Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-11, 22:31
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή αρρωστος μονομαχος


καλησπερα καταρχην καλως σας βρηκα και κανω εισαγωγη με τα δυσαρεστα...
απο 26 δεκεμβριου εχω ενα ενυδρειακι 30 λιτρων...εβαλα φυτα αντιχλωρια βακτηριδια..εβαλα τα καημενα τα guppys γρηγορα(τα ειδαν ολα ,τα επεστρεψα,το ενα το ειδα μια χαρα τωρα που ξαναπηγα στο pet shop) ε περασε καιρος εκανα μετρησεις με στικακια και πριν δεκα μερες εβαλα τον μονομαχο...τα στικακια ξερω δεν εχουν ακριβεια ενδειξης...εν παση περιπτωσει για μερες ηταν μια χαρα...αλλαγες νερου καθε τρεις μερες..κτλ...ενδειξεις μια χαρα...μονοε να λαθος εκανα τον ταιζα πολυ...κατι fleaks..που περιλαμβανουν και μικροσκοπικα κομματια γαριδας...του εδινα καμια εικοσαρια fleaks την μερα...αλλα ο petshopas μου ειπε 5 επρεπε την μερα...οι ενδειξεις του νερου παραμενουν ενταξει...παρεπιπτοντως παρατηρω κατι σαν πυτιριδα απλωμενο στον βυθο εδω και βδομαδες...

προσφατα πριν μια βδομαδα εβαλα και αλλο φυτο(δεν τα απολυμανα πριν τα βαλω δεν ηξερα)...το οποιο τακτικα εβγαζε και ενα χαλασμενο φυλλο..τα περισσοτερα ειναι οκ αλλα εχουν χαλασει σε μια βδομαδα καμια 4,5 (ενα,δυο απ αυτα γινονταν σαν πολτος οταν τα επιανες)..τα αλλα φυτα που εχω ενα κερατοφυλλο και anubia ειναι μια χαρα..εκτος της anubias που χει αλγη(αλλα και αυτη αναπτυσσεται εβγαλε ενα φυλλο)....λοιπον ο μονομαχος μια χαρα ηταν (με εξαιρεση λιγες μερες που τον ειχα με tetra και τσιμπουσαν ελαχιστες φορες την ουρα του,τα επεστρεψα,τωρα τον εχω και θα τον εχω μονο του)...απο προχθες ομως ειναι νωχελικος..φουσκωσε η κοιλιτσα του...ισως και τα ματια του να πρηστηκαν γι αυτο δεν ειμαι βεβαιος...του εκοψα το φαγητο του δινα λιγο βραστο μπιζελι(σχεδον τπτ απ αυτο δεν ετρωγε)...σημερα ειναι πιο δραστηριος σιγουρα,η κοιλιτσα ελαφρως περιοριστηκε...τι κανουμε παιδια...?τον κακομοιρη πολυ τον συμπαθησα

οι φωτογραφιες ειναι μια μερα πριν αρρωστησει
-------------------------


-------------------------
παντως οταν καθεται και νομιζεις ειναι αγαλμα δειχνει φουσκωμενος κατω εντονα,οταν βρισκεται σε δραστηριοτητα(εστω και μικροτερης εντασης απο προχθες)ειναι πολυ μικρο το φουσκωμα...δεν ξερω ουτε τι να κανω ουτε τι να πω
-------------------------
αυριο να του δωσω τροφη?η να συνεχισω νηστεια οπως γινεταιε δω και δυο μερες και κατι ωρες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάζαρος : 20-01-11 στις 22:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-11, 23:53
Το avatar του χρήστη mariakis
mariakis Ο χρήστης mariakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αγιος Ιωαννης Ρεντης
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

παρατηρησε μια καλα το μονομαχο σου στα πτερυγια ισως εχει μια αρρωστια την Fin rot δηλαδη σαπισμα πτερυγιων ...δωσε μας και μια φωτογραφια οπωσ ειναι τωρα ο μονομαχοσ σου
__________________
We AQUARIA

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-01-11, 00:09
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

