Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-04-16, 13:29
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Red face Εξωτερικό φίλτρο κλπ

Καλησπέρα σας!! όσες φορες εχω ρωτήσει εδω για το ενυδρειο μου αν πρεπει να βαλω αυτο και αν πρεπει να βαλω εκεινο και αν ειναι ετσι αυτο ή οχι, παντα μου τονιζετε οτι καλυτερα ειναι να βαλω εξωτερικο φιλτρο. οκ λοιπον!! θα βαλω. μα ποιο ειναι το καλυτερο εξωτερικο?? τι τεχνικα χαρακτηριστικα πρεπει να εχει ενα καλο εξωτερικο??? το ενυδρειο μου θα ειναι 200λιτρα. αρα ποσα λιτρα/ανα ωρα θα πρεπει να κοιταξω?? να εχει uv το φίλτρο μου? και τι κανει αυτο το uv που εχει το sunsun για παραδειγμα?? ακομα τι θερμοστάτη πρεπει να βαλω? δηλαδη ποσα wat πρεπει να ειναι. και τι αλλο πρεπει να εχει?? και κατι ακομα... 20kg μαυρο χαλαζιακο χαλικακι 1-3mm ειναι καλό?? απο κατω θα βαλω χωμα γιατι θα το κανω φυτευτο. λεντ τυπου φθοριου μπορω να βαλώ και αν ναι ποσα wat πρεπει να ειναι??ολα αυτα καινε πολυ ρευμα?? το λογαριασμο της ΔΕΗ ποιος θα τον πληρωσει??? Γιατι νιωθω πως η δημιουργια ενος ενυδρειου ειναι ενας άλυτος γρίφος?? καθε σας συμβουλή πολύτιμη βοηθεια για μενα!. σας ευχαριστω
Βαρβαρα

ΥΓ αν εκανα γκαφα και ολα αυτα υπαρχουν καπου σας παρακαλω συγχωρήστε με.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-16, 13:49
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλησπέρα Βαρβάρα,

Το εξωτερικό φίλτρο σε σχέση με κάποιο εσωτερικό έχει τεράστιες διαφορές.
πχ, χωράει περισσότερο βιολογικό υλικό και όχι μόνο, δεν χρειάζεται τόσο συχνό καθαρισμό, κτλ...
Αν το ενυδρείο σου θα είναι 200λιτρα, τότε το φίλτρο που θα χρειαστείς θα πρέπει κυκλοφορεί το νερό του ενυδρείου 4 - 5 φορές (πραγματικά).
Δηλαδή με ένα φίλτρο 1000 lt/h και πάνω θα είσαι καλά (εξαρτάται βέβαια και το πως θα είναι στημένο το ενυδρείο σου, τι ψάρια θα βάλεις, κτλ...)

Στο ποιό είναι καλύτερο, εδώ τα πράγματα είναι "κάπως" υποκειμενικά.
Εξαρτάται δηλαδή τι ψάχνεις και τι είναι σημαντικό για σένα όπως επίσης και το πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις.
Μπορείς να πας σε κάποια επώνυμη μάρκα (Fluval, Eheim, κτλ...) με το αντίστοιχο κόστος πάντα, ή μπορείς να πας σε κάποιο "κινέζικο" το οποίο να κάνει μια χαρά τη δουλειά που θέλεις και με λιγότερα χρήματα.
Βέβαια πάντα υπάρχει και το θέμα της συντήρησης του, που ενω στα επώνυμα βρίσκεις ανταλακτικά σχετικά εύκολα, στα κινέζικα θα δυσκολευτείς πολύ περισσότερο.
Επίσης μπορεί να παίζει για σένα ρόλο η ποιότητα κατασκευής ή ο θόρυβος λειτουργίας ή.....

