Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-06-06, 17:58
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή Kατασκευή καινούριου ενυδρείου...

Καλησπέρα σας,δημιουργώ αυτό το θέμα γιατι αναζητώ κάποιες απαντήσεις απο μερικά τσακάλια που ξέρουν και θα μπορέσουν να με βοηθήσουν.
Θέλω λοιπόν να φτιάξω ένα καινούριο ενυδρείο το οποίο θα έχει διαστάσεις: 1.60μ μάκρος, 0.40μ πλάτος και, 0.60μ ύψος.Δηλαδή θα χρειαστώ 2 κομμάτια 1.60 x 60 (προσώψεις) , 2 κομμάτια 0.40 x 0.60 (πλαΐνά) ,και ένα κομμάτι 1.57 x 0.40 (πάτος),των οποίων το τζάμι θα έχει πάχος 12 χιλιοστά.Ο τζαμάς στον οποίο είχα πάρει τα τζάμια και για το ενυδρείο που είχα φτιάξει 8 μήνες πρίν,μου ζήτησε για τα συγκεκριμένα κομμάτια 130 ευρώ,χωρίς να του έχω παραγγείλει κόντρες γιατι δέ ξέρω αν θα είναι απαραίτητες με τόσο παχύ τζάμι και τόσο λίγο πλάτος που θα έχει το ενυδρείο.Εδώ λοιπόν ξεκινούν οι ερωτήσεις...
1)Η τιμή που μου έδωσε ο τζαμάς είναι καλή για τα συγκεκριμένα τζάμια ή μήπως είναι ακριβός και θα μπορούσα να βρώ κάπου φθηνότερα?
2)Οι κόντρες είναι οπωσδήποτε απαραίτητες στο συγκεκριμένο ενυδρείο για την αποφυγή της υπερβολικής καμπυλότητας των τζαμιών,ή θα είναι εντάξει και χωρίς αυτές λόγω του πάχους τζαμιού και το ελάχιστο πλάτος άρα και ελάχιστη πίεση του νερού,οπότε δέ θά'ναι απαραίτητες?
3)¶ν τελικά είναι απαραίτητες οι κόντρες,μήπως θα μπορούσα να τις βάλω πάνω απο το ενυδρείο,δηλαδή αντί τις πάνω κόντρες να τις βάλω 5-10 εκατοστά κάτω απο το τελικό ύψος του ενυδρείου,να τις βάλω στο τέλος του ύψους,πάνω στα τζάμια?

Αυτές προς το παρόν οι ερωτήσεις μου,σας παρακαλώ αν θέλετε να μου πείτε τις δικές σας απόψεις και γνώμες για αυτό το θέμα και να μή με παραπέμψετε σε κάποιο site που λέει πως να φτιάξεις ένα ενυδρείο.Τα έχω διαβάσει όλα και πιστέψτε με τα έχω χορτάσει,και το ενυδρείο που έφτιαξα στο παρελθόν πήρα λίγη βοήθεια απο τα site και τα υπόλοιπα τα δούλεψα με φαντασία,ιδού και το αποτέλεσμα σε σχήμα πυραμίδας...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Picture.jpg
Εμφανίσεις:  475
Μέγεθος:  124,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Picture 017.jpg
Εμφανίσεις:  614
Μέγεθος:  113,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Picture 018.jpg
Εμφανίσεις:  474
Μέγεθος:  128,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-06, 19:56
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