καταρχην σ ευχαριστω για το ενδιαφερον σου παρα πολυ να το ξερεις δεν δειχνει να χει προβλημα στα πτερυγια...μηπως επειδη του διναμε καμια 20αρια fleaks την μερα να φαει το παθε?ειμαστε τριτη μερα νηστεια και τον βλεπω σημερα σαφως πιο δραστηριο απο χθες...οχι καλα...αλλα πιο δραστηριο σιγουρα
-------------------------
και κατι αλλο αυτη η ασπρη σκονη που δειχνω και στις φωτογραφιες πανω τωρα την βλεπω να πιανει και το κερατοφυλλο να απλωνεται..μηπως εχει να κανει με το nutrivec που βαζω στις αλλαγες νερου?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάζαρος : 21-01-11 στις 00:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-01-11, 00:10
Το avatar του χρήστη mariakis
mariakis Ο χρήστης mariakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αγιος Ιωαννης Ρεντης
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

λαζαρε δεν του ριχνεις 2-3 φλακες να δουμε θα τα φαει?
__________________
We AQUARIA

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-11, 00:10
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλώς τον Λάζαρο, μια σημερινή φωτό θα βοηθούσε. Κάνε και φρέσκιες μετρήσεις και πες μας, όπως και θερμοκρασία.
Τροφή πολύ λιγότερη, μουλιασμένη σε βιταμίνες και φρέσκο νεράκι, ειδικά αν οι μετρήσεις σου δεν είναι ιδανικές.
Κι ενημέρωσέ μας για την εξέλιξη, έλα και την Κυριακή το μεσημέρι στις 12:00 στο Les Amis, να τα πούμε κι από κοντά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48149&page=6
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-11, 00:12
Το avatar του χρήστη mariakis
mariakis Ο χρήστης mariakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αγιος Ιωαννης Ρεντης
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

οσο για την ερωτηση σου με την ασπρη σκονη δεν γνωριζω...
__________________
We AQUARIA

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-01-11, 00:24
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον...εχω παθει με αυτο το ψαρακι το συμπαθησα παρα πολυ...
μετρησεις δυστυχως με στικακια παντα...ειναι παντοτε οκ εδω και μια βδομαδα...πριν λιγο τα νιτρωδη ανυπαρκτα νιτρικα καμια 20 ...ph πανω απο 7 αλλα οχι πολυ πανω...σκληροτητα νερου νορμαλ νομιζω...αυτα...
αυτη η ασπρη πυτιριδα δεν καταλαβαινω τι στην ευχη ειναι και εξαπλωνεται...
φωτογραφιες θα σας βγαλω αυριο, σημερα πριν λιγο προσπαθησα αλλα ηταν μαυρο χαλι...εχει ενα σωρο ρυθμισεις αυτη η μηχανη και δεν ειναι δικια μου..θα πω την γυναικα μου που την δουλευει την μηχανη να βαλει μπρος
θα ηθελα και γω να συναντηθουμε την κυριακη,αλλα θα μαι ακομα σερρες...αυτο το διαστημα εχω και την εξεταστικη στην καμπουρα μου και δεν βρισκω χρονο ευκολα..μετα τις 11 φλεβαρη ομως παρον...
το ψαρακι να σωσουμε παιδια...τι να το κανω...
παντως και μεις οι ανθρωποι ειμαστε καπως λεω ε...τις προαλλες τρωγαμε διπλα απο το ενυδρειο κατι κοκκαλια (ψαρια ειναι) μουρλια...εν τουτοις τον τυπακο στο ενυδρειο τον εχουμε καταταξει σε αλλη κατηγορια ...λιγο κατω απο τον ανθρωπο...χεχε
-------------------------
να του ριξω κανα fleak? βιταμινη παντως δεν εχω...δεν ξερω πως δουλευεται?πωλειται στα pet shop?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάζαρος : 21-01-11 στις 00:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-01-11, 00:27
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Καλησπέρα και εύχομαι τα καλύτερα στην προσπάθειά σου.
Όσον αφορά το ενυδρείο σου καλό θα ήταν να συμπληρώσεις τη φόρμα ασθενειών για μια πληρέστερη εικόνα.

