Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-06-12, 14:01
Diabolist23 Ο χρήστης Diabolist23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Απορίες...ψάχνουν απαντήσεις!

Καλησπέρα!

Καινούργιος στον χώρο ,καινούργιος στην πολύ ενδιαφέρουσα κοινότητα του Aquatek και με μπόλικες απορίες

Όλα ξεκίνησαν οταν πριν απο περίπου μια βδομάδα πήρα στην κοπέλα μου ενα όμορφο χρυσόψαρο pearlscale...
Όταν ενδιαφέρεσαι όμως για αυτή την ύπαρξη δε μπορείς παρά να αναρωτιέσαι τι πρέπει να κάνεις για να έχει όσο το δυνατόν μια καλύτερη ζωη στα χέρια σου.
Όταν ενδιαφέρεσαι το ενα ερώτημα φέρνει τ'αλλο! Οπότε πρίν γίνουν τόσα ώστε να αρχίσω να ξεχνάω πώς με λένε αρχίζω τις ερωτήσεις μου:

Για αρχή ,πώς ξέρω αν ειναι αρσενικό ή θυλικό ?

Πως μπορώ να καταλάβω πάνω κάτω την ηλικία του με βάση το μέγεθός του?

Επίσης απο το Pet shop μου είπαν οτι τώρα που είναι τόσο μικρό (γύρω στα 3 με 4εκ. νομίζω) Δεν έχει θέμα με το να είναι μέσα σε μία γυάλα 3lt. νερού..

Αλλα όταν διαπλασιαστεί σχεδόν καλό θα είναι να πάρουμε κάτι αρκετα μεγαλύτερο.. και μας συνέστησαν ενα πολύ ωραίο ενυδρείο 25lt.

Και μιας και ανοιξα το θεμα των λίτρων.. η όλη συζήτηση με τον υπεύθυνο του pet shop αρχισε όταν διάβασα πως τα χρυσόψαρα θέλουν τουλάχιστον 30lt.

Τότε εκείνος μου απάντησε όπως είπα οτι"¨τώρα που είναι μικρό δεν έχει θέμα" και πως επίσης το minimum που είναι οκ τα χρυσόψαρα είναι τα 10lt και πως με 40lt είναι βασιλιάδες...

Ανακεφαλαιώνω λοιπόν γιατί κουράζω

1)πως ξέρω αν το ψαράκι μου είναι αρσενικό ή θυλικό

2)Αν μπορώ να βρώ την ηλικία του πάνω κάτω με βάση το μέγεθός του (3-4εκ.)

3)Αν όντως τα 10lt. minimum είναι οκ για το ψαράκι.. και ποιά η γνώμη σας για το ενυδρείο των 25lt.

Εχω μια μεγάλη δίψα για μάθηση μέσα μου όσων αφορά αυτο το θέμα και θέλω το ψαράκι να περάσει καλα μαζί μας...
Θα ήταν πολύ ωραία να είχα όσες περισσότερες γνώμες γίνεται πάνω σε αυτά αλλα και σε άλλα θέματα..
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

Καλή μας μέρα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-06-12, 14:45
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!

Ξέχνα ό,τι σου είπαν στο μαγαζί και πάμε από το 0.

Για αρχή ένα ψάρι που φτάνει τους 20+ πόντους δε θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι στα 40 λίτρα είναι βασιλιάς.

Αν τώρα το έχεις σε 3 λίτρα και θες όντως να το κρατήσεις να ξέρεις ότι θα χρειαστείς ένα κανονικό ενυδρείο ανάλογο του τελικού μεγέθους του, όπως και για όλα τα ψάρια, και να ετοιμαστείς για διάβασμα!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-06-12, 14:50
Diabolist23 Ο χρήστης Diabolist23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Οπότε τι προτείνεις?

Επίσης μήπως γνώρίζεις κάτι και για τις αλλες 2 απορίες μου?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-06-12, 15:00
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το φύλο ίσως μπορέσεις να το ξεχωρίσεις όταν μεγαλώσει αρκετά. Είναι λίγων μηνών λογικά.

