Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 17-06-09, 10:41   #1
Κάθε αρχή και δύσκολη ...αλλά με ένα μονομάχο;
Helena
Junior Member
Εγγραφή: 17-06-2009
Περιοχή: Παγκράτι, Αθήνα
Μηνύματα: 2

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Helena Ο χρήστης Helena δεν είναι συνδεδεμένος 17-06-09, 10:41
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σε όλους,

Εδώ και λίγες μέρες είμαι "μαμά" ενός μονομάχου και πρέπει να ομολογήσω ότι όταν τον αγόραζα δεν είχα ποτέ αναλογιστεί πόσο μεγάλη ευθύνη είναι και πόσο δύσκολο θα ήταν τελικά. Πάντα με μάγευε ο υδάτινος κόσμος και ήταν όνειρό μου να αποκτήσω ένα ενυδρείο κάποτε και αγοράζοντας τον μονομάχο νόμιζα ότι αυτό το κάποτε δεν είχε έρθει ακόμα. Δεν χρειάζεται να επαναλάβω σε τι κατάσταση ήταν όταν τον αγόρασα, όλοι ξέρετε τι επικρατεί στα pet shops. Του πήρα λοιπόν μια μικρή γυάλα και κατενθουσιασμένη έτρεξα να σερφάρω για να βρω πληροφορίες για να μπορώ να τον φροντίσω καλύτερα, και όταν βρήκα με έλουσε κρύος ιδρώτας... Με την πρώτη ευκαιρία πήγα και του αγόρασα ενυδρείο 20 L και με την πληροφορία που βρήκα και σε αυτό το forum φρόντισα να είναι εξοπλισμένο. Βέβαια εδώ και τρεις μέρες που κατέχς το ενυδρείο δέχομαι συμβουλές από τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού από το οποίο το αγόρασα, κι επειδή έχω μπερδευτεί λίγο θα ήθελα την βοήθειά σας. Το ενυδρείο ήταν fixed εξοπλισμένο με φίλτρο, λάμπα και θερμοστάτη. Ο μαγαζάτορας μου είπε ότι ο θερμοστάτης δεν είναι αναγκαίος αυτήν την εποχή, ισχύει; Αγόρασα βιολογικό υλικό το οποίο στις οδηγίες χρήσης του αναγράφει ότι μπορεί να δεχθεί το ενυδρείο ψάρια μετά το 1ο 24ωρο. Μήπως όμως δεν είναι σωστό να στρώνω το ενυδρείο με το ψάρι μέσα; Ενά πρόβλημα που προέκυψε είναι ότι το φιλτρο ίσως έχει πολύ ισχυρή αντλία γιατί βάζοντας το ψάρι μέσα ενώ το φίλτρο ήταν σε λειτουργία πάσχιζε το καημένο να απομακρυνθεί από αυτό και δεν τα κατάφερνε, οπότε από χτες το βράδυ το ενυδρείο είναι χωρίς φίλτρο-ελπίζω να μην αποβεί αυτό μοιραίο για το ψάρι μου. Σήμερα κιόλας θα πάω να το φροντίσω το θέμα του φίλτρου. Τώρα σχετικά με τη διακόσμηση, προτιμώ φυσικά φυτά. Χτες αγόρασα μια Anubia nana για την οποία μου είπαν ότι δεν χρειάζεται καν υπόστρωμα και φως, μήπως με κοροϊδεύουν λίγο; (είμαι και εν δυνάμει γεωπόνος τρομάρα μου) Το ψάρι μου φαίνεται να το λατρεύει το φυτό πάντως και θα ήθελα να αγοράσω κανα δυο ακόμα, τι θα μου προτείνατε; Αυτά προς το παρόν. Ανυπομονώ να διαβάσω απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
Εμφανίσεις: 3181
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κάθε αρχή και δύσκολη koko Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 13-04-06 15:18
Νέο ενυδρείο... δύσκολη περίπτωση. zak Γλυκό νερό - Γενικά 4 07-02-06 14:51
HELP!!! μου πεθαίνουν ένα-ένα κάθε μέρα! Guppy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 24-10-05 07:08
13.9L και betta κάθε πότε αλλαγή? spirosta Bettas 3 14-10-05 01:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04511 seconds with 15 queries