Στη φωτογραφία που παρέθεσες με το ψαράκι σου δεν μπόρεσα να διακρίνω κάτι. Αν τον παρατάιζες μην ανησυχείς , άστον 2-3 μέρες νηστικό και μετά τάισέ τον για άλλες 2-3 μέρες τον σπέσιαλ αρακά που του δίνεις ή αγγουράκι-σπιρουλίνα (γενικά κάποια φυτική τροφή ). Στην ασητεία αντέχουν πολύ περισσότερο απο το υπερβολικό τάισμα. Γενικά μια καλή ρουτίνα ταίσματος είναι μια ποικιλία απο ζωντανές/αποξηραμένες/φυτικές τροφές και μια μέρα νηστεία κάθε βδομάδα με 10 μέρες. Τάισμα 1-2 φορές τη μέρα , 2-3 μπουκίτσες κάθε φορά και με μεγάλα κενά χρονικά διαστήματα μεταξύ των ταισμάτων.
Εύχομαι να είναι φούσκωμα απο το φαί (που αυτό εκτιμώ οτι είναι μιας και οι άτιμοι είναι λαίμαργα πλάσματα και του έριχνες πολύ φαί).

Υ.Γ.1 Την ανούμπια την έχεις φυτεμένη λάθος και γι'αυτό χαλάει. Φυτεύεις μόνο τα ριζώματα και αφήνεις έξω τον κορμό.
Υ.Γ.2 Μου αρέσει πολύ ο μονομάχος σου , ελπίζω να πάνε όλα καλά και να τον έχεις συντροφιά αρκετά χρόνια.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-01-11, 00:31
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

το τρωει του δωσα ενα...το ναυλον που βαλα στο φιλτρο πηγε και εφαγε ο χαζος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-01-11, 00:31
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Λάζαρε, καλησπέρα, ελπίζω να είναι καλύτερα ο μονομαχούλης σου. Ήθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο, επειδή είδα ότι δοκίμασες μονομάχο με νέον. Είπες τον πείραζαν και αναγκάστηκες να τα απομακρύνεις? Ρωτάω επειδή σκέφτομαι και εγώ το συνδυασμό ( έχω ήδη 5 νέον και θέλω να πάρω και μονομάχο ). Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-01-11, 00:38
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

στεφανε τωρα το ειδα το μηνυμα σου...σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον θα την συμπληρωσω την φορμα...ο μονομαχος τρωει το ναυλον!...το τσιμπαει..αν το βγαλω ομως θα εχει μεγαλη ροη που δεν του αρεσει...παντως ο μονομαχος δεν εχει μεγαλες διαφορες απο την φωτογραφια παραπανω που εβαλα...απλα λιγο πιο φουσκωμενη κοιλιτσα(τιποτα το τρομερο)....μαλλον τον πατικωσαμε στο φαγητο και φρακαρε...επι δυο μερες δεν κινιοταν...σημερα ειναι πιο δραστηριος..αν και παλι οχι και τοσο...κανει και περιεργες κινησεις καποιες φορες κατι αποτομες που δεν τις εκανε...αλλα δειχνει να συνερχεται καπως νομιζω...
ολγα καλησπερα!! νεον με μονομαχο απο την εμπειρια μου με τιποτα...ισως τα δεχτει στην αρχη..τα ειχα πριν μπει...ο μονομαχος ησυχος ο δικος μου..θα ελεγα προβατο(και τον εβγαλα και ρομελ επειδη ακουσα πως ειναι θηρια ανημερα χοχο) ...αλλα μετα απο μια βδομαδα που συνηθισαν ολοι ο ενας τον αλλο αρχισαν τα τετρα να τσιμπανε την ουρα του...μια ,δυο,τρεις φορες και αυτος τα πηρε κυνηγι..ευτυχως ηταν ανοιχτο το πετ σοπ και τα πηρε πισω

παντως δεν συγκρινονται τα νεον με τον μονομαχο..βαλτον μονο του...ειναι φοβερα αρχοντικο ψαρι...και δειχνει να ειναι εξυπνος και περιεργος...κοβει κινηση εξω,μαλλον αναγνωριζει το αφεντικο του...ενα ας πουμε σκυλακι μικρο στο ενυδρειο ειναι...φοβερα πραγματα..δεν το περιμενα απο ψαρι τετοια συμπεριφορα