αν τα τζαμια σου ειναι 12 αρια, η γνωμη μου ειναι οτι πιθανοτατα δεν θα
εχεις προβλημα αν δε βαλεις κοντρες.
ΟΜΩΣ,
θα σε γλυτωναν απο ζημια σε περιπτωση καποιου κατασκευαστικου λαθους.
θα σου ελεγα λοιπον να βαλεις μονο πανω κοντρες,
αν θες οπως λες βεβαια και μπορεις, αρκει οι κοντρες να μην πατανε πανω στα τζαμια, αλλα ναναι απο μεσα.
επισης να μην ξεχασεις να αφησεις χωρο στην πισω μερια να περναν καλωδια σωληνες κλπ
οποτε κανεις την πισω κοντρα 20 εκ πιο κοντη, και μοιραζεις την αποσταση στη μεση, δλδ 10 δεξια 10 αριστερα κενο.
ξαναλεω οτι οι κοντρες πρεπει να μπουν απο μεσα και οχι απο πανω.
στα κολληματα των τζαμιων επισης να δεις αν εχει κολησει καλα τα 2 τζαμια, αν εχει καμια μικρη φυσσαλιδα ενδιαμεσα=κινδυνος θανατος.
πρεπει να εφαπτονται τελεια.
αφου το κολλησεις αστο 3-4 μερες να στεγνωσει, και αλλες 3-4 γεματο νερο δοκιμαστικα.
παντα απο κατω φελιζολ !!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-06, 20:22
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή Γαύρος

Φίλε Γαύρε,ευχαριστώ κατ'αρχάς για το ενδιεφέρον,και για τις πάνω κόντρες όντως λέω να τις βάλω πάνω απο τα τζάμια και όχι ενδιάμεσα,αυτό θέλω να μου τονίσεις,άν αξίζει να τις βάλω,ή να μη τις βάλω καθόλου.Για τη σιλικόνη ξέρω,όπως βλέπεις στη φωτο έχω ξαναφτιάξει ενυδρεία.Έχω και ένα 60άρι εκτός απο αυτό στη φωτο.Με ενθάρρυνες πάντως που μου είπες πως όντως να μή χρειάζονται τελικά κόντρες με 12άρι τζάμι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-06-06, 23:00
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

δεν εννοω απο πανω, οπως βλεπεις
αλλα απο τη μεσα μερια .
το πανω ειναι λαθος, το κατω σωστο.

αν τελικα τις βαλεις ετσι θελει.

η αποφαση δικια σου ομως...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  κοντρα.JPG
Εμφανίσεις:  466
Μέγεθος:  11,9 KB  
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-06-06, 01:50
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή ...

Οκ καταλαβα.Για την τιμή των τζαμιών δε μου είπες...Ακριβά ή λογική η τιμή?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-06-06, 02:46
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Απ τις διαστασεις που δινεις υποπτευομαι οτι πας να βαλεις τα πλαινα γυρω απο τον πατο - λαθος, τα πλαινα πρεπει να πατανε στο κατω μερος
Οι σωστες διαστασεις (με 12ρι) ειναι πατος= 1.60χ40, μπρος και πισω 1.60χ60, μικρα πλαινα=37.5χ60
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-06-06, 07:59
stratos111 Ο χρήστης stratos111 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2006
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem
Οκ καταλαβα.Για την τιμή των τζαμιών δε μου είπες...Ακριβά ή λογική η τιμή?
H τιμη ειναι λογικη. Εδω (Χανια) Σε λιανικη απο εργοστασιο κατασκευης τζαμιων θα εκανε ~110 ευρο. Παντος εγω θα σου προτεινα να βαλεις 10mm τζαμια ψημενα (securite).Πολυ μεγαλητερη αντοχη και ελαφρυτερο. Βεβαια εχει διπλασια τιμη. Το 10mm το απλο εχει ~30ε το τ.μ. και ψημενο 60ε.Για το δικο σου υπολογησε περιπου 180 ε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-06-06, 08:46
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΡΟΕΔΡΕ,
κιτρινη καρτα ,

ποιος σου ειπε οτι υπαρχει διαφορά αν ειναι τα τζαμια περιμετρικα η αν ειναι πανω στον πατο?
(προσφατα εφτιαξα ενα με αυτον τον τροπο).

και η εταιρα μεθοδος δλδ τα τζαμια γυρω και ο πατος μεσα , ειναι κουκλα!

πολλες μεγαλες εταιρειες κανουν το δευτερο.
αρα ξαναλεω οτι το θεμα πως θα τα βαλει ειναι καθαρα δικη του επιλογη,
αρκει να μετρησει σωστα βεβαια τις διαστασεις.

