Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-11, 14:47
silia Ο χρήστης silia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: αμπελόκηποι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή αρχαρια! χρησιμοποιω σωστα φιλτρα?

γεια σας! μολις γραφτηκα στο φορουμ και για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω πολλα πραγματα για τα ενυδρεια... διαβασα το κειμενο με τα φιλτρα και επειδη στο καταστημα που τα αγορασα δεν νομιζω οτι ξερουν τι δινουν εχω μερικες αποριες. το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρων αλμυρου νερου και εχω βαλει skimmer, φιλτρο, θερμοστατη και αυτη την κουρτινα οπως λενε μερικοι (ή αυτο που βγαζει μπουρμπουληθρες ) το ενυδρειο αυτην την στιγμη εχει μονο νερο και αλατι και μου ειπαν να το αφησω ετσι για 10-15 μερες πριν βαλω τον αραγωνιτη και 30 μεχρι να μπουν κοραλια, ψαρια κτλ. το προβλημα μου ειναι οτι το νερο ειναι λιγο θολο και δεν ξερω γιατι. μηπως το φιλτρο μου δεν ειναι καλο η δεν εχω τοποθετησει σωστα το skimmer? μεσα στο ενυδρειο ριχνω ενα υγρο που λεει οτι ειναι για το bio-filter αν βοηθαει καθολου... θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας και ευχαριστω που διαβασατε ολη την ιστορια .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-05-11, 17:21
Το avatar του χρήστη dim orestiada
dim orestiada Ο χρήστης dim orestiada δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

ζωντανο βραχο εχεις βαλει μεσα? την κουρτινα γιατι την εχεις βαλει? για ομορφια η για καποιον αλλο λογο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-05-11, 18:30
silia Ο χρήστης silia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: αμπελόκηποι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

πρωτα απο ολα ευχαριστω για το ενδιαφερον . ζωντανο βραχο δεν εχω βαλει γιατι μου ειπαν απο το καταστημα οτι δεν πρεπει μεχρι να περασουν 30 μερες. αυτην την κουρτινα που βγαζει μπουρμπουληθρες την ειχα πριν που ειχα τροπικα ψαρια και δεν μου ειπε καποιος οτι δεν χρειαζεται, οποτε περιμενω να μου πειτε αμα ειναι να την βγαλω. πριν λιγο εβαλα τον αραγωνιτη και εχει μαυρισει ολο το νερο τουλαχιστον εφυγε η θολουρα χαχαχαχα και ηρθε η μαυριλα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-05-11, 18:42
Το avatar του χρήστη dim orestiada
dim orestiada Ο χρήστης dim orestiada δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

αν εχεις σωστη αλατοτητα κ θερμοκρασια βαζεις κατευθειαν βραχο. δεν εχει ουσια να αφηνεις μονο το νερο με το αλατι?το νερο το εβαλες απο τη βρυση απο αο? αλατοτητα ποσο εχεις?κυκλοφορητες εχεις μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-05-11, 18:52
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Πριν ασχοληθεις με θαλασσινο ενυδρειο,ειχες εμπειρια απο γλυκου νερου?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-05-11, 18:57
silia Ο χρήστης silia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: αμπελόκηποι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

εβαλα νερο απο την βρυση, οι κυκλοφορητες δεν ξερω τι ειναι και την αλατοτητα πρεπει να μειωσω γιατι ειναι λιγο πιο πανω οποτε θα αφαιρεσω νερο και θα βαλω αλλο... την κουρτινα πρεπει να την βγαλω?
-------------------------
οχι πριν απο το θαλασσινο δεν ειχα εμπειρια με τροπικα ψαρια γιατι τα ειχα λιγο καιρο και δεν πηγε και τοσο καλα, οποτε τωρα ειμαι τελειως χαμενη και προσπαθω να τα καταφερω!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silia : 15-05-11 στις 18:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-05-11, 19:02
Το avatar του χρήστη dim orestiada
dim orestiada Ο χρήστης dim orestiada δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

νερο πρεπει να βαζεις απο αντιστροφη οσμοση κ οχι απο τη βρυση. κυκλοφορητες μεσα στο ενυδρειο για να εχει κυκλοφορεια το νερο. μεσα στο φορουμ εχει πολλα λινκ που τα αναφερουν αναλυτηκα. πρεπει να ξερεις οτι επεσες στα βαθια χωρης μασκα. κ να διευκρινησω οτι ειμαι κ εχω αρχαριος. απλα καποια πραγματα ειναι βασικα για να ξεκινησεις σωστα αλλιως θα δωσεις πολλα χρηματα σε λαθος πραγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-05-11, 19:09
silia Ο χρήστης silia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: αμπελόκηποι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

εσυ απο που βαζεις νερο? το ξερω επεσα στα βαθια αλλα παλευω... σημερα πηρα το μαθημα μου παω πρωτον να μαθω για τους κυκλοφορητες και μετα πρεπει να βγαλω την κουρτινα και μετα να δειρω τους υπαλληλους που μου λεγανε βλακειες!! ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-05-11, 19:11
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Τους υπαληλους τους ρωτάμε ΜΟΝΟ που ακριβώς είναι καποιο σκευασμα/φαρμακο στο μαγαζί...

