Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-16, 19:16
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Μπραβο βρε Ανδρέα, άξιος άνθρωπος Όλα θα τα φτιάξεις σιγά σιγα να μεγαλώσουν λίγο τα παιδια να καταλαβαίνουν
Τα ψάρια του χρόνου θα είναι τριπλάσια θα το δείς .
Το νάιλον θα σε χρειαστεί σίγουρα Ήρθα στο Κιλκίς πριν 4 χρόνια, για 3 μέρες και έμεινα 7 απο το χιόνι χαχαχαχαχαχαχα.
Να σε καλά να χαίρεσαι τις κατασκευές , τα χρυσόψαρα και την οικογένεια σου
Μόλις επιστρέψω απο Αθήνα θα μου επιτρέψεις να σου στείλω και ένα Νούφαρο
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-16, 20:29
ANDREASOMAGEIRAS Ο χρήστης ANDREASOMAGEIRAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2016
Περιοχή: ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

καλά να περάσεις στη πρωτεύουσα.
θα στείλεις, θα έρθω να το πάρω, θα δείξει.
έκανα 4 χρόνια στην κιουμουρτζινα, εχω βαφτίσει και μια κούκλα εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-16, 20:33
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ααααα βρε Ανδρεα .... λές να σε ξέρω ???? Ηξερα έναν Ανδρέα αλλά δεν θυμάμαι που κοντά στο Κιλκίς .... γιατι έκανα παρέα με ένα ζευγάρι(5 χρόνια ήταν Κομοτηνη) η κοπέλα είναι απο εκει Αν σε βγάλει ο δρόμος σε περιμένω
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-10-16, 09:45
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Σε λίγα χρόνια θα βάλεις τα παιδιά να ασκήσουν βέτο για μεγαλύτερη λίμνη. Αυτή την φορά θα περάσει το δικό σου, χεχε.

Τελικά το έκανες με bottom drain όπως λέγαμε. Έχεις κάποιον διακόπτη μεταξύ λιμνούλας και φίλτρων? Ίσως να σε διευκόλυνε στον καθαρισμό των φίλτρων. Έξυπνη η λύση του 3ου δοχείου.

Να δούμε πότε θα βελτιωθεί ο καιρός, να φτιάξεις το εξωτερικό μέρος και να χαρείς την λιμνούλα σου. Τα ψάρια σίγουρα θα την έχουν χαρεί γιατί έχουν πλέον τον δικό τους παράδεισο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-10-16, 15:40
ANDREASOMAGEIRAS Ο χρήστης ANDREASOMAGEIRAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2016
Περιοχή: ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

διακόπτη δεν εχω, όμως η φτώχεια πατέντες κατεργάζεται, βάζοντας έναν σωλήνα στην εισαγωγή του δοχείου 1 με ύψος πάνω απο την στάθμη του νερού σταματά η ροή.
φαντάζομαι θα κάνω αλλαγές και τροποποίησης με τον καιρό.
το "μποτον τετοιο" μου προέκυψε με την κοινή λογική απο την πρώτη στιγμή που σκέφτηκα την λίμνη και μετά είδα οτι είναι εφαρμοσμένος τρόπος.

ψάχνω μια αντλία όσο το δυνατόν οικονομική και με την λιγότερο δυνατή κατανάλωση, ξέρω ψάχνω πολλά.
εχω δει το ποιο κάτω αλλά με σταματάν τα μεταφορικά (και η παντοφλα)

http://www.teich-tip.de/sunsun-ctp-3...lter-fish.html

Υ.Γ. ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΠΟΙΟ ΈΜΠΥΡΟΙ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙΤΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥς ΝΕΟΥΣ... ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΌ ΣΤΗΝ ΤΣΈΠΗ ΤΟΥ ΠΟΥΚΑΜΊΣΟΥ ΚΟΝΤ¶ ΣΤΗΣ ΓΟΥΡΝΕΣ!!!! είχαμε θύμα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-10-16, 18:56
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ωχ ωχ είχαμε ατύχημα ???Παει το κινητό ?? Αυτο το έχει κανει ο πατέρας μου 2 φορές στην δικιά του Λίμνη .
Καλη αυτη που κοιτάς Ανδρεά και χαμηλή κατανάλωση τα μεταφορικα είναι 25 ευρω . Εχω βρει και αυτη http://www.ebay.com/itm/331601452586...%3AMEBIDX%3AIT λίγο μεγαλύτερη αλλά πολύ κοντα στην τιμή με 17 ευρω μεταφορικά Την πήρε και ενα παιδι που έχει λίμνη 2.700 λίτρα και είναι πολύ ευχαριστημένος
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-10-16, 18:02
ANDREASOMAGEIRAS Ο χρήστης ANDREASOMAGEIRAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2016
Περιοχή: ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Ναι είχαμε ατύχημα ευτυχώς η συσκευή άνοιξε αλλά τα πλήκτρα κάνανε τα δικά τους.
Σήμερα ολη μέρα (της μη εργάσιμες ωρες) την έφαγα για να ανακτήσω της επαφές μου.

Της αντλίες απλά της βλέπω και της ερωτεύομαι αυτή την εποχή, γιαυτό ρωτούσα επίμονα αν 1000 λίτρα την ώρα μπορούν να υποστηρίξουν τη δεξαμενή μου.

αλιενς μου είχες προτείνει μια αντλία απο ελληνικό κατάστημα αλλά δεν έγραφε πουθενά κατανάλωση.(σε ευχαριστώ πάντως για τον κόπο σου)

Το σύστημα για κατασκευή φίλτρου το φανταζόμουν πολύ καιρό πριν βρω τη δεξαμενή, είχα καταλήξει σε αυτή τη λογική γιατι δεν είχα αντλία αξιόλογη να μου σηκώσει το νερό απο τον πάτο της δεξαμενής μου, εχω μια αντλία απο ενυδρειο με μανομετρικο 80 πόντους.
μετά είδα οτι κατι παρόμοιο με αυτό που σκέφτομαι ειχε φτιάξει κουμαν οπότε το υλοποίησα οσο ποιο κοντά μπορούσα με τα μέσα και της δυνατότητες που είχα.(οπτικά και λειτουργικά καμία σχέση απλά εχουν την ίδια λογική το νερό ανεβαίνει μόνο του κι εγώ απλά το σπρώχνω για λίγο)

Η επόμενη επέμβαση μου θα είναι κάτι ποιο αξιόπιστο σε αντλία και καπάκι αλλα 36 λίτρα ελαφρόπετρα,, αφού πρώτα θα εχω σκεπάσει την δεξαμενή με νάιλον για να περιμένω το χειμώνα.
σκεφτομαι και την κατασκευή ενός μικρού σκιμερ με μια αντλία 250 λίτρα την ώρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
"Λιμνούλα" σε κήπο drmaslow Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 19-04-13 09:16
Τάισμα "γρήγορων" και "αργών" ψαριών filebox Αρχάριοι γλυκού νερού 8 25-11-11 21:39
Νέα "minimal λιμνούλα" Vasilizzz Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 10 19-11-10 10:46
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04842 seconds with 15 queries