Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-02, 19:11
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Echinodorus Tenellus - Riccia Fluitans

Title: Echinodorus Tenellus - Riccia Fluitans
Post by: Yianniss on 10/23/02 at 15:38:49
--------------------------------------------------------------------------------
Κατ'αρχην συγχαρητηρια για το Logo του GAB. Πολυ ωραιο!!
Επειδη θα ειμαι στην Αθηνα την επομενη εβδομαδα (28-30 Οκτωβρη) θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε εντοπισει σε καποιο απο τα μαγαζια Echinodorus Tenellus και Riccia Fluitans. Τα "γρασιδοειδη" ειναι η αδυναμια μου και αν βρω θελω να αγορασω 2-3 φυτα. Ο χρονος που θα εχω για ψαξιμο θα ειναι πολυ περιορισμενος οποτε η ..βοηθεια σας θα εκτιμηθει ιδιαιτερα.
Thanks
Γιάννης


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Echinodorus Tenellus - Riccia Fluitans
Post by: sijohn on 10/23/02 at 18:13:47
--------------------------------------------------------------------------------
Πάρε τηλέφωνο (οχι τον κερατά) τόν Φώτη στο Μοσχάτο 9403253 Πιστεύω ότι θα βρείς, γρασιδοειδή.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Echinodorus Tenellus - Riccia Fluitans
Post by: Tolis on 10/23/02 at 18:52:29
--------------------------------------------------------------------------------
Τα συγχαρητηρια να πανε στον Takis.

Ε. tenelus εχει ο Φωτης. Για riccia δεν ξερω.
Εχε υπ οψιν οτι η riccia δεν ειναι γρασιδοειδες, εμεις την αναγκαζουμε να γινεται, και ειναι λιγακι μπελας...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Echinodorus Tenellus - Riccia Fluitans
Post by: kroud on 10/24/02 at 11:13:36
--------------------------------------------------------------------------------
Ο φωτης εχει σιγουρα riccia και Τenellus.H riccia ειναι δικη του παραγωγη.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Echinodorus Tenellus - Riccia Fluitans
Post by: Yianniss on 10/24/02 at 12:16:41
--------------------------------------------------------------------------------
Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Πηρα τηλεφωνο τον Φωτη και ειπε θα μου κρατησει και απο τα δυο.
Admin., εκτος απο το δεσιμο για να κρατηθει η Riccia στον βυθο, εχει αλλες δυσκολιες? Σε μια προηγουμενη προσπαθεια δεν τα καταφερα. Μεσα σε μερικες μερες μου κιτρινισε και σαπισε. Ενω στο ιδιο ενυδρειο πανε καλα, 'αλλα μαλλον πιο δυσκολα φυτα οπως Didiplis Diandra, Myriophylum, Umbrosum etc.
Γιάννης


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Echinodorus Tenellus - Riccia Fluitans
Post by: Tolis on 10/24/02 at 20:19:12
--------------------------------------------------------------------------------
Αν τα παραπανω ειδη σου πανε καλα, θαπρεπε και η riccia...Πολυ φως και CO2 θελει (στην βυθισμενη της κατασταση)...για πες λιγο το setup σου...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Echinodorus Tenellus - Riccia Fluitans
Post by: sijohn on 10/25/02 at 04:40:14
--------------------------------------------------------------------------------
Μή ξεχάσεις να μας πείς για τό λίπασμα που προσθέτεις, και άν έχεις CO2


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Echinodorus Tenellus - Riccia Fluitans
Post by: Yianniss on 10/25/02 at 12:43:35
--------------------------------------------------------------------------------
Θα επρεπε να πηγανει καλα! Αλλα δεν πηγε..
Λοιπον, τα τελευταια τρια χρονια χρησιμοποιω PMDD που ειχα παραγειλει απο τον..Καναδα μεσω internet (και ομως ηρθε σε 10 μερες). CO2 απο ..μπουκαλα 8 κιλων της Amstel -γιατι ..ετσι αρεσει στα φυτα μου- την οποια αλλαζω καθε 1.5-2 χρονια και η οποια τροφοδοτει 3 ενυδρεια. Ενα μεγαλο 300 λιτρων, ενα μεσσαιο 50 και ενα μινι 15 λιτρων.
pH 7.3-7.5 (ρυθμιση με το CO2)
GH 8-10 KH 14-16
Συνεχης παροχη νερου -και αποχετευση με σιφωνι- ωστε να αλλαζει περιπου 20% του νερου ανα εβδομαδα μονο του. Vacuuming μια φορα τον μηνα.
Φιλτρα αυτοσχεδια εσωτερικα με λαβα και Ehfi Subsrat της Eheim. Στο μεσσαιο χρησιμοποιω ενα παλιο 2213 της Eheim.
Ψαρια? Δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα (ειμαι μποστανας original οπως θα λεγατε κι'εσεις!!) Υπαρχει ενα μεγαλο κοπαδι Guppies μερικα Τετρα Νεον, ενας μονομαχος, 4 κλοουν και 3 angistrus.
Φωτισμος: 6 Λαμπες φθοριου (2 daylight-2 warmlight-2fluora) στο μεγαλο, 3 στο μεσσαιο και 2 σποτακια Halogen 35 W στο μικρο (οπου εχω και τα γρασιδια μου) Εκει εβαλα και την Riccia αλλα..kaputt.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Echinodorus Tenellus - Riccia Fluitans
Post by: fighterfish on 10/25/02 at 13:26:12
--------------------------------------------------------------------------------
Απίστευτο,
η δικιά μου Riccia επιβιώνει (floating όμως) σε πολύ χειρότερες συνθήκες, χωρίς CO2, με αρκετό όμως φως, και χωρίς λίπασμα...

