Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-06-08, 23:59
krivag Ο χρήστης krivag δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: εορδαιας
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή ψαχνομαι

κατ' αρχας καληνυχτα σας .ειμαι καινουργιος στο φορουμ και "αρχαριος", θα ηθελα οπως ολοι οι "αρχαριοι" να κανω μερικες ερωτησεις μπας και ξεκαθαρισω το μπερδεμα που εχει δημιουργηθει στο μυαλο μου.θελω να ασχοληθω με το ενυδρειο (κοινοβιο) και λεω να αρχισω με μικρο ενυδρειο .στο μοναδικο μαγαζι εδω στην πολη μου προτειναν ενα tetra aquaart 60λιτρο φουλ εχτρα (πιστευω) οπως ειδα και στο σαιτ της tetra 110 ευρο 1η ερωτηση αξιζει ? (σχετικα με το φιλτρο διαβασα θελει αλλαγη το carbon με βιόμπαλες) 2η ερωτηση που ειμαι και μπερδεμενος ,σχετικα με το υποστρωμα μπαινει ? ποιο? και πως ? να βαλω αμμο!!! η χαλικι ? floorite θα βρω? μην με στειλεται στο σχετικο φορουμ γιατι εχω διαβασει αρκετα 3η σχετικα με την βαση θελω να συνδυασω αποθηκευση και στερεωση, ενα ερμαριο που ειδα (σαιτ Νεοσετ 1μ πλατος ) θα κανει δουλεια η θα ψαχνω νερο ενυδρειο φυτα και ψαρια ?.4η ψαρια και φυτα (για αρχαριους)υπαρχει θεμα συμβατοτητας ? .παρακαλω πολυ να με κατατοπισετε και να με ξεμπερδευσετε .ευχαριστω για την κατανοηση σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-06-08, 00:35
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

1. Aυτό εχει να κανει αποκλειστικα με την τσεπη σου..... Να ξερεις παντως οτι με τα μικρα ενυδρεια εχεις πολύ περιορισμενες επιλογές στα ψαρια που θα βαλεις μεσα. Οσο πιο μεγαλο ειναι το ενυδρειο τόσο περισσοτερες επιλογες εχεις και τοσο πιο "σταθερο" στις συνθηκες ειναι.
2. Το υπόστρωμα για φυτά θα το χρειαστεις μονο αν "παιξεις" με δυσκολα φυτα....Προσωπική μου γνωμη ειναι περιττο για καποιον που μπαινει τωρα στο χομπυ. Το αν θα βαλεις αμμο ή χαλικι θα εξαρτηθεί απο τα ψαρια που θα βαλεις.
3. Αυτό τωρα δεν το ξερω.....εξαρταται απο το ποσο γερο ειναι το ερμαριο....Παντως αν καταληξεις στα 60 λιτρα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα....
4. Φυσικα και υπαρχει θεμα συμβατοτητας. ......
Νομίζω παντως οτι αρχιζεις λαθος τις ερωτησεις σου. Καταρχας πρεπει να διαλεξεις τα ψαρια που σου αρεσουν. Θα δεις το προφιλ τους για να δεις τι συνθηκες θελουν : ph, gh, kh και τι απαιτησεις σε χωρο εχουν. Αφου κατασταλαξεις σε καποια ψαρια τοτε θα δεις τι θα κανεις με την διακοσμιση του ενυδρειου. Αλλα θελουν αμμο , αλλα χαλικι αλλα θελουν φυτεμενο ενυδρειο και αλλα μονο πετρες. Δες λοιπον τι σου αρεσει και αν ακομα εχεις αποριες εδω ειμαστε.....
-------------------------
και βεβαια : Καλως ηρθες στην παρεα!!!
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη imichal : 06-06-08 στις 00:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-08, 00:55
krivag Ο χρήστης krivag δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: εορδαιας
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

με μπερδευεις αναφερομαι 1ον αναφερομαι αν ειναι καλο το ενυδρειο και αν ξερεται κατι σχετικα με το φιλτρο 2ον τα ψαρια ειναι τα ευκολα guppys barbus κτλ δεν εχω αποφασισει 4ον υπαρχει θεμα ακομα και στα ευκολα ψαρια και φυτα? οσο για ph gh kh θελω να χρεισιμοποιω το νερο βρισης χωρις να αλλαζω ph gh kh στο νερο (τουλαχιστον απο το 1ο ενυδρειο) ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου πιστευω οτι με συζητηση θα βγαλω ακρη και να στειλω και εγω καποια στιγμη φοτο με το φυτεμενο μου ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-08, 07:16
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ενα ενυδρειο παντα αξιζει ασχετα με το μεγεθος του .....το μερακι και η ορεξη σου μετραει.....!!!!!!!!!!
καλη αρχη λοιπον
ξεκινας απο το στησιμο του με ψιλο χαλικι καποιες μικρες πετρες καποιες ριζες ξυλου αναλογα τι ψαρακια θα βαλεις........
.....αν θελεις και φυτα τοτε προτεινω ψιλο χαλικακι ριζες κορμων μοπανι και πανω τους δεμενες καποιες ανουμπιες οπου μπορεις να της κρατησεις ανετα χωρις ιδιαιτερο εξοπλισμο για φυτα.....μονο με καποια λιπανση του εμποριου....
το φιτρο που αναφερεις βγαζεις τον ανθρακα (οπου χρησιμοποιειται σαν απορροφητικο υλικο μονο οταν θελεις να απομακρυνβεις βλαβερες ουσιες μεσα απο το νερο ) και βαζεις καποιο "μακαρονι" οπου θα λειτουργησει σαν βιολογικο υλικο οπου θα κατοικησουν τα βακτυρια σου.........

