Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-07-14, 18:08  
Θεματα σκληρότητας νερού
polinikis
Member
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 39

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
polinikis Ο χρήστης polinikis δεν είναι συνδεδεμένος 25-07-14, 18:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους τους φιλους
Εχω ενα θέμα με την σκληροτητα του νερου σαν νέος στο χώρο υπέπεσα σε όλα τα λάθη που κάνουν οι αρχάριοι χώρις να ψάξουν πρώτα της πληροφορίες

Για να μη μακρηγορο αγόρασα ενα ενυδρειο 80χ40χ50 περιπου 114 λιτρα καθαρά για το οράντα που είχα εσφαλμένα σε γυάλα για μια εβδομαδα. Ξέρω τώρα οτι και το στρώσιμο του ενυδρείου με το οραντα μέσα ειναι λάθος αλλα πιστευω οτι είναι καλυτερα στα 110 λιτρ απο οτι ήταν στα 10. Το θέμα μου είναι η σκληρότητα το νερου που και η βρυση και το ενυδρειο εχουν το εξωπραγματικό αριθμο 26 dGH

έλεγξα και το νερό στο πατρικό μου και έχει 18 dGH θέλω λοιπόν να κατεβάσω το GH του ενυδρείου στο 18 και απο κει και πέρα να κάνω αλλαγες με το νερο του πατρικου μου

Το PH και στα 2 ειναι 8
Το KH ειναι στο ενυδρειο 22 και στο πατρικο μου 14

παρακάλω τα φώτα σας
τι με συμβουλευεται να κανω?
Εμφανίσεις: 6805
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 03-08-14, 15:50
polinikis Ο χρήστης polinikis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Αυτες είναι οι μετρησεις του νερου απο τη βρυση της ΑΟ μετα τον εμπλουτισμο του με ιχνοστοιχεια και χωρις μιξη με νερο βρυσης
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-08-14, 21:38
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Και τα νιτρικά σου δεν είναι πάντα μηδέν; Έχεις μετρήσει νιτρικά 12.5ml/lt στην έξοδο της όσμωσης;;;
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-08-14, 22:09
polinikis Ο χρήστης polinikis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Το χρωμα του τεστ ειναι ανάμεσα σε 0 και σε 12,5 τι να σου πω και γω δεν πολύ καταλαβαίνω μιας και πήρα την όσμωση να αποφύγω τα νιτρικά και να έχω χαμηλότερο PH και GH αλλά μάταια το ph στο 9 και το GH στα ταρταρα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-08-14, 22:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μηπως μετρας την εξοδο του βρωμικου?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-08-14, 22:32
polinikis Ο χρήστης polinikis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Όχι δυστυχώς μετράω σωστά, όπως προανέφερα η ποιότητα του νερού βρύσης ειναι κάκιστη. Σκέψου ότι τα νιτρικά στο νερό βρύσης ξεπερνούν τα 40
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 03-08-14, 22:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετρα πριν το φιλτρο επανεμπλουτισμου
TDS meter δεν εχεις? Με αυτο ελεγχουμε την ΑΩ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-08-14, 23:53
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Αφησες να τρέξει η οσμωση ?
Περιπου 100 λίτρα?
Εγω εδω με μετρησεις νερου 24gh και 22kh και κατι λίγα νιτρικά στην βρυση περιπου 10-20 , η όσμωση μου βγαζει gh 1 kh 1 ,με μηδενικα νιτρικα και με tds 17-20 .
Το ph της οσμωσης δεν μετριεται δεν ειναι σωστο, απο την στιγμη που δεν εχει bufer - kh πέρνει το ph με το νερο που θα το αναμιξεις.
Τωρα με τον εμπλουτισμο της οσμωσης δυστηχως δεν ξερω να σου πω.
Μπορεις να βάλεις ενα κλεφτη πριν τα ιχνοστοιχεια για να περνεις το νερο για το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-08-14, 12:10
polinikis Ο χρήστης polinikis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

ακολουθησα τις οδηγιες και αφου αφησα το βρυσακι να τρεχει 30 λεπτα μετα γεμισα το δοχειο συλλογης (18λιτρα) το αδειασα και μετα τη χρησιμοποιησα/μετρησα
-------------------------
κλεφτη θα βαλω αλλα πρεπει πρωτα να προμηθευτω τα υλικα γιατι δεν εχω τα απαραίτητα ταφ, βανακι,λαστιχο κτλ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη polinikis : 04-08-14 στις 12:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-08-14, 11:59
polinikis Ο χρήστης polinikis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

10 μερες αργοτερα μετρηση πριν την αλλαγη νερου

PH 8
GH 14
KH 12
NH3/4 0
N02 0
NO3 50

Η αλλαγη νερου γινεται με ΑΟ 90% και 10% βρυσης συμπληρωμα 20γρ seachem equillibrium και προετοιμασια νερου σε δοχειο 24 ωρες πριν την αλλαγη οι μετρηση του νερου αλλαγης ηταν

PH 7,5 - 8
GH 13
KH 8

Αλλαγη νερου 30%
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-08-14, 12:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολλα νιτρικα ρε παιδι μου στο ενυδρειο
Στο φρεσκο νερο ποσα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 15-08-14, 14:15
polinikis Ο χρήστης polinikis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