τωρα αφου μαλλωσα τον προεδρα , να σου πω οτι απο τιμες δε ξερω να σου πω, καλυτερα ρωτα 2-3 τζαμαδες να δεις...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-06-06, 10:45
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή ...

Σας ευχαριστω κύριοι για τις συμβουλές σας,θα τις λάβω όλες υπ'όψην μου και θα πράξω αναλόγως.
Το θέμα είναι τώρα το εξής,Πώς θα βάλω το καινούριο ενυδρείο (αφού το έχω φτιάξει) και το καινούριο έπιπλο στη θέση του ήδη υπάρχοντος ενυδρείου και επίπλου?Και ταυτόχρονα να μεταφέρω το νερό του παλιού στο καινουριο καθώς και τα ψάρια να μεταφερθούν ασφαλή απο το παλιό ενυδρείο στο καινούριο?Μπορώνα τα βάλω κατευθείαν όταν θα μεταφέρω και το νερό,ή θα πρέπει να τα βάλω πρώτα σε σακούλες και στο τέλος να τα βάλω μέσα?
Διαφωτίστε με για ακόμη μια φορα παρακαλώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-06-06, 10:52
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Δεν είναι πιό εύκολο στην κατασκευή, όταν πατάνε τα τζάμια στον πάτο ?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-06-06, 11:35
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem
...1)Η τιμή που μου έδωσε ο τζαμάς είναι καλή για τα συγκεκριμένα τζάμια ή μήπως είναι ακριβός και θα μπορούσα να βρώ κάπου φθηνότερα?
2)Οι κόντρες είναι οπωσδήποτε απαραίτητες στο συγκεκριμένο ενυδρείο για την αποφυγή της υπερβολικής καμπυλότητας των τζαμιών,ή θα είναι εντάξει και χωρίς αυτές λόγω του πάχους τζαμιού και το ελάχιστο πλάτος άρα και ελάχιστη πίεση του νερού,οπότε δέ θά'ναι απαραίτητες?
3)¶ν τελικά είναι απαραίτητες οι κόντρες,μήπως θα μπορούσα να τις βάλω πάνω απο το ενυδρείο,δηλαδή αντί τις πάνω κόντρες να τις βάλω 5-10 εκατοστά κάτω απο το τελικό ύψος του ενυδρείου,να τις βάλω στο τέλος του ύψους,πάνω στα τζάμια?...
Κατ' αρχήν μπράβο που το παλεύεις μόνος σου και δεν πας σε έτοιμες λύσεις.
Θα σου πω κι εγώ τη γνώμη μου, ξεκινώντας από το ότι είναι υπερβολή να κάνεις τα τζάμια 12άρια. Για τις διαστάσεις και το συνολικό μέγεθος αυτού του ενυδρείου, το απλό τζάμι του πόντου είναι υπέρ-αρκετό, ότι και να βάλεις μέσα (το τρίμετρο 500άρι στο σύλλογο, είναι επίσης όλο από 10άρι).
Θεωρώ την τιμή νορμάλ (θα βρεις διαφορές της τάξης των ~10 ευρώ).
Εχω τη λογική ότι όποιος προχωρεί σε ιδιοκατασκευή ενυδρείου, πρέπει να χρησιμοποιεί οπωσδήποτε κόντρες. Και επάνω και κάτω.