Συμβουλές... Δεν...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-05-11, 19:15
Το avatar του χρήστη dim orestiada
dim orestiada Ο χρήστης dim orestiada δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

το νερο το περνεις απο την βρυση απο περναει απο ενα φιλτρο οπως αυτο..
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29985
κ μετα το ριχνουμε στο ενυδρειο. οσο για τους υπαλληλους οπως εγραψε κ ο φιλος ποιο πανω ποτε δεν τους ακουμε για το τη θα αγορασουμε παρα μονο για το που θα βρουμε ενα προιον μεσα στο καταστημα..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-05-11, 19:16
silia Ο χρήστης silia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: αμπελόκηποι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

χαχαχα το καταλαβα!! αλλα δεν ηξερα τι χρειαζομουν οποτε εκανα το λαθος και ρωτησα..... οταν το αντιληφθηκα αποφασισα να γραφτω στο φορουμ για να μην πληρωσουν τις βλακειες μου τα καημενα τα ψαρια!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-05-11, 19:20
Το avatar του χρήστη dim orestiada
dim orestiada Ο χρήστης dim orestiada δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

κ καλα εκανες καλο διαβασμα λοιπον κ υπομονη πολυ υπομονη
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-05-11, 19:21
silia Ο χρήστης silia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: αμπελόκηποι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

ευχαριστω για το link αυτο φαινεται.... περιπλοκο εχω μια ακομα απορια και δυστυχως δεν μπορω να πω οτι θα ειναι και η τελευταια το φιλτρο μου ειναι εσωτερικο αλλα εχω ακουσει οτι ειναι καλυτερα αυτα που ειναι σαν καταρακτες και ειναι εξω απο το ενυδρειο. το θεμα ειναι οτι το καπακι του ενυδρειου μου δεν με αφηνει να βαλω τετοιο φιλτρο γιατι δεν θα κλεινει, μου προτινετε να αφησω αυτο το φιλτρο που εχω ή δεν ειναι καλο?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-05-11, 19:28
Το avatar του χρήστη dim orestiada
dim orestiada Ο χρήστης dim orestiada δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

τι φιλτρο εσωτερικο εχεις?? τι εχεις μεσα??
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-05-11, 19:50
silia Ο χρήστης silia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: αμπελόκηποι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

aqua inner filter ονομαζεται αλλα δεν ξερω αν ειναι καλο... τωρα που εριξα τον αραγωνιτη και εχει μαυρισει το νερο, δεν ξερω αν θα καθαρισει. Τωρα ειμαι στο σταδιο που το φτιαχνω το ενυδρειο. Ειχα πριν με τροπικα ψαρια και θελω βοηθεια για το αλμυρο. Το κακο ειναι οτι με εχουν μπερδεψει και δεν ξερω τι πρεπει να κανω. Κρατησα το θερμομετρο, τον θερμοστατη και το φιλτρο και εβαλα ενα skimmer (JAD WG-30, οπως μου ειπαν, εφτιαξα το νερο με το αλατι και ριχνω για μια εβδομαδα το υγρο Stability και σημερα 9 μερες μετα εβαλα τον αραγωνιτη.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-05-11, 20:03
Το avatar του χρήστη dim orestiada
dim orestiada Ο χρήστης dim orestiada δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

θα καθαρισει το νερο μην αγχωνεσαι... να αγορασεις κ βραχο να βαλεις το συντομοτερο. αλατοτητα με τη μετρας?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-05-11, 20:13
silia Ο χρήστης silia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: αμπελόκηποι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

μου εδωσαν στο μαγαζι ενα αλατομετρο, που βαζεις νερο και ανεβαινει ενας δεικτης. Οπως ανεφερα και πριν η αλατοτητα μου ειναι αυξημενη καπου στο 1.026 και πρεπει να το φτιαξω. Ο βραχος σε τι βοηθαει ?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-05-11, 20:17
Το avatar του χρήστη dim orestiada
dim orestiada Ο χρήστης dim orestiada δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

στο βραχο θα βασισεις τη βιολογια σου. αλλα καλα θα κανεις να διαβασεις αρκετα μεσα στο φορουμ πριν κανεις αλλες αγορες κ θα λυσεις ολες της απορειε σου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-05-11, 20:38
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