Προτείνω ένα μακρύ ενυδρείο τουλάχιστον 80 λίτρων και ένα ανάλογο εξωτερικό φίλτρο.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-06-12, 15:17
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Τ
Προτείνω ένα μακρύ ενυδρείο τουλάχιστον 80 λίτρων και ένα ανάλογο εξωτερικό φίλτρο.
+1.
(Ισως εγραφα κι αλλα ,αλλα βλεπω τον Σπυρο οποτε θα στα πει κι αυτος...)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-06-12, 15:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για αρχή ένα ψάρι που φτάνει τους 20+ πόντους
.... και χοντρο σαν μεγαλο πορτοκαλι

Για την ηλικια
Δεν μπορεις να ξερεις απο το μεγεθος την ηλικια του ψαριου γιατι παιζουν πολλα ρολο.
Η γεννετικη (υπαρχουν ψαρια που γινονται μεγαλυτερα απο τα αλλα παρολο που ζουν σε ιδιες συνθηκες)
Η ποιοτητα της διατροφης.
Ο διαθεσιμος χωρος στο ενυδρειο. Αν δεν εχουν χωρο μερικα ειδη ψαριων οπως και το χρυσοψαρο, μενουν "νανοι", και φυσικα οποια επακολουθα μπορει να εχει στην υγεια ενος οργανισμου αυτο. Συνηθως στα ψαρια, συμβαινει να μενει μικρο το σωμα εξωτερικα, αλλα τα εσωτερικα οργανα τους να συνεχιζουν να μεγαλωνουν και να συμπιεζονται.
Υπολογιζω βαση των δεδομενων οτι μπορει να ειναι μερικων μηνων. Μια φωτο θα βοηθουσε.

Για το ενυδρειο
Η μια λογικη ειναι να αγοραζουμε ενυδρειο καταλληλο για το μεγεθος του ψαριου καθε φορα και μετα να το δινουμε και να περνουμε μεγαλυτερο οσο μεγαλώνει το ψαρι (και μαζι και ολα τα περιφεριεακα, φιλτρο κλπ) ή αλλιως περνουμε απο την αρχη το καταλληλο ενυδρειο φιλτρο κλπ και ξεμπερδευουμε.

Για την πρωτη λογικη ξεκινας με ενυδρειο 40 εκ μηκος (40χ30χ40 - διαστασεις τζαμιων και οχι υπολογιζομενα με τα καπακια κλπ) και ενα ακομα ψαρακι ιδιου μικρου μεγεθους και σε λιγο καιρο πας σε μεγαλυτερο

Καταλληλο ενυδρειο μπορει να θεωρηθει ενα με μινιμουμ διαστασεις 80χ40χ50 (100χ40χ50 καλυτερα) και μπορει να μπουν κι αλλα 2-3 ιδια (ειναι κοινωνικα ψαρια, οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο, αλλα θελουν και 40-50 λιτρα το καθενα γιατι αυτα γινονται και πιο χοντρα)

Για το φυλο
Το φυλο φαινεται στην αναπαραγωγικη περιοδο (και αφου ενηλικιωθεί το ψαρι) οπου διακρινονται στα "μαγουλα" του (στο καπακι των βραγχιων) καποια ασπρα καρουμπαλακια.
Συνηθως φαινονται και στις μπροστινες ακρες των θωρακικων πτερυγιων αυτοι οι οζοι.
Sexing Goldfish: http://thegab.org/Goldfish/sexing-goldfish.html
Και φυσικα απο την αναπαραγωγικη διαδιακασια οπου το αρσενικο οταν ζεσταινει ο καιρος κυνηγαει τη θηλυκια επιμονα, πιεζοντας απο πισω και απο κατω στην κοιλια για να την αναγκασει να αφησει τα αυγα.


Για αρχη διαβασε τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων και πως γινεται καταλληλο να υποδεχτει ψαρια ενα ενυδρειο (στρωσιμο).
Προς το παρον ο θεος βοηθος, Πιστευω να σου εδωσε οδηγιες για σωστες συχνες αλλαγες νερου στη γυαλα που χωρις φιλτρο το νερο γεμιζει δηλητηρια (αμμωνια ΝΗ3 νιτρωδη ΝΟ2).
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