Συνεπώς καλό θα ήταν να διαβάσεις πρώτα κάποια θέματα για φίλτρα που πιστεύεις ότι είναι κοντά σε αυτό που θέλεις και μετά να τα συγκρίνεις μεταξύ τους ή να ρωτήσεις εδώ να σου πουν όσοι τα έχουν χρησιμοποιήσει την άποψη τους.

Για θερμαντήρα καλό θα ήταν αν πας σε 200 λίτρα ενυδρείο να βάλεις κάποιον 200 watt ή 300 watt και εδώ πάλι είναι το τί θέλεις εσύ ?

Την ΔΕΗ δυστυχώς την πληρώνεις μόνη σου !!!
Το στήσιμο του ενυδρείου δεν είναι άλυτος γρίφος και πίστεψε με και μόνο το γεγονός ότι έχεις μάθει το forum πριν στήσεις το ενυδρείο σου, σε έχει πάει πολλά βήματα μπροστά σε σχέση με το δικό μου ξεκίνημα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-04-16, 14:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλησπέρα Βαρβάρα και από εμένα , στα είπε σχεδόν όλα ο Λάμπρος, εγώ θα μπω λίγο παραπάνω σε κάποιες λεπτομέρειες.
¶λλος ένας παράγοντας είναι το είδος των ψαριών που θα βάλεις, πχ αν βάλεις χρυσόψαρα ή μεγαλόσωμα ψάρια , τότε το φίλτρο θα πρέπει να είναι λίγο πιο δυνατό, και εννοώ δυνατό , και στη ροή λίτρα/ώρα αλλά και στον όγκο βιολογικού υλικού, κάτι παρόμοιο και για τον θερμαντήρα, αν πχ βάλεις χρυσόψαρα δεν τον χρειάζεσαι , αν βάλεις τροπικά , τα 200w με 300w το πολύ είναι εντάξει, αν όμως βάλεις δίσκους και ο χώρος δεν είναι και τόσο ζεστός το Χειμώνα, μπορεί και ο 300αρις να μη φτάνει.
Για αυτό καλό είναι να μας πεις και το είδος ψαριών που θα βάλεις.
Είπες πως το θες φυτεμένο , τι φυτά θες να βάλεις ; εύκολα ; μέτρια ; δύσκολα ; θα βάλεις και διοξείδιο ; λιπάσματα ; τι ύψος έχει το ενυδρείο ; χοντρικά από αυτά εξαρτάται ο φωτισμός.
Αρα και μια γενική περιγραφή με το τι θες να έχει το ενυδρείο από κάτοικους και φυτά θα βοηθήσει ακόμα περισσότερο, να ξέρεις όμως πως όλα βρίσκονται και εύκολα.
Για τον βυθό, πόσο χαλίκι ή άμμο θες, μπορείς να το υπολογίσεις εύκολα με τον εξής τρόπο
ύψος βυθού Χ μήκος ενυδρείου Χ πλάτος ενυδρείου Χ 1,5 που είναι χοντρικά το ειδικό βάρος της άμμου/χαλικιού, με αυτό το τρόπο σπάνια θα πέσεις έξω, κάνε και μια στρογγυλοποίηση προς τα πάνω στα 5 κιλά και είσαι μια χαρά, δηλαδή αν σου βγει 38, κάντο 40 , αν 42-43 κάντο 45, αν βγει 36 ή 41 κάντο 35 ή 40, για ένα κιλό δεν νομίζω πως θα έχει θέμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-04-16, 18:55
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Και ενα υπόμνημα για διαβασμα, "δωρο"!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71000
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-04-16, 19:20
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ενα υπόμνημα για διαβασμα, "δωρο"!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71000
Σωστός Σάκη.
Αυτό έψαχνα αρχικά να δώσω στη φίλη να διαβάσει, αλλά το έψαχνα στον εξοπλισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-04-16, 21:31
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Γεια σου Βαρβάρα!

Το φίλτρο είναι το ¶λφα και το Ωμέγα, θα επιλέξεις με βάση τα λίτρα και τα ψάρια όπως σου είπαν και πιο πάνω αλλά να πάρεις το καλύτερο δυνατό που σηκώνει η τσέπη σου, μην κάνεις οικονομία εκεί.

