Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-12-11, 15:54   #1
απιστευτο!!!!!!!!!!
harmasn
Member
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος 15-12-11, 15:54
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

πριν απο λιγο ηρθε ενας φιλος μου που εχει και αυτος ενυδρειο για να παρει το 30λ μου να βαλει μεσα ενα μαυρο μολυ μουρ κατι τετιο και επιδι δεν του επερνα λεφτα μου εφερε ενα κοπαδακι ροδοστομους 6 ατομα(δουλευουμε μαζι με αυτο και ηξερε ποσα θελω και ποια τον ειχα πριξει λεγοντας ποσο μου αρεσουν) σπιτι τωρα πλεον εχω μονο το 96λ που ειναι ο πανγκασιους και τα 2 αγγελοψαρα. . . . δεν ειχα αλλη επιλογη θα μου ψοφαγανε. . . . στην αρχη ηταν πολυ μαζεμενα (λογικο) αλλα δεν πιστευα οτι θα αλαξουν συμπεριφορα το μικροτερο απο τουσ ροδοστομους τωρα εχει παρει στο κυνηγι τον πανγκασιους και δεν τον εχει αφισει σε χλωρο κλαρι προσπαθει να του δαγκωσει τα κατω πτερυγια και μερικες φορες τα καταφερνει ο πανγκασιους απλα κολυμπαει για να τα αποφυγει δεν τα πιραζει καν και τα αγγελοψαρα δεν δινουν την παραμικρη σημασια σαν να μην μπηκανε ποτε οι ροδοστομοι μεσα.εγω ημουν ανχωμενος οτι θα μου τα φανε λογο μεγεθους αλλα μπορω να σας πω αν συνεχιστει αυτο με αυτον τον ρυθμο οι ροδοστομοι σιγουρα θα κανουν σημαδι στον πανγκασιους
Εμφανίσεις: 8906
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-11, 15:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μην ορκιζεσαι,αμα μεγαλωσει λιγο ο παγκασιους θα σου πω.

εγω θα κοιταζα για ενυδρειο οσο πιο γρηγορα μπορουσα.αν και χλωμο το βλεπω να προλαβουνε να ζησουνε τα ψαρια.ειτε απο "νερο" θα πανε, ειτε απο αλλο ψαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-11, 16:00
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Τα εχεις κανει "ψαροσουπα" με ολο το σεβασμο.Διαβασε λιγο παραπανω στο φορουμ γιατι τα ειδη που εχεις δεν πρεπει να ειναι μαζι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-11, 16:04
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή αφιξεις-αποχωρησεις

το πανγκασιους παραμεγαλωνει (http://en.wikipedia.org/wiki/Iridescent_shark) για να διατηρείται σε τοσο μικρο ενυδρειο και αφου δεν τα πηγαινει και καλα με τα rummy που εβαλες μεσα καλο θα ηταν να δωθεί νομιζω...
Τωρα τα σκαλαρια επισης χρειαζονται μεγαλυτερο ενυδρειο και υπαρχει η αποψη οτι βλεπουν τα μικρα τετρα σαν τροφη...οποτε κι εκει υπαρχουν προβληματα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-11, 16:11
Το avatar του χρήστη kapamarou
kapamarou Ο χρήστης kapamarou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: πειραια;
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων

εγω θα κοιταζα για ενυδρειο οσο πιο γρηγορα μπορουσα.αν και χλωμο το βλεπω να προλαβουνε να ζησουνε τα ψαρια.ειτε απο "νερο" θα πανε, ειτε απο αλλο ψαρι.

ετσι ακριβως
κοιτα λιγο το προφιλ απο τα ψαρακια αυτα
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...us_bleheri.htm


διωξε το καρχαρια και τα αγγελοψαρα(ενα δεν ειχες)
και οταν λεω διωξτα εννοω δωστα σε καποιον που μπορει να τους παρεχει τις σωστες συνθηκες διαβιωσει(αν και για το καρχαρια αμφιβαλλω αν μπορει να τον φροντισει κανενας,δυστηχως)και κρατα τους ροδοστομους που σου αρεσουν κιολας απλα θα πρεπει να επεξεργαστεις το νερο για να νιωθουν πιο ανετα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-11, 16:19
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

