Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-04-10, 12:04
taspan78 Ο χρήστης taspan78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2010
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Νέος με guppies

καλησπέρα σε όλους σας!είμαι νέος στο χώρο...έχω ένα ενυδρείο 60ri με 2-3 φυτά και 1 αρσενικό =με 3 θηλυκές guppy....προχθές τα πήρα...
έχω μια απορία....μου είχε πει ο πετσοπάς να βάλω στο ενυδρείο ένα δυο κουταλάκια μαγειρικό αλάτι στο ενυδρείο k να το κάνω αυτό κάθε δεύτερη αλλαγή νερού!ισχύει αυτό?
έχω εξωτερικό φίλτρο τις eheim...πολύ ισχυρό....πρέπει να είναι 150/ώρα...το αγόρασα 90euro(μάλλον μου πούλησαν πράγμα πολύ ισχυρότερο απ ότι χρειάζεται το ενυδρείο μου e?) ...είναι κακό αυτό?
με αυτό το φίλτρο...κάθε πότε πρέπει να κάνω αλλαγή στο νερό μου?ο πετσοπας μου είπε μια φορα το μηνα το 30%
please διαφωτίστε με!
ps.to ενυδρείο αφού μου είχε βάλει την "βιολογία" στο φίλτρο...το αφίσα 20 μέρες με κάτι bacters που μου έδωσε και με δυο χρυσόψαρα για να στρώσει...καλο είναι τώρα?
please help με γιατί είμαι νέος και δεν θέλω να απογοητευτώ....

Mod edit :Translation χε,χε
http://services.innoetics.com/greeklish/Service.aspx

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη halvas69 : 08-04-10 στις 21:00
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-04-10, 12:55
mentor50 Ο χρήστης mentor50 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2010
Περιοχή: Νιγριτα Σερρων
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από taspan78 Εμφάνιση μηνυμάτων
kalispera se olous sas!eimai neos sto xwro...exw ena enudreio 60ri me 2-3 futa k 1 arseniko =me 3 thilikes guppy....proxthes ta pira...
exw mia aporia....mou eixe pei o petshopas na balw sto enudreio ena duo koutalakia mageiriko alati sto enudreio k na to kanw auto kathe deuteri allagi nerou!isxuei auto?
exw exwteriko filtro tis eheim...polu isxuro....prepei na einai 150/wra...to agorasa 90euro(mallon mou poulisan pragma polu isxurotero apoti xreiazete to enudreio mou e?) ...einai kako auto?
me auto to filtro...kathe pote prepei na kanw allagi sto nero mou?o shopas mou eipe mia fora to mina to 30%
please diafwtiste me!
ps.to enudreio afou mou eixe balei tin "biologia" sto filtro...to afisa 20 meres me kati bacters pou mou edwse k me duo xrusopsara gia na strwsei...kalo einai twra?
please help me giati eima new k den thelw na apogoiteutw....

Φιλε καλωσηρθες στο χομπυ.Γραφε ΕΛΛΗΚΙΚΑ σε παρακαλω (κανονας του φορουμ)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-04-10, 12:56
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Αν θελεις γραφε με ελληνικους χαρακτηρες.