Στο θερμοστάτη αντίθετα μπορείς να μην επιλέξεις για παράδειγμα τον ΕΗΕΙΜ που έχει ένα τριαντάρι στα 200-300 watt, της Tetra που έχω μια χαρά είναι, στο εικοσάρικο. Υπάρχουν και λίγο πιο οικονομικοί. Εκεί όμως καλό θα είναι να πάρεις ένα κοντρόλερ θερμοκρασίας!

Σχετικά με το φωτισμό, μην τρελαίνεσαι, ότι θες μπορείς να βάλεις. Βάλε μας καμιά φωτογραφία και γράψε τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου για να γίνουν προτάσεις ακριβώς. Φυτά, έτσι και αλλιώς, πρέπει να ξεκινήσεις με τα εύκολα, τα οποία δεν έχουν ανάγκη για πολύ φως. Στο φωτισμό μπορείς και στο μέλλον να επέμβεις, αν πάρεις την απόφαση να βάλεις co2 και να πας σε κάτι πιο εξειδικευμένο.

Για υπόστρωμα εγώ θα επέλεγα το flourite seachem. Είναι λίγο ακριβό αλλά μπορείς να κάνεις ανάμειξη με απλό χαλίκι ή άμμο. Χώμα όταν λες εννοείς ενεργό υπόστρωμα;

Η δημιουργία ενός ενυδρείου είναι ένα πολύ συναρπαστικό μέρος του χόμπι! Μόνο γρίφος δεν είναι. Απλά πρέπει να έχεις ένα 100% ολοκληρωμένο πλάνο στο μυαλό σου σχετικά με το τι θες να κάνεις, έτσι ώστε να μην οδηγηθείς σε λάθος επιλογές εξοπλισμού. Εκεί χάνονται τα πιο πολλά χρήματα κατά τη γνώμη μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-04-16, 21:38
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που διάβασα. Και από εσάς αλλά και από το υπόμνημα που μου δώσατε. Αν θυμάμαι καλά οι διαστάσεις είναι 100*50*40. Σκέφτομαι να βάλω φυτά από εύκολα έως και μέτρια. Κατά βάση. Όμως θα προσπαθήσω για cuba. Γιατί θέλω να ανεβάσω τον πήχη μου . Αργότερα αφού τα φυτά μου αναπτυχθούν αρκετά και αφού δημιουργηθουν αρκετές κρυψώνες θέλω να κερδίσω ένα ακόμα στοίχημα, αυτό των δίσκων. ¶ρα θα έχω λίγα ψαράκια αλλά πολύ απαιτητικά. Σύμφωνα με αυτά τα δεδομένα λοιπόν έχουμε και λέμε το θέμα του υποστρώματος το έχουμε λύσει. Το θέμα του θερμοστάτη το έχουμε λύσει. Διοξείδιο του άνθρακα θα βάλω αυτά τα έτοιμα συστηματακια (αργότερα θα αγοράσω εξοπλισμό ) φώτα είπαμε βατ/λίτρα. Μένει το φίλτρο. Τι περισσότερο προσφέρει το φίλτρο που έχει και UVA απο αυτά που δεν έχουν? Ποιο θεωρείτε αθόρυβο? Στο θέμα του φωτισμό λεντ τύπου φθορίου έχει δοκιμάσει κανείς? Τι χατακτηριστικα πρέπει να έχουν? Έχω λυσαξει με τα λεντ γιατί είναι οικονομικά στην κατανάλωση.