εχω διαβασει για τον πανγκασιους αλλα ειναι επιλογη του αδερφου μου και ειναι χοντροκεφαλος και δεν θελει να τον γυρισουμε πισο για αυτο εχω ανοιξει ενα αλλο ποστ πολυ πιο πριν και αναφερω μεσα περισοτερα γυρο απο το θεμα με τα ψαρια που εχω και γι αυτο εχω μιλισει αρκετα με τον κγφ12345 και με αλλα παιδια γυρο απο το θεμα και πιστεψε με εχω διαβασει πολλα και πριν κανω κατι ρωαταω!!!! αλλα σημεερα βρεθηκα προ εκπλιξεως θα ριξω λιγο απιονισμενο μεσα να ριξω λιιιιιιιιγο το gh και τρεχω αμεσα πετ σοπ να παρω ενυδρειο.να ρωτισω αν το μπολιασω σε ποσες μερες θα μπορω να βαλω μεσα τα γλυκα μου ροδοστομακια?????
-------------------------
η μουρη τους στην αρχη ηταν ασπρη τωρα εχει αρχισει και ροδιζει . . . . . εριξα λιγη τροφη μεσα που εχει παρει απο το πετ σοπ για το χρωμα των ψαριων και εγινε πανικος!!!! φταιει η τροφη που ροδισαν η τους αρεσει?εχω διαβασει για τους ροδοστομους αλλα τωρα νιωθω να ειμαι στο 0 παλι :S

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harmasn : 15-12-11 στις 16:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-11, 16:25
Το avatar του χρήστη kapamarou
kapamarou Ο χρήστης kapamarou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: πειραια;
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα σημεερα βρεθηκα προ εκπλιξεως θα ριξω λιγο απιονισμενο μεσα να ριξω λιιιιιιιιγο το gh και τρεχω αμεσα πετ σοπ να παρω ενυδρειο.να ρωτισω αν το μπολιασω σε ποσες μερες θα μπορω να βαλω μεσα τα γλυκα μου ροδοστομακια?????


εισαι παλαβος(με τη καλη εννοια)
αν το μπολιασεις πρεπει να βαλεις τα ψαρια κατευθειαν μεσα και εννοειται πολυ καλη προσαρμογη..
στο 96λιτρο γνωμη μου μη ριξεις τιποτα,ασε το νερο οπως ειναι μεχρι να τα βαλεις στο αλλο..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
η μουρη τους στην αρχη ηταν ασπρη τωρα εχει αρχισει και ροδιζει . . . . . εριξα λιγη τροφη μεσα που εχει παρει απο το πετ σοπ για το χρωμα των ψαριων και εγινε πανικος!!!! φταιει η τροφη που ροδισαν η τους αρεσει?εχω διαβασει για τους ροδοστομους αλλα τωρα νιωθω να ειμαι στο 0 παλι :S
αν διαβασες το προφιλ τους λεει οτι ενα άμεσο δείγμα ότι κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο είναι το ξεθώριασμα του κόκκινου χρώματος του κεφαλιού των ψαριών...
αν παρεις ενυδρειο και εχεις σωστες τιμες για τα ψαρακια σου μη φοβασαι τιποτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kapamarou : 15-12-11 στις 16:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-12-11, 16:32
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapamarou Εμφάνιση μηνυμάτων

αν διαβασες το προφιλ τους λεει οτι ενα άμεσο δείγμα ότι κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο είναι το ξεθώριασμα του κόκκινου χρώματος του κεφαλιού των ψαριών...
αν παρεις ενυδρειο και εχεις σωστες τιμες για τα ψαρακια σου μη φοβασαι τιποτα.
μην ξεχνας οτι τα ψαρια θεωρουνται νεο-εισαχθεα....αρα εκτος των αλλων..ειναι λογικο ακομα να μην εχουν τα πληρη χρωματα τους λογω στρεςς....φιλε..προσοχη με τους ροδοστομους ..ειναι απο τα πιο ευπαθη κ ευαισθητα ειδη τετρα ..θελουν σταθερες συνθηκες νερου...σχετικα με αυτους ανετρεξε σε παλαιοτερα θεματα...οσο για τα ψαρια που εχεις τωρα,το ''δεν θελει ο αδερφος μου ειναι δικαιολογια.'' .,..φερτον να διαβασει εδω μερικα πραγματακια,δειξτου μερικες παρουσιασεις ΥΓΕΙΩΝ ενυδρειων και μετα ξανασυζηταμε αν θα του αρεσει η οχι η φροντιδα ενως ΥΓΙΟΥΣ και καλοστημενου ενυδρειου
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-12-11, 16:34
Το avatar του χρήστη kapamarou
kapamarou Ο χρήστης kapamarou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: πειραια;
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
μην ξεχνας οτι τα ψαρια θεωρουνται νεο-εισαχθεα....αρα εκτος των αλλων..ειναι λογικο ακομα να μην εχουν τα πληρη χρωματα τους λογω στρεςς....φιλε..προσοχη με τους ροδοστομους ..ειναι απο τα πιο ευπαθη κ ευαισθητα ειδη τετρα ..θελουν σταθερες συνθηκες νερου...σχετικα με αυτους ανετρεξε σε παλαιοτερα θεματα...οσο για τα ψαρια που εχεις τωρα,το ''δεν θελει ο αδερφος μου ειναι δικαιολογια.'' .,..φερτον να διαβασει εδω μερικα πραγματακια,δειξτου μερικες παρουσιασεις ΥΓΕΙΩΝ ενυδρειων και μετα ξανασυζηταμε αν θα του αρεσει η οχι η φροντιδα ενως ΥΓΙΟΥΣ και καλοστημενου ενυδρειου