αυτα για αρχη ξεκινα στρωσε το ενυδρειο σου ριξε και μια ματια εδω μεσα και οταν θα ερθει η ωρα των ψαριων εδω ειμαστε......!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-08, 20:35
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

όταν είχα πάει να πάρω το μικρό μου ενυδρείο(120λτ.) έιχα δώσει 120ευρώ περίπου. Το παιδί που μου το έδωσε ήταν πολύ έμπειρος. Εγώ τότε ήξερα πραγματικά λίγα πράγματα για τα ενυδρεία. και τώρα λίγα ξέρω, αλλά τώρα ξέρω τουλάχιστον ότι ξέρω λίγα. Τότε λοιπόν μου είχε πει αυτός το γυαλί είναι το πιο φτηνό πράγμα, τα άλλα είναι ακριβά...θα καταλάβεις...και μου έδειξε ένα μικρό θαλασσινό που προσπαθούσε να στήσει. μου λεεί αυτό μου έχει πάει είδη 500ευρώ. Ως κλασσικός έλληνας σκέφτηκα, μου λέει μ***, με έχει πιάσει κότσο. Τελικά το ενυδρείο πρέπει να μου έχει κοστισει μέχρι τώρα κοντά στα 600ευρώ και μπορώ να πω ότι έχω καταλάβει τι εννοούσε...προσωπική μου άποψη προσπάθησε να βρεις μια μεταχυρισμένη γυάλα. θα κερδίσεις σε όγκο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-08, 21:07
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλωσόρισες και από μένα!

Πρώτα απ'όλα, ένα μεγάλο μπράβο στο ότι ξεκινάς ψάχνοντας! Έτσι θα γλιτώσεις λάθος αγορές και πεταμένα χρήματα, προβλήματα με λάθος επιλογές ψαριών, όπως επίσης και την απογοήτευση που είχαν πολλοί, που έχασαν τα ψαράκια τους λόγω λάνθασμένης "διαχείρισης" του ενυδρείου..

Το πλέον βασικό link για διάβασμα και ολοκληρωμένες πληροφορίες είναι αυτό: www.tsamisaquarium.gr , ενώ σημαντική πληροφορία υπάρχει και στα υπομνήματα στις διάφορες ενότητες του forum..

- Όσον αφορά στην επιλογή του ενυδρείου, εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο (ανάλογα πάντα και με το χώρο που έχεις).. Να έχεις υπ'όψην σου ότι τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου είναι αρκετά λιγότερα από τα "ονομαστικά" (π.χ. στο Juwel 70, έχω λιγότερο από 55 καθαρά!).. Και οι επιλογές σου, όταν μιλάμε για 60 μικτά θα είναι πολύ περιορισμένες.. Θα διαβάσεις και αλλού ότι δεν πρέπει να κοιτάς το μέγεθος των ψαριών στη βιτρίνα, αλλά το τελικό μέγεθος που αυτά μπορεί να πάρουν!
- Αν δεν θέλεις να "πειράξεις" τις παραμέτρους του νερού, θεωρητικά θα έπρεπε να κάνεις μετρήσεις στο νερό της βρύσης, και οι επιλογές ψαριών να είναι αντίστοιχες (ως προς τις απαιτήσεις τους).. Όπως και να'χει όμως, ακόμα και αν στο ξεκίνημα δε θέλεις να αλλάξεις τις παραμέτρους, και πάλι, θα πρέπει να επιλέξεις ψάρια με παρόμοιες απαιτήσεις (π.χ. μαλακό ή σκληρό νερό), έτσι ώστε στην πορεία να επιδιώξεις να τους παρέχεις και τις κατάλληλες συνθήκες..
- Να διασταυρώνεις τις πληροφορίες από τους πετ-σοπάδες, και να μή βιάζεσαι να κάνεις αγορές.. π.χ. το φίλτρο του ενυδρείου που θα πάρεις, μπορείς για αρχή να το λειτουργήσεις με τα υλικά που έχει, και μόνον αφού καταλάβεις πλήρως τη λειτουργία του να κοιτάξεις για βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις..
- Ο imichal παραπάνω, σου εξήγησε ότι πρώτα διαλέγεις τα ψάρια που σου αρέσουν, και αυτά θα καθορίσουν την άμμο/χαλίκι που θα χρησιμοποιήσεις, όπως επίσης το αν η διακόσμηση θα περιλαμβάνει φυτά, πέτρες, ρίζες, κ.τ.λ... Κοιτάζοντας στις "παρουσιάσεις ενυδρείων" μπορείς να πάρεις μια ιδέα για διαφόρους τύπους ενυδρείων..