Μήπως τώρα σας βοήθησα λιγάκι παραπάνω? Έχω πείσμα. Θα τα καταφέρω. . Μα έχω ακόμα απορίες

Φωτογραφίες δεν έχω γιατί δεν έχω το ενυδρείο ακόμα στην κατοχή μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-04-16, 22:11
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Φίλη Βαρβάρα, έχω την αίσθηση ότι οι στόχοι που έχεις βάλει και είναι πολύ υψηλοί αλλά και κάποιοι είναι ανέφικτοι.
πχ.. οι δίσκοι που γράφεις είναι από τα πιο ευαίσθητα και δύσκολα ψάρια. Επίσης δίσκοι και γρασίδια κτλ.. δεν γίνεται. Δες λίγο το προφιλ των ψαριών που θέλεις και το περιβάλλον που ζούνε και θα καταλάβεις.
Τέλος για αυτές τις μοκρές συσκεύες CO2 που γράφεις θα σου στοιχήσουν περισσότερο από το να πας στη λύση μπουκάλας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-04-16, 22:37
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Φίλε μου Λάμπρο, το ξέρω ότι οι δίσκοι είναι πολύ ευαίσθητα πλασματακια. Όπως ξέρω ότι το γρασίδι δεν αντέχει σε τόσο υψηλές θερμοκρασίες που θέλουν οι δίσκοι. Έχω ένα πλάνο στο μυαλό μου. Πρώτα το γρασίδι για να μου φύγει η εμμονή και πολύ αργότερα (όχι ταυτόχρονα ) θα δοκιμάσω τους δίσκους. Για τώρα σκέφτομαι φυτά μόνο. Ψάρια ίσως 2-3 έτσι για να βοηθάνε τις τιμές του νερού. Πρώτο βήμα το σωστό στήσιμο του ενυδρείου. 2 βήμα τα σωστά φυτά και η ανάπτυξη τους. Και αφού σταθεροποιησω όλα αυτά τότε θα κοιτάξω για δισκάκια. Απέχω πολύ ακόμα για το 3 βήμα που είναι οι δίσκοι. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την συμβουλή σου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-04-16, 03:24
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

καλο ειναι να μην επιλεξεις χωμα , αλλα καποιο υποστρωμα του εμποριου.Για τον απλο λογο οτι θα πεδευτεις εαν δεν το εχεις ξαναεπιχειρισει.
πληροφοριακα λιγα πραγματακια:
δουλευεις χωμα για υποστρωμα ,ευοσον εχεις φυτα τα οποια δεν υπαρχει η αναγκη να τα ξεφυτευεις τυπου πολυσπερμα!
για να βαλεις χωμα για υποστρωμα θελεις αρκετα παχι στρωμα χαλικιου η αμμου απο πανω ,το ιδανικο ειναι περιπου 3 δαχτυλα και πανω ,για να μην εχεις θεματα.
το ενυδρειο γενικα με το που το στησεις , θα βγαλει χρωστικες στο νερο απο το χωμα οι οποιες θα αργησουν λιγο να φυγουν , ασχετα αν θα περασει το χωμα στο νερο. Συμπερασματικα , μεχρι να ξεκαφετισει το νερο δεν θα μπορεις να εχεις φυτεμενο γρασιδι , επειδη δεν θα υπαρξει περιπτωση ο οποιοσδηποτε φωτισμος, να περασει το καφετιασμενο νερο και να ¨χτυπισει¨ καλα το γρασιδι ,με αποτελεσμα εως και να το χασεις ολο μεχρι να ξεκαφετιασει το ενυδρειο. Γενικα ενω εχω ενυδρειο με χωμα δεν το προτεινω.( Εγω πχ το εχω συνηθησει , και ξερω πως να το χειριστω.)
παρολαυτα , το θεωρω παραπολυ καλο υποστρωμα, ειδικα το κομποστοποιημενο , και ΠΑΡΑ πολυ πλουσιο σε οτιδηποτε θα χρειαστει το ¨μεσο¨φυτο του καθε ενυδρειου!