Το φιλτρο καλο θα ηταν να μας πεις το μοντελο γιατι τα λιτρα/ωρα που μας λες ειναι λιγα.. μαλλον κανεις λαθος. Παντως ακομα και αν ειναι μεγαλο αυτο ειναι καλο
Αλλαγη θα πρεπει να κανεις καθε 10 μερες το 30% και οχι καθε μηνα... Το φιλτρο βεβαια δε το πειραζεις σε καθε αλλαγη αλλα οταν δεις οτι μειωνεται η ροη του (μπουκωνει).
Δεν ειναι σωατο να στρωνουμε με ζωντανους οργανισμους.. τα ταλαιπωρουμε τα ψαρακια... Αληθεια τα χρυσοψαρα που ειναι τωρα??
Σημαντικο πολυ ειναι να παρεις τεστ υγρα για NO2,N03 & NH4 για να δουμε αν πραγματικα εχει στρωσει το φιλτρο και μπορουν ζησουν ψαρακια μεσα στο ενυδρειο. Κανε μετρησεις και πες μας.
Για το αλατι τι να σου πω? Εγω που ειχα guppy πριν καποια χρονια δε εβαζα ποτε.. ποσο μαλλον μαγειρικο..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-10, 13:03
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Αφού βρήκες το φόρουμ καλό είναι να διαβάσεις τα άρθρα στην ενότητα των αρχαρίων και θα σου λυθούν πολλές απορίες.
Δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι τους μαγαζάτορες αλλά να ρωτάς εδώ ότι θέλεις.
Το φίλτρο σου αν έχει ροή 150 λίτρα/ώρα ίσως είναι και μικρό(πιό μοντέλο είναι?)
Αλλαγές νερού 30-40% κάθε βδομάδα+αντιχλώριο.
Αλάτι (ενυδρειακό όμως,όχι μαγειρικό)μπορείς να βάζεις.
Το βασικό είναι να έχει "στρώσει" το φίλτρο σου(ο πετσοπάς σ΄έβαλε να το στρώσεις με τον απάνθρωπο τρόπο,δηλ. με ψάρια).Αυτό θα το διαπιστώσεις με μετρήσεις των παραμέτρων (NH3-NH4, NO2, NO3)με κατάλληλα υγρά τεστ που πρέπει να αγοράσεις.
Επίσης πρέπει να πάρεις και τεστ για την μέτρηση των ph,kh,gh(αν και πιστεύω με το νερό του δικτύου της πόλης θα είναι σε ανεκτά επίπεδα για τα γκάπυ).
Βάλε καμμιά φωτό απο το ενυδρείο σου.
Καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-04-10, 13:05
mentor50 Ο χρήστης mentor50 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2010
Περιοχή: Νιγριτα Σερρων
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από taspan78 Εμφάνιση μηνυμάτων
kalispera se olous sas!eimai neos sto xwro...exw ena enudreio 60ri me 2-3 futa k 1 arseniko =me 3 thilikes guppy....proxthes ta pira...
exw mia aporia....mou eixe pei o petshopas na balw sto enudreio ena duo koutalakia mageiriko alati sto enudreio k na to kanw auto kathe deuteri allagi nerou!isxuei auto?
exw exwteriko filtro tis eheim...polu isxuro....prepei na einai 150/wra...to agorasa 90euro(mallon mou poulisan pragma polu isxurotero apoti xreiazete to enudreio mou e?) ...einai kako auto?
me auto to filtro...kathe pote prepei na kanw allagi sto nero mou?o shopas mou eipe mia fora to mina to 30%
please diafwtiste me!
ps.to enudreio afou mou eixe balei tin "biologia" sto filtro...to afisa 20 meres me kati bacters pou mou edwse k me duo xrusopsara gia na strwsei...kalo einai twra?
please help me giati eima new k den thelw na apogoiteutw....
1) Το αλατι δεν ειναι απαραιτητο
2) καλυτερα μεγαλυτερη φιλτρανση παρα ελλειπη
3) καλυτερα αλαγες να κανεις καθε εβδομαδα 30%
4) κανε μετρησεις, ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3 κατα προτημιση με υγρα(ειναι περοσσοτερο αξιοπιστα απο τα στικ)
5) Αρκετο διαβασμα (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/enydreia.htm)
6) Υπομονη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-04-10, 13:11
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλως ηρθες!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-04-10, 13:23
taspan78 Ο χρήστης taspan78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2010
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

ευχαριστώ καταρχάς για την άμεση απαντηση!!!
το φίλτρο ειναι της eheim το 2213
δεν ξέρω αν σας βοήθησα να καταλαβετε ποιό είναι!
τα χρυσόψαρα είναι σε ενα μικρό ενυδριάκι που έχω..μόνα κ ευτυχισμένα(θέλω να πιστεύω)
θα πάρω κ σήμερα κιόλας τα υγρά τεστ και αφού κάνω τις μετρήσεις θα σας τις πω!ειδού κ μια φώτο του ενυδρείου....κάντε σχόλεια αν δεν σας αρέσει....κάθε συμβούλη δεκτή!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0242.jpg
Εμφανίσεις:  508
Μέγεθος:  88,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-04-10, 13:32
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

καλως ηρθες
το φιλτρο σου ειναι 400 λιτρα την ωρα...
δηλαδη το νερο σου γυρναει 6μιση φορες την ωρα...


το βρισκω υπερβολικο αλλα αφου αυτο εχεις τι να κανουμε τωρα..
εγω παλι ειμαι της αποψης πως το νερο πρεπει να μενει και καποιο διαστημα στο φιλτρο ωστε να καθαριζεται ηρεμα κι ωραια τουτεστιν 3 φορες την ωρα ειναι καλα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-04-10, 13:35
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Εγω παλι πιστευω οτι ειναι μια χαρα το φιλτρο σου... ειδικα με guppy σε λιγο καιρο θα εχεις υπερπληθυσμο και θα χρειαζεσαι καλη φιλτρανση. Τι εχει μεσα στον καδο το φιλτρο?

