Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-12-14, 22:36   #1
νεος στον χωρο παρακαλω τα φωτα σας
black8189
Member
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος 28-12-14, 22:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους με χαρα κ υγεια πανω απ ολα
ονομαζομαι Γιωργος ειμαι 25 χρονων κατοικος χαλκηδονας (θεσσαλονικη)
Αποφασισα να ασχολιθω με το χομπυ παντα το ηθελα αλλα παντα συναντουσα εμποδια ελειψη χρονου οικονομικα κτλ κτλ...
Λοιπον περασα τις 3 τελευταιες μερες διαβαζοντας περι ενυδριων σε αυτο και αλλα forum και κατεληξα οτι η καλυτερη λυση για μενα σαν αρχαριος (διορθωστε με αν κανω λαθος) ειναι να ξεκινισω guppies σε ενα μικρο ενυδριο 80 λιτρων το οποιο θα κατασκευασω μονος μου εχοντας ψαξει αρκετα το DIY προς το παρων εχω παρει ενα φιλτρο 250 L/H με σφουγγαρι (μηχανικο φιλτρο) κ το εχω σε μια παλια τετραγωνη γυαλα 14L να δουλευει στο νερο εχω ριξει αντιχλωριο κ καθε μερα ριχνω λιγη τροφη ωστε να αρχισει να στρωνει το φιλτρο κ το νερο ωστε να δημιουργησω βιολογια με σκοπο να τα χρησιμοπιησω στο νεο ενυδρειο... λοιπον οι αποριες ειναι οι εξης
-κανω μεχρι στιγμης κατι λαθος;
-εχω σκοπο να φυτεψω μπορω να χρησιμοποιησω ποταμισια αμμο κ χαλικι;
-μπορω στο φιλτρο μου να κοψω το μισο σφουγγαρι κ να προσθεσω καποιο βιολογικο υλικο;
- τελος υπαρχει καποιος στην ευρυτερη περιοχη που θα μπορουσε να με εφοδιασει με μπολι κ να κανουμε απο κοντα καποια κουβεντα...κερναω καφεδακι
- επισης δεκτες προτασεις για θερμοστατη και φωτισμο
Εμφανίσεις: 6095
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-12-14, 22:54
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

καλώς ήρθες κ χρόνια πολλά κ σε σένα κ στους αγαπημένους σου


είναι εύκολο να μας πεις ποιο φίλτρο έχεις? το 250λ/ω είναι καλό για τα λίτρα σου σαν ροή , φιλτράρεις 3-4 φορές τα λίτρα σου ανα ώρα.

αν μας πεις την μάρκα θα μπορέσουμε να σου πούμε για το αν μπορείς να κόψεις σφουγγάρια κ να βάλεις άλλο υλικό κοκ...