εχω την εντυπωση silia οτι ξεκίνησες βιαστικα να φτιαξεις κατι το οποιο θελει πολυ μελετη και σωστη οργανωση , κατι λαθος να κανεις στο θαλασσινο να ξερεις οτι δεν θα σου πετυχει , και δεν περνει να κανεις πειραματα εφοσον το στησεις με νερο και δουλευει.
Πρεπει να ξερεις τι εξοπλισμο θα αγορασεις , καταρχην μια Α/Ο για νερο (ξεχνα το νερο της βρυσης!!!) μετα αλατι και αλατομετρο για σωστη αλατοτητα , να δεις αναλογα με το ενυδρειο σου τι σκιμερ μπορεις να βαλεις , κρεμαστο η εσωτερικο να καλυπτει τα λιτρα σου .
Φιλτρο (βεβαια χωρης υλικα) μονο με ανθρακα και αντιφοσφορο , αν μπορεις και πας και σε εξωτερικο ακομη καλυτερα.
Βραχος ζωντανος (καπου στα 8 με 10 κιλα) , και αραγωνιτης.
Καλο ειναι λοιπον να κανεις μια αναζητηση να διαβασεις ορισμενα πραγματα προτου προχωρησεις , γιατι στο γλυκο ενυδρειο ειναι πιο απλα , αντε βαλαμε νερακι βρυσης με λιγο αντιχλωριο , λιγα βακρηρια κανα διακοσμιτικο και μετα ψαρακια και ολα μελι γαλα, στο θαλασσινο ισχθυει ακριβως το αντιθετο.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-05-11, 16:32
silia Ο χρήστης silia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2011
Περιοχή: αμπελόκηποι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

το ξερω οτι εχω πεσει στα βαθια αλλα εχω πεισμα... ευχαριστω για το ενδιαφερον και απλως θελω να σε ρωτησω για το φιλτρο που ανεφερες.... εχω ενα εσωτερικο φιλτρο αλλα το καπακι του ενυδρειου δεν μου επιτρεπει να βαλω εξωτερικο γιατι δεν θα κλεινει, τι μου προτινεις? αλατομετρο, σκιμμερ, αραγωνιτη εχω παρει και λεω τωρα να βαλλω βραχο αλλα οταν λες 8 κιλα δεν ειναι λιγο πολλα για ενυδρειο 60 λιτρων?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-05-11, 19:53
Το avatar του χρήστη dim orestiada
dim orestiada Ο χρήστης dim orestiada δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

ο κανονας λεει 10% τον λιτρων δηλαδη 6 κιλα το αν βαλεις 1-2 κιλα περισσοτερο ειναι δικο σου θεμα. στο φιλτρο πρεπει να εχεις μεσα μονο ανθρακα κ αντιφοσφορο. αν εχει μεσα σφουγγαρια κ τετοια βγαλτα ολα. οσο για αν δεν μπορεις να βαλεις εξωτερικο δεν ειναι προβλημα. αν δεν σε ενοχλει εσενα στο ματι αστο οπως ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-05-11, 09:10
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Ο μετρητής αλατότητας που έχεις δεν είναι ο καλύτερος. Υπάρχουν περιπτώσεις που έχει μεγάλες αποκλίσεις και είναι πιθανό να έχεις απώλειες από αυτό. Καλύτερα να παρεις ρεφρακτόμετρο πριν βάλεις κατοίκους ή αλλιώς βρες κάποιον που έχει κοντά σου και πάρε λίγο νερό μαζί για να μετρήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-05-11, 07:55
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Θα ήθελα να σου δώσω μία συμβουλή. Σταμάτα τώρα ότι κάνεις εξοπλίσου με υπομονή και ξεκίνα το διάβασμα από εδώ. Έχεις ξεκινήσει τελείως λάθος. Διάβασε και προσπάθησε να λύσεις όλες τις απορείες σου.

Αφού λοιπόν διαβάσεις καλά και έχεις πλέον κατανόηση της κατάστασης τότε βάλε στόχο να φτιάξεις ένα ενυδρείο τύπου Fish-Only with Live Rock δηλαδή μόνο ψαράκια και ζωντανό βράχο έτσι δεν θα χρειάζεται να ασχοληθείς με φωτισμό, διατήρηση παραμέτρων (εκτός από το pH). Το φίλτρο βγάλτο δεν χρειάζεται αν βάλεις βραχάκια.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία στη προσπάθειά σου γιατί πράγματι δεν έχεις καταλάβει πόσο δύσκολο είναι αυτό που επιχειρείς χωρίς καθόλου εμπειρία από ενυδρεία.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παμε σωστα για Αμερικα .... Roussaks ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 44 12-10-10 11:36
diy co2 σωστα ειναι? giannisqq DIY . Φτιάχτο μόνος σου 21 10-02-10 21:26
ειναι σωστα? mpampi19 Γλυκό νερό - Γενικά 8 01-02-10 18:25
Κυκλοφορητης... Δουλεύει σωστα; qstavrosq Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 14-01-05 04:48
βραχος αλλα σωστα τοποθετιμενος.... Vasilis Θαλάσσια Βιολογία 0 26-07-04 20:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06704 seconds with 15 queries