Εδω πολλες πληροφοριες για χρυσοψαρα και συζηταμε τις αποριες σου
http://thegab.org/Articles/gab-artic...ster-list.html
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
+1.
(Ισως εγραφα κι αλλα ,αλλα βλεπω τον Σπυρο οποτε θα στα πει κι αυτος...)
Γραφε κι εσυ τεμπελη, γραφε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 20-06-12 στις 15:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-06-12, 15:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Να συμπληρωσω οτι οι γυαλες ΔΕΝ κανουν για ψαρια για πολλους λογους, ασχετα με το τι καναν καποιες γιαγιαδες καποτε.
Ακομα και το στρογγυλο σχημα τρελαινει ενα ψαρι λογο αποπροσανατολισμου οπως ενα λευκο κελι εναν ανθρωπο.
Επισεις σε 3-5-10-20 λιτρα ΔΕΝ βαζουμε τιποτα ζωντανο πλην φυτων, η αντε και μερικων σαλιγκαριων.
Αν δεν μπορεις να του δωσεις αμεσα ενα σωστο ενυδριακι, τουλαχιστο χρησιμοποιησε προσωρινα ενα μεγαλο δοχειο εστω και πλαστικο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-06-12, 16:21
Diabolist23 Ο χρήστης Diabolist23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές

Οπότε ανακεφαλαιώνοντας:

Όσο πιο γρήγορα Μπορώ αλλάζω τη γυάλα με ενυδρείο το οποίο κοιτάζω να έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 40lt χωρητικότητας.

Για το φύλο:
Διάβασα πως προς το τέλος της ανοιξης ειναι η περίοδος αναπαραγωγής τους .. και πως το θηλυκό πρίζεται στην περιοχή της κοιλιάς και το αρσενικό με τη σειρά του δίνει ανάλογες ενδείξεις ...
Αυτο νομίζω έρχεται απο τα 2 χρόνια και μετα?
Το ερώτημα μου είναι .. ΑΝ έχω μόνο ενα ψάρι...το οποιο είναι είτε αρσενικο είτε θηλυκό..
θα δείξει αυτα τα σημάδια?
Ή θα το κάνει μόνο αν υπάρχει κάποιο ταίρι μέσα στο ενυδρείο?

Υ.Γ. χρησιμοποιώ αντιχλώριο (5-6 σταγόνες στο λίτρο) και έχω ενημερωθεί και για την ποσότητα της τροφής (3 μπιλίτσες την ημέρα όσο είναι μικρό..)
Ολα αυτα είναι σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-06-12, 16:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

40 εγραψα εκατοστα μηκος, οχι λιτρα, (στο μινιμουμ 40χ30χ40 = 50 λιτρα) και για μερικους μηνες μονο.
Δεν σε ενδιαφερει αν ειναι αρσενικο ή θηλυκό το ψαρι και αν θα δειξει τα σημαδια του φυλου του.
Σε ενδιαφερει να ζησει και μαλιστα καπως αξιοπρεπως
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diabolist23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. χρησιμοποιώ αντιχλώριο (5-6 σταγόνες στο λίτρο) και έχω ενημερωθεί και για την ποσότητα της τροφής (3 μπιλίτσες την ημέρα όσο είναι μικρό..)
Ολα αυτα είναι σωστα?
Αναλογα τι οδηγιες λεει στο αντιχλωριο.


Τι σημαινει οσο ειναι μικρο ταιζω μονο 3 μπιλιες?
Εγω τα μικρα τα ταιζω πιο πολυ και πιο πολλες φορες την ημερα (για να μπορουν να γινουν μεγαλα).

Το θεμα ειναι αν αντεχει το ενυδρειο και το φιλτρο, το ταισμα που πρεπει?
Καθε ενυδρειο με το αντιστοιχο φιλτρο του, αντεχει ενα συγκεκριμενο ταισμα .... ας πουμε μπακαλιστικα .... 10 μεριδες φαι.
Αν εχουμε 20 ψαρια, δεν ταιζουμε 20 μεριδες γιατι δεν αντεχει το ενυδρειο και το φιλτρο.
Ταιζουμε 10 μεριδες.