Φτιάχνεις ένα ενυδρείο 340 λίτρα και θα θέλεις να το έχεις για όλη σου τη ζωή (που λέει ο λόγος), ζεις στην Ελλάδα που έχουμε κατά καιρούς σεισμούς και σεισμουδάκια, μπορεί να χρειαστεί αργότερα να κάνεις και μια μετακόμιση ή ειδικότερα μια μετακίνηση του ενυδρείου σε άλλο χώρο/σημείο και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο... Πάντα κόντρες λοιπόν... (και πάνω και κάτω).
Τώρα, τις επάνω, μπορείς κάλλιστα να τις βάλεις 3 πόντους μόνο χαμηλότερα από το τέλος του ενυδρείου, για να κερδίσεις οφέλιμο χώρο. Οχι όμως από επάνω, γιατί δεν θα λειτουργήσουν σαν κόντρες (η κόντρα κρατάει το τζάμι από το να μην κάνει καμπυλότητα, μόνο εάν κολληθεί στην πλευρά του και όχι στο πάχος του).
Επίσης (πάντα κατά τη γνώμη μου) είναι καλύτερα (γιατί γίνεται πιο γερό το δέσιμο και η κατασκευή) τα πλαϊνά να μπαίνουν πάνω στη βάση και όχι στο πλάι εξωτερικά. Εχω προβληματιστεί πολύ στο θέμα και έχω πλέον καταλλήξει σε αυτό. Θεωρώ ότι οι εταιρείες τα κάνουν εξωτερικά πολλές φορές, καθαρά για λόγους ευκολίας τους (μαζική παραγωγή) και όχι γιατί είναι καλύτερα για την κατασκευή. Το κυρίως που τους νοιάζει (όντας κερδοσκοπικές επιχειρήσεις) είναι να ρίξουν το κόστος.
Και επαναλαμβάνω: Ολα αυτά είναι η γνώμη μου και μπορεί να τη λάβει ή όχι υπόψιν του όποιος θέλει...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-06-06, 11:41
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem
Πώς θα βάλω το καινούριο ενυδρείο (αφού το έχω φτιάξει) και το καινούριο έπιπλο στη θέση του ήδη υπάρχοντος ενυδρείου και επίπλου?Και ταυτόχρονα να μεταφέρω το νερό του παλιού στο καινουριο καθώς και τα ψάρια να μεταφερθούν ασφαλή απο το παλιό ενυδρείο στο καινούριο?Μπορώνα τα βάλω κατευθείαν όταν θα μεταφέρω και το νερό,ή θα πρέπει να τα βάλω πρώτα σε σακούλες και στο τέλος να τα βάλω μέσα?
Διαφωτίστε με για ακόμη μια φορα παρακαλώ!!!
Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θέλεις να πεις με την ερώτηση που κάνεις...
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις πλαστικά δοχεία ή λεκάνες ή κουβάδες αν δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα και τα δύο ενυδρεία στημένα. Πάντως αν μπορείς να τα έχεις και τα 2 στημένα ταυτόχρονα, μπορείς να βάλεις κατευθείαν τα ψάρια μέσα, με την προϋπόθεση ότι όλες οι συνθήκες του νερού είναι σωστές και ίδιες με το άλλο, καθώς και ότι υπάρχει αρκετή βιολογία, ικανή να αντιμετωπίσει την ύπαρξη των ψαριών (στρώσιμο).
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-06-06, 12:27
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή Σας ευχαριστώ...

