Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-09, 18:37
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή Fish Room - Μινι φαρμα.....

ενα απο τα καλα του γαμου ειναι η μετακομιση σε μεγαλυτερο σπιτι (δεν ξερω αν ειναι και το μονο)......οποτε εφτασε η ωρα να φτιαξω επιτελους το ψαρο δωματιο που παντα ηθελα......με νυχια και με δοντια καταφερα να κρατησω για το λογο αυτο τη σοφιτα η οποια ειναι οτι πρεπει.......Το αρχικο πλανο ειναι για 8 ενυδρεια 100*50*50 τα οποια θα αφιερωθουν στην αναπαραγωγη των δισκων.....Ολα θα εχουν τη δυνατοτητα να χωριστουν στα δυο οποτε αναλογα με τα ενεργα ζευγαρια καποια να ειναι γεννηστρες και καποια νηπιαγωγεια..... Επιπλεον θα υπαρχουν αλλα 2 ενυδρεια 150*50*60 για back up σε περιπτωση υπερπληθυσμου τα οποια μαλλον θα φιλοξενησουν ταγκανικες......Τελος θα γινουν αλλα 2 ενυδρεια 100*50*50 γενικου ενδιαφεροντος.......

το συστημα που σκεφτομαι να φτιαξω ειναι το εξης...... Καταρχην τα ενυδρεια θα ειναι σε μεταλλικη κατασκευη μαλλον απο αλουμινιο αλλιως σιδερο μινιαρισμενο και βαμμενο......Για τις αλλαγες νερου τωρα.....Επειδη χρησιμοποιω ΑΟ για τους δισκους ειχα παντα τον προβληματισμο με τα απονερα.....Επισης ενα αλλο θεμα ηταν η χαμηλη πιεση του δικτυου που μου εδινε μεγαλο ποσοστο απονερου ενω μου χαλουσε και πιο γρηγορα τη μεμβρανη.... Το προβλημα αυτο λυθηκε με την αγορα ειδικης αντλιας που μπαινει πριν την ΑΟ και ανεβαζει την πιεση .....Λαμβανοντας υποψη οτι στοχος του συστηματος ειναι η αυτοματοποιηση και η οικονομια σκεφτηκα το εξης συστημα.......Στο δωμα του σπιτιου τοποθετω 2 πλαστικα τεποζιτα τους ενος κυβικου.....Το ενα θα αποθηκευει το νερο της Αο και το αλλο το απονερο....(Τα τεποζιτα θα ειναι μαλλον εκτεθειμενα στα καιρικα φαινομενα και μεπροβληματιζει τοσο η θερμοκρασια του νερου οσο και η αλλοιωση του πλαστικου τεποζιτου)....Μεσα στο τεποζιτο της ΑΟ θα τοποθετησω το συστημα της αυτοματης αναπληρωσης του Pstathis που θα δινει σημα ωστε να αναψει η αντλια της ΑΟ και θα ανοιγει και την ηλεκτροβανα που θα φερνει το νερο του δικτυου.....Οποτε ετσι ελεγχω το γεμισμα του ενος τεποζιτου..... Το απονερο της ΑΟ πηγαινει στο αλλο τεποζιτο το οποιο τροφοδοτει τα καζανακια , της βρυσης των μπαλκονιων και θα συζητησω με τον υδραυλικο μηπως το βαλω και στο λεβητακι του φυσικου αεριου για τα ζεστα νερα χρησης....Με φοβιζει ομως θα ειναι πολυ σκληρο και θα μου βουλωσει τις σωληνωσεις......Ενα θεμα που δεν εχω λυσει ακομα ειναι πως θα προσθετω αυτοματα τα μεταλλικα αλατα και ιχνοστοιχεια που χρειαζεται το νερο της ΑΟ....Για σκεφτειτε κατι!!!!