Παραδειγμα με ανθρωπο για να γινει κατανοητο.
Παντρευομαι και το εισοδημα μας ειναι 1000 ευρω.
Με τα παγια κλπ, μενουν για ψωνια, τοσα χρηματα οσο να βγαινουν (εκτος απο τις δυο μεριδες των γονεων) συν 4 απλες μεριδες φαγητο.
Επιλεγω
α. να κανω 8 παιδια και να τρωνε απο μιση μεριδα.
β να κανω 4 παιδια και να τρωνε απο 1 μεριδα
γ. να κανω 2 παιδια και να τρωνε απο μια μεριδα, αλλα πιο ποιοτικη τροφη με συμπληρωματα, πρωινα πλουσια, καλα φρουτα, κλπ για να γινουν γερα.


ΥΓ
δ. να μη κανω κανενα γιατι ερχονται πιο δυσκολες μερες και θα μαρτυρήσουν την ωρα και τη στιγμη που γεννηθηκαν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 20-06-12 στις 16:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-06-12, 17:01
Diabolist23 Ο χρήστης Diabolist23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Delta66 Είπες απλώς : "θελουν και 40-50 λιτρα το καθενα γιατι αυτα γινονται και πιο χοντρα"
Οπότε υπέθεσα ..οτι θέλουν τόσο :Ρ

Απλώς θέλω να πάρω ενα ενυδρείο και τέλος.. να μην αλλάζω ξανα και ξανα εγκαταστάσεις και εξοπλισμους χωρίς λόγο... οπότε απο αυτα που είδα με μια πολύυυ μικρή έρευνα αγορας...το πιο προσιτό σε μενα ειναι κατι στα 60 lt..

Υπάρχει ικανοποιητικός χώρος εκει για ενα Pearlscale?
-------------------------
ΓΙα την τροφή εσύ Delta μου μιλάς για ενυδρείο..Εγω όμως μη ξεχνας οτι το καημένο το εχω ακόμη στη γυάλα και χωρίς φίλτρο..
Αυτος που το αγόρασα τώρα μου είπε..θα του δίνεις 3 με 4 το πολύ μπιλίτσες τροφής τώρα που ειναι μικρό και μεγαλώνοντας θα δίνεις μεχρι 1-2 παραπάνω..
Μαλιστα μου είπε είτε δίνεις 3 μπίλιες το πρωι ..είτε τις μοιράζεις μέσα στη μέρα είναι το ίδιο και το αυτό... κάποια γνώμη πάνω σε αυτο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diabolist23 : 20-06-12 στις 17:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-06-12, 17:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diabolist23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Delta66 Είπες απλώς : "θελουν και 40-50 λιτρα το καθενα γιατι αυτα γινονται και πιο χοντρα"
Οπότε υπέθεσα ..οτι θέλουν τόσο :Ρ

Απλώς θέλω να πάρω ενα ενυδρείο και τέλος.. να μην αλλάζω ξανα και ξανα εγκαταστάσεις και εξοπλισμους χωρίς λόγο... οπότε απο αυτα που είδα με μια πολύυυ μικρή έρευνα αγορας...το πιο προσιτό σε μενα ειναι κατι στα 60 lt..

Υπάρχει ικανοποιητικός χώρος εκει για ενα Pearlscale?
Ειπα για το καθενα. Οχι για ενα.
Απο τα 200 λιτρα δλδ (με 100 εκ μηκος), τα 50 λιτρα για καθε απο τα 4 ενηλικα που μπορουν να μπουν.

Το μηκος ειναι στανταρ ειτε εχεις ενα ειτε 10 ψαρια.
Ενα ψαρι 20 εκατοστων αναλογα την κινητικοτητα του ειδους, θελει κι ενα μινιμουμ μηκος.
Πχ για τα χρυσοψαρα που ειναι κινητικα και εξερευνητικα ψαρια, 5 φορες το μηκος του ψαριου δεν το θελει το ενυδρειο?
και 2 φορες το μηκος τους για το πλατος.
Αν ηταν κανενα πιο γρηγορo χρυσοψαρο οπως το common, ουτε το χ5 εφτανε, ηθελες χ10, χ15.
Γιαυτο και λεμε λιμνη σε αυτα τα ειδη που γινονται και πιο μεγαλα απο 30 εκ

Απαντησα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλληλο ενυδρειο μπορει να θεωρηθει ενα με μινιμουμ διαστασεις 80χ40χ50 (100χ40χ50 καλυτερα) και μπορει να μπουν κι αλλα 2-3 ιδια (ειναι κοινωνικα ψαρια, οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο, αλλα θελουν και 40-50 λιτρα το καθενα γιατι αυτα γινονται και πιο χοντρα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-06-12, 21:02
Diabolist23 Ο χρήστης Diabolist23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

A! Τώρα το έπιασα 100%! Ευχαριστώ για την υπομονή!