Αυτο που μου τραβηξε την προσοχη ειναι τα χρυσοψαρα σε μικρο ενυδρειο... ποσο μικρο? τι ειδους χρυσοψαρα?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-04-10, 13:40
taspan78 Ο χρήστης taspan78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2010
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

να αγχωθώ με τα 400 την ώρα?
μήπως πρέπει να κάνω κάτι??
-------------------------
λοιπόν το φίλτρο το έστεισε ο μαγαζάτορας....έβαλε κάτι σφουγγάρια....ένα άσπρο σαν τριχία...κάτι σαν μακαρόνια ...κ τη βιολογία όπως μου είπε!
τα χρυσόψαρα ειναι σε 30λιτρα με εσωτερικό φίλτρο...
λέσ να πρέπει να τα βάλω με τα guppy?φοβλαμαι μη μου πειράζουν τα guppy τα χρυσόψαρα (στις ουρές τους που είναι μακριές!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη taspan78 : 08-04-10 στις 13:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-04-10, 13:55
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Οχι δεν πρεπει να τα βαλεις με τα guppy.. Εχουν αλλες απαιτησεις και διαφορετικες θερμοκρασιες.
Απλα βαλε στο προγραμμα ενα καινουργιο ενυδρειο 60+ ( εγω θα σου ελεγα 80αρι) γιατι μεγαλωνουν τα χρυσοψαρα και χρειαζονται τουλαχιστον 40 λιτρα το ενα. Επειδη βλεπω οτι ενδιαφερεσαι πραγματικα, εχε το στο μυαλο σου
Το φιλτρο μια χαρα μου ακουγεται.. παρε τα τεστακια (υγρα οχι στικς) κανε μετρησεις και πες μας.
Σε λιγους μηνες που θα εχει στρωσει ο βυθος σου θα μπορεις να βαλεις και κανα apple snail ή γαριδουλες!

Παρεπιπτοντως το ενυδρειο ειναι πολυ καλο για πρωτο ενυδρειο!! Βαλε και μια σκουρα αφισουλα ή μαυρη πίσω και θα φαινεται καλύτερο!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-04-10, 13:58
taspan78 Ο χρήστης taspan78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2010
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

το απογευματάκι θα πάρω τα υγρά τεστ κ θα σας πώ τα αποτελέσματα!
ελπίζω να είναι τα θεμιτά!!!
καλό μεσημέρι σε όλους σας!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-04-10, 14:45
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παλι πιστευω οτι ειναι μια χαρα το φιλτρο σου... ειδικα με guppy σε λιγο καιρο θα εχεις υπερπληθυσμο και θα χρειαζεσαι καλη φιλτρανση. Τι εχει μεσα στον καδο το φιλτρο?

Αυτο που μου τραβηξε την προσοχη ειναι τα χρυσοψαρα σε μικρο ενυδρειο... ποσο μικρο? τι ειδους χρυσοψαρα?

οσο καλο φιλτρο και να εχεις, τον υπερπλυθησμο πρεπει να τον αποφευγεις γιατι θα αρχισουν προβληματα..

με λιγα λογια εγω με τοσα λιτρα δεν θα ξεπερνουσα ποτε τα 8, οριακα 10 γκαπακια για λογους ασφαλειας...βεβαια αυτα ειναι προσωπικες αποψεις, χωρις να σημαινει απολυτα πως ειναι και σωστα ετσι...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-04-10, 17:55
taspan78 Ο χρήστης taspan78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2010
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

