Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-11-08, 18:55
demiv Ο χρήστης demiv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Δαγκώνουν τα χρυσόψαρα το ένα το άλλο?

Έχω δύο χρυσόψαρα - ένα Carassius Auratus Shubunkin και ένα Carassius Auratus Calico. Είναι δώρο και η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ποτέ ψαράκια. Τα έχω ένα μήνα σε ένα ενυδρείο 30 lt ανοιχτό με μοτέρ. Μέχρι τώρα δεν είχα παρατηρήσει τίποτα το περίεργο. Εδώ και 5 μέρες τα ψάρια δεν είναι τόσο κινητικά. Το Calico κινείται περισσότερο και περιτριγυρίζει το άλλο συνέχεια. Νόμιζα ότι παίζουνε, αλλά εχθές είδα το Calico να τρώει την ουρά του Shubunkin. Εχει μείνει μισή. Δυσκολεύεται να κολυμπήσει. Τα χώρισα για να αποτρέψω να το φάει ολόκληρο. Νομίζω ότι του λείπουνε και λέπια στο πίσω μέρος της ουράς και πάνω από το κεφάλι.
Το Shubunkin κινείται με δυσκολία και δεν δείχνει καμία όρεξη για φαϊ.
Τι πρέπει να κάνω???
Νερό τους αλλάζω μία φορά την εβδομάδα στα 3/4 του ενυδρείου.
Συμπληρώνω τις σταγόνες που μου δώσανε για την συντήρηση του νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-08, 19:18
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

μάλλον φταίει το ότι είναι πολύ λίγα τα λίτρα σου....

...επίσης,όταν κάνεις αλλαγή νερού θα αλλάζεις το 1/3 καλύτερα ή το μισό νερό στη χειρότερη...
...αν κατάλαβα καλά έχεις φίλτρο,ωραία???αν ναι, το σφουγγάρι σου δεν θα το πειράζεις σχεδόν ποτέ...αυτά όλα χοντρικά..για περισσότερεσ λεπτομέρειες πρέπει να διαβάσεις εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/enydreia.htm
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-11-08, 19:32
demiv Ο χρήστης demiv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dizio Εμφάνιση μηνυμάτων
μάλλον φταίει το ότι είναι πολύ λίγα τα λίτρα σου....

...επίσης,όταν κάνεις αλλαγή νερού θα αλλάζεις το 1/3 καλύτερα ή το μισό νερό στη χειρότερη...
...αν κατάλαβα καλά έχεις φίλτρο,ωραία???αν ναι, το σφουγγάρι σου δεν θα το πειράζεις σχεδόν ποτέ...αυτά όλα χοντρικά..για περισσότερεσ λεπτομέρειες πρέπει να διαβάσεις εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/enydreia.htm
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το ενυδρείο. Τις μελεταώ ήδη. Το φίλτρο μου είπανε να το καθαρίζω μία φορά τον μήνα και το έκανα την τελευταία φορά - που ήτανε αφού είχε ήδη αρχίσει το πρόβλημα στα ψάρια.
Ωστόσο μπορεί να δαγκώνει το ένα ψάρι το άλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-08, 00:52
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Τα χρυσόψαρα σε γενικές γραμμές δεν έχουν επιθετική συμπεριφορά, αλλά συμβαίνει σε περίοδο αναπαραγωγής το αρσενικό να κυνηγάει έντονα και επίμονα το θηλυκό, προκαλώντας του κάποιες φορές τραυματισμούς και στρες. Τα 30 λίτρα είναι λίγα και είναι ακόμα ένας λόγος παραπάνω για να πολλαπλασιάζεται το πρόβλημα.

Με τι καθαρίζεις το φίλτρο;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-11-08, 10:00
demiv Ο χρήστης demiv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blanch Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα χρυσόψαρα σε γενικές γραμμές δεν έχουν επιθετική συμπεριφορά, αλλά συμβαίνει σε περίοδο αναπαραγωγής το αρσενικό να κυνηγάει έντονα και επίμονα το θηλυκό, προκαλώντας του κάποιες φορές τραυματισμούς και στρες. Τα 30 λίτρα είναι λίγα και είναι ακόμα ένας λόγος παραπάνω για να πολλαπλασιάζεται το πρόβλημα.