(Και ενοειτε οτι αναφερομαι στο γνωστο σε ολους μας Κοινο Φυτοχωμα!!)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-04-16, 07:23
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Καλημέρα. Παιδιά να διευκρινίσω κάτι. Όταν λέω χώμα αναφέρομαι σε τύπου flourite searchem. Νόμιζα πως δεν μπορώ να βάλω κοινό χώμα γιατί θα σαπιζε πέρα από τις χρωστικές και τα διάφορα ακατάλληλα συστατικά που μπορεί να έχει. Συγνώμη αν σας μπέρδεψα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-04-16, 12:22
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Να σου κανω αλλη μια προταση σχετικα με τι φιλτρανση. Αφου θες κατι αθορυβο, οικονομικο και αξιοπιστο κοιταξε μηπως φτιαξεις ενα εσωτερικο sump. Θα χασεις καποιο χωρο βεβαια αλλα... Ειναι μια ευκολη και οικονομικη κατασκευη που μπορει να γινει με τζαμι ή ακρυλικο. Θα μπορεις να βαλεις πολλα υλικα φιλτραρισματος, σιγουρα πολυ περισσοτερο απο οποιδηποτε εξωτερικο φιλτρο που κανει για 200 λιτρα ενυδρειο. Παιρνεις και ενα κυκλοφοριτη ecoflow juwel 1000 λιτρα με λιγοτερο απο 50 ευρω και καταναλωση μονο 8 watt!!!! Τιποτα δηλαδη. Ολο αυτο θα σου κοστισει γυρω στα 80-90 ευρω. Πολυ λιγοτερο απο ενα καλο φιλτρο και πολυ πιο αποδοτικο. Μονο μειωνεκτημα οπως σου ειπα ειναι ο χαμενος χωρος!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-04-16, 18:50
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Μπα.. δεν θέλω να μπλεξω έτσι. Θα ήθελα όμως να μου λέγατε Σύμφωνα με την πείρα του ο καθένας, πόσο ικανοποιήμενοι είσαστε από τα φίλτρα σας όσων αφορά τον θόρυβο την απόδοση με φουλ βιολογικό υλικό και την κατανάλωση σε ρεύμα για τις μάρκες fluval, sunsun, Eheim, και δεν ξέρω αν υπάρχει κανένα άλλο. Για να συγκρίνω να δω τι θα πάρω. Όπως πολύ καλά μου είπατε το φίλτρο είναι το Α και το Ω σε ένα ενυδρείο.


Ακόμα κάποιος δεν μου έχει πει τι γνώμη του σχετικά με τις λάμπες λεντ τύπου φθορίου. Ή είναι μάπα ή κανένας δεν έχει δοκιμάσει
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-04-16, 18:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βαρβάρα , άλλες οι λάμπες led , και άλλες οι φθορίου.
Τα led αν τα αγοράσεις έτοιμα είναι ακριβά, αν τα φτιάξεις μόνη σου είναι πολύ πιο φθηνά, αλλά θέλουν δουλίτσα, εξαρτάται όμως και τι ακριβώς θες να κάνεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-04-16, 21:33
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαρβάρα , άλλες οι λάμπες led , και άλλες οι φθορίου.
Τα led αν τα αγοράσεις έτοιμα είναι ακριβά, αν τα φτιάξεις μόνη σου είναι πολύ πιο φθηνά, αλλά θέλουν δουλίτσα, εξαρτάται όμως και τι ακριβώς θες να κάνεις
Καλα τα λεει η Βαρβαρα. Led τυπου φθοριου ειναι η λαμπα που εξωτερικα μοιαζει με φθοριου και μεσα εχει λεντακια. Μια χαρα ειναι Βαρβαρα ... http://www.skroutz.gr/c/786/lamptire...B9%CE%BF%CF%85
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-04-16, 21:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν έχουν ένταση αυτές οι λάμπες , δεν νομίζω πως κάνουν για ενυδρείο, ειδικά αν υπάρχουν φυτά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-04-16, 08:17
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