Έχω αρχίσει ήδη απο το μεσημέρι να ψάχνω στα άλλα post για το πως να ξεκινησεις ενα ενυδρείο απο το 0 σαν αρχάριος.. θελω πολύ να το κάνω και να το κάνω σωστά και γρήγορα για το καημένο το ψαράκι που έχω σε μια άθλια γυάλα..
Αν έχω κάποια απορία θα το μάθετε πρώτοι
Γι'αυτο ,όπως και για άλλα θεματα!

Ευχαριστώ για όσα μου δώσατε μέχρι τώρα.. καλή μας συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-06-12, 21:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεσαι και πολλα (συγκριτικα με αλλα ψαρια)
- Μια γυαλα καταλληλων διαστασεων που ειπαμε με μετριας εντασης φωτισμο.
'- Ενα καλο φιλτρο με μεγαλο καδο για να χωραει μπολικα βιολογικα υλικα αναλογο του πληθυσμου (γιατι τρωνε πολυ και "λερωνουν" πολυ τα χρυσοψαρα)
- Ψυξη με ανεμιστηρακια για το καλοκαιρι (10-25C θερμοκρασια νερου αναλογα την εποχη του ετους)
(θερμανση δεν χρειαζεται εκτος κι αν ζεις στο βορειο πολο)
- Θερμομετρο ή καλυτερα controller (που ειναι και φωτειζομενο θερμομετρο) και ελεγχει με ακριβεια την ψυξη ανοιγοκλεινωντας αυτοματα τα ανεμιστηρια (οσο δυο θερμομετρα κοστιζει)
- Χρονοδιακοπτη για τα φωτα
- Ποικιλια 3-4 τροφων εντος ημερομηνιας ληξης (και σε συσκευασιες που δεν κρατανε πανω 3-4 μηνες απο την ωρα που θα ανοιχτουν - χανουν τις βιταμινες και γινονται "αχυρο", χωρις θρεπτικη αξια)

Οι τιμες νερου της βρυσης (pH GH) στις περισσοτερες περιοχες της Ελλαδας, ειναι γενικα καλες για τα ψαρια αυτα και το νερο ευτυχως δεν χρειαζεται καποια επεξεργασια/προετοιμασια, παρα μονο ως προς τη θερμοκρασια (πρεπει το νερο της αλλαγης να εχει ιδια θερμοκρασια ή ελαχιστα πιο δροσερο 2-3 βαθμους). Γιαυτο το χειμωνα αν το αφησουμε σε ενα δοχειο για μερικες ωρες, θα ερθει σε θερμοκρασια χωρου (οπως και το νερο του ενυδρειου) και θα ειναι ετοιμο
Αλλιως θελει προσοχη αν γινεται απευθειας απο τη βρυση και πρεπει να ειναι το θερμοσιφωνο σε πολυ καλη κατασταση για να μη βγαζει σκουριες κλπ για να μπορεις να μιξαρεις με κρυο σε καταλληλη θερμοκρασια και να το βαζεις με τη βρυση ανοιχτη στο μινιμουμ πολυ πολυ αργα. Καπως risκy.

Τωρα αναλογα τις ανεσεις που θελεις για τη συντηρηση του ενυδρειου επιλεγεις και τα αξεσουαρ για τις αλλαγες νερου κλπ
Προαιρετικα μπορεις και να διακοσμησεις καταλληλα και το ενυδρειο και να γινει παραδεισος.
Σκουρα αμμος για βυθο ή χαλικι (διαμετρου ειτε πολυ ψιλη αμμος, ειτε πολυ χοντρο χαλικι, ετσι ωστε οταν το βαζει στο στομα του το ψαρι να μη σφηνωσει - εχει συνηθεια να πιπιλαει το χαλικι - υπολογιζεις τη διαμετρο και για οταν μεγαλωσει το ψαρι και μαζι και το στομα του)
Πλαστικα φυτα και γυψινα καστρα και πολιορκητες, απεφυγε τα.
Εκτος οτι ειναι κιτσ ειναι και επικυνδυνα.
Κανε το περιβαλλον φυσικο.
Πετρουλες, κανενα ξυλαρακι, "ευκολα" "σκληρα" φυτα ανουμπιες δεμενες στα ξυλα, βαλισνεριες φυτεμενες κατα σειρα στις ακρες στο τζαμι.
Αν θελεις μπορεις να κανεις πολλες "ομορφιες" πχ λεντακι για αχνο νυχτερινο φωτισμο στυλ moonlight κλπ

Κοιτα ενυδρεια ομορφα διακοσμημενα για χρυσοψαρα.

