψηλή" φωτοσύνθεση.....
ενοχη για ποιο πραγμα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 16-10-08, 08:25
Το avatar του χρήστη etomis
etomis Ο χρήστης etomis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Ιλίσια
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

...για την δημιουργία πλεονάζουσας άλγης (τριχεοειδής)
__________________
-----------------------------------------------------------------
"When the power of love overcomes the love for power then the world will know peace" http://www.etomis.gr
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 16-10-08, 11:49
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Μάλλον τα'χεις μπερδέψει κάπως..

Φωτοσύνθεση = τα φυτά καταναλώνουν τα θρεπτικά συστατικά = δεν εμφανίζεται άλγη..

¶λγη έχεις όταν κάποιο από τα θρεπτικά συστατικά (νιτρικά, φωσφορικά, σίδηρος, ή και το φως) είναι περισσότερο από αυτό που χρησιμοποιούν τα φυτά, με αποτέλεσμα να βρίσκεται σε περίσσεια και να το χρησιμοποιεί η άλγη..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 16-10-08, 12:06
Το avatar του χρήστη etomis
etomis Ο χρήστης etomis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Ιλίσια
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

ναι η αλήθεια είναι οτι δέν έχω καταλάβει απόλυτα αλλά διαβάζοντας όμως κάποιες απο τις προηγούμενες απνατήσεις ένοχο είναι το φώς και θα πρέπει να μειωθεί η φωτοπερίοδος άρα και η φωτοσύνθεση.

Το φώς δεν διευκολυνει να μη π΄καλύτερα είναι απαραίτητο για την φωτοσύνθεση?

Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι υπάρχουν πολλά θρεπτικά συστατικά για τα φυτά που δέν προλαβαίνουν να καταναλώσουν γιατί "διευκολύνονται" -"βοηθίούνται", θα έλεγα κατα πολύ με το φώς, οπότε περισσέυουν και μερικα θρεπτικά συστατικά τα οποία δημιουργούν την άλγη...διορθώστε με αν κατάλαβα λάθος.

Ακόμα και τώρα που έχω αυτό το προβληματάκι (και ελπίζω να λυθεί συντόμως) το χαίρομαι το συγκεκριμένο ενυδρείο πάρα πολύ

..αλήθεια πώς σας φαίνεται
__________________
-----------------------------------------------------------------
"When the power of love overcomes the love for power then the world will know peace" http://www.etomis.gr
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-10-08, 12:38
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Σου έγραφα και παραπάνω ότι για να δώσει κανείς συγκεκριμένη απάντηση για τις πιθανές αιτίες ανάπτυξης άλγης, θα πρέπει να έχει μια πλήρη εικόνα του ενυδρείου (το τι χρειάζεται στο γράφω αναλυτικά παραπάνω)..

Αντίστοιχα, για το "πώς σας φαίνεται", πάλι χρειάζεται μια πλήρης παρουσίαση, σύμφωνα με αυτά εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14299
καθώς δεν είναι μόνο το "αισθητικό" κομμάτι, aquascaping κλπ, αλλά και οι επιλογές ψαριών, σε συνδυασμό και με τις παραμέτρους του νερού..

Σίγουρα, ένα φυτεμένο ποτέ δεν είναι στην τελική του μορφή, πάντα θα γίνονται αλλαγές και βελτιώσεις.. Αλλά μία πλήρης παρουσίαση βοηθάει στο να εντοπιστούν λάθη και παραλείψεις, όπως επίσης στο να υπάρχει σαν reference, για κάθε ερώτηση και απορία (όπως με την άλγη καλή ώρα..)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 16-10-08, 19:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από etomis Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι η αλήθεια είναι οτι δέν έχω καταλάβει απόλυτα αλλά διαβάζοντας όμως κάποιες απο τις προηγούμενες απνατήσεις ένοχο είναι το φώς και θα πρέπει να μειωθεί η φωτοπερίοδος άρα και η φωτοσύνθεση.

Το φώς δεν διευκολυνει να μη π΄καλύτερα είναι απαραίτητο για την φωτοσύνθεση?.....
Οχι ακριβως.
Τα φυτα δεν φωτοσυνθετουν συνεχως οση ωρα ειναι αναμενες οι λαμπες.
Καποτε σταματουν.
Αν εχουμε 24 ωρες τα φωτα ανοιχτα θα φωτοσυνθετουν τα φυτα συνεχεια?
Μετα τις 8-9 ωρες τα φυτα σταματουν να φωτοσυνθετουν (συνεπως να καταναλωνουν θρεπτικα και να αναπτυσονται) και απο κει και μετα, το φως το εκμεταλευεται η αλγη καταναλωνει τα θρεπτικα (αν υπαρχουν) και αναπτυσεται.

Συμπερασμα περισσιο φως και ταυτοχρονο περισσια θρεπτικα, ισιον αναπτυξη αλγης.

Το θεμα του οξυγονου και του διοξειδιου στο ενυδρειο ειναι αλλο, αλλα συνεξαρτομενο απο τα παραπανω.
Οξυγονο : αναγκαιο για την "αναπνοη" των ψαριων / περισσιο οξυγονο κακο για τα φυτα.
Διοξειδιο : αναγκαιο για "τροφη" των φυτων / περισσιο διοξειδιο κακο για τα ψαρια.

Καταλαβαινεις οτι χρειαζεται μια ισορροπια, που ενω στη φυση υπαρχει σε σημεια (οχι παντου) που ευνοουν την επιβιωση συγκεκριμενης πανιδας και χλωριδας, εμεις παμε να δημιουργησουμε αυτα τα σημεια μεσα στο ενυδρειο μας.