http://www.bestmarket.gr/plastiki-la...-fthoriou.html
Αυτή εδώ για παράδειγμα δεν θα έκανε σε ένα ενυδρείο? (Εξαρτάτε πάντα τι θα έχει βέβαια το ενυδρείο. Εν πάση περιπτώσει είτε μόνη της είτε συνοδευόμενη ) ε?
http://www.ergo-tel.gr/product_info....ducts_id=19163
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-04-16, 08:55
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Μια χαρα κανουν, ικανοποιητικα και τα lumen για μια λαμπα. Αλλα ενα μετρο δεν ειναι το ενυδρειο; Πως θα βαλεις 120cm; Κρεμαστο φωτιστικο;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-04-16, 09:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά για να μη παρεξηγηθώ, είμαι υπέρμαχος των led , και για αυτό έχω μόνο led και στα 3 ενυδρεία, DIY βέβαια. Αλλά η διαφορά στη κατανάλωση led με φθορίου είναι από 10%-20% το πολύ, για αυτό λέω πως τα led Τ5 ή Τ8 σε σχέση με τις αντίστοιχες φθορίου έχουν μικρότερη απόδοση. Με τα led κερδίζουμε λίγο στη κατανάλωση, πολύ στη θερμότητα και στη διάρκεια ζωής αρκεί να είναι κατά κάποιο τρόπο ποιοτικά, δεν είναι πανάκεια δεν θα έχουμε μεγάλη διαφορά στη κατανάλωση.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-04-16, 14:53
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Φιλε μου Αντώνη ενδεικτικά βρηκα αυτες τις λαμπες για να ρωτησω αν κανουν. φυσικα θα ψαξω να βρω τις καταλληλες λαμπες για το δικο μου ενυδρειο. απ οσο ξερω εχει υποδοχη για 2 λαμπες φθοριου. αυτο που δεν ξερω ειναι αν τα μπαλαστ θα ειναι συμβατα με τις λαμπες λεντ. αυτο θα το μαθω οταν παρω στα χερια μου το ενυδρειο. θα ρωτησω τον προηγουμενο κατοχο να μου δωσει οτι πληροφοριες εχει για το ηλεκτρικο εξοπλισμό του ενυδρειου και θα πραξω αναλογα.

Φιλε μου Τακη, ειμαι λιγο ασχετη με τα ηλεκτρικα γι αυτο ρωτουσα για τα λεντ. το μονο που ξερω ειναι οτι γενικοτερα τα λεντ ειναι οικονομικοτερα απο θεμα καταναλωσης. και επειδη απ οτι εχω καταλαβει αυτο το ενυδρειο που θα φτιαξω θα καιει πολυ ρευμα, προσπαθω όσο μπορω να το μαζεψω. τωρα οσων αφορα την θερμοτητα αν βαλω εναν θερμωστατη 200-300 βατ καλος δεν θα ειναι για την θερμανση?

το μονο που μου μενει για να αποφασισω ειναι το φιλτρο. εχω σπασει πολυ το κεφαλι μου για το τι φιλτρο πρεπει να διαλλεξω και ακομα δεν εχω κατασταλαξει. δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ να ειναι αθοριβο, δεν θα το εχω στην κρεβατοκαμαρα, με ενδιαφερει να κανει καλη δουλεια και να μην καιει τα αντερα του γιατι αυτο θα δουλευει ακαταπαυστα. πιθανες προτασεις απο πλευρας σας θα ειναι ολες καλοδεχουμενες..

