Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-12-15, 12:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fighter Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλημέρα σας...
Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με το "melinaki"....από όλες τις απόψεις...από την περίοδο αποχής από την ενασχόληση...μέχρι το τι θέλω να στήσω και τα ίδια λίτρα κιόλας....
Οπότε έχουμε σχεδόν τις ίδιες απορίες και περιμένω κ εγώ με αγωνία τις απαντήσεις των εμπειρότερων..
Να ακόμη ένα παλιό μας μέλος που είναι χαρά να ξαναβλέπουμε μαζί μας
¶νοιξε αν θέλεις ένα δικό σου θέμα να τα πούμε εκεί....και καλή επανένταξη!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-15, 12:43
Fighter Ο χρήστης Fighter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Πειραιας/Κορυδαλλος
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Απάντησα εδώ για να μην επιβαρύνω το φόρουμ με νέα θέματα, τα οποία αφορούν ακριβώς το ίδιο πράγμα...

και επιπλέον επειδή είδα ότι εάν απαντηθούν τα παρακάτω ερωτήματα που έθεσε το melinaki...θα έχω αρκετές απαντήσεις για το ξεκίνημα!!

Παράθεση:
Μένει μόνο να πάρω υλικά για το φίλτρο (έχω δει ότι προτείνετε ελαφρόπετρα άλλα δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς τα βάζω μέσα τα απαραίτητα υλικά)
Δεύτερων βλέπω ότι το φίλτρο που έχει μέσα το ενυδρείο βοηθάει το νερό να είναι καθαρό και όχι θολό (?) και θα μου άρεσε (έχω δει άλλα ενυδρεία με νερό κρύσταλο και θέλω κι εγω!)αλλά από τι βλέπω στις περιγραφές του προιόντος θέλει κάποιο ανταλλακτικό το οποίο αλλάζει λέει 1 φορά το μήνα, και δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάει και επιπλέον εαν κοστίζει αρκετά θα είναι ασύμφορο 1 φορά το μήνα να το αλλάζω. Έχει κανείς ιδέα πάνω στο θέμα;
Τρίτων, πρέπει να πάρω υπόστρωμα για τα φυτά λογικά γιατί μ' αρέσει πολύ εκείνο το φυτό που κάνει σα γρασίδι στο πάτο του ενυδρείου.
Τέταρτων από χαλίκι θέλω να πάρω κάτι σε άμμο αυτή τη φορά ή πολύ πολύ πολύ ψιλό χαλίκι τέλος πάντων σαν άμμο. Θα έχω πρόβλημα στη συμβατότητα με κανέναν οργανισμό; Δηλαδή υπάρχουν είδη που δεν κάνουν για ενυδρεία με άμμο;
Πέμπτων θέλω οπωσδήποτε ενα apple snail και γενικά μου αρέσουν τα σαλιγκάρια και αυτά θα βάλω στην αρχή (μετά το στρώσιμο φυσικά) αλλά δεν θέλω είδη που γεμίζουν το ενυδρείο (την έχω πατήσει στο παρελθόν με κάτι μυτερά, αν εχω φωτό απο παλιά θα σας δείξω).
Έκτων θα χρειαστώ λίπανση και co2?
__________________
Η παρατηρηση του ενυδρειου αποβαλλει το αγχος και μειωνει την αρτηριακη πιεση...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-15, 13:08
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Ας απαντήσω λοιπόν σε όσα μπορώ :
Δεν γνωρίζω ποιό φίλτρο ακριβώς έχετε (φαντάζομαι εσωτερικό, που πιστεύω δεν είναι ότι καλύτερο) αλλά μια σωστή τοποθέτηση των υλικών σύμφωνα με τη ροή του νερού στο φίλτρο είναι πρώτα ένα υλικό για μηχανικό φιλτράρισμα (ενυδρειακό βαμβάκι ή ψιλότρυπο σφουγγάρι), μετά υλικό για εγκατάσταση της βιολογίας (ελαφρόπετρα ή siporax ή substrat κλπ) και τέλος ένα σφουγγάρι.