Παμε παλι πισω στα ενυδρειακα......Ολα τα δισκοενυδρεια θα εχουν οπη στο πλαινο τζαμι στα 2/3 του υψους και απο κει θα φευγει χωριστη σωληνα για το καθενα που θα καταληγει στην κεντρικη σωληνα της αποχετευσης του χωρου.....καθε κατακορυφη σωληνα θα εχει χειροκινητη βανα για την απομονωση του καθε ενυδρειου.....ενω η κεντρικη σωληνα θα εχει ηλεκτροβανα η οποια θα ανοιγει με χρονοδιακοπτη και ετσι θα αδειαζω αυτοματα ολα τα εν λειτουργια ενυδρεια κατα 1/3.....Το γεμισμα θα γινεται απο βρυσακι με μηχανικο φλοτερ που θα εχει το καθε ενυδρειο και θα παιρνει νερο απο το τεποζιτο.......Για τον καθαρισμο του πυθμενα αλλα και το αδειασμα του ενυδρειου οταν χρειαστει θα υπαρχει οπη στον πατο του ενυδρειου και μια σωληνα με τρυπες μεσα στο ενυδρειο κατα μηκος του πατου. Η σωληνα αυτη θα εχει χειροκινητη μονο βανα και οταν θα θελω να καθαρισω τον πατο θα την ανοιγω.....Το συστημα του πατου δεν θα ειναι αυτοματο γιατι αμα γινει καμια στραβη θα αδειασει εντελως το ενυδρειο και τα ψαρακια θα στεγνωσουν.....Η αποχετευση των ενυδρειων θα καταληγει σε 2 πλαστικα τεποζιτα του ενος κυβικου θαμενα στην αυλη του σπιτιου ωστε να μπορω να χρησιμοποιησω το νερο αυτο για το ποτισμα του κηπου και τα διαφορα πλυσιματα των εξωτερικων χωρων.....Τα τεποζιτα αυτα θα εχουν υπερχειλιση ωστε τους χειμερινους μηνες που δεν θα εχω καταναλωση το πλεοναζον νερο να φευγει στο δικτυο ομβριων.......

Ολα τα δισκο ενυδρεια θα φιλτραρονται με σπογγοφιλτρα και τα νηπιαγωγεια θα εχουν επιπλεον και καποια εξωτερικα που θα μετακομισουν απο τα παλια μου ενυδρεια.......Επισης θα υπαρχει κεντρικη αεραντλια που θα τροφοδοτει με αερα ολα τα ενυδρεια.......Ο χωρος θα θερμαινεται με καλοριφερ ενω τα ενυδρεια θα εχουν βοηθητικους θερμαντηρες.......Για τον εξαερισμο του φις ρουμ θα τοποθετηθει υγρασιοστατης που θα δινει σημα σε 2 εξαεριστηρες ωστε να απομακρυνουν την παραπανω υγρασια.......

Για φωτισμο θα τοποθετηθουν σκαφακια ανθυγρα με λαμπες φθοριου πανω απο καθε ενυδρειο ενω θα υπαρχει και λαμπα οικονομια στο ταβανι του δωματιου που θα λειτουργει ως νυχτερινος φωτισμος.......

Σε ολα τα ενυδρεια θα τοποθετηθουν αυτοματες ταιστρες της σερα ενω στα νηπιαγωγεια θα τοποθετηθουν οι αυτοματες συσκευες εκκολαψης ζωντανης αρτεμιας της Interyba.....

Αυτα σε πρωτη φαση αν σκεφτειτε κατι που θα κανει το συστημα καλυτερο και οικονομικοτερο ειμαι ανοιχτος σε καθε προταση.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-09, 23:38
Το avatar του χρήστη gregoryn
gregoryn Ο χρήστης gregoryn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Είσαι ωραίος! Καλό κουράγιο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεσα στο τεποζιτο της ΑΟ θα τοποθετησω το συστημα της αυτοματης αναπληρωσης του Pstathis που θα δινει σημα ωστε να αναψει η αντλια της ΑΟ και θα ανοιγει και την ηλεκτροβανα που θα φερνει το νερο του δικτυου.....Οποτε ετσι ελεγχω το γεμισμα του ενος τεποζιτου..... Το απονερο της ΑΟ πηγαινει στο αλλο τεποζιτο το οποιο τροφοδοτει τα καζανακια , της βρυσης των μπαλκονιων και θα συζητησω με τον υδραυλικο μηπως το βαλω και στο λεβητακι του φυσικου αεριου για τα ζεστα νερα χρησης....Με φοβιζει ομως θα ειναι πολυ σκληρο και θα μου βουλωσει τις σωληνωσεις......Ενα θεμα που δεν εχω λυσει ακομα ειναι πως θα προσθετω αυτοματα τα μεταλλικα αλατα και ιχνοστοιχεια που χρειαζεται το νερο της ΑΟ....Για σκεφτειτε κατι!!!!
Λοιπόν, για σύστημα αυτόματης διακοπής/έναρξης, ακόμα και διακοπής οταν για οποιοδήποτε λόγο κοπεί το νερό του δικτύου έχω κάτι να σου προτείνω. Αν δείς οτι δεν σε βολέψει ο τρόπος που ετοιμάζεις εδώ ειμαστε.