ρε παιδια αυτο το ασπρο απο το Nutrivec ειναι ή ειναι κανας μηκυτας?εξαπλωνεται!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-01-11, 00:45
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Λάζαρε, με γλίτωσες από περαιτέρω ψάξιμο... Περαστικά στον Ρομελ!!! Να μας κρατάς ενήμερους με την κατάσταση της υγείας του. Καληνύχτα προς το παρόν!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-01-11, 00:48
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 30 λιτρα...30 cm μηκος κτλ με θερμοστατη και φιλτρο εσωτερικο ενα pat mini με σφουγγαρι
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:απο 26 δεκεμβρη

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:πριν 11 μερες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26 με 27 εκει αναμεσα
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 1 ο μονομαχος

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):κατι απροσκλητοι απο τα φυτα.σαλιγκαρακια πολυ μικρα
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):δεν το μετραω απλα χλιαρο να ειναι προς το ζεστο
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:καθε τρεις μερες λιγο πανω απο 30%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν δυο μερες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: δυο μερες προς τρεις νηστεια το προηγουμενο διαστημα 20 fleaks την μερα

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: 7.5 ισως και λιγο λιγοτερο
KH:δεν θυμαμαι ,νορμαλ παντως
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):μηδεν
ΝΟ3(νιτρικά):20 εκει γυρω
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:

ΣΤΙΚΣ: ναι
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:

2. ΔΕΡΜΑ:σαν λιγο να ειναι ξεθωριασμενος προς το κεφαλι..αλλα τωρα που ειδα την φωτογραφια οταν ηταν καλα μαλλον ετσι ηταν και πριν
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:πολυ μεγαλη αδρανεια επι δυο μερες ληθαργος κανονικος ειτε στον βυθο ειτε στην επιφανεια...σημερα καλυτερα...καποιες αποτομες στροφες υπαρχουν..σαν να τρομαζει το ψαρι ξαφνικα(ή να ποναει?)
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):αν ειδα καλα μια φορα εβγαλε μια σγουρη :P κιτρινη τεραστια
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):δεν φαινεται κατι
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν 3 μερες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:δεν μπορω να ειμαι σιγουρος αν ειχε ή οχι πρησμενο ματι..δεν ξερω

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: μπιζελι :P βρασμενο και χωρις φλοιο εφαγε ελαχιστο σχεδον τιποτα
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: ασπρη σαν πυτιριδα σκονη απλωμενη στο ενυδρειο εξαπλωνεται... α να μην ξεχασω χρησιμοποιω nutrivec στις αλλαγες(και αντιχλωρικο)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-01-11, 00:53
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Βιταμίνες πουλάνε τα πετσοπ, καλό είναι 1-2 φορές την εβδομάδα να ρίχνεις λίγες σταγόνες στο καπάκι του μπουκαλιού,
να ρίχνεις εκεί την τροφή να μουλιάζει 5 λεπτά και μετά να ξεπλένεις το καπάκι μαζί με την τροφή και τις βιταμίνες στο ενυδρείο.
Επίσης τους αρέσει η ποικιλία, γι' αυτό πάρτου καναδυό τροφούλες ακόμη, κυρίως bloodworms που τρελλαίνονται γι' αυτά.

Μέτρα οπωσδήποτε και την αμμωνία, μόνο με υγρά τεστ, δεν βγαίνει σε στικάκια. Και μείωσε επειγόντως την ποσότητα της τροφής.
Αν δεν έχεις αμμωνία, μάλλον πρόκειται για δυσκοιλιότητα ή υπερβολικό τάϊσμα, οπότε συνέχισε την νηστεία 2-3 μέρες ακόμη.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-01-11, 18:40
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ Λάζαρε, με γλίτωσες από περαιτέρω ψάξιμο... Περαστικά στον Ρομελ!!! Να μας κρατάς ενήμερους με την κατάσταση της υγείας του. Καληνύχτα προς το παρόν!

