Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 18-09-03, 18:16
FOUS Ο χρήστης FOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2003
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Πρόβλημα με παράσητα.

Η ιστορία έχει ως εξής:
Στο ενυδρείο που έχω juwel rio 300 καθαρού όγκου νερού 260 lt εδώ και καιρό είχα παρατηρήσει τα ψάρια που έχω να κάνουν μερικές φορές σπασμοδικές απότομες κινήσεις και να χτυπάνε με το πλάι το κεφάλι τους στον πυθμένα (σαν να θέλουν να ξήσουν τα βράγχια).Προσπάθησα μαζί με την βοήθεια ενός φίλου, που είχε το ίδιο πρόβλημα με εμένα μιας και είχαμε αλλάξει ψάρια κανα δυο φορές, να βγάλουμε μια πρώτη διάγνωση, και οι δύο συμφωνήσαμε πως μάλλον είχαμε δακτυλογυρίαση.Τα ψάρια που έχω είναι:
12 cardinal
7 sae
2 otto
5 corydoras Julie
1 clown
Πιο πολύ ξύνονται οι sae και ο clown ενώ τα cardinal σχεδόν καθόλου.Έτσι στις 31/8/03 πήγα σε ένα κατάστημα και πήρα φάρμακα που καταπολεμούν τα παράσητα μετά από την σύμφωνη γνώμη και του καταστηματάρχη.Έτσι την ίδια μέρα ξεκίνησα πενταήμερη θεραπεία βάζοντας την 1 και 3 ημέρα από μια καρτέλα general cure της a.p. και ταυτόχρονα από 25 ml costapur της sera καθε μέρα και τις 5 μέρες.Στη συνέχεια αλλαγές νερού και άνθρακα για 5 ακόμα μέρες.Δυστιχώς ενώ τα ξησήματα είχαν περιοριστεί αρκετά από την πρώτη κιόλας μέρα θεραπείας δεν είχαν εξαληφθεί πλήρως,έτσι έκανα δεύτερο κύκλο θεράπείας πιο ενυσχημένο με το που έβγαλα τον άνθρακά (δηλ. Στις 10/9/03).Η δοσολογία τώρα ήταν κάθε μέρα 40 ml costapur και την 1 μέρα μιάμιση καρτέλα general cure ενώ την τρίτη μέρα αύξησα την δοσολογία general cure στις δυόμιση καρτέλες μιας και ακόμα είχα ξησήματα.Τις τελευταίες ημέρες της θεραπείας του δεύτερου κύκλου (την 4 και 5 δηλαδή) δεν είχα ούτε ένα ξήσημο.Όμως σήμερα 4 μέρες μετα παρατήρησα τους sae να ξύνονται έντονα.

Καμιά συμβουλή βρε παιδια γιατί ή έχω κάνει λάθος διάγνωση ή λάθος φαρμακευτηκή αγωγή ή κάτι άλλο που μου διαφεύγει.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03973 seconds with 13 queries