Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-06-08, 10:55   #1
Neon tetras με black neon...ταιριάζουν ;
 
Το avatar του χρήστη makis206
makis206
Support Team
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος 24-06-08, 10:55
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Κατ'αρχήν συγχωρέστε με αν το έβαλα σε λάθος κατηγορία, ακόμα ψάχνομαι λιγάκι σαν νέος εδώ μέσα..

Ότι λέει ο τίτλος λοιπόν, έχω ήδη 8 γαλάζια neon και σκέφτομαι να προσθέσω μερικά black neon στο ενυδρείο μου, γύρω στα 5 για να γίνει άλλο ένα μικρό κοπάδι γιατί μ'αρέσουν ιδιαίτερα και τα μαυράκια.
Ξέρω ότι σε ένα ενυδρείο καλό θα είναι να μην μπλέκονται πολλά κοπάδια μαζί και ξέρω επίσης ότι αυτά τα δύο είδη είναι διαφορετικά μεταξύ τους και δεν θα κάνουν ένα κοπάδι μαζί, έχοντας ακούσει όμως ότι τα μαύρα είναι πιο επιθετικά φοβάμαι μήπως υπάρξει πρόβλημα στην ψυχική ηρεμία που επικρατεί μέσα στο ενυδρείο μου μέχρι σήμερα, δεδομένου ότι κολυμπάνε και στο ίδιο επίπεδο..

Πείτε μου ευχάριστα please !
Εμφανίσεις: 4267
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-08, 11:01
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

το ειχα δοκιμασει και εγω, δεν ειχα προβλημα.....
ποσα λιτρα εχεις?

Υ.Γ. γιατι φαινετε το ποστ ανακατεμενο?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg
Εμφανίσεις:  315
Μέγεθος:  56,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-08, 11:10
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Mέχρι σήμερα τα ψαράκια μου βρίσκονταν σε ένα 60άρι αλλά εδώ και κάμποσες μέρες στρώνω σιγά σιγά το καινούργιο 125άρι, ετοιμάζομαι για τη μετακόμιση αυτές τις μέρες κι όπως καταλαβαίνεις άρχισα να ζαχαρώνω τα καινούργια κουκλάκια.

Στο ενυδρείο θα υπάρχουν επίσης 3 γκαπάκια, 5 γατόψαρα και 2 οτόκυκλοι.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου !

(τι εννοείς λέγοντας ανακατεμένο; Φαντάζομαι ότι οφείλεται στις νέες ρυθμίσεις του φόρουμ ή μήπως έκανα πατάτα; )
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-06-08, 11:20
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

έγω στην θεση σου θα περιμενα λιγο καιρο να στρωθει το νεο ενυδρειο, και τοτε θα οιταζα τι ψαρια εχω και ποσα με περνει να βαλω ακομα....
θα προτιμουσα όμως ένα είδος....
(π.χ. 20 καρδιναλιους με 5-6 γατοψαρα....)
θα είχε τρομερο αποτελεσμα, εκομα και αν ειχε πολα φυτα.......
η αποφαση ειναι δικη σου, αλλα θελει αργα και σταθερα βηματα μεχρι να ολοκρηρωσεις το νεο ενυδρειο!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-06-08, 11:34
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Έχω ξεκινήσει ήδη να φυτεύω διάφορα μέσα και σκοπεύω να του βάλω πολλά λουλούδια ακόμα, όσο αναφορά τα είδη των ψαριών, μου πέρασε απ'το μυαλό να συμπληρώσω περισσότερα neon (αν δεν τα είχα ήδη ίσως κατέληγα σε καρδινάλιους ) όμως σκέφτηκα ότι θα ήθελα να βλέπω και τα black μέσα να "σπάει" λίγο το κατά τ'άλλα πανέμορφο μπλε/κόκκινο !