Σε κάθε συντήρηση του φίλτρου (όταν πέσει αρκετά η ροή του) αλλάζουμε το ενυδρειακό βαμβάκι και τα υπόλοιπα υλικά τα ξεπλένουμε ελαφρά σε νερό από το ενυδρείο. Σε βάθος χρόνου όταν τα βιολογικά υλικά έχουν φράξει πολύ από λάσπη, αντικαθιστούμε ένα μέρος τους (ποτέ όλο το υλικό).
Υπόστρωμα χρειάζεται όταν ασχοληθούμε με απαιτητικά φυτά. Αρκετά άλλα δεν χρειάζονται (πχ. ανούμπιες, βαλισνέριες, φτέρη, κρυπτοκορίνες, crinum κλπ).
Η άμμος στον βυθό δεν θα ενοχλήσει κάποιο ψάρι. Αντίθετα το χαλίκι με αιχμές μπορεί να τραυματίσει ψάρια που ζουν ή τρέφονται στον βυθό.
Κάποια σαλιγκάρια πολλαπλασιάζονται με γρήγορους ρυθμούς και γίνονται ανεξέλεγκτα (όπως οι γνωστοί "λαθρεπιβάτες"). Ένα apple μόνο του δεν δημιουργεί πρόβλημα όπως και τα Nerite που δεν αναπαράγονται στο ενυδρείο (αλλά αφήνουν ενοχλητικά αυγά).
Λίπανση και διοξείδιο θα χρειαστείς ανάλογα με τα φυτά που θα επιλέξεις. Για φυτεμένο αξιώσεων είναι μάλλον απαραίτητα.
...........
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-12-15, 11:28
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Σορρυ για την απουσία, έρχονται και τα Χριστούγεννα και πρέπει να γίνουν και γλυκά και να αγοραστούν και δώρα
Δεν με πειράζει εαν θέλει ο fighter να μοιραστούμε το θέμα έτσι θα έχουμε και καλύτερη κάλυψη περισσότερον αποριών
Σήμερα ενδεχομένως να βγω για κάποια ψώνια οπότε λέω να πάω να πάρω τα πόδια που λέγαμε. 2 θα πάρω απ' ότι κατάλαβα.
Εγώ προσωπικά έχω το φίλτρο που είχε το ενυδρείο μέσα, άδειο όμως γιατί είχα χρησιμοποιήσει όλα τα υλικά και όταν άδειασα το ενυδρείο τα πέταξα να αναλώσιμα. Εσωτερικό είναι πάντως.
Ένα φυτό που καλύπτει τον πάτο σαν ''γρασίδι ή τριφύλλι'' (έχουν και περίεργες ονομασίες, μοιάζουν και όλα μεταξύ τους και δεν έχω ιδέα εαν είναι ένα είδος αυτό που περιγράφω ή αν υπάρχουν πολλά διαφορετικά με παρόμοια εμφάνιση) θεωρείται απαιτητικό να υποθέσω ε? δλδ εαν ήθελα να βάλω μόνο τέτοιο στο πάτο και καμιά πέτρα ή ρίζα θα χρειαζόμουν υπόστρωμα, λίπανση και co2?
εαν ναι, τότε μήπως βάλω άμμο, καμιά ρίζα ή/και πέτρα και διακριτικά φυτάκια για να τα αποφύγω.
Ένα σαλιγκάρι θα παρέχει αρκετή αμμωνία για να διατηρεί στρωμένο το ενυδρείο?
Μήπως μπορώ με κάποιο τρόπο να υπολογίσω πόση άμμο θα χρειαστώ για τις διαστάσεις του ενυδρείου μου?
σημείωση: δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος ούτε για δείγμα για να πάρω βάση για να το βάλω εκεί το ενυδρείο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιστροφή?!? Pritanis Δίσκοι 17 14-12-15 10:12
Επιστροφή George81 Malawi 37 14-12-15 09:05
Η μεγάλη επιστροφή!!! billos95 Tanganyika 179 03-03-14 11:05
Επιστροφή!!!! madfdg Reef 68 15-11-09 01:08
Επιστροφή και αλλαγή. Fonamstel Greek Aquarist's Boards 9 27-07-05 15:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04688 seconds with 15 queries