Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Αμαζόνιος και περίχωρα

Αμαζόνιος και περίχωρα Γενική συζήτηση, παράμετροι νερού, κοινά είδη

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-13, 13:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και εγω δεν βρισκω κανενα λογο να ειναι ταλαιπωρια η οσμωση, εστω και αν χρησιμοποιω για μικρα ενυδρεια. Αλλα και για μεγαλα, το μονο που πιστευω οτι διαφερει ειναι το βαρελι προετοιμασιας και η ωρα που χρειαζεται το νερο της οσμωσης. Καμια σχεση με αλλους τροπους για να μαλακωσει το νερο, οπως π.χ. με τυρφη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-13, 14:04
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω δεν βρισκω κανενα λογο να ειναι ταλαιπωρια η οσμωση, εστω και αν χρησιμοποιω για μικρα ενυδρεια.
Εγώ όμως που κάνω αλλαγή νερού 200 λίτρα....βρίσκω ταλαιπωρία.
Και δεν είναι τόσο το μαλακό νερό ποπυ στο φινάλε θα το βάλω σε 4 50λιτρα βαρελάκια που έχω και θα το στείλω στο ενυδρείο με αντλία....όσο το σκληρό νερό που είναι πάνω από 600-700 λίτρα και είναι αμαρτία να το πετάω κάθε φορά....οπότε ποτίζω λουλούδια, πλένω μπαλκώνι, ξαναποτίζω λουλούδια, κάνω αλλαγή στο φυτεμένο με τα γκάπυ...πλένω το αυτοκίνητο...ξαναμουλιάζω τα λουλούδια...και πάλι μένει, αρκετό, αφού δεν έχω άλλα δοχεία να το μαζέψω....
....οπότε αλλαγή με βρύση τρείς φορές και με όσμωση μία, κάθε μήνα (εγώ...).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-13, 14:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το μεγαλο ενυδρειο εχει και περισσοτερους "μπελαδες" και ειναι λογικο. Αλλα στην περιπτωση που υπαρχει μεγαλο βαρελι προετοιμασιας, οπως ανεφερα πριν, αλλαζει μονο το μεγεθος του βαρελιου και ο χρονος προετοιμασιας. Αν υπαρχει το βαρελι, σαν ιδιο πραγμα το βλεπω, ειτε μπει βρυσης, ειτε μπει οσμωση.

Τωρα για το νερο που παει χαμενο (και καλο ειναι να χρησιμοποιειται καπου αλλου), φυσικα και ισχυει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-10-13, 14:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μεγαλο ενυδρειο εχει και περισσοτερους "μπελαδες" και ειναι λογικο. Αλλα στην περιπτωση που υπαρχει μεγαλο βαρελι προετοιμασιας, οπως ανεφερα πριν, αλλαζει μονο το μεγεθος του βαρελιου και ο χρονος προετοιμασιας. Αν υπαρχει το βαρελι, σαν ιδιο πραγμα το βλεπω, ειτε μπει βρυσης, ειτε μπει οσμωση.

Τωρα για το νερο που παει χαμενο (και καλο ειναι να χρησιμοποιειται καπου αλλου), φυσικα και ισχυει.
+1000
κι εγω 200 λιτρα κανω (50% βρυση 50% ΑΟ) με αναλογο βαρελι και μαλιστα με μικρη 50αρα μεμβρανη.
Το αφηνω και γεμιζει μονο του
Τι με νοιαζει ποτε θα γεμισει?
Θα κλεισει μονο του οταν γεμισει.
Εχω και το ταφ στο σωληνα του φιλτρου, ανοιγω το βανακι και πεταει στο μπαλκονι το νερο απο το ενυδρειο. Μετα στον ιδιο σωληνα απλα συνδεω την αντλια και μπλουμ στο βαρελι που το στελνει στο spraybar.
Ρυθμιζω τη ροη χαμηλα και καθομαι και κοιταω για κανα μισαωρο... την περιοδο των βροχων
Δεν εχω και τιποτα αλλο να κανω για το ενυδρειο.
Χαρες τα ψαρια. Καθαριζουν αμεσως ξυλα για γεννα.


Το "βρωμικο" (που δεν ειναι βρωμικο , απλα σκληρο, αφου το νερο της βρυσης μου ειναι ποσιμο, δεν εχει νιτρικα αμμωνιες κλπ οπως σε μερικα μερη της Ελλαδας) το βαζω σε ενυδρειο σκληρου νερου αφου το νερο της βρυσης μου ειναι μαλακο για αυτο το ενυδρειο.
Μια λυση ειναι η εγκατασταση δοχειου που στελνει το νερο στο καζανακι της τουαλέτας (το πιο νεροφαγο εξαρτημα καθε σπιτιου)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-10-13, 15:06
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Το θέμα είναι να μη κάνεις τι ζωή σου δύσκολη. Συμφωνώ με τον mikros84. Επίσης το νερό που απορρίπτεται από την R.O. δεν κάνει για τίποτα. Ούτε καν για πλύσιμο του αυτοκινήτου, διότι είναι πολύ βεβαρυμένο με άλατα. Δεν κάνει ούτε για πλύσιμο του μπαλκονιού. Επίσης είναι άλλο να έχεις ενυδρείο 3 μήνες, άλλο 6 μήνες και άλλο να το έχεις χρόνια. Τελικά κουράζεσαι, βαριέσαι και αποθαρρύνεσαι. Η περίπτωση της τύρφης δεν αξίζει είναι μεγάλη φασαρία και δεν έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Πέρα από τα έξοδα.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-10-13, 15:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νοτιοαμερικάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι να μη κάνεις τι ζωή σου δύσκολη.
Το θεμα ειναι και να μην κανεις δυσκολη και τη ζωη των ψαριων.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νοτιοαμερικάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά κουράζεσαι, βαριέσαι και αποθαρρύνεσαι. Η περίπτωση της τύρφης δεν αξίζει είναι μεγάλη φασαρία και δεν έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Πέρα από τα έξοδα.
Πολυ απλα τοτε.
Βαζεις χρυσοψαρα ή αφρικανες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 02-10-13 στις 15:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-10-13, 16:07
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Είμαι από τους τυχερούς που έχουν δει το ενυδρείο του δέλτα!
Ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα από τα ψάρια !
Για την ακρίβεια είδα για πρώτη φορά τόσο έντονα χρώματα σε γλυκό νερό!
Όσο για το άχρηστο νερό τις α/ο κάπου είχα διαβάσει ότι μπορείς να μειώσεις το άχρηστο νερό βάζοντας μια δεύτερη μεμβράνη στην έξοδο τις πρώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-10-13, 16:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για το άχρηστο νερό τις α/ο κάπου είχα διαβάσει ότι μπορείς να μειώσεις το άχρηστο νερό βάζοντας μια δεύτερη μεμβράνη στην έξοδο τις πρώτης!
και τριπλη αν θες
(με μπουστερ παντα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δίσκοι σε 120 Λ GC Δίσκοι 6 27-05-04 20:08
SAE και δίσκοι; tasos Δίσκοι 5 14-05-03 16:13
δίσκοι newfish Δίσκοι 0 14-12-02 13:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05609 seconds with 14 queries