καλή αρχή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-12-14, 22:58
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από black8189 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους με χαρα κ υγεια πανω απ ολα
ονομαζομαι Γιωργος ειμαι 25 χρονων κατοικος χαλκηδονας (θεσσαλονικη)
Αποφασισα να ασχολιθω με το χομπυ παντα το ηθελα αλλα παντα συναντουσα εμποδια ελειψη χρονου οικονομικα κτλ κτλ...
Λοιπον περασα τις 3 τελευταιες μερες διαβαζοντας περι ενυδριων σε αυτο και αλλα forum και κατεληξα οτι η καλυτερη λυση για μενα σαν αρχαριος (διορθωστε με αν κανω λαθος) ειναι να ξεκινισω guppies σε ενα μικρο ενυδριο 80 λιτρων το οποιο θα κατασκευασω μονος μου εχοντας ψαξει αρκετα το DIY προς το παρων εχω παρει ενα φιλτρο 250 L/H με σφουγγαρι (μηχανικο φιλτρο) κ το εχω σε μια παλια τετραγωνη γυαλα 14L να δουλευει στο νερο εχω ριξει αντιχλωριο κ καθε μερα ριχνω λιγη τροφη ωστε να αρχισει να στρωνει το φιλτρο κ το νερο ωστε να δημιουργησω βιολογια με σκοπο να τα χρησιμοπιησω στο νεο ενυδρειο... λοιπον οι αποριες ειναι οι εξης
-κανω μεχρι στιγμης κατι λαθος;
-εχω σκοπο να φυτεψω μπορω να χρησιμοποιησω ποταμισια αμμο κ χαλικι;
-μπορω στο φιλτρο μου να κοψω το μισο σφουγγαρι κ να προσθεσω καποιο βιολογικο υλικο;
- τελος υπαρχει καποιος στην ευρυτερη περιοχη που θα μπορουσε να με εφοδιασει με μπολι κ να κανουμε απο κοντα καποια κουβεντα...κερναω καφεδακι
- επισης δεκτες προτασεις για θερμοστατη και φωτισμο
Καλησπερα ,χρονια πολλα και σιδεροκεφαλος
Τα 80 λιτρα ειναι καλο μεγεθος για αρχη και τα ζωοτοκα καλη επιλογη
Το ψιλο χαλικακι ειναι μια χαρα για φυτεμα
Το -εσωτερικο- φιλτρακι που εχεις (αν καταλαβα καλα)δεν θα σε καλυψει,εκτος κι αν εχεις σκοπο να βαλεις 3-4 αρσενικα μονο..Αν βαλεις κανονικα χαρεμια οπως πληθαινουν και γρηγορα τα ζωοτοκα δεν θα επαρκει..Καλως το στρωνεις αλλα θα χρειαστεις ενα μεγαλυτερο ,κατα προτιμηση εξωτερικο φιλτρο..Δεν ειναι μονο θεμα -ονομαστικης- ροης αλλα και βιολογικων υλικων που χωραει και τα εσωτερικα δεν εχουν αρκετο χωρο..Καλα θα κανεις να κοψεις το μισο σφουγγαρι και να το αντικαταστησεις με καποιο βιολογικο υλικο οπως το σκεφτηκες αλλα εχε το νου σου και στις αγγελιες για καποιο εξωτερικο..Θερμοστατη 100watt καποιον αξιοπιστο..για φωτισμο αναλογα με τη δυσκολια των φυτων που θα φυτεψεις..κατι σε glo ισως..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-12-14, 23:07
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

καλως σας βρηκα το φιλτρο μου ειναι το aqua one PF-301 με χαρακτηριστικα 250 λ/ω 3.5w εχω δει απο κατω ανοιγει κ βγαινει το σφουγαρακι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα ,χρονια πολλα και σιδεροκεφαλος
Τα 80 λιτρα ειναι καλο μεγεθος για αρχη και τα ζωοτοκα καλη επιλογη
Το ψιλο χαλικακι ειναι μια χαρα για φυτεμα
Το -εσωτερικο- φιλτρακι που εχεις (αν καταλαβα καλα)δεν θα σε καλυψει,εκτος κι αν εχεις σκοπο να βαλεις 3-4 αρσενικα μονο..Αν βαλεις κανονικα χαρεμια οπως πληθαινουν και γρηγορα τα ζωοτοκα δεν θα επαρκει..Καλως το στρωνεις αλλα θα χρειαστεις ενα μεγαλυτερο ,κατα προτιμηση εξωτερικο φιλτρο..Δεν ειναι μονο θεμα -ονομαστικης- ροης αλλα και βιολογικων υλικων που χωραει και τα εσωτερικα δεν εχουν αρκετο χωρο..Καλα θα κανεις να κοψεις το μισο σφουγγαρι και να το αντικαταστησεις με καποιο βιολογικο υλικο οπως το σκεφτηκες αλλα εχε το νου σου και στις αγγελιες για καποιο εξωτερικο..Θερμοστατη 100watt καποιον αξιοπιστο..για φωτισμο αναλογα με τη δυσκολια των φυτων που θα φυτεψεις..κατι σε glo ισως..
Bill θα μπορουσα να χρησιμοποιησω 2 φιλτρα μαζι;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη black8189 : 28-12-14 στις 23:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-12-14, 23:10
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Θα μπορουσες ..αλλα αν σε καλυπτει ενα εξωτερικο δεν υπαρχει λογος..αστο για καβατζα..δυο εσωτερικα θα σου τρωνε πολυ χωρο αδικα..Απο θεμα κοστους ηδη πληρωσες μισο εξωτερικο μην πληρωσεις και αλλο μισο..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-12-14, 07:36
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για μπολι, καφεδακι και ψαροκουβεντα, ειμαι μεσα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-12-14, 21:53
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