ο πλυθησμός του ενυδρείου ειναι 6 θυληκές κ 2 αρσενικοί
εκανα τα τεστ πριν λιγο κ μου βγηκαν
NO3 10ppm(mg/l)
NO2 μηδενικά
ph 7.5
gh 10
kh 11
απο οτι ειδα...ειναι μεσα στα ορια σωστα?
σημερα πρεπει να κανω κ την αλλαγη του νερου!
να πω οτι το τεστ δεν ηταν το υγρο αλλα τα sticks(τα οικονομικα μου αυτη τη φαση μεχρι εκει εφταναν)
σιγουρα σε δευτερη φαση θα παρω τα της υγρης!!!
και μια ερωτηση ...διαβασα εδω μεσα απο πολλους οτι ειναι ευκολο να εχεισ γεννα με τα GAPPY ...σε ποσο καιρο δηλαδη να περιμενω κατι ευχαριστο?
ξερω σχετικο ειναι αυτο κ ισως βλακωδης η απορεια μου ...απλα....εχω κολλισει τωρα κ ειπα να ρωτησω!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-04-10, 18:43
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Εχεις λιγη αμμωνια αλλα αν εχεις να αλλαξεις το νερο πολυ καιρο ειναι δικαιολογημενο,με 8 γκαπυ και αστρωτο φιλτρο η αμμωνια θα ηταν πολυ παραπανω αλλα προφανως εκανε δουλεια το μπολι απο τον πετσοπα και τα "καμικαζι" χρυσοψαρα.
Φροντισε η αμμωνια σου να ειναι 0.
Αλλαγες νερου να κανεις μια φορα την εβδομαδα 30%.
Ο πληθυσμος των γκαπυ σου ειναι μια χαρα,φροντισε ομως τα ενηλικα σου να μην ξεπερνανε τα 10,οσα περισσευουν τα χαριζεις.
Το φιλτρο σου ειναι ισχυρο αλλα οκ,σπαει την "ενταση" το σπρευ μπαρ.
Τα γκαπυ σου αν ηταν ηδη εγκυος μπορει να σου γεννησουν και σημερα,αλλα και αν δεν ηταν το αργοτερο σε 30-40 μερρες θα δεις γεννα.
Οσο για τα χρυσοψαρα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα δωσεις πισω στο μαγαζι που τα πηρες διοτι και τα 2 μαζι θελουν ενυδρειο πανω απο 100 λιτρα.
Το στησιμο σου για αρχαριος ειναι πολυ καλο,αλλα μια και ξεκινησες με ζωντανα φυτα βγαλε αυτο το ξυλο "αραχνη" και βαλε μια ριζα για ενυδρεια η μια ομορφη φυσικη πετρα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-04-10, 18:54
taspan78 Ο χρήστης taspan78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2010
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλεσ!
εσυ εχεις ασχολιθει με guppy?
το ενυδρειο εχει ενα μηνα να αλλαχτει το νερο!γιατι ετσι μου συστησαν 3 pet sopades!!!!
απο σημερα ξεκιναω αυτο που μου ειπατε εδω μεσα....30% καθε βδομαδα!
να σου πω...το νερο να βγαινει απο την επιφανεια ή απο το βυθο?να ανακατεβω κ τα χαλικια οταν ειναι να αδειαζω το νερο?
μηπως να παρω τη "σκουπα" που μου προτειναν στο πετ σοπ?
ή απλα αδειαζω με ενα λαστιχο κ προσθετω νερο βρυσης με αντιχλωριο κ ειμαστε οκ?
και κατι αλλο....αυτα τα τεστ καθε ποσο να τα κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-04-10, 19:15
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Tα τεστ τα κανεις καθε εβδομαδα για να δεις οτι ολα βαινουν καλως.
Για "σκουπα" βυθου θα σου προτεινα στο λαστιχο που κανεις τις αλλαγες νερου να "πιασεις" μπροστα στο στομιο με 2 λαστιχακια ενα κοματι ξυλο (καλαμακι απο σουβλακι κανει) το οποιο να εξεχει 5-6 εκατοστα απο το λαστιχο και με το ξυλακι να ανακατευεις ελαφρα τον βυθο ωστε το λαστιχο να τραβαει τις βρωμιες και τα περιττωματα χωρις να ρουφαει το χαλικι.
Σχεδον ολοι μας σε καποια φαση εχουμε ασχοληθει με γκαπυ,ενα απο τα ομορφοτερα ψαρια ενυδρειου.Επι της παρουσης,μεταξυ αλλων,ασχολουμαι με τα εντλερ,ειδος παραπλησιο των γκαπυ.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-04-10, 19:22
taspan78 Ο χρήστης taspan78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2010
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

