Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-04-15, 17:31   #1
Αρχάριος - προσπάθεια Νο 2
harmiller
Member
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος 29-04-15, 17:31
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σ' όλους. Πριν από 3-4 χρόνια περίπου, έκανα την πρώτη μου προσπάθεια με στήσιμο ενυδρείου γλυκού νερού, ως πείραμα για να δω αν μου αρέσει το χόμπι αυτό. Έστησα από την αρχή ένα 180 λίτρων με guppies, πλούσια βλάστηση και πολλές γέννες.
Τελικά για να είμαι ειλικρινής με κούρασε η διαδικασία αλλαγής νερού και το παράτησα.
Από το μοναδικό σημείο που μπορούσε να μπει στο σαλόνι, άπλωνα λάστιχα σε απόσταση περίπου 3 μέτρων έως το νεροχύτη πάνω από τα χαλιά, μετέφερα το δοχείο που είχα προετοιμάσει το νερό στο σαλόνι, τα πιτσιρίκια έτρεχαν και πηδούσαν πάνω από τα λάστιχα κτλ κτλ κτλ.
Το αποτέλεσμα ήταν κούραση και γκρίνια κυρίως από την κυρία του σπιτιού.
Είχα δώσει αρκετά χρήματα γιατι τα είχα αγοράσει όλα καινούρια και είχα σχεδόν όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό. Τελικά τα πούλησα μέσω του φόρουμ και πήρα ένα μικρό μέρος απο τα χρήματα που είχα δώσει.
Αυτά ανήκουν στο παρελθόν. Πάμε τώρα στο παρόν.
Θέλω να προσπαθήσω ξανά λαμβάνοντας υπόψη όμως αυτό που μ' έκανε να τα παρατήσω. Θα ήθελα να στήσω πάλι κάτι με guppies ή μονομάχο.
Η βασική ερώτηση είναι η εξής:
Ποιο είναι το μεγαλύτερο μικρό ενυδρείο, όπου η αλλαγή νερού είναι εφικτή χωρίς λάστιχα, αντλίες κτλ? πχ με μεγάλη κανάτα ή κάποιο άλλο σκεύος?
πχ σ' ενα 60 λίτρων ή μεγαλύτερο μπορώ να κάνω αλλαγές σχετικά γρήγορα και εύκολα χωρίς λάστιχα και αντλία ή είναι ανέφικτο?


Υ.Γ. Εύχομαι η γρήγορη αλλαγή νερού χωρίς λάστιχα και αντλίες να μην είναι εφικτή μόνο σε γυάλα ή σε μεγαλύτερη γυάλα 15-20 λίτρων?
Φαντάζομαι σε όποιο μέγεθος μου προτείνετε, αρκεί το ενσωματωμένο εσωτερικό φίλτρο (αν υπάρχει) ?
Εμφανίσεις: 1953
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-15, 17:42
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν να σου ευχηθω καλή καινούργια αρχή

Αλλαγές μπορείς να κάνεις με εναν κουβά και ενα λάστιχο ποτίσματος ενάμιση μέτρου (η όσο χρειάζεται τέλος πάντων) με το σύστημα "ρουφα κι έρχεται"
Βάζεις την μια άκρη του λάστιχου στο ενυδρείο και απο την αλλη ρουφάς μια φορά δυνατά αλλά κοφτά για να μην σου έρθει το νερό στο στόμα.
Για να σταματήσει η ροή βγαζεις το άκρο που είναι μέσα στο ενυδρείο ή τσακιζεις το άκρο που βγαίνει το νερό, αν θέλεις ας πούμε να γεμισεις και αλλους κουβάδες.
Για να συμπληρωσεις νερό στο ενυδρείο κανεις το αντίστροφο αρκεί ο κουβάς με το καθαρό νερό να είναι ψηλότερα απο το ενυδρείο.
Εγώ βάζω μια καρέκλα επάνω σε ενα τραπέζι που είναι δίπλα απο το ενυδρείο

Ενα πολύ καλό tip για να απολαύσεις την διαδικασία είναι να αφήνεις και τα παιδιά να σε βοηθάνε.
ΕΝΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ!!!

Αν δεν μπορείς να εχεις την υψομετρική διαφορά για την αναπλήρωση του νερού στο ενυδρείο τοτε η αντλία :είναι μονόδρομος αλλά και παλι δεν χρειάζεται να απλων ις λάστιχα σε όλο το σπίτι.
Βρες τον δικο σου εύκολο τρόπο και να ξερεις οτι τα μεγάλα ενυδρεία παρ'ολο που έχουν περισσότερο νερό μπορούν να έχουν εξίσου εύκολες αλλαγες
Ποσο μάλλον ενα 60λιτρο.
Καλη ευκολία
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-15, 19:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλη (ξανα)αρχη σου ευχομαι!

Δυσκολα μας βαζεις
Θα σου πω τη γνωμη μου, ομως. Η μεθοδος αλλαγων νερου με κανατα κλπ, σε οτι ενυδρειο και να την κανεις, δυστυχως δεν θα ειναι σωστη. Σωστη ειναι η προετοιμασια του νερου σε ενα μικρο βαρελακι και η εισοδος του στο ενυδρειο με μια αντλια. Οσο και να μη θελεις να το δεις, εχω την εντυπωση οτι το ξερεις και εσυ κατα βαθος

Απο την αλλη τωρα, ενα σχετικα μικρο ενυδρειο (π.χ. 60 λιτρα), θα σε κανει να εχεις μικροτερο βαρελι προετοιμασιας, μικροτερο κουβα για να βγαζεις το νερο και γενικως πιο "συμμαζεμενο" εξοπλισμο.

Ριξε μια ματια σε αυτο το θεμα αν θελεις. Το ενυδρειο που εγω βγαλει τις φωτογραφιες ειναι 50 λιτρα και το βαρελι της αλλαγης 35. Χωραει σε μια γωνια του σπιτιου αν υπαρχει καλη θεληση και πανω απ' ολα, οι ρουτινες γινονται σωστα
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
το νεο μου 80 λτ (2ρη προσπάθεια) jpappas Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 4 29-02-12 10:24
Προσπάθεια Νο 2 DaltonGR Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 7 10-12-10 08:28
Προσπάθεια anasios Θαλασσινό νερό - Γενικά 30 30-07-08 19:56
¶λλη μια προσπάθεια!! aggeliki_k Αρχάριοι γλυκού νερού 8 14-05-08 21:43
Προσπάθεια Νο 2 chrisx Δίσκοι 14 29-03-07 21:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03976 seconds with 15 queries