STATUS UPDATE!!!!! λοιπον αυριο παιρνω στα χερια μ το πρωτο μ ενυδρειο νομιζω οτι σταθηκα πολυ τυχερος η προσφορα ειχε ως εξης... ενυδρειο 150 λιτρα με το αναλογο φιλτρο κ θερμοστατη στρωμενο κατω με αμμο νομιζω μεταχειρισμενο...80 ευρω
πιστευω τα πραγματα μεσα θα ειναι αναλογα των απιτησεων του ενυδρειου αφου το παιδι που μου το δινει ειναι ιδικτητης πετ σοπ κ καλος φιλος του πατερα μου ( ετσι εξηγειτε και η τιμη ) αυριο μολις το στησω κ τσεκαρω τα πραγματα θα ενημερωσω για το τι ειναι το καθενα να μ πειτε γνωμες σαν πιο εμπειροι κ αν μπορεσω θα ανεβασω και φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-12-14, 21:55
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Και μετα σου λενε οτι δεν υπαρχει Αη Βασιλης.. Καλογεμιστο...
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-12-14, 14:11
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

να σαι καλα bill ευχαριστω
-------------------------
status update 2
δεν ξερω αν πρεπει να χαιρομαι η να κλαιω (τα λεφτα μου) λογο ατυχηματος χιονιζε ολο το βραδυ κ γλυστραει λιγο... το ενυδρειο πριν φτασει στα χερια μου εφτασε πρωτα στο πεζοδρομιο ευτυχως οχι απο μενα στη θεση του λοιπον μ εδωσε ενα πιο μικρο ενυδρειο 66 λιτρα ονομαστικη μετρημενο λιτρο-λιτρο κοντα 60 μαζι μ αυτο πηρα στα χερια μου χαλικι πολυχρωμο για κατω ( το πεταξα μολισ εφτασα σπιτι) εναν θερμοστατη μαρκας atman 50w κ μια λαμπα στο καπακι resun 15w περιμενω απο βδομαδα κ το φιλτρο προς το παρον το καθαρισα χωρις χημικα εννοειτε λιγο ξυδι για τα αλατα εριξα το ξεπλυνα πολυ καλα πολλες φορες το γεμισα κ λειτουργει αυτη τη στιγμη με ενα φιλτρο aqua one 3.5w 250 l / h θα χρειαστει να ριξω αντιχλωριο αν ναι ποσο? επισης σε μερικες μερες θα παω να μαζεψω ποταμισιο χαλικι κ καμια πετρα για να βαλω μεσα σε ποσο καιρο μπορω να αρχισω να φυτευω? κατι τελευταιο... μ εδωσε μαζι κ ενα διακοσμητικο βραχο πολυεστερα νομιζω ειναι να τον βαλω η πεταμα κ αυτος?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη black8189 : 31-12-14 στις 14:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-12-14, 16:51
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Οταν θα το γεμισεις το ενυδρειο με νερο θα βαλεις
αντιχλωριο για ολη την ποσοτητα του νερου.Φυτα
μπορεις να βαλεις αμεσα οτα θα εχεις βαλει το χαλικι.
Καλη συνεχεια και καλη χρονια.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-01-15, 18:10
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