Απο αυτο το θεμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62962




Απο αυτο το θεμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29382
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-06-12, 20:05
Diabolist23 Ο χρήστης Diabolist23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Φίλε Delta66 ευχαριστώ πάρα πολυ!
Και πρίν δω το τι μου έστειλες άνοιξα θέμα για καινούργιο ενυδρείο...
Μου απάντησες ήδη πολλά ερωτήματα! ευχαριστώ πάρα πολυ!
Αν θες πέρνα σε κάποια φάση και απο το άλλο post μου-

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63133

-και συμπλήρωσε κάτι αν νιώθεις οτι έχεις την διάθεση!
Οπως και να'χει ευχαριστώ για όσα μου έμαθες μέχρι τώρα.
-------------------------
Μια ερώτηση για τις συσκευές οξυγόνου...
Προσωρινά όσο έχω το μικρό στη γυάλα, του έβαλα μία συσκευή για έξτρα οξυγόνο και ήθελα να ρωτήσω για το αν έχει σημασία η ποσότητα του οξυγόνου αναλογικά με τα λίτρα.
Όσο περισσότερο τόσο καλύτερο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diabolist23 : 21-06-12 στις 20:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-06-12, 20:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το οξυγονο πρεπει να ειναι απλα επαρκες, οχι υπερβολες γιατι δημιουργουνται αλλα προβληματα.
Τα βασικα tips για το οξυγονο στο ενυδρειο ειναι οτι
το χρειαζονται για την αναπνοη τους και φυτα και ψαρια κλπ αλλα και τα βακτηρια νιτροποιησης για να λειτουργησουν στο κυκλο του αζωτου
εισχωρει στο νερο μεσω της αναταραξης της επιφανειας του νερου,
οσο ανεβαινει η θερμοκρασια, τοσο μικραινει το ποσοστο διαλυσης του στο νερο
τα ψαρια παρουσιαζουν το φαινομενο gasping* (λαχανιασμα κατω απο την επιφανεια του νερου) στην ελλειψη του.
σε ενα φυτεμενο ενυδρειο κατα την ωρα της φωτοσυνθεσης παραγεται οξυγονο (τις υπολοιπες ωρες μονο καταναλωνεται οξυγονο)

Διοξειδιο του ανθρακα CO2 ειναι το παραγωγο της αναπνοης ολων και ψαριων και φυτων και παραγεται ολο το 24ωρο.
Το διοξειδο διαφευγει απο την επιφανεια κατα την αναταραξη της (αντιθετα απο το οξυγονο που εισχωρει εκεινη τη στιγμη).
Το φαινομενο αυτο λεγεται ανταλλαγη αεριων.
Το διοξειδιο ειναι απαραιτητο για την αναπτυξη των φυτων και κατεπεκταση ειναι οπλο βοηθειας στα φυτα για τον ανταγωνισμο τους εναντια στις αλγες.
Ο πλεονεασμος ομως διοξειδιου, ειναι επικινδυνος για τη ζωη των ψαριων.
Γιαυτο και χρειαζεται μια ισορροπια, που εκφραζεται συνηθως με την ισορροπια στην αναταραξη της επιφανειας, την ισορροπια στον πληθυσμο του ενυδρειου και την ισορροπια στη φυτομαζα.
Αν χαλαμε αυτην την ισορροπια πρεπει να επεμβαινουμε με μηχανικους τροπους και να τη διορθωνουμε (μετρησεις οξυγονου διοξειδιου και αναλογη παροχη ή αφαιρεση τους).

