Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #571  
Παλιά 26-06-10, 13:33
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Θα κάνω μια ανακεφαλαίωση μήπως καταφέρω και ηρεμήσουμε όλοι.

Η βασική μας διαφωνία με τον in the pond είναι.

  • Η οξυγονώσει
  • Από πού αντλούμε το νερό προς τα φίλτρα
  • Τα πόσα ΚΟΙ μπορούμε να βάλουμε σε μια λίμνη
  • Αν θα υπάρχουν φυτά στην λίμνη μας η όχι.
  • Τα ψάρια μου υποφέρουν.

Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή και να μιλήσουμε για την οξυγόνωση.
Από την στιγμή που το νερό κινείτε σε καταρράκτη η ρυάκι η που δίποτε αλλού έρχεται σε τριβή (και μιλάω αυτό να γίνεται στην επιφάνια όπου ύπαρχοι αέρας, οξυγόνο) δημιουργείτε οξυγόνο. Τώρα αν αυτό το οξυγόνο είναι αρκετό για την αναλογία τον ψαριών μας είναι κάτι που μπορούμε να μετρήσουμε με τεστ.
Προσωπικά επειδή πιστεύω ότι δεν υπάρχει επιστημονικά κάτι που να μιλάει για την σωστή ποσότητα οξυγόνου που χρειάζονται τα ψάρια γενικά προτιμώ να παρατηρώ την συμπεριφορά τους και να πράττω ανάλογα. Ψάρι που έχει έλλειψη οξυγόνου είναι στην επιφάνια και ανοιγοκλείνει το στόμα του προσπαθώντας να αναπνεύσει. Ψάρι που δεν έχει κατάλληλη οξυγόνωση πεθαίνει.
Το πόσο οξυγόνο χρειαζόμαστε σε μια λίμνη εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες. Όπως.
  • Λίτρα λίμνης
  • πόσα ψάρια έχουμε
  • πόσο μεγάλα είναι τα ψάρια που έχουμε
  • Την κυκλοφορία του νερού (όσο ποιο βαθιά είναι η λίμνη μας τόσο ποιο πολλή κυκλοφορία χρειαζόμαστε)
  • Αν έχουμε φυτά που την μέρα απελευθερώνουν οξυγόνο.
Και πολλά άλλα. Αυτά θεωρώ πως είναι τα σημαντικά. Για αυτούς όλους του λόγους που αναφέρω θεωρώ ότι παρατηρώντας την συμπεριφορά στα ψάρια μας μπορούμε να έχουμε ένα ασφαλή συμπέρασμα.

Από πού αντλούμε νερό προς τα φίλτρα.

Ανάλογα και πάλη από το βάθος που έχουμε πρέπει να δούμε αν το νερό μας μένη καθαρό. Αν το βάθος είναι πολύ τότε η άντληση του νερού από τον πυθμένα θεωρώ πως είναι μονόδρομος. Στην δικά μου περίπτωση το μέγιστο βάθος είναι 90 εκατοστά και ο ροή του νερού μου 14,000 λίτρα / ώρα που δεν χρειάζεται να αντλώ το νερό από τον πυθμένα της λίμνης. Το να αντλείς το νερό από τον πυθμένα έχει και πλεονεκτήματα αλλά και μειονεκτήματα.
Το πλεονέκτημα είναι ότι καθαρότερο πυθμένα.
Τα μειονεκτήματα είναι μπούκωμα της αντλίας αναλόγως φυσικά και του τη έχεις γύρο από την λίμνη. Αν έχεις δέντρα που συχνά ρίχνουν τα φύλλα τους. Αν δεν έχεις δέντρα τότε δεν υπάρχει πρόβλημα μπουκώματος. Το μπούκωμα ώμος είναι και πάλη σχετικό αναλόγως του σχεδιασμού της απορρόφησης. Αν υπάρχει προ φίλτρο πριν την αντλία τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Τα φύλλα θα καταλήξουν σε αυτό και η φτερωτή στην αντλία μας θα είναι καθαρή. Σε αυτό το προ φίλτρο υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να επιβιώσει και γόνος που είναι βέβαιον ότι θα απορροφηθεί από το σύστημα αυτό. Το σύστημα αυτό θα το εφαρμόσει ο Άντρας χωρίς προ φίλτρο και είμαι βέβαιος ότι θα μπουκώνει. Άλλο μειονέκτημα χωρίς προ φίλτρο είναι ότι μικρά ψάρια θα γίνονται κιμάς περνώντας από την φτερωτή της αντλίας.
Εγώ προτίμησα την υπερχείλιση όπου στην είσοδο έχω ένα καλαθάκι που μαζεύονται τα φύλλα και κάτω από αυτό έχω τούλι για να μαζεύω της ποιο μικρές ακαθαρσίες. Και να σκεφτείτε ότι κάθε 2-3 μίνες πρέπει να καθαρίσω την φτερωτή από σαλιγκάρια που μου μειώνουν την ροΐ. Όσο και αν ακούγεται απίστευτο τα αυγά τον σαλιγκαριών περνάνε μέσα από το τούλι μεγαλώνουν ναι κάθονται στην είσοδο της φτερωτής με αποτέλεσμα να μειώνεται η ροή του νερού!