καλη χρονια και χρονια πολλα σε ολους σας παιδια πηγα σημερα αγορασα φυτα πηρα ψηλο χαλικακι το επλυνα πολλες φορες με σκετο νερο το εβρασα κανα 20λεπτο το ξανα ξεπλυνα κ το εβαλα στο ενυδρειο (τεσταρα πλυμμενο βρασμενο κ στεγνωμενο δειγμα με ξυδι δεν εβγαλε ουτε μιση φυσαλιδα) φυτεψα με βαση οτι διαβασα εδω...αγορασα ενα αντιχλωριο της tetra aqua safe εβαλα την αναλογη δοσολογια επισης πηρα κ ενα υγρο λιπασμα eurolife ο πετσοπας μου ειπε να ριχνω ενα καπακι καθε 15 μερες φιλτρο περιμενω απο δευτερα προς το παρον το νερο ανακυκλωνεται μεσα με μια μικρη αντλια επισης θα προστεθει απο βδομαδα καποια πετρα η ξυλο κ θα μποθν κ μερικα μικρα φυτα μπροστα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10888232_10205566243065981_445882608_n.jpg
Εμφανίσεις:  257
Μέγεθος:  34,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10904381_10205566242385964_1583689944_n.jpg
Εμφανίσεις:  233
Μέγεθος:  42,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10913526_10205566242265961_689182987_n.jpg
Εμφανίσεις:  238
Μέγεθος:  28,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-01-15, 00:01
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Καλη αρχη κ χαιρομαι με τον ενθουσιασμο σου! Παντα επιτυχιες να χεις

Για το ξυλο που θες να βαλεις αν ειναι καινουργιο καλα θα κανες να το μουλιαζες αρκετς μερες με αναλογες αλλαγες νερου γιατι βγαζει χρωμα κ θα σου γινει λιγο καφεκιτρινο.... Θα ελεγα καλυτερα μουλιασε το πρψτη φορα με νερο βρυσης αατο να τραβηξει κ μετα αδειαζεις κ βαζεις βραατο νερο κ αστο να κρυωσει εκει... Μετα αλαγες οπως ειπαμε. Αν θες να το κανεις ολο αυτο , τοτε η χρηση μικρου δοχειου που αντεχει καυτο ειναι ιδανικο. Επισης λιγη χρηση αντιχλωριου δεν θα κανε κακο στις αλαγες με νερο για να χεις το κεφαλι σου ησυχο ( μερικοι λενε οτι δεν χρειαζεται αλλα εσυ αποφασιζεις στο τελος!) αν τωρα η ριζα ειναι ηδη αε ενυδρειο κ θα ερθει κοντα σου σιγουρα δεν θα πρεπει να χεις προβλημα για χρωμα κλπ αλλα για ανεπιθυμητους επισκεπτες, εκει μονο καυτο νερο..
Με το καλο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-01-15, 23:53
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για τις ευχες κ τις συμβουλες σου Πολυκαρπε οπως το βλεπω μαλον σε καποια μεγαλη πετρα θα παω απο αυτες που εχουν για διακοσμηση κηπου μαζι με καποιες μικροτερες τουλαχιστον για αρχη (φυσικα θα την τεσταρω πρωτα με ακουαφορτε) γιατι ξυλο δυσκολευομαι να βρω καταλληλο κ αρνουμαι να σκασω σε μαγαζι 25+ ευρω για ενα κομματι ξυλο
-------------------------
-------------------------
συγνωμη αν γινομαι κουραστικος με τις ερωτησεις και φυσικα πριν ρωτησω ψαχνω και διαβαζω...λοιπον οπως ανεφερα πιο πανω χτες φυτεψα το ενυδρειο μου σημερα παρατηρισα καποια πραγματα:
1- τα ψηλα φυτα (πραγματικα δε μπορω να συγκρατησω τα ονοματα τους) καποιες ακρες εχουν μαραθει κ απο τη μεση κ πανω καποια φυλα εχουν αποκτησει καφε χρωματισμο δεν ειναι κατι που εχει κατσει επανω ειναι στο χρωμα ηταν ετσι απο οταν τα πηρα αλλα νομιζω πως αυξηθηκε τις αρρωστες-μαραμενες ακρες τις εκοψα πριν τα φυτεψω αλλα παρατηρω οτι καποιες αλλες εχουν αρχισει κ αρρωστενουν
2- τα αλλα φυτα που εβαλα με το μωβ φιλωμα (ειπαμε με τα ονοματα δεεεν) εχουν εμφανισει καποιες μικρες τρυπες στα φυλλα τους δε νομιζω να ηταν ετσι απο την αρχη αν ηταν θα ηταν αρκετα μικρες ωστε να μην τις δω
-πρεπει να κανω κατι η να περιμενω να δω την πορεια τους μερικες μερες ακομα;
-απο χτες τα φωτιζω για 8 ωρες την ημερα με 15βατ λαμπα 10000κ της resun ειναι οκ?
-να βαλω κ τον θερμοστατη να λειτουργει θα βοηθησει η τσαμπα ρευμα θα καιω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη black8189 : 04-01-15 στις 23:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-01-15, 01:00
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Τον θερμοστάτη να τον βάλεις να δουλεύει, τα φυτα έχουν κι αυτά ανάγκες σε θερμοκρασια σαν τα ψαρια. Κάτω απο κάποιους βαθμούς σταματάνε να αναπτύσσονται και χαλάνε ανάλογα τα είδη.
Τα φυτα σου τα κοκκινα δεν έχω καταλάβει ποια ειναι
αυτά μαλλον δεν θα σου πανε καλά.
Η τρύπες στα φύλλα ειναι συνήθως έλλειψη καλιου.
Ο φωτισμος σου δεν ειναι οτι καλύτερο,πρεπει να πας σε ευκολα φυτα
ανουμπιες ,κερατοφυλο,βαλισνεριες που ήδη έχεις κλπ.
Λιπανση καλύτερα πιο μικρή δόση 1-2 φορες τη βδομάδα
Εγω θα άφηνα πρώτα τα φυτα να συνέλθουν απο τη μεταφυτευση και της αλλαγές παραμέτρων απο το ενα νερο στο άλλο, και μετά θα ξεκιναγα λιπανση.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-01-15, 03:42
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