ευχαριστω!καληνυχτα και να σαι καλα ... ελπιζω να τα καταφερει ο μικρουλης
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Βιταμίνες πουλάνε τα πετσοπ, καλό είναι 1-2 φορές την εβδομάδα να ρίχνεις λίγες σταγόνες στο καπάκι του μπουκαλιού,
να ρίχνεις εκεί την τροφή να μουλιάζει 5 λεπτά και μετά να ξεπλένεις το καπάκι μαζί με την τροφή και τις βιταμίνες στο ενυδρείο.
Επίσης τους αρέσει η ποικιλία, γι' αυτό πάρτου καναδυό τροφούλες ακόμη, κυρίως bloodworms που τρελλαίνονται γι' αυτά.
οκ θα το κανω...αυριο λεω να συνεχισω την νηστεια και μεθαυριο λιγη τροφη σε βιταμινη...ευχαριστω για τις συμβουλες
-------------------------
παρεπιπτοντως του βγαλα το ναυλον επειδη το τσιμπουσε και τωρα με την ροη φερνει σβουρες ο κακομοιρης...ξερω θελει spray bar αλλα που να το βρεις...
-------------------------
αυτη η πιτυριδα απλωμενη σε ολο το ενυδρειο πολλαπλασιαζεται εχει απλωθει παντου ...τι στην ευχη ειναι? bacterial bloom?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάζαρος : 21-01-11 στις 18:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-01-11, 19:19
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάζαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτη η πιτυριδα απλωμενη σε ολο το ενυδρειο πολλαπλασιαζεται εχει απλωθει παντου ...τι στην ευχη ειναι? bacterial bloom?
Aν δεν καταφέρεις να μας το δείξεις σε φωτό...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-01-11, 20:06
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

καλησπερα κωστα επανω οι δυο μεγαλες φωτογραφιες δειχνουν την "πυτιριδα" που εξαπλωνεται...το ψαρακι ειναι καλυτερα σημερα αναρρωνει γρηγορα...
μηπως ειναι ich?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-01-11, 03:37
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάζαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα κωστα επανω οι δυο μεγαλες φωτογραφιες δειχνουν την "πυτιριδα" που εξαπλωνεται...το ψαρακι ειναι καλυτερα σημερα αναρρωνει γρηγορα...
μηπως ειναι ich?
Καλησπέρα Λάζαρε, αυτό είναι το σημαντικό και το ευχάριστο, ότι το ψαράκι είναι καλύτερα και δείχνει να συνέρχεται.
Αν ήταν ich θα έβλεπες μικροσκοπικές λευκές φουσκαλίτσες πάνω στον μονομάχο, κυρίως στην ουρά και στα πτερύγιά του.
Για την πυτιρίδα που λες, δεν έχω ιδέα τι είναι, πιθανό να είναι από το nitrivec που βάζεις, αλλά δεν παίρνω όρκο.
Πάρε ένα τέστ αμμωνίας και μέτρα, αν δεν είναι 0, μόλις έρθεις Θεσσαλονίκη, πέρνα να σου δώσω μπόλι και σταμάτα το nitrivec.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-01-11, 11:41
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ευχαριστω κωστα!! αυτα τα ψαρακια δειχνουν να χουν προβλημα με το υπερβολικο ταισμα....σαν να δυσκολευονται να το χωνεψουν...τον ταιζα πολυ...και ειχε φουσκωσει ο κακομοιρης και καθοταν απραγος...μαλλον αυτο εφταιγε...τωρα που του τραβηξα μια νηστεια ειναι σχετικα καλα...
-------------------------
εκανα και μια γκαφα πηρα κατι σκουληκια που δεν ηταν γι αυτον...μεγαλα κομματια του τα δωσα τα ξεσκισε και δεν τα φαγε κιολας...γεμισε σκουπιδαριο απ την τροφη ολο το ενυδρειο..ρε τι παθαμε...εκανα και μολις χθες αλλαγη νερου....για να ριξω την ροη στο φιλτρο επειδη τον ταλαιπωρει παρα πολυ ξερεις καμια πατεντα?...ας πουμε εκανα μια με λιγο ναυλον απο σακουλα...αλλα πηγαινε και την τσιμπουσε...με σφουγγαρακι προσπαθησα τιποτα...ενα pat mini filter εχω της aquael,,spray bar δεν βρισκω σερρες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάζαρος : 22-01-11 στις 11:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-01-11, 17:46
Frapedoumpas
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Έχω και εγώ από τον Νοέμβριο έναν ίδιο με τον δικό σου. Πλέον με αναγνωρίζει, τρώει από το χέρι μου κάθε φορά. Έχω την εντύπωση ότι είναι δυσκοίλια ψάρια. Τον ταίζω φυλλαράκια (πράσινου χρώματος τα φτύνει) και αποξηραμένα σκουλήκια. Έχω κ εγώ πρόβλημα με τη ροή του φίλτρου. Προσπάθησε να το βάλεις έτσι ώστε να μι χτυπάει στο μήκος του ενυδρείου αλλά στο πλάτος ώστε να έχει ένα χώρο ο μονομάχος να κάθεται να ηρεμεί. Επίσης εγώ θα προτίνω κάτι άλλο που κάνω δε ξέρω αν θα συμφωνήσουν τα παιδιά. Τη μισή μέρα το έχω κλειστό το φίλτρο (με χρονοδιακόπτη). Ώστε να μπορεί να ηρεμεί, να κοιμάται το βράδυ. Εξάλλου αν είναι μόνος του πολλά περιτώματα δεν έχει, τροφή (εμένα ) δε μου περρισεύει στο βυθό οπότε νομίζω αμμωνία δεν ανεβαίνει τόσο γρήγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-01-11, 18:43
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάζαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
....για να ριξω την ροη στο φιλτρο επειδη τον ταλαιπωρει παρα πολυ ξερεις καμια πατεντα?...spray bar δεν βρισκω σερρες
Βρες ένα κομμάτι σωλήνα (15-20 εκατοστά ενυδρειακό πράσινο ή απλό για πότισμα) που η διατομή του να ταιριάζει στην έξοδο του φίλτρου, άνοιξέ του
μπόλικες τρύπες κι έτοιμο το spray bar, αν ακόμη κι έτσι είναι δυνατή η ροή, κάνε κι άλλες τρύπες ή γύρνα τον να βγάζει την ροή προς το τζάμι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Frapedoumpas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη μισή μέρα το έχω κλειστό το φίλτρο (με χρονοδιακόπτη).
Μην το κάνεις αυτό, κινδυνεύεις να σκοτώσεις την βιολογία του φίλτρου, υπάρχουν άλλες πατέντες (σφουγγάρι στουμπωμένο, spray bar κλπ).
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-01-11, 01:04
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΧΕΙ ΞΕΦΥΓΕΙ