Για κανένα λόγο μην στείλεις το νερό της απόρριψης στο ζεστο νερό χρήσης. Θερμότητα + σκληρότητα = επικαθίσεις αλάτων

Ενας τρόπος για αυτόματη συμπλήρωση μετταλικών στοιχείων είναι με την χρήση δοσομετρικής αντλίας. Αλλα μάλλον ειναι λιγο παρατραβηγμένο ε?

Αλήθεια, τους δίσκους που μεγαλώνεις τι τους κάνεις?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-09, 23:55
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

η μονη προταση που εχω να κανω αφορα τις βασεις

γνωμη μου να ειναι τυπου μιντιρακ ειναι κουμπωτες αντεχουν ΠΟΛΥ βαρος και ειναι οικονομικες και μπορεις να διαμορφωσεις το υψος των ραφιων οπου θες

καλο κουραγιο
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-01-09, 10:14
krom Ο χρήστης krom δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Μιλώντας περισσότερο ως μηχανικός και λιγότερο ως ερασιτέχνης με τα ψάρια αφού είμαι νέος στο χώρο (λιγότερο από 2 μήνες) θα σου έλεγα να κάνεις μια επίσκεψη στον μηχανικό που σου πούλησε / έκτισε το σπίτι και να τον ρωτήσεις αν η πλάκα της σοφίτας σου έχει την απαιτούμενη αντοχή να σηκώσει τον τόνο νερού που αναφέρεις με τα 12 ενυδρεία.

Συνήθως οι σοφίτες δεν προορίζονται για κατοικήσιμο χώρο, αλλά για πρόσβαση για την συντήρηση της κεραμιδένιας στέγης και της βάσης του ηλιακού.
Για αυτό το λόγο είναι και το επίσημο ύψος της 1.5μ στον κορφιά.

Εάν σε περίπτωση η σοφίτα σου στον κορφιά έχει ύψος πάνω από 1.5μ φρόντισε να μην τσακωθείς με το γείτονα, κινδυνεύεις από καταγγελία στη πολεοδομία.

Πάντως σε κάθε περίπτωση συμβουλέψου το μηχανικό σου, και μην θεώρησης ότι επειδή τα γέμισες και δεν έπεσε αντέχει, διότι το πρόβλημα είναι στο κατά πόσο άλλαξε η αντισεισμική συμπεριφορά του κτιρίου με ένα τόσο μεγάλο βάρος, σε σημείο που κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει φορτίο.

Καλή τύχη με τα ψάρια και το γάμο σου.

Υ.Σ. Και εγώ είμαι μόνο 1.5 χρόνο παντρεμένος. Δεν είναι τόσο χάλια εάν εξαιρέσεις ότι η γυναίκα δεν μαγειρεύει σαν τη μαμά J
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-01-09, 10:15
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Μηχανικός είναι ο Πρύτανης
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-01-09, 11:15
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

εγω το εκτισα......εχει αντοχη για 250 κιλα/τμ κινητο φορτιο .....Αντεχει ανετα αλλα θα κανω και μια βαση ωστε να μοιρασω το βαρος σε ολη την πλακα.....εχει γινει σχετικη μελετη...... Η σοφιτα ειναι νομιμη και μεσα στη κεραμοσκεπη οποτε ο γειτονας δεν μπορει να πει κατι......

τη δοσομετρικη αντλια τη σκεφτηκα και εγω και ειμαι σε αναζητηση...... Τα ψαρια τα πουλαω σε χομπιστες και καταστηματα......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-01-09, 12:09
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

πολλοι μηχανικοι μαζευτηκαμε....
Δεν εχω να προτεινω τίποτα φίλε μου ....απλα θελω να σου ευχηθώ καλη επιτυχια στο project !!!
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-01-09, 13:32
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Καλό κουράγιο,
ιδού και οι παρατηρήσεις:

Παράθεση:
Τα τεποζιτα θα ειναι μαλλον εκτεθειμενα στα καιρικα φαινομενα και μεπροβληματιζει τοσο η θερμοκρασια του νερου οσο και η αλλοιωση του πλαστικου τεποζιτου
Παράθεση:
Ο χωρος θα θερμαινεται με καλοριφερ ενω τα ενυδρεια θα εχουν βοηθητικους θερμαντηρες
Αν για κάθε αλαγή θές καμιά 700αριά λίτρα αυτά θα πρέπει να ζεσταίνονται από τους θερμαντήρες. Επειδή το χειμώνα στα τεπόζιτα το νερό μπορεί να έχει χαμηλότερη θερμοκρασία ακόμη και από την παροχή του δικτύου (και το καλοκαίρι αντίστοιχα αρκετά υψηλότερη από αυτό που θέλουν οι δίσκοι) θα πρότεινα να βρείς τρόπο ώστε το τεπόζιτο αλαγής να βρίσκεται εντός δωματίου ώστε το νερό να έχει θερμοκρασία χώρου. (το άλλο με τα απόνερα μπορεί να μείνει έξω)

Αν χρησιμοποιήσεις μίνιρακ και βρείς και δεξαμενή κατάληλων διαστάσεων ώστε να είναι ψηλότερα από τα ενυδρεία θα γλυτώσεις αρκετά από την θέρμανση του νερού με μικρότερα ΔΤ.


***πολλές ευχές για το γάμο σου ***
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-01-09, 13:48
Το avatar του χρήστη PHILIPAN
PHILIPAN Ο χρήστης PHILIPAN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2006
Περιοχή: KERATSINI
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Εχεις μελετήσει το θέμα της ζέστης τους καλοκαιρινούς μήνες ;
__________________
Panos M. Philipakopoulos
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-01-09, 14:21
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

η ζεστη ειναι ενα θεμα, για το κρυο μορεις αντι το νερο απο τα ντεποζιτα να πηγαινει με φαρδια σωληνα να βαλεις να πηγαινει με σωληνακι αεραντλιας
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-01-09, 14:35
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

σκεφτομαι μηπως ντυσω το τεποζιτο με φελιζολ και περασω τη σωληνα πληρωσης κολλητα με τη σωληνα του καλοριφερ ωστε να σπαει λιγο........να βαλω το τεποζιτο μεσα δεν γινεται λογω χωρου.........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-01-09, 15:17
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
....... τη δοσομετρικη αντλια τη σκεφτηκα και εγω και ειμαι σε αναζητηση...... ....
Τέτοιου είδους αντλίες είναι και αυτές που χλωριώνουν το νερό δικτύου ή πισινών και μάλιστα κάποιες δέχονται και εντολή από ηλεκτρόδιο (του pH όταν πρόκειται για χλωριώση) ίσως από TDS για την δική σου περίπτωση.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεφτομαι μηπως ντυσω το τεποζιτο με φελιζολ και περασω τη σωληνα πληρωσης κολλητα με τη σωληνα του καλοριφερ ωστε να σπαει λιγο........να βαλω το τεποζιτο μεσα δεν γινεται λογω χωρου.........
Αφού είσαι μηχανικός γιατι δεν κάνεις ένα απλό σύστημα εναλλάκτη θερμότητας με αντιροή έτσι ώστε μόνο όταν πέρνεις νερό από την ΑΟ να περνάει στον εναλλάκτη ζεστό νερό του καλοριφέρ (ή της βρύσης το καλοκαίρι). Επίσης με ένα θερμόμετρο στην έξοδο με πάνω όριο θερμοκρασίας το χειμώνα (και αντίστροφα το καλοκαίρι) ώστε να μην στέλνεις πολύ ζεστό νερό μέσα
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alati : 13-01-09 στις 15:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-01-09, 15:49
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω το εκτισα......εχει αντοχη για 250 κιλα/τμ κινητο φορτιο .....Αντεχει ανετα αλλα θα κανω και μια βαση ωστε να μοιρασω το βαρος σε ολη την πλακα.....εχει γινει σχετικη μελετη...... Η σοφιτα ειναι νομιμη και μεσα στη κεραμοσκεπη οποτε ο γειτονας δεν μπορει να πει κατι......

τη δοσομετρικη αντλια τη σκεφτηκα και εγω και ειμαι σε αναζητηση...... Τα ψαρια τα πουλαω σε χομπιστες και καταστηματα......
Εισαι πολυ τυχερος...αμα χωρισεις χτυπα ξυλο με τετοια προικα(δεκα ενυδρεια με δισκους) εχω μια ξαδερφη .
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-01-09, 17:32
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alati Εμφάνιση μηνυμάτων