Με τι καθαρίζεις το φίλτρο;
Με νερό... Μου είπανε μία φορά το μήνα απλά να το ξεπλένω λίγο. Πρέπει ή να πάρω καινούριο? Το σφουγγάρι μου είπανε ποτέ. Μόνο αν ξεραθεί. Στο νερό βάζω conditioner(όταν αλλάζω νερό) και bio cultures (κάθε μέρα). Το αλλάζω μία φορά την εβδομάδα στα 3/4. Μου είπανε να αλλάζω το 1/3 - 50%. Τους δίνω και βιταμίνη με το φαγητό η οποία μου μαβρίζει το τζάμι και δεν βάζω κάθε μέρα.
Το ψαράκι μου μάλλον το χάνω - δεν τρώει τίποτα. Είναι συνέχεια κάτω. Έχει όψη αρώστου και αναπνέει λες και υποφέρει. Η ουρά του είναι σαν να έχει βγάλει χνούδι. Αναπληρώνει τα φαγωμένα από το άλλο? Να συνεχίσω να τα έχω χωριστά?
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Κάθε πρόταση ή σύσταση θα είναι σίγουρα χρήσιμη ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-11-08, 10:07
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

¶στρωτο φίλτρο...κατεστραμμένη βιολογία από το πλύσιμο με νερό...και δύο χρυσόψαρα σε 30 λίτρα....δεν θα αργούσε να γίνει το κακό.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-11-08, 10:11
demiv Ο χρήστης demiv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
¶στρωτο φίλτρο...κατεστραμμένη βιολογία από το πλύσιμο με νερό...και δύο χρυσόψαρα σε 30 λίτρα....δεν θα αργούσε να γίνει το κακό.
Δεν έπρεπε να το πλύνω? Αν το αλλάξω τώρα θα είναι επικύνδινο? Πόσο καιρό θέλει στρώσιμο ενα φίλτρο?
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-11-08, 10:22
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-11-08, 10:27
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Η χαμηλη θερμοκρασια του νερου βρυσης και το χλωριο που εχει, καταστρεφουν τις αποικιες βακτηριδιων των υλικων του φιλτρου (δες λινκ ακριβως απο πανω), γιαυτο πρεπει να ξεπλενουμε το φιλτρο ή τα υλικα του σε νερο που μολις εχουμε βγαλει απο το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-11-08, 10:37
demiv Ο χρήστης demiv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η χαμηλη θερμοκρασια του νερου βρυσης και το χλωριο που εχει, καταστρεφουν τις αποικιες βακτηριδιων των υλικων του φιλτρου (δες λινκ ακριβως απο πανω), γιαυτο πρεπει να ξεπλενουμε το φιλτρο ή τα υλικα του σε νερο που μολις εχουμε βγαλει απο το ενυδρειο.
Σε ευχαριστώ. Το κακόμοιρο το βασανίζω με την άγνοια μου. Θα προσέχω από εδώ και πέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-11-08, 13:39
Το avatar του χρήστη KARGIO
KARGIO Ο χρήστης KARGIO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Μην απελπιζεσαι αν τα πραγματα δεν πηγαν καλα στην αρχη, οι απωλειες μεσα στη ζωη ειναι, ολοι καναμε/ουμε λαθη. Διαβασε αρκετα και να ξερεις ενα βασικο κανονα, οτιδηποτε καθαριζουμε γινεται με νερο ενυδρειου, σε καθε αλλαγη προσθετουμε αντιχλωριο.
Στο ενυδρειο θα μπει μονο 1 ψαρακι (1 ψαρι/40λιτ), αν σου φαινεται αδειο μπορεις να βαλεις σαλιγκαρια που καθαριζουν και την αλγη.
Κιπ γουκινγκ.
Ερωτηση για τους γνωστες: Αφου τα χρυσοψαρα θελουν στρωμενο ενυδρειο, γιατι ορισμενοι τα χρησιμοποιουν για να στρωσουν το ενυδρειο τους?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-11-08, 13:44
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KARGIO Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερωτηση για τους γνωστες: Αφου τα χρυσοψαρα θελουν στρωμενο ενυδρειο, γιατι ορισμενοι τα χρησιμοποιουν για να στρωσουν το ενυδρειο τους?
Υπάρχει ψάρι που δεν θέλει στρωμένο ενυδρείο ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-11-08, 14:06
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Τα χρησιμοποιούν για να στρώσουν το ενυδρείο τους γιατί θεωρούνται πιο ανθεκτικά στην αμμωνία, κάνοντάς τα να υποφέρουν εφόσον τα μεταχειρίζονται σαν εργαλεία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-11-08, 14:10
Το avatar του χρήστη KARGIO
KARGIO Ο χρήστης KARGIO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Αρα ειναι αλλος ενας μυθος που κυκλοφορει ευρεως!!!
Γνωμη μου βαζοντας το χρυσοψαρο να στρωσει το ενυδρειο σου, εχεις τις ιδιες πιθανοτητες να μολυνεις το ενυδρειο οπως βαζοντας και καθε αλλο ψαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-11-08, 14:21
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KARGIO Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου τα χρυσοψαρα θελουν στρωμενο ενυδρειο, γιατι ορισμενοι τα χρησιμοποιουν για να στρωσουν το ενυδρειο τους?
Δυστυχώς γιατί είναι κάπως πιο ανθεκτικά στην αμμωνία.. Σαφώς, η έκθεση σε αμμωνία έχει (έστω και μακροπρόθεσμα) αρνητικές επιπτώσεις στο ψάρι.. Γι'αυτό και αναφέτεται ως "απάνθρωπος" τρόπος στρωσίματος ενυδρείου..