τα κοκκινα ειναι Alternanthera reineckii 'Purple' (lilacina) κ ειναι φυτα με μεγαλο βαθμο δυσκολιας απο οτι εμαθα εμενα για ευκολα μ τα πουλισαν...την πατησα τεσπα εχω βαλει μια ποσοτητα υγρο λιπασμα θα τα αφησω μια βδομαδα να συνελθουν κ μετα με μικρες δοσεις οπως ειπες βρηκα τις θερμοκρασιες που χρειαζονται κ τα 2 φυτα με συγκλινουν στους 28 βαθμους ως μεγιστη θερμοκρασια οποτε ενα 25 θα ειναι οκ πιστευω
αν υπαρχουν προτασεις για υγρα βελτιωτικα συντηρισεις ταμπλετες λιπανσης κτλ ειμαι ολος αυτια...και παλι ευχαριστω για τη βοηθεια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-01-15, 14:28
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Φίλε μου δεν νομίζω οτι έκανες καλά με το λίπασμα ,διότι στην ουσία έχεις μονο βαλισνέριες τα αλτερνανθερα δν θα την βγάλουν (Βάλε μια αγγελία για ανταλλαγή ,πριν αρχίσουν να χαλάνε )
Εδώ έχει πολλές επιλογές για φυτα στα μέτρα σου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809

Εγω παντα ξεκιναγα τα φυτεμένα μου με λιπανση,υποστρωμα ενεργητικό πολυ φως και co2
Με αρκετά καλά αποτελέσματα ,και κάποιες φορες λίγη αλγη,αντιμετωπίσημη
Το τελευταίο στήσιμο που έχω κανει όμως με έκανε να αλλάξω γνώμη αρδην,
Έβαλα απλό χαλαζιακο χαλίκι με λίγες ταμπλετες, φωτισμό και co2 τα έριξα στο μισό και πιο κάτω , ουτε υγρά λιπασματα ουτε ιχνοστοιχεία κλπ.
Τα φυτα Αναπτύσσονται κανονικά και αλγη ουτε υποψία. Βέβαια κάποια στιγμή θα χρειαστώ ιχνοστοιχεία για τα πιο δύσκολα φυτα και αύξηση φωτισμού και co2.
Δηλαδή αυτο που συμπέρανα ειναι οτι πρεπει στην αρχή να πας πολυ συντηρητικά και με το καιρό μια φειδωλή αύξηση σε οτι ζητάνε τα φυτα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-01-15, 21:47
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