+1000
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-12-11, 17:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και μη ξεχασεις να πεις του φιλου σου οτι δεν κανουμε ποτε ζωντανα δωρο χωρις να ρωτησουμε τον δεκτη του δωρου αν δεχεται να αναλαβει την ευθυνη για τα ζωα, αλλα και αν μπορει να τους εξασφαλισει τα απαιτουμενα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-12-11, 17:33
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μη ξεχασεις να πεις του φιλου σου οτι δεν κανουμε ποτε ζωντανα δωρο χωρις να ρωτησουμε τον δεκτη του δωρου αν δεχεται να αναλαβει την ευθυνη για τα ζωα, αλλα και αν μπορει να τους εξασφαλισει τα απαιτουμενα.
+10000
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-12-11, 21:02
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

kapamarou ενα ειχα ναι αλλα οταν ειπα στο αδερφο μου οτι παει σε ζευγαρι και θελει ενυδρειο με υψος πηγε και πιρε κιαλλο . . . . .(ενυδρειο αλλο ομως δεν πιρε)αν δεν ημουν εγω παιζει να ηταν 2 αγγελοψαρα και ο πανγκασιους στα 30 λ. ουτως η αλλως προγραμματιζα να παρω ενυδρειο αυτες τις μερες εχω βρει ενα φουλ εξοπλισμενο 80λ στα 160ε κατι πιο φθηνο δεν βρηκα πουθενα οποτε αν δεν καταφερω να τον πισω να δωσουμε τον πανγκα απλα θα παρω το καινουριο και θα τον αφισω αυτον στο αλλο και οτι γινει δεν ειναι δικα μου και δεν ακουει κιολας.αν λογικευτει θα παμε να παρουμε ενα ενυδρειο με υψος για τα σκαλαρια του και θα αφισω τους ροδοστομους στο 96αρι που εχει και μακρος να καλπαζουνε μεσα με καρδιναλιους η ραμιρεζι κατι τετοιο
-------------------------
εχετε χιλια δικια ολοι σας. ελπιζω να τα διορθωσω τις επομενες 2 μερες το αργοτερο ολα τα λαθη. ελπιζω παντως να μην ειναι αργα και να προλαβω. αν χωρισω το ενυδρειο στα 2 για να μην γινει το γευμα κανενος?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harmasn : 15-12-11 στις 21:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-12-11, 22:05
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
αν συνεχιστει αυτο με αυτον τον ρυθμο οι ροδοστομοι σιγουρα θα κανουν σημαδι στον πανγκασιους
Για ΑΥΤΟ το παγκασιους μιλάμε?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  images.jpg
Εμφανίσεις:  2661
Μέγεθος:  9,1 KB  
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-12-11, 02:46
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

pangasious albino catfish - shark εχει διαφορα?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-12-11, 07:49
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
pangasious albino catfish - shark εχει διαφορα?
Από αυτόν της πιο πάνω φωτογραφίας του Αποστόλη έχει! Είναι άσπρος! ....κατά τα άλλα να εύχεσε να μην έχει γιατί αυτό είναι το καλό σενάριο....το άλλο είναι το πιο κάτω....



__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-12-11, 22:32
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

καλα οπως και να εχει ο πανγκασιος ειναι αρρωστος και γι αυτο δεν τα εχει κανει ακομα γευμα και ουτε προκηται να τα κανει εχει εσσωτερικη αιμοραγια απ οσο μου ειπανε (ειχε κοπανισει πανω στην λαμπα του ενυδρειου μια φορα και τα τζαμια τα ειχε φυλισει ολα στο 30λ) μαλλον δεν θα ζησει και πολυ θα το επιστρεψω ομως αυριο και ισως παρω κατι αλλο θα δω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απιστευτο... mink Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 14 12-05-11 10:56
~!@ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ~!@ john922 Γλυκό νερό - Γενικά 1 27-02-09 22:27
Απιστευτο!!!!! Pritanis Δίσκοι 47 28-01-06 10:41
Απιστευτο!!!!!!! scissorhands Γλυκό νερό - Γενικά 16 07-03-05 14:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07533 seconds with 14 queries