Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 24-09-17, 12:06
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Απορίες για εξωτερικά φίλτρα!

Καλημερα σε όλους!
Χθες αγόρασα από άλλο μέλος το Eheim Ecco Pro 300, γιατί έχει χαλάσει η φτερωτή του δικού μου (Ecco Pro 130) και ήταν ευκαιρία να κάνω και αναβάθμιση μία και καλή! Έχω όμως κάποιες απορίες:

1. Έχω εδώ και χρόνια μακαρόνι αχρησιμοποίητο, αρκετό για να γεμίσει τουλάχιστον ένα καλαθάκι, ίσως δύο. Από τον χειμώνα όμως που είχαν μπάσει νερά στην εξωτερική ντουλάπα, πήρε υγρασία το μακαρόνι και έχει πιάσει κίτρινη γλίτσα.Λυπάμαι να το πετάξω, αλλά αν το βράσω, θα είναι ασφαλές ή καλύτερα να πάρω καινούργιο;

2. Το ένα καλάθι του παλιού μου με μακαρόνι και λίγο substrat pro, το μετέφερα μαζί με το σφουγγάρι στο καινούργιο και το έβαλα σε λειτουργία. Πειραζει που είναι άδεια τα άλλα 2 καλάθια προς το παρόν;

3. Το παλιό δεν θα το πετάξω προφανώς αφου έιναι σε άριστη κατάσταση εκτός της φτερωτής, οπότε λέω να το κρατήσω στην άκρη είτε για ανταλλακτικά, είτε σαν δεύτερο φίλτρο αν αργότερα πάρω νέα φτερωτή. Πως το αποθηκεύω όμως; Καθάρισα λίγο το εσωτερικό, προφανώς, αλλά πρέπει να το αφήσω να στεγνώσει τελείως πριν το αποθηκεύσω κάπου μην πιάσει μούχλα ή να το αφήσω όπως είναι μην στεγνώσουν τα λάστιχα;

Συγγνώμη για την κουρτίνα!
Αναμένω εναγωνίως τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξωτερικά φίλτρα 400 LT maikfasolakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 05-11-14 13:46
Εξωτερικά φίλτρα και σύνδεση harilaos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 04-06-08 15:07
Εξωτερικά φίλτρα. Καθαρισμός ? ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 3 29-01-07 01:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03528 seconds with 15 queries