Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 01-05-12, 23:53
aak Ο χρήστης aak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2012
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Βοήθεια γιά τον εξοπλισμό της λίμνης μου

Καλησπέρα κι από μένα... Είμαι καινούργιος στον χώρο και όσο πίανουν τα χέρια μου προσπαθώ με την σειρά μου να φτιαξω την δική μου λίμνη.... Διάβασα αρκετά στο σαιτ σας και μου φάνηκε πάρα πολύ καλό... Πολύ καλή δουλεία από όλους... Θέλω λοιπόν τα φώτα σας που είστε αρκετα έμπειροι... Έσκαψα μία επιφάνεια 3χ5 με 3 επιπεδα των 25cm και μεγιστο βάθος κοντά στα 80cm.. Δεν το Θέλω για ψάρια αλλά διακοσμιτικό με καταραχτη και συντριβάνι... Βγαινει κοντά στα 11.000 λτ αν υπολόγισα σωστά... Επέλεξα λινερ με υπόστρωμα της firestone(το αναφέρω επειδή σε ένα σημείο εχει ρίζες από δέντρα και φοβάμαι τυχόν τρύπες)... Το σχήμα είναι οβάλ περίπου... Και ξεκινάω τις ερωτήσεις μου.. Α.Τι χωρητικότητας καταράχτη και skimmer filter πρέπει να επιλέξω;
Β.Τι φίλτρο πρέπει να βάλω για να μείνει η λίμνη καθαρή και να μην πρασινίζει;
Γ. Για τον καταράχτη και το συντριβάνι χρειάζομαι μία αντλία με ένα Τ για να δίνει και στα δύο και αν ναί πόσα lph ή 2 ξεχωριστές;
Δ.Σε όλα τα παραπάνω έχετε κάποια μοντέλα να μου προτείνεται;

Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων για την βοήθεια σας
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για παραγγελία εξοπλισμού λίμνης.. boom Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 13 07-09-12 14:00
Βοήθεια για εξοπλισμό Paris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 8 20-05-11 13:23
Μια μικρή Βοήθεια σχετικά για φίλτρο λίμνης; NickFior Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 5 15-03-08 20:05
Βοήθεια στην κατασκευή λίμνης! ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 25-12-07 20:59
Προτάσεις για εξοπλισμό ppanoss Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 13-05-06 23:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05759 seconds with 15 queries