Η αμμωνία νομίζω είναι η καλύτερη αρχή για κάποιον που ξεκινάει.. Γιατί σε αναγκάζει, ως αρχάριο να αγοράσεις τεστάκια, να μάθεις να κάνεις μετρήσεις και να κατανοήσεις τον κύκλο του αζώτου.. Είναι σαφώς χρονοβόρο, αλλά είναι προτιμότερο να φας 1-2 μήνες διαβάζοντας, να επιλέξεις τη σύνθεση του ενυδρείου σου σωστά, κ.τ.λ., παρά να βιαστείς να το φορτώσεις με ψάρια, που κατά πάσα πιθανότητα ή θα τα χάσεις, ή θα αναγκαστείς να τα επιστρέψεις..

Το πιο καλό πάντως είναι το μπόλι, καθώς πέραν των βακτηριδίων που πραγματοποιούν τον κύκλο του αζώτου, υπάρχουν και άλλα χρήσιμα βακτήρια, που συμμετέχουν σε κύκλους άλλων ουσιών..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-11-08, 14:56
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demiv Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ψαράκι μου μάλλον το χάνω - δεν τρώει τίποτα. Είναι συνέχεια κάτω. Έχει όψη αρώστου και αναπνέει λες και υποφέρει. Η ουρά του είναι σαν να έχει βγάλει χνούδι. Αναπληρώνει τα φαγωμένα από το άλλο? Να συνεχίσω να τα έχω χωριστά?
Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι αυτό που αναφέρεις είναι μύκητες που εποίκησαν τις ανοιχτές πληγές του ψαριού σου. Ψάξε λίγο για τις ασθένειες και κοίτα και φωτογραφίες ψάχνοντας την περίπτωσή σου... Επίσης μην το αφήσεις έτσι μπορεί να σου σκοτώσει το ψαράκι αυτό το πράγμα... Περίμενε να σου πουν και οι πιο έμπειροι όμως νομίζω ότι δεν κάνει να τα έχεις μαζί... Θα χρειαστεί λογικά θεραπεία σε ξεχωριστό ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-11-08, 16:46
demiv Ο χρήστης demiv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KARGIO Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην απελπιζεσαι αν τα πραγματα δεν πηγαν καλα στην αρχη, οι απωλειες μεσα στη ζωη ειναι, ολοι καναμε/ουμε λαθη. Διαβασε αρκετα και να ξερεις ενα βασικο κανονα, οτιδηποτε καθαριζουμε γινεται με νερο ενυδρειου, σε καθε αλλαγη προσθετουμε αντιχλωριο.
Στο ενυδρειο θα μπει μονο 1 ψαρακι (1 ψαρι/40λιτ), αν σου φαινεται αδειο μπορεις να βαλεις σαλιγκαρια που καθαριζουν και την αλγη.
Κιπ γουκινγκ.
Ερωτηση για τους γνωστες: Αφου τα χρυσοψαρα θελουν στρωμενο ενυδρειο, γιατι ορισμενοι τα χρησιμοποιουν για να στρωσουν το ενυδρειο τους?
Ευχαριστώ για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον. Δυστυχώς ο Booby's μου δεν τα κατάφερε. Θα είμαι πιο προσεκτική από εδώ και εμπρός.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ICK ή κατι άλλο? glazar Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 46 04-02-09 21:46
Αυγά ή κάτι άλλο; tsikis Αρχάριοι γλυκού νερού 10 16-12-06 19:05
φωτοφοβία ή κάτι άλλο; manoussos Malawi 6 23-11-06 18:19
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06112 seconds with 13 queries