Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-01-12, 23:44
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή Άνθρακας Seachem

Γνωρίζω πως η χρήση άνθρακα στο ενυδρείο μας απαιτεί και την αντικατάσταση ή απομάκρυνση του μετά από έναν μήνα..

Διαβάζοντας της οδηγίες του Seachem Matrix Carbon όμως η εταιρία λέει κάτι διαφορετικό ''Τα 250ml θα χειριστούν εύκολα 400λ για αρκετούς μήνες''..
Τι εννοεί;Οτι η αντικατάσταση του δεν χρήζει τόσο συχνά όσο γνωρίζουμε;Ή απλά οτι με 250ml σύνολο σου φτάνει να βάζεις και να κάνεις και αντικατάσταση για αρκετούς μήνες...ΔΕΝ νομίζω..γιατί έτσι θα έλεγε και κάθε φορά πόσο πρέπει να βάζεις!
Επίσης δεν νομίζω να θέλει να σε παραμυθιάσει γιατί την εταιρία την συμφέρει να τον αλλάζεις συχνά για να οικονομάει..

Τα φώτα σας όσοι γνωρίζουν για το συγκεκριμένο..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-02-12, 00:17
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Τον συγκεκριμένο άνθρακα τον χρησιμοποιώ και εγώ στο δισκοενυδρείο μου και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος.Είναι σε κόκκους όντως δεν επηρεάζει το ph και "κάθεται" ωραία μέσα στο φίλτρο λόγο σχήματος χωρίς να το στουμπώνει.Εγώ περνώ το πακέτο τον 500ml και τον βάζω σε 2 δόσεις τον 250 ml.Τον αλλάζω ανά 2 μήνες.Επίσης σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω σε σχέση με άλλους άνθρακες που έχω δοκιμάσει δεν σε ταλαιπωρεί τόσο πολύ στο πλύσιμο στην αρχή.Είναι σχετικά καθαρός χωρίς πολύ σκόνη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-02-12, 09:39
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Σχετικά με τη χρήση του άνθρακα έχω διαβάσει ότι πρέπει να τον αλλάζουμε κάθε 15 μέρες γιατί τα συστατικά που έχει δεσμεύσει να ελευθερώνει ξανά στο νερό του ενυδρείου. Δεν ισχύει αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-02-12, 11:58
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

γιατι ρε παιδια χρησιμοποιηθείτε ανθρακα σε στρωμενα ενυδρεια;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-02-12, 12:47
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantazio77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με τη χρήση του άνθρακα έχω διαβάσει ότι πρέπει να τον αλλάζουμε κάθε 15 μέρες γιατί τα συστατικά που έχει δεσμεύσει να ελευθερώνει ξανά στο νερό του ενυδρείου. Δεν ισχύει αυτό?
Εγω ξέρω ότι αλλαγή χρειάζεται κάθε μήνα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι ρε παιδια χρησιμοποιηθείτε ανθρακα σε στρωμενα ενυδρεια;
Κάνει πιο κρυσταλλο το νερό..


Τελικά με αυτο που αναγράφει η συσκευασία τι παίζει;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-12, 13:08
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Γιατί αυτά που δεσμεύει ο άνθρακας δεν τα δεσμεύει τίποτα άλλο παρα μονο η αλλαγή νερού.Vag εγώ τουλάχιστον έχω καταλάβει ότι σύμφωνα με την εταιρία 250ml κάνουν για 400 λίτρα νερού.Τώρα το για "αρκετούς μήνες" πιστεύω 2 είναι αρκετοί και δεν νομίζω και κανεις να μπορεί να σου πει ακριβώς ποσο κρατάει μιας και κάθε ενυδρείο δεν παράγει τα ίδια οργανικά και τα σχετικά,όπου φαντάζομαι και αυτό θα παίζει ρολο στο ποσο γρήγορα γεμίζει ο άνθρακας.Και παρεπιπτόντως ορίστε ένα αρθράκι για διάβασμα και σκέψη για όσους αμφισβητούν τον άνθρακα http://www.cichlid-forum.com/article...and_carbon.php
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-12, 13:12
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

Βαγγελη αυτο που λεει για αρκετους μηνες ισως να εξαρταται και απο αλλους παραγοντες.και εγω καθε μηνα το αλλαζα,τωρα και να ξεφυγεις λιγο δεν υπαρχει φοβος να σου ξερασει οτι μαζευε τοσο καιρο.απλα δεν θα ειναι τοσο δραστικος.παντως κανε μια δοκιμη και θα δεις διαφορα.
παντως και στο θαλασσινο μου αυτο που κανει το νερο κρυσταλλο(εκτος απο τα αλλα που βοηθαει)ειναι ο ανθρακας μιας και ουτε φιλτρο υπαρχει με σφουγγαρια,ουτε filterwool.μονο κυκλοφορητες και ο ανθρακας στο σκιμμερ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-12, 13:20
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Ο άνθρακας δεν θα ξεράσει ποτε τίποτα πίσω στο νερό του ενυδρείου απλά μόλις γεμίσει θα λειτουργεί σαν βιολογικό υλικό.Για να αρχίσει ο άνθρακας να βγάζει αυτά που έχει μαζέψει πρέπει να υπάρχει η υπερβολικά χαμηλό ph η υπερβολικά υψηλό ph και να περάσει ο άνθρακας από το ένα σημείο στο άλλο δηλαδή απότομη αλλαγή από όξινο σε αλκαλικό ή ανάποδα και όλο αυτό σε υψηλή θερμοκρασία.Πράγμα που όπως καταλαβαίνουμε δεν θα γίνει ποτε σε ένα ενυδρείο εκτος και αν κάτι γίνει πολύ πολύ πολύ λάθος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-02-12, 13:26
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