Βρίσκομαι σε δίλημμα και δεν ξέρω τι να κάνω, θα βάλω τα neon μέσα όταν έρθει η στιγμή και παρατηρώντας τα θα πράξω όπως μου κατεβάσει η γκλάβα μου μάλλον, αφού λες ότι δεν υπάρχει πρόβλημα επιθετικότητας ανάμεσα στα δύο αυτά είδη μάλλον στα black θα καταλήξω για να είμαι ειλικρινής, αν πάλι δεν προσαρμοστούν σωστά εκεί μέσα εννοείται πως θα τα επιστρέψω για να βρουν ένα "σπίτι" που θα τους ταιριάζει καλύτερα κι εγώ με τη σειρά μου θα κάνω αυτό το υπέροχο μπλε/κόκκινο πιο "ογκώδες" !

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-06-08, 11:51
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

πιστεψε με....με μπλα και μαυρα νεον, το ενυδρειο θα γινει ενα μπαχαλο......τα δυο χρωματα θα κολυμπανε μαζι και το αποτελεσμα θα ειναι χαλια.......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-06-08, 11:59
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
makis206 Έχω ξεκινήσει ήδη να φυτεύω διάφορα μέσα και σκοπεύω να του βάλω πολλά λουλούδια ακόμα, όσο αναφορά τα είδη των ψαριών, μου πέρασε απ'το μυαλό να συμπληρώσω περισσότερα neon (αν δεν τα είχα ήδη ίσως κατέληγα σε καρδινάλιους ) όμως σκέφτηκα ότι θα ήθελα να βλέπω και τα black μέσα να "σπάει" λίγο το κατά τ'άλλα πανέμορφο μπλε/κόκκινο !

Βρίσκομαι σε δίλημμα και δεν ξέρω τι να κάνω, θα βάλω τα neon μέσα όταν έρθει η στιγμή και παρατηρώντας τα θα πράξω όπως μου κατεβάσει η γκλάβα μου μάλλον, αφού λες ότι δεν υπάρχει πρόβλημα επιθετικότητας ανάμεσα στα δύο αυτά είδη μάλλον στα black θα καταλήξω για να είμαι ειλικρινής, αν πάλι δεν προσαρμοστούν σωστά εκεί μέσα εννοείται πως θα τα επιστρέψω για να βρουν ένα "σπίτι" που θα τους ταιριάζει καλύτερα κι εγώ με τη σειρά μου θα κάνω αυτό το υπέροχο μπλε/κόκκινο πιο "ογκώδες" !
Γεια σου κι απο μενα! Η δικη μου συμβουλη ειναι να περιμενεις λιγο καιρο. Στο νεο σου ενυδρειο καλο θα ηταν να μεχρι να ωριμασει να μην αυξησεις την ιχθυοφορτιση αποτομα. Μπορεις να ασχοληθεις με την διακοσμηση και το φυτεμα νεων φυτων προς το παρον. Σιγα σιγα και διαβαζοντας θα αυξανεται και η εμπειρια σου και θα κατασταλαξεις με μεγαλυτερη σιγουρια για τα ειδη που σου αρεσουν.Επισης τα 3 Γκαπι δεν ταιριαζουν με τα υπολοιπα ψαρια σου και θα πρεπει να τα αποχωριστεις η να τα βαλεις σε δικο τους ενυδρειο. Τα νεον και τα κορυ θελουν μαλακο νερο ενω τα Γκαπι θελουν σκληρο νερο.Κατι ακομα. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ενα ενυδρειο μονο με κοπαδοψαρα μετα απο καιρο καταντα λιγο μονοτονο. Σκεψου αν θες να βαλεις ενα λιγο μεγαλυτερο ψαρι (η ζευγαρι) με ενδιαφερουσα συμπεριφορα και χαρακτηρα. Ενδεικτικα αναφερω τις νανοκιχλιδες και τα Γκουραμι.
Παντως ο,τι και να αποφασισεις εγω σου ευχομαι καλη επιτυχια με το νεο σου ενυδρειο !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με neon AXEL Αρχάριοι γλυκού νερού 3 02-06-07 17:48
Neon Tetra με αυγά stat ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής 6 01-11-05 20:28
Άσπρα στίγματα σε Black Neon Tetra Maax Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 03-11-04 01:16
τι θα μπορουσε να ταιριαξει με neon??? δημητρης τσ. Γλυκό νερό - Γενικά 12 26-10-04 11:05
Black Neon nkarvounis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 05-10-04 09:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05356 seconds with 14 queries