Ευχαριστώ και πάλι για τις ιδιαίτερες συμβουλές σας,ιδιαίτερα εσένα Φιλόξενε που με κάλυψες πλήρως σε όλα τα θέματα.
Όσο για τον πάτο υπάρχει περίπτωση να βάλω διπλό για να είμαι πλήρως καλυμένος,δηλαδή να βάλω τον πρώτο ανάμεσα στα τζάμια,και μετά να πατήσει όλο το ενυδρείο σε έναν δεύτερο μεγαλυτερο πάτο απο κάτω.Δε ξέρω πώς σας φαίνεται σαν ιδέα αλλά στο ήδη υπάρχον ενυδρείο μου αυτό έχω κάνει...και ευτυχώς μέχρι στιγμής εδώ και 8 μήνες που το έχω δέ μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα...
Thanks και πάλι σε όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-06-06, 13:05
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή Να ρωτήσω κάτι τελευταίο.

Στο ήδη υπάρχον ενυδρείο έχω ένα εξωτερικό φίλτρο της sera 900,το οπίο στο κουτι λέει πως υποστηρίζει λίτρα: 130-240λίτρα.Δηλαδά στο καινούριο ενυδρείο θα πρέπει να πάρω καινούριο φίλτρο?¶ν στο ήδη υπάρχον βάλω μέσα διπλάσιες ποσότητες βιολογικού υλικού (άνθρακα και μακαρόνι) μήπως θα είμαι εντάξει? Εν τω μεταξύ το καινούριο ενυδρείο θα είναι 340 λίτρα γεμάτο χωρίς τίποτα μέσα.¶ρα μαζί με τα διακοσμητικά,τις πέτρες (όπου θά'ναι πολλές),την άμμο και τα ξύλα,βγάλτε και 5 εκατοστά απο το ύψος γιατι δέ πρόκειται να το φουλάρω ως πάνω...μάνι μάνι μάς μένουν γύρω στα 280-300 λίτρα,και το φίλτρο λέει στο κουτί του ότι είναι μέχρι 240.Θα έχω πρόβλημα λέτε?...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-06-06, 13:10
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem
Ευχαριστώ και πάλι για τις ιδιαίτερες συμβουλές σας,ιδιαίτερα εσένα Φιλόξενε που με κάλυψες πλήρως σε όλα τα θέματα.
Όσο για τον πάτο υπάρχει περίπτωση να βάλω διπλό για να είμαι πλήρως καλυμένος,δηλαδή να βάλω τον πρώτο ανάμεσα στα τζάμια,και μετά να πατήσει όλο το ενυδρείο σε έναν δεύτερο μεγαλυτερο πάτο απο κάτω.Δε ξέρω πώς σας φαίνεται σαν ιδέα αλλά στο ήδη υπάρχον ενυδρείο μου αυτό έχω κάνει...και ευτυχώς μέχρι στιγμής εδώ και 8 μήνες που το έχω δέ μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα...
Thanks και πάλι σε όλους.
Ετσι έχω κάνει τα πρώτα μου ενυδρεία. Βάση σάντουιτς με το μικρότερο πάνω, που λειτουργεί σαν μονοκόματη εσωτερική κόντρα.
Διάβασε και εδώ http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11152 έχει πολλές και αναλυτικές πληροφορίες.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-06-06, 13:29
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή Φιλόξενος...

Όντως το κοίταξα λίγο βιαστικά και έχει αρκετό ζουμί το θέμα,πιάνουν και σένα τα χέρια σου,μπράβο είσαι μάστορας!!!
Για το φίλτρο που λέω παρακάτω δέ μου απάντησες...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-06-06, 13:38
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Φίλτρο Αμβούργου

Εγώ δεν χρησιμοποιώ εξωτερικά φίλτρα. Εχω τη λογική: όλα σε ένα και όλα μέσα... Εκτιμώ ότι το φίλτρο που λες είναι πάρα πολύ μικρό για ενυδρείο 340 λίτρα. Υποτίθεται ότι ψάχνεις να γυρνας το νερό 4 φορές τουλάχιστον.
Εγώ θα πήγαινα στη λύση του φίλτρου τύπου Αμβούργου με 1200άρι κυκλοφορητή και έτσι θα διέγραφα και από τη λίστα εργασιών συντήρησης του ενυδρείου, την οποιαδήποτε ενασχόληση με το φίλτρο, στο μέλλον.
Συν ότι θα έχεις για πάντα σωστό φιλτράρισμα και κυρίως οικονομικό!

Υ.Σ. (προς τους μοντ.): Μήπως πρέπει να μεταφερθεί το θέμα?
Υ.Σ. (2): Δεν είμαι ούτε, τσακάλι ούτε μάστορας... Απλά δεν μου αρέσει να πετάω λεφτά τσάμπα και πάντα προσπαθώ να ψάχνω για τις καλύτερες δυνατές λύσεις.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 25-06-06 στις 13:54
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-06-06, 13:55
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή Φιλόξενος...