+1000.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-02-12, 13:31
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Δηλαδή το ότι μετα απο 1 μήνα ο ανθρακας ξερνάει ότι μάζεψε είναι "μύθος";;

Γιαυτο ρωτάω για αυτο που αναγράφει ο κατασκευαστής..μην πάθουμε καμία ζημιά!Επίσης δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το αλλάζω κάθε μήνα αλλα τα 10-12Ε / μήνα είναι κάπως..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-02-12, 13:34
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

αν πας σε φτηνοτερο ανθρακα δεν θα εχεις αποτελεσμα.ειχα παρει της eheim(1 λιτρο 7ευρω)και δεν εκανε τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-02-12, 13:37
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Ναι δεν ισχύει κάτι τέτοιο δεν θα βγάλει τίποτα πίσω στο νερό να μην σε ανησυχεί καθόλου και όσο για το χρονικό διάστημα τι να σου πω αυτό εξαρτάται από το ποσα ψαρια πόσες φορες ταΐζεις και πολλά αλλα εγώ πάντως θα το άλλαζα μια φορα το δίμηνο.Το χειρότερο που μπορεί να γίνει είναι να έχεις λίγο extra βιολογικό υλικό στο ενυδρείο σου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-02-12, 13:55
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-02-12, 14:31
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

εγω εχω ακουσει οτι ο ανθρακας τραβαει και ολα τα λιπασματα, ιχνοστοιχεια, και βιταμινες πυ ριχνουμε μεσα οποτε δεν ειναι καλο να υπαρχει. δεν αληθευει αυτο;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-02-12, 14:51
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

αληθευει.το ενυδρειο του Βαγγελη εχει λιγες ριζες βαλισνερια και νομιζω δεν ριχνει λιπασμα(θα μας πει και ο ιδιος).
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-02-12, 15:10
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω ακουσει οτι ο ανθρακας τραβαει και ολα τα λιπασματα, ιχνοστοιχεια, και βιταμινες πυ ριχνουμε μεσα οποτε δεν ειναι καλο να υπαρχει. δεν αληθευει αυτο;
Αν μπαίνατε στον κόπο να διαβάσετε το άρθρο δεν θα ρωτάγατε αλλα δεν πειράζει :P.Ναι ο άνθρακας δεν είναι καλός σε φυτεμένα αλλα δεν είναι κακόs σε φυτεμένα χαμηλών απαιτήσεων.Ο άνθρακας απορροφάει ΚAΠΟΙΑ ιχνοστοιχεία και όχι όλα και δεν επηρεάζει τις βιταμίνες αλλιώς οι θαλασσινοί θα είχαν μόνιμο πρόβλημα.Τώρα όσο αναφορά τα ιχνοστοιχεία απορροφά κάποια όχι όλα και με ΠΟΛY ΠΟΛΥ ποιο αργό ρυθμό από τα ψαρια.Ο άνθρακας σε καμια περίπρωση δεν αντικαθιστά τις αλλαγές νερού και δεν σημαίνει ότι επειδή βλέπουμε το νερό μας διαυγές θα το αλλάζουμε και μια φορα το δίμηνο.Μην ξεχνάτε ότι τα ψαρια περνούν ιχνοστοιχεία και από το φαγητό τους όχι μονο από το νερό.Απόδειξη οι δισκάδες που χρησιμοποιούν μονο νερό AO.Δεν λέω ότι συμφωνώ με αυτό απλά λέω πως το νερό δεν είναι η μονη πηγή ιχνοστοιχείων στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-02-12, 16:14
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas78 Εμφάνιση μηνυμάτων
αληθευει.το ενυδρειο του Βαγγελη εχει λιγες ριζες βαλισνερια και νομιζω δεν ριχνει λιπασμα(θα μας πει και ο ιδιος).
Tι λίπασμα;;Τι είναι αυτό;

Πως να τον βάλω στο εσωτερικό της Juwel;;Πρέπει να πιάνει όλη την επιφάνεια για να περνάει σωστά το νερό από μέσα του..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντιχλώρια... alpha Seachem vs prime Seachem lingistis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 30-03-11 20:30
Άνθρακας και φώσφορο fitos100 Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 2 08-01-10 09:39
Seachem flurish vs Seachem trace Raven Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 28-02-09 02:26
Άνθρακας Aris50 Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 7 22-10-08 08:29
Άνθρακας heiko27 Γλυκό νερό - Γενικά 3 23-12-06 18:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05621 seconds with 15 queries