πραγματικα χει ξεφυγει η κατασταση πολλαπλασιαζονται μου φαινεται αυτα τα πραγματα και το θεαμα στο ενυδρειο ειναι μαλλον αποκρουστικο..κανα δυο κολλησαν και στα πτερυγια του...τι ειναι αυτο το πραγμα ρε παιδια? τι να κανω?

οι φωτος ειναι σημερινες
-------------------------
λυθηκε η απορια μου σας ευχαριστω ολους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάζαρος : 23-01-11 στις 01:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-01-11, 00:03
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

εφυγε!! ευχαριστω για την πληροφορηση ειτε στο γενικο ειτε στο πμ ,ηταν καταλυτικη
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-01-11, 10:15
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

έφυγε το ψάρι ή η ασπρίλα από το ενυδρείο σου;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-01-11, 21:03
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Καλή ερώτηση, αλλά νομίζω εννοεί την ασπρίλα, γιατί "χαρούμενο" φάνηκε το μήνυμα. Εξάλλου και οι ευχαριστίες μόνο έτσι ταιριάζουν. Θα ήθελα όμως και εγώ να ξέρω θετικά ότι τα κατάφερε ο μικρός μονομαχούλης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-02-11, 01:23
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Λοιπον ο μονομαχος ειναι μια χαρα.Δεν το σηκωνουν απ οτι καταλαβα το πολυ φαγητο.Τρωνε οτι τους δωσεις γι αυτο θελει μετρο.
Η ασπριλα εξαφανιστηκε οταν μειωσα την φωτοπεριοδο σε νορμαλ ωρες...
επισης τωρα εχω καφε αλγη(ελεγχομενη)οποτε θα βαλω δυο zebra snail να καθαρισουν..Αν δεν τα δεχτει ο μονομαχος και χουμε εγκληματα εχω ηδη αγορασμενο ενα μεγαλυτερο ενυδρειο στα 102 λιτρα που περιμενει στησιμο οποτε θα μεταφερθουν εκει...
ευχαριστω για το ενδιαφερον σας
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-02-11, 19:30
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή νεο προβλημα ξαφνικο!

