Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-04, 16:30
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή Water test kit

Γεια σε όλους!!!
Είμαι καινούριος στο board και σκοπεύω να στήσω ένα ενυδρείο περίπου 60 λτρ (freshwater).
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει στην ελληνική αγορά κάποιο ηλεκτρονικό water test kit και αν το χρησιμοποιεί κάποιος από εσάς. Γενικά τι προτείνετε για water test kit?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-09-04, 02:53
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Φιλε yannis καταρχην καλως ηρθες στην παρεα μας...

Αν θελεις γινε πιο συγκεκριμενος και πες μας τι εννοεις οταν λες " water test kit", για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε...
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-09-04, 08:29
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Εάν εννοείς τί test θα πρέπει να κάνεις τότε σίγουρα θα πρέπει να έχεις
test για:
ph, NO2, NO3, NH4, GH, KH.

Εάν ψάχνεις για κάτι ηλεκτρονική συσκευή που θα σου τα μετράει όλα αυτά ταυτόχρονα, δεν ξέρω εάν υπάρχει, αλλά θα κάνει μια μικρή περιουσία.
Εγώ σε συμβουλεύω να πας σε ένα pet shop (ή να παραγείλεις από το Internet) και να πάρεις αυτά τα tests. Μην πάρεις κάτι sticks που υποτίθεται ότι τα βουτάς στο νερό και τα μετράνε όλα γιατί είναι αναξιόπιστα. Προτίμησε τα test σε υγρή μορφή αλλά προσοχή να μην είναι ληγμένα.

Φίλιππος
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-09-04, 09:50
Το avatar του χρήστη oscar
oscar Ο χρήστης oscar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Τα test σε υγρή μορφή είναι ίσως η καλήτερη και φθηνότερη λύση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Προτίμησε τα test σε υγρή μορφή αλλά προσοχή να μην είναι ληγμένα.
Πάντος εγώ δεν μπορώ να βρώ ημερομηνία λήξης στα test της tetra που έχω. Μήπως αυτό σημαίνει πως είναι αρκετά παλαιά

Το τεστ για NO2 φαίνεται να λειτουργεί κανονικά, διότι κατά την διάρκεια του στρωσήματος μου είχε δείξει ανεβασμένο NO2.
Όμως ανησηχώ για το τεστ NO3, διότι ποτέ δεν μου έδειξε παρουσία NO3. Ούτε κατά την διάρκεια του τελευταίου σταδίου του στρωσίματος, που υποτίθεται ότι θα έπρεπε να είναι έστω λίγο ανεβασμένο.

Μήπως θα έπρεπε να ανησηχώ
__________________
Μανώλης

Together we stand, divided we fall.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-09-04, 10:06
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή water test kit

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας.
Όταν λέω water test kit εννοώ τον ειδικό εξοπλισμό για έλεγχο του νερού. Αν έχω καταλάβει σωστά τα tests που πρέπει να κάνω για freshwater είναι ph, NO2, NO3, NH4, GH, KH (?).

Ήθελα να μάθω αν υπάρχει ηλεκτρονικός εξοπλισμός για τα παραπάνω αλλά απ’ ότι φαίνεται όχι. Το pet shop της γειτονίας μου έχει τα tests της SERA (υγρή μορφή). Είναι αξιόπιστα? έχει κάποιος εμπειρία σε αυτά?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-09-04, 10:06
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oscar
Τα test σε υγρή μορφή είναι ίσως η καλήτερη και φθηνότερη λύση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Προτίμησε τα test σε υγρή μορφή αλλά προσοχή να μην είναι ληγμένα.
Πάντος εγώ δεν μπορώ να βρώ ημερομηνία λήξης στα test της tetra που έχω. Μήπως αυτό σημαίνει πως είναι αρκετά παλαιά

Το τεστ για NO2 φαίνεται να λειτουργεί κανονικά, διότι κατά την διάρκεια του στρωσήματος μου είχε δείξει ανεβασμένο NO2.
Όμως ανησηχώ για το τεστ NO3, διότι ποτέ δεν μου έδειξε παρουσία NO3. Ούτε κατά την διάρκεια του τελευταίου σταδίου του στρωσίματος, που υποτίθεται ότι θα έπρεπε να είναι έστω λίγο ανεβασμένο.

