Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-11, 12:29
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή "Ποιοτικά" χαρακτηριστικά ranchu

Ξεκινάω αυτό το θέμα γιατί σκέφτομαι κάποια στιγμή στο μέλλον να φιλοξενήσω χρυσόψαρα....(θα δείξει πότε)

Μου αρέσουν κυρίως τα ranchu (αν και υπάρχει ένα θέμα γενικότερα με αυτές τις ποικιλίες)...Λοιπόν θα ήθελα από κάποιον έμπειρο να μάθω κατ' αρχήν αν έρχονται στην Ελλάδα τέτοια χρυσόψαρα και ποια χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξει κανείς για να αγοράσει ένα ποιοτικό (βάση χαρακτηριστικών πάντα) ranchu...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-11, 13:14
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκινάω αυτό το θέμα γιατί σκέφτομαι κάποια στιγμή στο μέλλον να φιλοξενήσω χρυσόψαρα....(θα δείξει πότε)

Μου αρέσουν κυρίως τα ranchu (αν και υπάρχει ένα θέμα γενικότερα με αυτές τις ποικιλίες)...Λοιπόν θα ήθελα από κάποιον έμπειρο να μάθω κατ' αρχήν αν έρχονται στην Ελλάδα τέτοια χρυσόψαρα και ποια χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξει κανείς για να αγοράσει ένα ποιοτικό (βάση χαρακτηριστικών πάντα) ranchu...
εγω παλαιοτερα τα ειχα ψαξει και δεν τα βρηκα...ισως αθηνα να μπορεσεις να βρεις..
παντως,(ειναι καθαρα η προσωπικη μου αποψη) εγω το θεωρω "καπως" το συγκεκριμενο ειδος...πολυ παραμωρφομενο βρε αδερφε...(bubble-eye κλπ)
εννοειται οτι οσο πιο "παραξενα",τοσο πιο ευαισθητα σε σχεση με τα κοινα χρυσοψαρα ειναι(νηκτικη κυστη αν θυμαμαι καλα)!
αλλα και παλι,δεν ειμαι αυτος που ζητας(οχι και τοσο εμπειρος)!
θα σουν πουν πολυυυυ εμπειροτεροι!!!
εγω απλα ειπα την αποψη μου!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-11, 14:51
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Φέρνουν ranchu στην Ελλάδα, αλλά την ποιότητα που βλέπεις σταν διάφορα σχετικά sites δεν την πλησιάζουν καθόλου. ¶λλωστε τα show grade, τα class A, αλλά και τα class B ακόμα, είναι ακριβά για την Ελλάδα που δεν χαίρουν της ίδιας εκτίμησης όπως στο εξωτερικό.
Κάπου κάπου φέρνει το pet city σε σχετικά αποδεκτή ποιότητα.
Αν θέλεις να μάθεις πως επιλέγεται ένα ranchu με βάση τα χαρακτηριστικά του, τότε μπες στο www.rafflesgold.com, που είναι ένα αξιόπιστο forum για fancy χρυσόψαρα κάνε εγγραφή και πάτα academy όπου γίνονται οι κριτικές.
Σε κάθε περίπτωση, αν βρεις κάποιο στην Ελλάδα, πριν το αγοράσεις, πρώτα από όλα να παρατηρήσεις αν κολυμπάει κανονικά και όχι με το κεφάλι κάτω ή με άλλο μη κανονικό τρόπο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-08-11, 14:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δες κι αυτα
http://thegab.org/Goldfish/fish-prof...ish-types.html
http://thegab.org/Goldfish/
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-08-11, 23:56
tsitos13 Ο χρήστης tsitos13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2010
Περιοχή: Ζωγραφου
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

εχω ranchu εδω και τρια χρονια(ισως και τεσσερα δεν θυμαμαι ακριβως) ειναι πολυ γουστοζικη ποικοιλια χρυσοψαρου.. απο προσωπικη μου εμπειρια το θεωρω και πολυ ανθεκτικο ψαρακι απο την αποψη οτι μια χρονια που ελειπα στρατο και φροντιζε αλλος το ενυδρειο απο τα τρια χρυσοψαρα που ειχα( αλλο ενα red cap και εναν telescope) ηταν το μονο που επεζησε και μαλιστα μετα απο αρκετες αρρωστιεσ που τραβηξε το ενυδρειο( μπορει βεεβαια να ηταν και τυχερο) θελει προσοχη στο ταισμα γιατι ειναι πολυ λεμαργο και για αυτο προτιμω βυθιζομενες τροφες γιατι καταπινει και αερα και του δημιουργει προβληματα ισορροπιας( ευτυχωσ με τις βυθιζομενες τροφες το ελυσα το προβλημα)υπαρχουν αρκετεσ ποικοιλιεw ranchu και συνηθως τισ ξεχωριζουν απο το τζελ που σχοιματιζεται στο προσωπο τους.. στην ελλαδα ερχονται τεοια ψαρια αλλα δεν βρισκεις και παντα(και αν βρεις συνηθωσ ειναι ταλαιπωρημενα αρκετα σε βαθμο που φαινεται απο την πρωτη ματια) σημβιωνει ευκολα με αλλα fancy χρυσοψαρα( θα ελεγα πως δεν τους δεινει καν σημασια).. αυτα απο μενα αν υπαρχει συγκεκριμενη ερωτηση και μπορω να απαντησω θα το κανω με ευχαριστιση
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-11, 08:27
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Παρακατω βλέπετε επεξηγηματικές φωτογραφίες με τα "επίμαχα" σημεία προσοχής ενος ranchu:



[/




Πηγή: www.rafflesgold.com
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χαρακτηριστικά Υλικών Που Χρησιμοποιούμε στα Φίλτρα μας Jeepas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 28-04-11 07:25
Ranchu kapsok Χρυσόψαρα 19 09-01-11 21:56
Ενυδρείο Carrefour - Χαρακτηριστικά george Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 07-07-06 21:42
Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά του Νερού nkarvounis Γλυκό νερό - Γενικά 0 27-12-04 20:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03962 seconds with 15 queries