Αφού είσαι μηχανικός γιατι δεν κάνεις ένα απλό σύστημα εναλλάκτη θερμότητας με αντιροή έτσι ώστε μόνο όταν πέρνεις νερό από την ΑΟ να περνάει στον εναλλάκτη ζεστό νερό του καλοριφέρ (ή της βρύσης το καλοκαίρι). Επίσης με ένα θερμόμετρο στην έξοδο με πάνω όριο θερμοκρασίας το χειμώνα (και αντίστροφα το καλοκαίρι) ώστε να μην στέλνεις πολύ ζεστό νερό μέσα
αυτο ειχα ρωτησει κι εγω σε παλαιοτερο ποστ σχετικα με την διατηρηση σταθερης θερμακρασιας ολ το χρονο 24/7(οπως εχουν οι θερμενομενες πισινες)με πλακοειδη εναλλακτη για την καλυτερη δυνατη μεταδοση θερμοτητας(αλλα μαλλον δεν ειχε συγκινησει κανεναν η σκεψη). κι εμενα το σπιτι μου τοσο αντεχει 250 κιλα/τετραγωνικο. τι βαση σκεφτεσαι να κανεις για την κατανομη του βαρους??
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-01-09, 17:41
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

οταν ερθει η ωρα πες μας, εγω αλλα και αλλοι θα θελαμε να συμμετεχουμε στο στισιμο...
αν εισουν θαλασσινος θα ηθελα να συμμετεχω και στον σχεδιασμο...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-01-09, 17:57
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Πρύτανη, εύχομαι ό,τι καλύτερο για το project! Αν υπάρξει και φωτορεπορτάζ/περιγραφή, για όσα φτιάξεις θα ήταν πολύ ενδιαφέρον! Εξ'άλλου, μας έχεις μαθημένους με άψογες περιγραφές, που τις έχουμε χιλιοδιαβάσει (κι ας μήν σκαμπάζουμε από δίσκους).. Επίσης, αν μπορέσεις και όποτε ξεκινήσεις την κατασκευή, να δώσεις και κάποιες διαστάσεις, για το στήσιμο του ρακ.. Καλές κατασκευές και καλές αναπαραγωγές!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εμενα το σπιτι μου τοσο αντεχει 250 κιλα/τετραγωνικο
Όπως όλα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-01-09, 17:59
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως όλα..
σωστα..αυτο εννοουσα
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-01-09, 20:20
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Φιλε Αλατι δεν καταλαβα τι εννοεις μπορεις να γινεις λιγο πιο λιανος....(οχι ο Γιωργος).....

Τωρα οσο για το βαρος της κατασκευης και την αντοχη της πλακας τα 250 κιλα ειναι για κινητα φορτια και με τρομερους δεικτες ασφαλειας.....Στην πραξη χωρις σοβαρο κινδυνο το βαρος ανεβαινει παρολαυτα θα κανω ενα ψευτοπατωμα ωστε να μοιρασω το βαρος σε μεγαλυτερη επιφανεια.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-01-09, 20:32
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Τα νορμαλ σπιτια τα σχεδιαζουμε για κινητο φορτιο 200 κιλα....
Αν εχει υπολογιστει το συγκεκριμενο με 250 ακομα καλυτερα....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-01-09, 22:22
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Αλατι δεν καταλαβα τι εννοεις μπορεις να γινεις λιγο πιο λιανος....(οχι ο Γιωργος)..........
Πάλι σε Γιώργο έπεσες

Η σκέψη μου ήρθε απο μια εγκατάσταση εκσυγχρονισμού τυροκομείου. Μπορείς το νερό της ΑΟ κατά την πορεία του για το ενυδρείο να περάσει από σωληνοειδή εναλλάκτη θερμότητας (δεν μιλάω για πλακοειδή λόγω κόστους) που μπορείς να κάνεις εύκολα. Θέλεις ένα σωληνα με μικρή διατομή που θα περνάει το ΑΟ νερό και έναν με μεγαλύτερη διατομή που θα περιβάλλει τον μικρό όπου θα περνάει το ζεστό νερό του καλοριφέρ. Φαντάσου πως είναι οι λάμπες UV που εσωτερικά περνάει το νερό και τριγύρω σε άλλον θάλαμο υπάρχουν οι λάμπες. Απλώς, αν θυμάμαι καλά από την σχολή καλύτερη απόδοση έχει το σύστημα όταν τα δυο ρευστά είναι σε αντιροή. Δηλαδή από την μεριά που μπαίνει το νερό ΑΟ να είναι η έξοδος του ζεστού νερού (δηλαδή το πιο κρύο σημείο του προς θέρμανση υγρού να έρχεται σε επαφή με το πιο κρύο σημείο από το ζεστό υγρό. Φυσικά παίζει ρόλο και οι θερμοκρασίες των δύο υγρών, τα υλικά των σωλήνων (ειδικά του εσωτερικού να έχει την δυνατή μέγιστη θερμοαγωγιμότητα), ο χρόνος επαφής (αυξομειώνεις την παροχή των υγρών) Απλώς στο τέλος βάζεις και ένα θερμόμετρο με έναν ελεγκτή απλό ώστε αν το νερό ΑΟ πιάσει π.χ. 28oC να σταματήσει η ροή του νερού απο το καλοριφέρ ή να αυξήσεις την παροχή του νερού ΑΟ ή να μειώσεις την παροχή του νερού από το καλοριφέρ.
Αντίστοιχα και το καλοκαίρι με κρύο νερό δικτύου