πολυ καλη κ οικονομικη η πατεντα με το καλαμακι
θα την κανω!!!εχαριστω!!!
αντε ελπιζω να μην σε επρηξα πολυ...
σε ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-04-10, 19:26
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις λιγη αμμωνια αλλα αν εχεις να αλλαξεις το νερο πολυ καιρο ειναι δικαιολογημενο,με 8 γκαπυ και αστρωτο φιλτρο η αμμωνια θα ηταν πολυ παραπανω αλλα προφανως εκανε δουλεια το μπολι απο τον πετσοπα και τα "καμικαζι" χρυσοψαρα.
Φροντισε η αμμωνια σου να ειναι 0.
Αλλαγες νερου να κανεις μια φορα την εβδομαδα 30%.
Ο πληθυσμος των γκαπυ σου ειναι μια χαρα,φροντισε ομως τα ενηλικα σου να μην ξεπερνανε τα 10,οσα περισσευουν τα χαριζεις.
Το φιλτρο σου ειναι ισχυρο αλλα οκ,σπαει την "ενταση" το σπρευ μπαρ.
Τα γκαπυ σου αν ηταν ηδη εγκυος μπορει να σου γεννησουν και σημερα,αλλα και αν δεν ηταν το αργοτερο σε 30-40 μερρες θα δεις γεννα.
Οσο για τα χρυσοψαρα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα δωσεις πισω στο μαγαζι που τα πηρες διοτι και τα 2 μαζι θελουν ενυδρειο πανω απο 100 λιτρα.
Το στησιμο σου για αρχαριος ειναι πολυ καλο,αλλα μια και ξεκινησες με ζωντανα φυτα βγαλε αυτο το ξυλο "αραχνη" και βαλε μια ριζα για ενυδρεια η μια ομορφη φυσικη πετρα.
μαλλον κατι εχασα αλλα δεν ειδα πουθενα να γραφει οτι εχει κανει τεστ αμμωνιας, ισως επειδη εχουνε κλουβιασει τα ματια μου απτον πολυ υπολογιστη σημερα...βοηθατε
τα γκαπυ οταν ωριμασουν σεξουαλικα δηλαδη σε περιπου 4 μηνες απο τη γεννηση τους θα σου γεννανε περιπου καθε 25 με 30 μερες
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-04-10, 19:37
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μαλλον τα δικα μου κλουβιανανε!
Ειδα τα no3 για nh3.
Οποτε φιλε taspan παρε και ενα υγρο τεστ nh3 (αμμωνια) το οποιο ειναι το πιο σημαντικο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-04-10, 18:52
taspan78 Ο χρήστης taspan78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2010
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

ayto ua kanw ...θα παρω μονο το τεστ αμμωνιας....αφου ειναι το πιο σημαντικο....εκανα χθεσ κ μια καλη αλλαγη νερου....με τα τνιχλωρια της κ τα παντα....και τα παιδακια μου οπωσ φενεται το λατρευουν το σπιτακι τουσ....
α...και οι δυο αρσενικοι κουκλοι που εχω....εχουν ταραξει τις θυληκες!!!!
¨))))
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-04-10, 01:35
taspan78 Ο χρήστης taspan78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2010
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

καλημερα σε ολουσ παιδια..
ολα βαινουν καλως με το ενυδρειο...2-3 κοιλιτσεσ ειναι φουσκωμενες....θα τις ανεβασω σε φωτος να μου πειτε κ σεις αν θα πρεπει να ετοιμαζομαι!
μια ερωτηση σε σας που ασχολειστε/θηκατε με γκαπακια...
τελικα αλατι πρεπει να βαζω?και αν ναι ποσο κ ποτε?
και κατι ακομη...διαβασα πως σε θερμοκρασια 22 ζουνε πιο πολυ με αργο μεταβολισμο κ σε 26-28 πιο λιγο με γριγορο μεταβολισμο...
εμενα που ας πουμε οτι εχω κ καποια εγκυμονουσα...σε τι θερμοκρασια να εχω το ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-04-10, 01:40
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Καλώς όρισες και από εμένα..

Εύχομαι καλή συνέχεια...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-04-10, 09:26
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm

Εδω θα βρεις οτι ψαχνεις
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-04-10, 12:43
taspan78 Ο χρήστης taspan78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2010
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από repanas6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς όρισες και από εμένα..

Εύχομαι καλή συνέχεια...
ευχαριστω φιλε...
και σε σενα¨))
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Guppies zissis Αρχάριοι γλυκού νερού 8 13-01-09 11:08
guppies και αλάτι Ritsa Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 04-09-07 09:40
Γέννες guppies giorgio Ζωοτόκα 0 20-05-07 09:11
μικρα guppies stefapat Ζωοτόκα 4 05-09-05 09:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07946 seconds with 14 queries