Μήπως θα έπρεπε να ανησηχώ
Αν το κιτ NO3 είναι ληγμένο ή πλησιάζει προς την λήξη του, αργεί πολύ να αλλάξει χρώμα, πολύ παραπάνω από τα 3-5-10 λεπτά που δηλώνουν οι οδηγίες. Άστο να αντιδράσει για μισή/μία ώρα και τότε σύγκρινε το χρώμα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-04, 10:09
Το avatar του χρήστη oscar
oscar Ο χρήστης oscar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris
Αν το κιτ NO3 είναι ληγμένο ή πλησιάζει προς την λήξη του, αργεί πολύ να αλλάξει χρώμα, πολύ παραπάνω από τα 3-5-10 λεπτά που δηλώνουν οι οδηγίες. Άστο να αντιδράσει για μισή/μία ώρα και τότε σύγκρινε το χρώμα.
Δηλαδή ακόμα και ληγμένο να είναι ένα τεστ, έστω και με αργό ρυθμό θα δείξει αποτέλεσμα
__________________
Μανώλης

Together we stand, divided we fall.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-09-04, 10:27
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Σε ένα ληγμένο τεστ μπορεί να έχεις αρκετά μικρότερη ένδειξη από την πραγματική, οπότε συνήθως το μόνο που μπορείς να δεις είναι η επιβεβαίωση του ότι κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο.

Πχ σε ένα ληγμένο τεστ που είχα για νιτρικά, μετά από μια ώρα μου έδειξε νούμερο κοντά στο 50 και μου επιβεβαίωσε γιατί τα ψάρια ανεβαίναν συνέχεια στην επιφάνεια για αναπνοές. Στην πραγματικότητα μπορεί να είχα και 70 πχ... Όσο το χρησιμοποιούσα στα 10 λεπτά που έλεγε, έβγαζε σχεδόν μηδέν ένδειξη. Εννοείται ότι πήρα καινούργιο μετά...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-09-04, 16:04
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή Re: water test kit

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis
Ήθελα να μάθω αν υπάρχει ηλεκτρονικός εξοπλισμός για τα παραπάνω αλλά απ’ ότι φαίνεται όχι. Το pet shop της γειτονίας μου έχει τα tests της SERA (υγρή μορφή). Είναι αξιόπιστα? έχει κάποιος εμπειρία σε αυτά?
Ηλεκτρονικο οργανο που να μετραει ολα τα παραπανο μαζι δεν υπαρχει.

Το καλυτερο ισως που μπορεις να βρεις ειναι αυτο

Παντος τα test της Sera ειναι απο τα καλυτερα και πιο αξιοπιστα που κυκλοφορουν (προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα και σε συγκρισεις που εχω κανει), απλα να κοιτας παντα την ημερομηνια ληξης τους που αναγραφεται στο κατω μερος του κουτιου.
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-09-04, 21:38
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oscar
Όμως ανησηχώ για το τεστ NO3, διότι ποτέ δεν μου έδειξε παρουσία NO3. Ούτε κατά την διάρκεια του τελευταίου σταδίου του στρωσίματος, που υποτίθεται ότι θα έπρεπε να είναι έστω λίγο ανεβασμένο.

Μήπως θα έπρεπε να ανησηχώ
Γενικά τα τεστ για νιτρικά δεν μας δίνουν ακριβή αποτελέσματα μετρήσεων. Συνήθως έχουν απαράδεκτα μεγάλες αποκλίσεις. Έχουν γίνει πολλές έρευνες και συγκρίσεις πάνω σε αυτό το θέμα και έχουν σημειωθεί τεράστιες διαφορές σε τεστς από εταιρεία σε εταιρεία.
Όσο για το αν κάποιο είναι ληγμένο... πολύ αμφιβάλλω αν θα δείξει αποτέλεσμα της μέτρησης κι αν δείξει... προσωπικά δεν θα το εμπιστευόμουν.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-09-04, 22:08
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γενικά τα τεστ για νιτρικά δεν μας δίνουν ακριβή αποτελέσματα μετρήσεων.
Σε στρωμενο εδω και 3 χρονια ενυδρειο με δισκους εκανα 3 διαφορετικες μετρησεις και πηρα 3 διαφορετικά χρωματα.
Καλωωωωωωωω :P :P
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-09-04, 00:54
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή Re: water test kit

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dantouan
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis
Ήθελα να μάθω αν υπάρχει ηλεκτρονικός εξοπλισμός για τα παραπάνω αλλά απ’ ότι φαίνεται όχι.........
Ηλεκτρονικο οργανο που να μετραει ολα τα παραπανο μαζι δεν υπαρχει.........
Υπαρχουν τα φωτομετρα....αν καποιος ειναι διατεθειμενος να διαθεσει τοσα λεφτα.....πχ.. http://www.hannainst.com/products/prodline/bnchion.htm

ΥΓ. Παιδια εχουμε πει κατ'επαναλειψη οτι αν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι, να το δηλωνουμε με επιφυλαξη...
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-09-04, 01:22
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή Re: water test kit

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annivas2000
Υπαρχουν τα φωτομετρα....αν καποιος ειναι διατεθειμενος να διαθεσει τοσα λεφτα.....πχ.. http://www.hannainst.com/products/prodline/bnchion.htm

ΥΓ. Παιδια εχουμε πει κατ'επαναλειψη οτι αν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι, να το δηλωνουμε με επιφυλαξη...
Νομιζα οτι μιλαμε για εμας τους απλους ενυδρειοφιλους και οχι για εργαστηρια πανεπιστημιων...