ΥΓ Περισσιο οξυγονο μπορει να δινει η αεραντλια στο ενυδρειο. Η αναταραξη της επιφανειας απο την εξοδο του φιλτρου συνηθως αρκει.
Αν δουμε τα ψαρια να ανεβαινουν συχνα στην επιφανεια για να παρουν οξυγονο (και δεν ειναι λαβυρινθοψαρα που ειναι φυσιολογικο ή καποια αλλα ψαρια που το κανουν σπανια για να διευκολυνουν την χωνεψη τους οπως τα cory) σημαινει ελλειψη οξυγονου, και οτι χρειαζομαστε περισσοτερη αναταραξη ή αεραντλια.
Παραλληλα με την περισσια "εισαγωγη" οξυγονου με αεραντλια κλπ "διωχνουμε" το διοξειδιο με τα επακολουθα που ανεφερα.
Απο την αλλη, η ανεξελεγκτη "εισαγωγη" διοξειδιου ειτε με μπουκαλα CO2 ειτε με diy μπουκαλα (ζαχαρη-μαγια) μπορει να φερει τη δηλητηριαση των ψαριων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 16-10-08, 20:28
Το avatar του χρήστη etomis
etomis Ο χρήστης etomis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Ιλίσια
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Νομίζω η παραπάνω εξήγηση ήταν άκρως επιστημονική!
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!
__________________
-----------------------------------------------------------------
"When the power of love overcomes the love for power then the world will know peace" http://www.etomis.gr
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 21-10-08, 13:17
Το avatar του χρήστη etomis
etomis Ο χρήστης etomis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Ιλίσια
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Επανέρχομαι με το συγκεκριμένο Post, αλλά αυτή τη φορά με λίγο διαφορετικό θέμα (σχετικό όμως και σημαντικό) και ελπίζω να υπάρξει κατανόηση, αλλά και συμβουλές πολύτιμες.

Αρχικά το συγκεκριμένο ενυδρείο (60lt), αγοράστηκε για να γίνει ένας μικρός κηπάκος (προς τα εκέι βαδίζει σιγά σιγά) και όπως λέει και ο τίτλος του ο μετέπειτα προβληματισμός ήταν ποιο θα ήταν το είδος που θα φιλοξενήσει.

Ο προσανατολισμός ήταν σε κοπαδάκι, η επιλογή είχε γίνει -ροδόστομοι- αλλά απο τις απαντήσεις πολλών φίλων στο post αλλά και απο αυτό που βλέπω απο τη συμπεριφορά τους στο κολύμπι τους ειναι οτι αυτά τα 20 επιπλέον εκατοστά ( τουλάχιστον 80 εκατοστά μήκος ήταν η συμβουλή) χρειάζονται για τους ροδόστομους.

Μεγάλη η εισαγωγή μου αλλά και το εγχείρημα θα είναι μεγάλο αν μπορεί και πρέπει να γίνει, οπότε θα ήθελα συμβουλές.

1) Υπάρχει ήδη ένα ενυδρέιο 80 λτ που φιλοξενεί 5 tiger barbs kai 7 αρλεκίνους μαζί με ένα tinfoil ( αυτό έχει μείνει κληρονομιά, το πρώτο ψαράκι που αγόρασα).

2) Υπάρχει ένα ακόμα 60 λτ που φιλοξενεί 2 ραμιρεζι και

3) υπάρχει και το εν λόγω 60 λτ που έχει 10 ροδόστομους.

Η σκέψη η δική μου είναι η εξής για να ικανοποιηθεί και -τουλάχιστον- η συνθήκη που θέλει τους ροδόστομους σε ενυδρείο μήκους τουλάχιστον 80 cm: μπορούν οι ροδόστομοι να φιλοξενηθούν στο ενυδρείο 1 και οι αρλεκίνοι απο το 1 να πάνε στο ενυδρείο 3? (Το ενυδρείο 1 και 3 έχουν πολύ κοντινές παραμέτρους. PH 6,

Αν απο τα παραπάνω μπορείτε να προτείνετε κάποια άλλη "μετακόμιση" έτσι ώστε ο συνδυασμός από τα ψαράκια να είναι βιώσιμος πείτε την.

Τώρα αν πάλι αυτό που σκέφτομαι είναι απαγορευτικό η δέν πρέπει σε καμία περίπτωση να συμβεί εκφράστε το ελέυθερα, γιατί το "λάθος" μου το γνωρίζω ήδη.
-------------------------
Παρουσίαση και στοιχεία για το ενυδρείο μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27531

(Η μετακόμιση που ανέφερα ποιο πάνω έγινε και η "ευθύνη" μου αν έχω κάνει λάθος είναι αποκλειστική)
__________________
-----------------------------------------------------------------
"When the power of love overcomes the love for power then the world will know peace" http://www.etomis.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη etomis : 21-10-08 στις 13:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αλγη


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ 60 λιτρα κοινωνικό-φυτεμένο dizio Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 19-09-08 14:45
Ιδέες για 50λιτρα bubble Γλυκό νερό - Γενικά 0 20-04-08 22:07
Συμβουλές για έναν αρχάριο και το ενυδρείο του...(πολύ κλασσικός τίτλος) kats7h0d Αρχάριοι γλυκού νερού 32 17-03-08 13:57
Ιδέες για φυτά; chemical mac Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 0 15-10-07 18:09
Συμβουλές για το φυτεμένο ενυδρέιο μου Alucard Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 24 31-10-04 00:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06318 seconds with 16 queries