Κάτι διάβαζα για δυο είδη Riccia που κυκλοφορούν, οι απόψεις όμως διίστανται... άλλοι λένε οτι είναι διαφορετικά, αλλοι οτι είναι τα ίδια...

Βάλτην εκεί που είναι και τα άλλα που λες οτι πηγαν καλά...
Αλλοιώς, άρχισε πειράματα, ξέρεις, βάλε λίγη στον πυθμένα, άσε λίγη να επιπλέει και θα φανεί τι φταίει. Εφόσον έχεις super λιπάσματα και CO2 παντού μάλλον το φως θα είναι...

Η καλύτερη μέθοδος για τη Riccia είναι η πετονιά (όπως πάντα είχες δίκιο master ;D ) , δοκίμασα διάφορα κόλπα με φιλέ αλλά είναι ψιλοχάλια...

α, να σου πω και κατι που είχα παρατηρήσει, την είχα βάλει στον πυθμένα, και έιχα μόλις αλλάξει λάμπα...
όσο πάλιωνε η λάμπα τόσο μειωνόταν ο ρυθμός ανάπτυξης της Riccia...




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Echinodorus Tenellus - Riccia Fluitans
Post by: pavlos on 10/25/02 at 14:39:02
--------------------------------------------------------------------------------
I Riccia i anoixtoxromi kai i riccia i skoura i bithizomeni einai akribos to idio kai to afto fito exo dei tin mia na metamorfonete stin alli mprosta sta matia mou edo i skoura den fotosintheti toso entono alla proxoraei grigora aftin tin briskeis pio sixna mesa sta grasidia kai dimiourgei ena antiesthitiko skouro prasino, poli kolofito ama mpei sto enidrio den to xefortonese me tipota tha einai xomeno kapou monimos exo barethei na to xilono.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Echinodorus Tenellus - Riccia Fluitans
Post by: Tolis on 10/26/02 at 08:34:22
--------------------------------------------------------------------------------
"Συνεχης παροχη νερου -και αποχετευση με σιφωνι-" ... Μ'αρεσει!! Το "goutte a goutte" (σταγονα σταγονα) ειναι της γαλλικης σχολης (απο την δεκαετια του 60) και εχει πολλα πλεονεκτηματα - αποθηκευεις καπου το νερο πριν για να αποχλωριοποιηθει? Αν και με την ροη που το εχεις δεν χρειαζεται...
Πως μοιραζεις το διοξειδιο σε 3 ενυδρεια?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Echinodorus Tenellus - Riccia Fluitans
Post by: kroud on 10/26/02 at 08:37:17
--------------------------------------------------------------------------------
Ακριβως αυτο συμβαινει παυλο και σε εμενα.Μου εχει σπασει τα νευρα!!! >Καθαριζω και παλι τα ιδια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Echinodorus Tenellus - Riccia Fluitans
Post by: Yianniss on 10/26/02 at 12:10:33
--------------------------------------------------------------------------------
Τα "γαλλικουλια μου" ειναι ανυπαρκτα - ενεκα ο παρατυφος οταν ημουν μικρος- αλλα στο διαδυκτιο το συστημα λεγεται "constant dripping". H αληθεια ειναι ομως οτι το βρηκα αφου ειχα ηδη εφαρμοσει το συστημα πειραματικα στα ενυδρεια μου (αμα βαριεσαι να αλλαζεις νερα, κατι πρεπει να σκεφτεις..)
Το νερο χρειαζεται αποχλωριωση μονο το καλοκαιρι. Το χειμωνα ειναι ΟΚ.
Πως μοιραζω το διοξειδιο. Απο το μανομετρο της μπουκαλας (ρυθμισμενο στην 1.5 Ατμ. για λογους ασφαλειας), φευγει ΕΝΑ διαφανες σωληνακι -αυτο που χρησιμοποιουμε για τις αεραντλιες- διακλαδιζεται στα 3 με καποια Τ που εφαρμοζουν καλα και πριν φθασουν στα bubble counters καθε ενυδρειου μπαινει μια καλη βανα με λεπτες ρυθμισεις. Η βανα μπορει να ειναι απο αυτες που χρησιμοποιουνται στα κομπρεσσερ βαφης αυτοκινητων η ακομα και αυτες που εχουν τα ...γκαζακια (φθανει βεβαια να χαλασεις 2-3 και να πατενταρεις τις υποδοχες αναλογως).
Γιαννης


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Echinodorus Tenellus - Riccia Fluitans
Post by: ASCCO1 on 10/27/02 at 15:27:14
--------------------------------------------------------------------------------
ομολογω οτι ειναι απο τις καλυτερες δουλειες diy που εχω ακουσει φιλε Yianniss,
αυτο που ισως :-/ :-/ να εχει καποιο προβλημα ,(( υποθεση κανω)) ειναι το PMDD ,το οτι ηρθε απο καναδα, αν ειχε μεινει στον ηλιο σιγουρα τα ιχνοστοιχεια εχουν γινει χαλια,
ερωτηση...
με κουριερ ηρθε?? το πηρες εσυ απο το αεροδρομιο??? μηπως κατι πηγε στραβα στην μεταφορα του :-/ :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Echinodorus Tenellus - Riccia Fluitans
Post by: Giorgos on 10/28/02 at 10:38:54
--------------------------------------------------------------------------------
Διακρίνω ένα μεγάλο ενδιαφέρον από μέρους σου Μάνθο ή κάνω λάθος; Όντως πολύ καλή δουλειά Yianniss. Για δώσε και περισσότερες λεπτομέρειες pls.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04377 seconds with 14 queries