Ελπίζω να βοήθησα..
Μία συμβουλή: όσο είσαι στο ξεκίνημα, καλό θα ήταν να διαβάζεις/ψάχνεις/ρωτάς πριν κάνεις οτιδήποτε (αγορές, επιλογές ψαριών), αυτό θα σε γλιτώσει και από κόπο, και από χρήματα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-08, 21:13
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

καλως ηρθες και απο μενα. Οσο για τα αλλα με καλυψανε οι προλαλησαντες.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-06-08, 00:16
krivag Ο χρήστης krivag δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: εορδαιας
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

χαιρετω και ευχαριστω ολους σας.θεωρω οπως ακριβως καταλαβε ο χοντρος οτι πρεπει να ψαξω πριν τελικα αποφασισω αλλα νομιζω οτι τελικα δεν σας εδωσα να καταλαβεται οτι το θεμα δεν ειναι ακριβως οικονομικο απλως ειμαι επιφιλακτικος δηλαδη θα ηθελα να ξεκινησω με ενα 60αρι περισοτερο για εκπαιδευση μου πανω στο αντικειμενο. ειναι ποιο μικρο σε χωρο και δεν χρειαζεται να μπει σε κεραιο σημειο στο σπιτι δεν με πειραζει για αρχη να ξωδεψω και 400 ευρο για ενα χομπι που αργοτερα μπορει να διαθεσω και 1000 ευρο φτανει να ξερω τι κανω και αυτο που παιρνω αξιζει γι'αυτο και αναφερωμαι συγκεκριμενα (ενυδρειο,θεση στηριξης).παντος οποιαδηποτε διευκρυνηση ειναι σιγουρο οτι ειναι δεκτη δεν μπορει σιγουρα ενας ασχετος να γνωριζει περισοτερα απο ενα σχετικο και παλι σας ευχαριστω για τις συμβουλες ηταν σιγουρα χρησιμες (το μαγαζι στην πολη μου ειναι ενα οποτε δεν εχω δυνατοτητα να δω ποικιλια απο αυτα που θελω να αγορασω π.χ εχει ενα ενυδρειο 60αρι κτλ)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-06-08, 06:24
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν το μαγαζι στη πολη σου δεν σε καλυπτει, υπαρχουν α. μαγαζια και σε αλλες πολεις και β. Internet.. Αν και ακουγεται παραξενο, οσο μεγαλυτερο το ενυδρειο τοσο ευκολοτερο.
(μεχρι τα 1000 λιτρα). Η μεγαλυτερη επενδυση σε ενα ενυδρειο ειναι το διαβασμα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-06-08, 08:34
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν και ακουγεται παραξενο, οσο μεγαλυτερο το ενυδρειο τοσο ευκολοτερο.
Aκριβως ετσι krivag.......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-06-08, 10:32
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το μαγαζι στη πολη σου δεν σε καλυπτει, υπαρχουν α. μαγαζια και σε αλλες πολεις και β. Internet.. Αν και ακουγεται παραξενο, οσο μεγαλυτερο το ενυδρειο τοσο ευκολοτερο.
(μεχρι τα 1000 λιτρα). Η μεγαλυτερη επενδυση σε ενα ενυδρειο ειναι το διαβασμα...


+1000
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-06-08, 01:01
krivag Ο χρήστης krivag δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: εορδαιας
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

χαιρετω ολους σας ,και παλι ευχαριστω που ασχολιστε με το θεμα μου ,ομως ,σιγουρα εχω διαβασει και εχω καταλαβει οτι το μεγαλο ενυδρειο ειναι ποιο ευκολο και οτι εχεις μεγαλυτερες δυνατοτητες αλλα γιατι να μην δοκιμασω με ενα "μικρο" το οποιο και αργοτερα θα μου ειναι χρησιμο (δεν μου απαντησατε για την επιλογη του tetra aquaart 60l ενυδρειου και εαν αξιζει τα 110 ευρο η να κοιταξω για κατι αλλο).ο χωρος που θελω να βαλω το ενυδρειο ειναι ενα δωματιο σιγουρα ποιο προσωπικος χωρος, αργοτερα ενα 150λ θα μπορεσω να το δεσω με τον ενιαιο χωρο του σπιτιου.και μια που το αναφερατε ας μου προτεινεται ψαρια και φυτα να δω εαν εχω κανει καλη επιλογη (ασχετος βλεπεται).και για ακομη μια φορα ευχαριστω καλημερα σας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μη με ψαχνετε... Mariel ¶λλα ζώα 8 14-11-06 19:31
Ψαχνοντας φωτογραφιες george Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 12 22-11-05 15:09
Ψαχνω Υποστρωμα Gorgi Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 45 08-12-04 00:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06354 seconds with 13 queries