Λίγο κινέζικα μου τά'πες.Μπορείς σε παρακαλώ να μου τα εξηγήσεις λίγο πιό αναλυτικά γιατι απο κυκλοφορητές και ψιψιψόνια είμαι λίγο άσχετος...Εγώ ένα εξωτερικό έχω όπως έιπα,τώρα ούτε πώς δουλεύει ξέρω ούτε πώς να φτιάξω μόνος μου εσωτερικό φίλτρο.Με ενδιαφέρει που είπες πως είναι οικονομικό,μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι αγοράζω,που το τοποθετώ και πώς το χρησιμοποιώ?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-06-06, 14:11
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Αυτοσχέδια φίλτρα

Δες εδώ: http://www.tsamisaquarium.com/Selide...a/filters4.htm και κάνε και αναζήτηση στο GAB, διαβάζοντας ότι σχετικό βρεις. Υπάρχει άπειρο υλικό...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-06-06, 08:29
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem
Όσο για τον πάτο υπάρχει περίπτωση να βάλω διπλό για να είμαι πλήρως καλυμένος,δηλαδή να βάλω τον πρώτο ανάμεσα στα τζάμια,και μετά να πατήσει όλο το ενυδρείο σε έναν δεύτερο μεγαλυτερο πάτο απο κάτω.
Αυτό ειναι λίγο υπερβολή.
Για να μπορέσεις να κάνεις αυτό που λές θα πρέπει τα τζάμια να ειναι τέλεια γωνιασμενα, που σημαίνει οτι πρέπει να ειναι τέλεια κομμένα ή και ρονταρισμένα
Μόνον οι κόντρες αρκούν.
Για να εισαι πλήρως καλυμένος όπως λές θα βάλεις οπωσδήποτε φελιζόλ στον πάτο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-06-06, 16:25
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή lasal

Τι εννοείς lasal,οτι πρέπει να βάλω φελιζόλ κάτω απο το ενυδρείο?Γιατι σκεφτόμουνα να το έβαζα απο μέσα,στον πάτο.Το ίδιο κάνει ή μήπως είμαι λάθος...Όσες περισσότερες πληροφορίες μαζέψω τόσο το καλύτερο,γι'αυτό βοήθα όσο μπορείς.Σ'ευχαριστώ...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-06-06, 16:38
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Φελιζόλ

Κάτω από το ενυδρείο, βάζουμε φελιζόλ για να μην σπάσει το τζάμι (πάτος) από το συνολικό βάρος και πιθανόν από ατέλεια της επιφάνειας που κάθεται ή σκουπιδάκι κλπ.
Μέσα βάζουμε για να προστατέψουμε το τζάμι όταν είναι να βάλουμε πολλές και βαριές πέτρες.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-06-06, 17:29
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή Φιλόξενος...

Thanks για άλλη μια φορά Φιλόξενε,βασικά έλεγα να έκανα με καβαλέτο ανόμοια την επιφάνεια του φελιζόλ που θα έβαζα μέσα στο ενυδρείο και να κολλούσα πάνω της με σιλικόνη λευκή άμμο.Νόμιζα πως αυτό θα έφτανε για να μείνει το τζάμι εκτός κινδύνου.Το φελιζόλ που λες να βάλω απο κάτω τι πάχος να έχει....για 300 λίτρα?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-06-06, 17:48
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

To πάχος είναι αδιάφορο σε αυτή την περίπτωση καθώς σκοπός του είναι να απομονώσει την επιφάνεια της βάσης με το ενυδρείο από πιθανή επαφή ακόμα και με έναν κόκκο άμμου.
Βάλε ότι σε βολεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-06-06, 20:30
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή halvas

Οκ φίλε χαλβά,το'πιασα το νόημα με το φελιζόλ!!!Ότι άλλο έχεις κατα νού που θα με βοηθήσει στην κατασκευή στείλε να μου πείς!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-06-06, 20:44
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem
Οκ φίλε χαλβά,το'πιασα το νόημα με το φελιζόλ!!!Ότι άλλο έχεις κατα νού που θα με βοηθήσει στην κατασκευή στείλε να μου πείς!!!
Efχέλαιο..!
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κατασκευή ενυδρείου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 10-09-06 12:06
Φυτά ενυδρείου σε βάζο pani Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 23-06-04 22:06
Φίλτρο Ενυδρείου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 14-12-02 00:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 1,03530 seconds with 14 queries