μαλλον ετσι θα γινει η δοθλεια θα βαλω αγγελεια για ανταλλαγη με κατι ευκολο με βαρια καρδια γιατι μ αρεσαν πολυ αλλα απο το να τα βλεπω να χαλανε καλυτερα να τα χαρει καποιος αλλος που μπορει...με τους ρυθμους που παω με βλεπω να βαζω ψαρια την ανοιξη
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-01-15, 22:03
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Κανεις δε μπορει να προεξηφλησει ποιο φυτο θα τη βγαλει. Αυτη ειναι δικια μου εμπειρια. Altenathera εχω και εγω σε low tech χωρις co2 μονο flourite υποστρωμα και αναπτυσσεται αλλα αργα. Κανε υπομονη να προσαρμοστουν τα φυτα.


Εαν εχεις δυνατοτητα αγορων απο ebay τοτε θα προτεινα να παρεις για το υποστρωμα αυτο. Επισης μπορεις να κανεις μονος σου diy cο2 με μαγια εαν το ενυδρειο ειναι σε ενα δωματιο που εχει μια καλη θερμοκρασια.

Ολα ειναι θεμα πειραματισμου. Δεν υπαρχει πανακεια.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-01-15, 22:20
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Με 0,2 watt χωρις ανακλαστηρες και co2 δεν θα πιάσει η alternanthera purple
Μπορει όμως να κρατήσει ενα κλαδεματάκι μηπως και.
Την υπόλοιπη ιςως βρει να την ανταλλάξει με αλλα ευκολα φυτα μην χάσει και τα λεφτά του.
Εγω αν ηταν Αθήνα θα ήθελα μια ανταλλαγή μιας και ειναι πολυ όμορφο φυτό
Ναι όντως πανάκεια δεν υπαρχει, αλλά υπάρχουν πέντε μπόυσουλες
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-01-15, 22:24
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Στεφανε πηρα κ εγω σημερα καποιεσ ταμπλετες για τη ριζα των φυτων tetra crypto εσπασα μια στα 4 κ την εωαλα στις ριζες του καθε φυτου
-------------------------
ανακλαστηρες... αν εννοεις την νικελενια λαμα που περιβαλει τον λαμπτηρα στη επανω μιση πλευρα του αναγαζοντας το φως να πηγαινει ολο κατω....εχω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη black8189 : 05-01-15 στις 22:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-01-15, 22:27
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Οκ μπορείς να κρατήσεις ενα κλάδεμα να δεις πως θα παει.
Εγω τα πιο πολλα φυτα που έχω τωρα μέσα τα ξεκίνησα απο ενα κλαδάκι
Και μέσα σε ενα μήνα έχω αρχίσει και χαρίζω κλαδεματα εβδομαδιαία.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-01-15, 22:34
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

κατι που ξεχασα τελειως να αναφερω ειναι οτι μια ριζα που περισεψε την εβαλα σε ενα λιγοτερο απο 20 λιτρα ενυδρειο (πλαστικη διαφανες δεξαμενη θα το ελεγα καλυτερα) οπου φιλοξενω κακως μεν ενα χρυσοψαρο που μας εκαναν δωρο τις γιορτες απο το να βασανιζετε στο μπολακι που μας το εφεραν (3 λιτρα με το ζορι) εκει υπαρχει ενα φιλτρο αμμος ψιλη κ 2 μη ασβεστιλιθικες πετρες κ το φυτο δειχνει να μην εχει κανενα προβλημα ουτε μαραμενα φυλλα ουτε τρυπες τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-01-15, 14:57
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