ενα περιεργο πραγμα ο μονομαχος που του αρεσει να μπλεκεται μεσα στα φυτα και να καθεται καθησε (σε εκεινο το φυτο που δειχνει η φωτοο πανω πανω το ψηλο)και σκαλωσε !!και με το ζορι που εκανε για να φυγει εκοψε την ουρα του σε ενα σημειο και μαλιστα αρκετο κομματι!
τι κανουμε τωρα? ενυδρειακο αλατι? αντε ψαξε βρες στις σερρες...απο φαρμακο τι μπορω να βαλω?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-02-11, 20:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάζαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα περιεργο πραγμα ο μονομαχος που του αρεσει να μπλεκεται μεσα στα φυτα και να καθεται καθησε (σε εκεινο το φυτο που δειχνει η φωτοο πανω πανω το ψηλο)και σκαλωσε !!και με το ζορι που εκανε για να φυγει εκοψε την ουρα του σε ενα σημειο και μαλιστα αρκετο κομματι!
τι κανουμε τωρα? ενυδρειακο αλατι? αντε ψαξε βρες στις σερρες...απο φαρμακο τι μπορω να βαλω?
Melafix ή Ektozon.

Τη συνηθεια να "σκαλωνουν" καπου, την εχουν οι μονομαχοι.
Γιαυτο καλο ειναι να μην εχουμε αιχμηρα και τραχεια (με "αγρια" επιφανεια) διακοσμητικα στο ενυδρειο και σκιζουν τα πτερυγια τους.
Παραδειγμα σκαλωματος: http://i225.photobucket.com/albums/d...063_resize.jpg
Καθοταν ετσι μια ωρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-02-11, 22:01
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ακριβως ετσι..πηγε και μπλεχτηκε στα φυτα!! το πετ που πηγα δεν ειχε τα φαρμακα που μου προτεινες ειχε ενα tetra tonic το οποιο μου ειπε ο πετας(sic) και διαβασα και γω στις οδηγιες πως περιλαμβανει στην αντιμετωπιση ασθενειων και το fin rot κτλ...
δεν εχω διακοσμητικα και αυτο ειναι το περιεργο!πηγε και μπλεχτηκε σε δυο φυτα και του κοψε μια ριζα που χει το φυτο πανω την ουρα(ενα τμημα της)...τα φυτα ειναι εκεινα τα ορθια της φωτογραφιας....
οντως και ο δικος μου μονομαχος καθεται ετσι ωρες ωρες...αφασιας
-------------------------
διορθωση δεν του ζητησα melafix myxazine του ζητησα και δεν ειχε...και μου δωσε αυτο..δεν το προλαβα το μηνυμα σου ελπιζω να κανει καλο το τετρατονικ γιατι το βαλα πριν μιση ωρα

το σφουγγαρι το αφησα στο φιλτρο παρεπιπτοντως..που να το βαζα?4 μερες σε ενα κουβα με νερο ενυδρειου δεν θα καταστρεφοταν η βιολογια? να το χα στην πριζα μεσα στην λεκανη και να ριχνα λιγη τροφη?ξερω γω?να το βγαλω? ειναι αργα?για πειτε για πειτε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάζαρος : 11-02-11 στις 22:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αρρωστος μονομαχος.please help! panosthebest10 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 24-08-09 16:33
Αρρωστος μονομαχος? teri Bettas 17 11-06-09 13:38
Αρρωστος μονομαχος; strinzis Bettas 1 04-02-08 22:42
Αρρωστοσ Μονομαχοσ Sos!!! Eagle Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 16 02-03-07 14:04
Αρρωστος Μονομαχος... Lary80 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 09-10-04 16:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10566 seconds with 13 queries