Το μονο που χρειαζεται να κανουμε σε ενα νορμαλ ισορροπημενο ενυδρειο για οξυγονωση, ειναι να υπαρχει μια ελαφρια αναταραξη της επιφανειας ειτε μεσω της εξοδου του φιλτρου, ειτε βοηθητικα απο αεραντλια σε σημαδια ελλειψης του οξυγονου.

* το ιδιο συμπτωμα μπορει να δηλωνει παραλληλα και υπαρξη στο νερο, αμμωνιας ή/και νιτρωδων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-06-12, 10:12
Diabolist23 Ο χρήστης Diabolist23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Μπορώ να πώ οτι κατάλαβα αρκετα πράγματα..
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου
Οποτε υπάρχουν και τεστ για να μου δείξουν σε περιπτώσεις που δεν είμαι σίγουρος..

Σήμερα θα πάω να ρίξω μια ματια για Ενυδρεία και εξοπλισμο..
Κάποιο tip για το τι να προσέξω στο ενυδρείο?

Θα κοιτάξω είπαμε να είναι τουλάχιστον 80x40xκατι
Και ιδανικότερα 100x40x50..
Πέρα απο αυτο ..αν έχει φωτισμο καλό θα είναι να πλησιάζει τα 0.3watt/Lt.
και να δώ και τι εξτρα μου δίνει ,όπως θερμόμετρα ,χρονοδιακόπτες ,ψύκτρα κλπ...
Φαντάζομαι οτι προτείνεται να μη πάρω κάτι που δίνει και φίλτρο μαζί εκτός αν είναι το φίλτρο που θέλω (1000lt/ώρα).
-------------------------
Επίσης μόλις μου είπαν οτι δεν κάνει ενα ψάρι το οποίο ξεκίνησε απο ενα μικρό χώρο όπως η γυάλα να το πάς ξαφνικά σε κάτι τεράστιο όπως 200lt...
(Εκπομπη του ΣΚΑΙ...)
Ειτε ισχύει αυτό είτε όχι, συμφέρει να πάρω 25 lt τώρα που είναι ακόμα μικρό και όταν μεγαλώσει μετα απο καιρό να πάρω κάτι μεγαλύτερο?
Πω πω ..ερωτήματα χιλιάδες! πφφ..
-------------------------
Και πως ακούγεται σε σας η ιδέα του μεταχειρισμένου ενυδρείου?
-------------------------
Με βάση το μέγεθος του δηλαδή θα του αρκεί λογικά ένα ενυδρείο με 50cm μήκος όταν αυτό θα ειναι ούτε 10cm...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diabolist23 : 22-06-12 στις 10:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-06-12, 11:39
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι ήταν αυτός στον Σκάι που είπε κάτι τέτοιο, αλλά εγώ το μόνο που είδα βάζοντας ψάρι από γυάλα σε ενυδρείο ήταν κινήσεις που φώναζαν... Γιούπιιιιι!

Εξάλλου δεν υπάρχει λόγος να αγοράζεις διπλά πράγματα. Μια και καλή για μένα. Όσο για τα μεταχειρισμένα... Πήρα ενυδρείο 160 λίτρων με καπάκι και θερμοστάτη 50¤ και άλλα τόσα για το φίλτρο. Αν είναι σε καλή κατάσταση το μεταχειρισμένο αξίζει.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-06-12, 15:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diabolist23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης μόλις μου είπαν οτι δεν κάνει ενα ψάρι το οποίο ξεκίνησε απο ενα μικρό χώρο όπως η γυάλα να το πάς ξαφνικά σε κάτι τεράστιο όπως 200lt...
(Εκπομπη του ΣΚΑΙ...)

κλασικοι τηλερουφιανοι που θελουν κρεμασμα απο τα... αντε να μην πω... αυτια τεσπα ...


ναι πεστου του μαλ.... θα παθει πολιτισμικο σοκ και αγοραφοβια...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αρσενικό, ηλικία, pearlscale


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γατακια ψαχνουν γονεις Singha ¶λλα ζώα 1 21-05-11 03:57
πως οι φινλανδοι ''φτιαχνουν'' τις πετρες τους.... klaz Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 22 26-11-08 13:48
Απαντήσεις από άσχετους!!! tsikis Greek Aquarist's Boards 60 07-10-06 13:32
Δε Φτιαχνουν Φωλια..... ilias_72 Bettas 5 10-10-05 02:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08251 seconds with 15 queries