μετα μενει η ψυξη (που δεν εχω ιδεα τι και πως παιζει αυτο το κομματι) και αυτο το σκιμερ που διαβαζω συνεχεια και δεν ξερω τι ειναι και αν θα βαλω καποιον κοντρολερ (που αν εχω καταλαβει σωστα αυτο ειναι για τον ελεγχο της θερμοκρασιας) Τελευταιο βημα ειναι αφου παραλαβω το ενυδρειο μου να τα αγορασω και να το στησω. και εκει θα σας κανω ολοκληρη την παρουσιαση και κατα τη διαρκεια του στησιματος για την αποφυγή οσο το δυνατων λαθών αλλα και την ολοκληρωση. και αυτο θα ειναι μια ομαδικη κατασκευή γιατι θα το εχω ολοκληρωσει με την βοήθεια σας (συμβουλες)!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-04-16, 19:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Ας σου προτείνω κι εγώ 2 φίλτρα (ένα ακριβό αλλά αξιόπιστο και ανθεκτικό κι ένα φτηνό αλλά αξιοπρεπές για τα λεφτά του) αν και υπάρχουν διάφορες ακόμη επιλογές.
Eheim 2217 με βανάκια http://www.aquavivere.gr/eksoplismos...-basic-edition
Aqua Nova ncf-1200 http://www.abyssos.gr/exoplismos-eny...nova-ncf-1200/

Σκίμερ δεν χρειάζεσαι στο γλυκό νερό.
Για τον κοντρόλερ διάβασε εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223 όπου μπορείς να συνδέσεις τον θερμαντήρα (καλή επιλογή ένας jagger 200W) και τα ανεμιστηράκια, αν βάλεις, για ψύξη.

*μ' αρέσει η μεθοδικότητα με την οποία προετοιμάζεσαι. Μακάρι όλοι όσοι σκέφτονται να αποκτήσουν ενυδρείο να έκαναν το ίδιο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-04-16, 11:04
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια φίλε μου Κλεοβουλε. Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι το Eheim είναι καλύτερο από το fluval? (Όσων αφορά τα επώνυμα και ακριβά όπως λες) Δεν με πειράζει το κόστος όσων αφορά τον εξοπλισμό. Είναι κάτι που το πληρώνεις 1 φορά. Να κάνει όμως τη δουλειά του σωστά. Θέλω τα ψαράκια μου και τα λουλουδάκια μου να είναι Χαρούμενα! !😊☺
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-04-16, 11:36
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mobar78 Εμφάνιση μηνυμάτων
... Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι το Eheim είναι καλύτερο από το fluval? (Όσων αφορά τα επώνυμα και ακριβά όπως λες) Δεν με πειράζει το κόστος όσων αφορά τον εξοπλισμό. ....
Εκτός από τα παλιά Fluval (που δεν κυκλοφορούν πιά αλλά έχω ένα που λειτουργεί 20~ χρόνια) τα καινούργια παρουσιάζουν προβλήματα εκτός του ότι έχουν λάθος σχεδιασμό κατά τη γνώμη μου.
Από τα Eheim θεωρώ κορυφαία τη σειρά classic και το 2080. Τα ecco και τα prof (η παλιά σειρά ΙΙ & η ΙΙΙ) μου παρουσίασαν προβλήματα. Δεν έχω δοκιμάσει (αλλά φαντάζομαι θα έχουν διορθωθεί τα λάθη) τα prof 4 https://www.eheim.com/en_GB/products...professionel-4 (για το ενυδρείο σου θα δοκίμαζα το μικρότερο μοντέλο που έχει διάφορες ευκολίες, αν δεν έπαιρνα το 2217).
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-04-16, 15:16
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Βαρβάρα όταν πάρεις στα χέρια σου το ενυδρείο και θα ξέρεις ακριβώς τι θες να κάνεις, θα βρεις δεκάδες μαστόρια εδω μεσα για καθοδήγηση βήμα-βήμα σχετικά με το φωτισμό σου. Μην ανησυχείς για τίποτα!!!