Είμαι περίεργος τι κατάλαβες από αυτά που έγραψα?
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-01-09, 22:42
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Φίλε Γιώργο υπάρχει έτοιμη η κατασκευή που λες.
Eίναι σερπαντίνα χαλκού σε δοχείο που κυκλοφορεί μέσα του ζεστό νερό.
Δίνει 610 λίτρα ζεστού νερού την ώρα σε συνεχή ροή.

Επίσης υπάρχουν διαφόρων ειδών ελεγκτές για την ρύθμιση της θερμοκρασίας.
Μηχανικοί και ηλεκτρονικοί.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-01-09, 22:53
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το thread βλέπω να εξελίσσετε σε ένα άκρως ενδιαφέρον μια και έχουν μαζευτεί τόσοι Μηχ/κοί!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-01-09, 14:16
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Γιώργο υπάρχει έτοιμη η κατασκευή που λες.
Eίναι σερπαντίνα χαλκού σε δοχείο που κυκλοφορεί μέσα του ζεστό νερό.
Δίνει 610 λίτρα ζεστού νερού την ώρα σε συνεχή ροή.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  420
Μέγεθος:  5,9 KB  
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-01-09, 16:57
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων



Χωρίς ίχνος χαλκού, ανοξείδωτο 316 ή 316 τιτανίου

¶λλη ιδέα είναι η τροποποίηση ενός ταχυθερμ (αλλά έτσι δεν μπορει να ψύξει το καλοκαίρι)

¶Λλη ιδέα (αλλά με κόστος και χωρίς να παίζει το DIY) είναι συστηματάκια μικρά για θέρμανση πισινών (π.χ aquapool)
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-01-09, 19:26
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

μια χαρα καταλαβα τι εννοεις.....ψυξη δεν ειναι απαραιτητη γιατι οι δισκοι θελουν ζεστο νερο οποτε το καλοκαιρι δεν θα εχει προβλημα με το ζεστο......Σκεφτηκα τη λυση να το περναω απο ταχυθερμ ωστε να το ζεσταινω το χειμωνα που ειναι ευκολη και σχετικα οικονομικη απλα πρεπει να δω πως δουλευει ωστε να το ρυθμισω να βγαζει νερο κοντα στους τριαντα βαθμους.......ο εναλλακτης που δειχνεις ποσο κανει και που μπορω να τον βρω.....ακουγεται ενδιαφερον......μπορουμε να βρουμε τα στοιχεια του για να δουμε τι παροχες και μεταβολες θερμοκρασιας επιτυγχανει????
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-01-09, 19:56
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://local.alfalaval.com/el-gr/key...s/default.aspx
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-01-09, 20:54
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Όπως πολύ σωστά επισημάνει με το link ο "αποπάνω" αυτά είναι βιομηχανικά και μόνο με προσωπική επαφή θα πάρεις λεπτομέρειες.

¶λλη ιδέα γιατί δεν δοκιμάζεις και στο www.intelwater.gr Ξέρω ότι είχε κάτι απλούς εναλλάκτες για τις πισίνες του, μια ερώτηση δεν βλάπτει (αν πεις οτι είναι για ενυδρείο θα καταλάβει αμέσως ποιος χαζός φίλος του σε έστειλε)
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΜΙΝΙ ΛΙΜΝΟΥΛΑ Obelix(Reifen) Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 39 23-05-15 11:37
Μινι σπιντ lion ¶λλα ζώα 8 23-03-08 16:57
μινι θαλασσινό CASPER Θαλασσινό νερό - Γενικά 9 28-06-07 19:40
Μινι ενυδρειο 19λ octania246 Αρχάριοι γλυκού νερού 32 27-06-07 02:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13141 seconds with 14 queries