το νερο της βρυσης που παιρνει η ΑΟ εχει νιτρικα της ταξης 40+
όπως διαβασα στην ΑΟ αφαιρει το 93-97% των νιτρικων
μετα την οσμωση μετρησα νιτρικα λιγο πανω απο 5 οποτε τωρα σταδιακα με αλλαγες περιπου ανα 5-6 μερες κατεβάζω τα νιτρικα του ενυδρειού με την μιξη που ανεφερα πιο πανω και αυτο γιατι δεν θελω να κανω μεγαλη αλλαγη (80%) επειδη το ph ειναι χαμηλωτερο και η ανθρακικη σκληρωτητα το ιδιο με ενδεχώμενο κινδυνο οσμωτικου σοκ στο ψαρακι. το ευχαριστω είναι οτι μαλλον εχει στρώσει η βιολογια αφου μετα απο 3 εβδομαδες μετραω 0 αμμωνια και 0 αμμωνιο ενω πριν ειχα θετικες τιμες αλλα δεν μπορω να βγαλω ασφαλη συμπερασματα γιατι τα νιτρικα ειναι σε πολυ υψηλες τιμες
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 15-08-14, 14:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαζεις κι απο το νερο της βρυσης ομως στη μιξη, γιαυτο ρωτησα ποσα νιτρικα εχει το νερο που βαζεις στο ενυδρειο τελικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-08-14, 14:24
polinikis Ο χρήστης polinikis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

αρχικα δεν ήθελα να βαλω αλλα οταν μετρησα μονο οσμοση με equillibrium μου εδωσε GH12 και ΚΗ 6

επειδη το ενυδρείο έχει GH 14 και KH 12 ηταν πολυ μεγαλη η διαφορα και έβαλα λιγο νερό βρύσης kh 22 για να ανεβει λιγο πιο κοντα στην τιμη του ενυδρειου σταδιακα θα σταματησω το νερο βρυσης και θα χρησιμοποιω μονο ΑΟ με Equillibrium

η αληθεια έιναι οτι δεν μετρησα ΝΟ3 πριν το βαλω στο ενυδρείο αλλα με 2 λιτρα βρυση στα 30 λιτρα ΑΟ δεν μπορει να ανεβηκε και πολυ και σιγουρα είναι πολυ λιγοτερο απο τα 50 που έχει ηδη
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-08-14, 14:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι μεγαλη η διαφορα στη GH. Συνυπολογιζοντας και οτι κανεις ποσοστιαια και οχι ολικη αλλαγη, το ιδιο ποσοστιαια θα ειναι και η διαφοροποιηση της τιμης.
Μπορουσες να βαλεις λιγο ακομα Equillibrium για να ανεβει.
KH μπορεις να ανεβασεις ανεξαρτητα, με ελαχιστη μαγειρικη σοδα, καλα προδιαλυμενη σε νερο (στη μυτη του κουταλιου και παντα με δοκιμη στη αρχη, μεχρι να βρεις τη δοσολογια σου - αφηνεις μερικες ωρες πριν μετρησεις να σταθεροποιηθει η τιμη).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-08-14, 14:49
polinikis Ο χρήστης polinikis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

σ' ευχαριστω για τη συμβουλη ειμαι ακομα σε σταδιο πειραματισμου για να βρω τη ρουτινα του ενυδρείου γιαυτό και παω σιγα σιγα με τα προσθετα για να μη φυγουν οι τιμες του ενυδρείου αμα κάνω καμμια αστοχία η ανεβαινουν οι τιμες πιο αργα απο οτι κανω μετρησεις. λογω κακων παραμετρων νερου κοντευω να τελειωσο τα τεστ της τετρα που αγορασα μονο το εμφιαλωμένο δεν εχω μετρηση εδω γυρω
-------------------------
απο αντλια στο βαρελι προετοιμασιας πρεπει να βαλω καποια πολυ δυνατη; γιατι αυτη που πηρα ανακυκλωνει περιπου 100λιτρα/ωρα και ίσα που φενεται ανατάραξη της επιφανειας χρειάζομαι αλλη ή αρκει και το μονο που θελει ειναι να μην μεναι στασιμο το νερο;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη polinikis : 15-08-14 στις 14:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 15-08-14, 14:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αεραντλια καλυτερα στο βαρελι.
Οι αντλιες καινε πολυ ρευμα για να τις εχεις σε συνεχη λειτουργια.
Δεν χρειαζεται τρελλη κινηση. Αρκει να μη μενει στασιμο το νερο.

Μη αγχωνεσαι παντως, καποια στιγμη θα βρεις τις ρουτινες σου και δεν θα κανεις τοσες μετρησεις.
Αραια μονο για ελεγχο αν εχει αλλαξει κατι, απο τον παροχεα νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα σκληρότητας Νοτιοαμερικάνος Αμαζόνιος και περίχωρα 10 22-04-12 14:34
test σκληρότητας νερού genecr Ζωοτόκα 0 03-03-12 16:16
Μετατροπέας μονάδων σκληρότητας νερού Strahos Ιστοσελίδες στο Internet 3 05-02-07 14:13
Ανάλυση σκληρότητας νερού. soulmate Γλυκό νερό - Γενικά 4 20-06-03 15:17
Άνοδος σκληρότητας νερού newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 22-12-02 19:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05524 seconds with 14 queries