Εκτός από τα eheim και τα fluval ρίξε μια ματιά και στα jbl greenline. Ειναι και αυτά μια σειρά φίλτρων που ειναι οικονομικά στην κατανάλωση ρευματος που τόσο σε απασχολεί. Προσωπικά δεν τα έχω δουλέψει αλλά κάνε την έρευνα σου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-04-16, 15:21
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Βρε παιδιά πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση σας. Με έχετε σκλαβωσει!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-04-16, 15:40
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mobar78 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδιά πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση σας. Με έχετε σκλαβωσει!!
Σοβαρά τώρα (δεν ) το GAB είναι από τα καλύτερα forum. Έχω υπάρξει ενεργό μέλος και σε άλλα forum σxετικά με άλλες ασχολίες και χόμπι όπως για μοντελισμό, για μηχανές, για xbox live... Ο κόσμος εδω μέσα δεν παίζεται. Και για τους τρόπους του (κυρίως) και για το επίπεδο γνώσεων γύρω από το αντικείμενο.

Sorry για το offtopic!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-04-16, 17:50
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Σκοπός του κάθε φόρουμ είναι κανονικά αυτός. Αξίζει να αναφερθούμε λοιπόν και ας είμαστε λιγάκι οφτοπικ. Πολλοί έχουν παραιτηθεί από κάποιο χόμπι λόγω έλλειψης πληροφοριών. Ή έχουν ξεκινήσει λάθος. Όπως κι εγώ. Μετά από χρόνια αποφάσισα να ψάξω λίγο περισσότερο και βρήκα αυτόν εδώ τον θησαυρό. Που χωρίς προσβολές εξηγούν οι άνθρωποι σε όλους τους νουμπαδες πράγματα που για να τα μάθουν σπατάλησαν όχι μόνο χρόνο αλλά και χρήμα. Ένα μεγάλο εύγε στα παιδιά. Και μην ξεχνάμε ποτέ ότι κάποτε όλοι μας δεν είχαμε καν ιδέα τι είναι το ενυδρείο! Φιλιά σε όλους και ευχαριστώ θερμά
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-04-16, 20:28
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

+1000

Ζητησα καποτε πληροφοριες απο ενα φορουμ μοντελισμου για ενα ανταλλακτικο που ειχα αγορασει απο ebay. Απαντηση απο moderator.... Ρωτα τον κινεζο που εκανες την αγορα... Αν ειχα αγορασει απο Ελλαδα θα βοηθουσαν ... Αυτο ηταν το θεμα!!!

Μπραβο στα παιδια του gab
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-04-16, 20:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AntoniosR Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζητησα καποτε πληροφοριες απο ενα φορουμ μοντελισμου για ενα ανταλλακτικο που ειχα αγορασει απο ebay. Απαντηση απο moderator.... Ρωτα τον κινεζο που εκανες την αγορα... Αν ειχα αγορασει απο Ελλαδα θα βοηθουσαν ... Αυτο ηταν το θεμα!!!
Θα συνεχίσω το off-topic και θα το κλείσω.
Η απάντηση που πήρες Αντώνη είναι γιατί κάποια σε κάποια φόρουμ, με οποιοδήποτε αντικείμενο, τυχαίνει οι ιδιοκτήτες ή διαχειριστές να είναι και επαγγελματίες του χώρου, επομένως είναι λίγο δύσκολο να υπάρχει αντικειμενικότητα, θα προσπαθήσουν να σου πουλήσουν και όχι να σε βοηθήσουν. Στο GAB δεν υπάρχουν αυτά. -
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-05-16, 21:17
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Γειά σας παιδιά χρόνια πολλά και Χριστός ανέστη. . Έχω μια απορία. Θα μπορούσα να βάλω για υπόστρωμα βιολογικό χώμα τύπου κομποστ με τα χαρακτηριστηκα της φωτογραφίας? ?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image-b78335340004359c2234c06830fb906d8b79c63f933802f7f4868417650ea558-V.jpg
Εμφανίσεις:  189
Μέγεθος:  60,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξωτερικό φίλτρο - SOS Oblisgr Αρχάριοι γλυκού νερού 18 21-10-15 23:33
Εξωτερικό Φίλτρο Filotas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 31-03-08 17:29
DIY εξωτερικό φίλτρο drakoulis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 124 23-06-06 23:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10032 seconds with 14 queries