Κρατησα παντως και μια επιφυλαξη οπως θα ειδες...

Παράθεση:
Το καλυτερο ισως που μπορεις να βρεις ειναι αυτο
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-09-04, 01:33
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Υπαρχουν διαφορων ειδων "απλοι" ενυδρειοφιλοι, που δεν ειναι εργαστηρια πανεπιστημιων και εχουν τετοια οργανα......
Επαναλαμβανω οτι δεν ειμαστε τελεσιδικοι αν δεν ειμαστε σιγουροι.
Το "αυτο" που ειδα ειναι νεκρο.
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-09-04, 01:40
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Το "αυτο" παραπαμπει στην διευθυνση :

http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=2686

οπου υπαρχουν μερικα οργανα μετρησης pH σε καλη τιμη απο τον φιλο μας τον asteri

(περιεργο που δεν σου δουλευει... )
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-09-04, 08:28
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Αν δεν κάνω λάθος ο yiannis ρώτησε εάν υπάρχει ένα ηλεκτρονικό water test kit (προφανώς εννοώντας μια ηλεκτρονική συσκευή που να μετράει όλες τις παραμέτρους) και όχι κάτι σαν αυτό που μας πρότεινε ο asteris, δηλ. ph meter & temperature meter.

Γι'αυτό και εγώ έγραψα
Παράθεση:
Εάν ψάχνεις για κάτι ηλεκτρονική συσκευή που θα σου τα μετράει όλα αυτά ταυτόχρονα, δεν ξέρω εάν υπάρχει, αλλά θα κάνει μια μικρή περιουσία.
Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στο τί διαβάζουμε και στο τί γράφουμε για να αποφεύγουμε παρεξηγήσεις.
[/u]
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-09-04, 09:49
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Ηλεκτρονικό όργανο που να μετράει απευθείας όλες τις παραμέτρους στο στυλ των πεχαμέτρων (βουτάω το όργανο και παίρνω ένδειξη...) υπάρχει, αλλά όντως κοστίζει από 5.000-6.000 € και πάνω. Κοινώς προορίζεται για έρευνα σε πανεπιστήμια και ινστιτούτα βιολογίας/περιβαλλοντολογίας. Αυτός ο τρόπος λειτουργίας ονομάζεται on-line (όπως πχ το πεχάμετρο της Eheim για τον έλεγχο της βαλβίδας CO2).

Το φωτόμετρο είναι ουσιαστικά ένα όργανο που μας λέει την απόχρωση που παίρνει το τεστ, ότι δηλαδή κάνουμε και μεις στα water tests που συγκρίνουμε την χρωματική κλίμακα, μόνο που το όργανο είναι εκατοντάδες φορές πιό ακριβές. Χρειάζεται και αυτό κάποια διεργασία/προετοιμασία του τεστ, οπότε η μέθοδος κατατάσσεται στο εργαστηριακό πεδίο.

Σε επίπεδο ενυδρειόφιλων η αγορά on-line οργάνων περιορίζεται στα γνωστά πεχάμετρα-αγωγιμόμετρα, τα υπόλοιπα λίγο πολύ έχουν δυσανάλογα μεγαλύτερη τιμή από το αντίστοιχο εργαστηριακό και η χρήση τους δεν δικαιολογεί τα λεφτά τους (πχ υπάρχει ηλεκτρόδιο που συνδέεται σε πεχάμετρα και βγάζει απευθείας τιμή νιτρικών ή αμμωνίας, αλλά κοστίζει 200-250€, θέλει αλλαγή κάθε χρόνο για να έχουμε υψηλές ακρίβειες και θέλει πεχάμετρο με ξεχωριστή μνήμη για την βαθμονόμηση κάθε ηλεκτροδίου ώστε να μην βαθμονομούμε κάθε φορά που αλλάζουμε ηλεκτρόδιο από pH σε αμμωνία κλπ).

Αν τώρα κάποιου του περισσεύουν τα λεφτά και η ευκολία είναι η πρώτη προτεραιότητα, όλα γίνονται...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-09-04, 10:22
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Εχουμε ξαναμιλήσει για φωτόμετρα.
Ενα λινκ για φωτόμετρα εδώ.
http://studio.aaquaria.com/board/vie...ghlight=#18848
ΥΓ.
Και ο αστέρης έχει φωτόμετρα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-09-04, 02:21
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Και ο αστέρης έχει φωτόμετρα
Ποσο κανουν φιλε αστερη (ετσι απο περιεργεια)...
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07163 seconds with 14 queries