ηρθε επιτελους το καινουργιο φιλτρο δεν ειναι κατι τρελο πιστευω θα την κανει τη δουλεια του ειναι ενα dophin F800 5W 410 L/H o χωρος φιλτρανσης εχει 2 μερη ενα με σφουγκαρι μαυρο κ ενα κλειστο κουτι με τρυπες να περναει το νερο με βιολογικο υλικο...βασικα εχει κατι μαυρα κυλινδρακια τα οποια δεν εχω ξαναδει...να τα αλλαξω με ψιλη ελαφροπετρα που την εχω προχειρη μιας κ εχω διαωασει 1000 καλα?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-01-15, 15:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από black8189 Εμφάνιση μηνυμάτων
ηρθε επιτελους το καινουργιο φιλτρο δεν ειναι κατι τρελο πιστευω θα την κανει τη δουλεια του ειναι ενα dophin F800 5W 410 L/H o χωρος φιλτρανσης εχει 2 μερη ενα με σφουγκαρι μαυρο κ ενα κλειστο κουτι με τρυπες να περναει το νερο με βιολογικο υλικο...βασικα εχει κατι μαυρα κυλινδρακια τα οποια δεν εχω ξαναδει...να τα αλλαξω με ψιλη ελαφροπετρα που την εχω προχειρη μιας κ εχω διαωασει 1000 καλα?
Ανθρακας είναι, πεταξε τον ή φυλαξε τον (αχρείαστος να είναι) και βάλε ελαφρόπετρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-01-15, 15:29
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Φιλε μου δεν βάζεις το χρυσοψαρο στο 80αρι ,κρίμα ειναι
Η βρες του ενα σπιτι,και το 20αρι γαριδάδικο.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-01-15, 15:50
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

και εγω για ανθρακα το εκοψα οκ θα αποθηκευτει για παν ενδεχομενο... μηπως να εκοβα κ μερος απο το σφουγγαρι για να χωρεσει περισοτερο βιολογικο υλικο εχει 6-7 ποντους σφουγγαρι
φιλε johnpecn καπως ετσι θα γινει η δουλεια κριμα να ταλαιπωρουνται κ οπως ειπες κραταψ το 20αρι για καμια καραντινα γαριδες η γεννηστρα ευχαριστω κ παλι ολους για τις συμβουλες σας
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-01-15, 15:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν μπορείς κόψε και σφουγγάρι, για μηχανικό φιλτράρισμα, λίγο σφουγγαρι και λιγο ενυδρειακό βαμβακι είναι μια χαρα.
Αλλά την ελαφρόπετρα να την βάλεις σε ένα σακουλάκι με τούλι να χωρέσει πιο πολύ , γιατι το κουτάκι απο τον ανθρακα, και να κοψεις σφουγγάρι , ίδια ποσοτητα βιολογικού υλικου θα χωρέσει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-01-15, 16:25
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

χωρις το κουτακι του ανθρακα θα το βαλω τουλι η καλσον? λες το δευτερο να μπουκωσει?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-01-15, 16:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τουλι καλυτερα, σε τουλι έχω και εγω το βιολογικο υλικο και καθε 6 μήνες περίπου το ξεβγαζω σε νερο ενυδρείου να φύγει λίγη μπιχλα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-01-15, 01:49
black8189 Ο χρήστης black8189 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2014
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

εκανα λοιπον δωρο στον εαυτο μου τεστ νερου....πηρα NO3 ph NH3/NH4 της tetra και NO2 της aquili μπηκαν επισης νεα φυτα κ διακοσμηση αυριο λογικα θα ανεβει status update με φοτο και τα αποτελεσματα των μετρησεων αν εχετε καποια συμβουλη περι τεστ ειμαι ολος αυτα
-------------------------
εχουμε και λεμε...
NH3/NH4 - 1.5
NO2 - 0.05
NO3 - 25
NH3 - 0.51
PH - 9

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη black8189 : 12-01-15 στις 01:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα φωτα σας παρακαλω giannisfot Αρχάριοι γλυκού νερού 10 12-03-08 13:40
Τα Φωτα σας Παρακαλω.... Jimmy996s Λοιπός εξοπλισμός 12 30-05-07 06:44
τα φωτα σας παρακαλω.. fitilakias DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 08-02-07 18:35
Παρακαλω τα φωτα σας panousojet Δίσκοι 5 23-11-06 14:58
Παρακαλω τα φωτα σας hejo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 20-09-04 18:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11451 seconds with 14 queries