Αν θα υπάρχουν φυτά στην λίμνη μας η όχι

Τα φυτά σίγουρα περιορίζουν το διαθέσιμο χώρο στην λίμνη μας. Τα πλεονεκτήματα ώμος είναι πολύ ποιο περισσότερα από αυτό το μειονέκτημα όπως.
  • Φυσική ομορφιά που μπορεί να σου προφέρει ένα φυτό η ένα λουλούδι από ένα νούφαρο.
  • Φύλτρανση του νερού μειώνοντας (για να μην πω εξαφανίζοντας τα ΝΟ3)
  • Κρυψώνες για τους γόνους.

Αλλά και εδώ πάλι είναι θέμα γούστου το πώς θέλει ο κάθε ένας να βλέπει την λίμνη του. Έχω φέρει πολλές φορές το παράδειγμα μιας λίμνης 20,000 λίτρων με 5,000 λίτρα να καλύπτονται από φυτά και μιας λίμνης 15,000 χωρίς φυτά. Και ρώτησα την διαφορά αλλά κανείς δεν απάντησε για τους λόγους που έγραψα σε περασμένες μου δημοσιεύσεις. Και αφού μέχρι τώρα δεν πήρα απάντηση θα πω την δικιά μου.
Πού ποιο καλά η λίμνη με τα φυτά αφού πετυχαίνεις και οξυγονώσει, ομορφιά και κρυψώνες για τους γόνους και ο ελεύθερος χώρος που μένει για τα ψάρια είναι ακριβός ο ίδιος με αυτήν τον 15,000 λίτρων!


Τα ψάρια μου υποφέρουν.

Μια υπερβολική και αβάσιμη τοποθέτηση από τον in the pont. Χωρίς να έχει δει ποτέ την λίμνη μου από κοντά. Το αν τα ψάρια μου υποφέρουν φαίνεται από φωτογραφίες και βίντεο που κατά καιρούς ανεβάζω εδώ. Το ότι έχω πολλά ψάρια δεν ισχύ. Θα ίσχυε αν τα ψάρια ήτανε πολύ ποιο μεγάλα από ότι είναι τώρα.
Αν πάρουμε το τελικό μέγεθος αυτών τον ψαριών όχι είναι πολλά αλλά υπερβολικά!
Είναι σαν να λέμε δεν μπορείς να έχεις 2,000 νεογέννητα σε ένα 500αρι ενυδρείο.
Το είπα και το λέω ξανά και τώρα. Μεγαλώνοντας τα ψάρια μου θα αφαιρώ ανάλογα για να κρατήσω την μέγιστη ποσότητα που μπορώ. Όλα είναι θέμα μεγέθους. Επίσης γνωρίζω ότι συνδεόμαστε και τα ψάρια δύσκολα τα δίνουμε αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή. Δεν μπορώ να φαντασθώ την λίμνη μου με 8 ΚΟΙ με μέγεθος που έχουν τώρα.
Καταλήγουμε ότι όλα είναι σχετικά.
Το τη (τσαντήξει, θυμώνει ο όπως αλλιώς θέλετε πέστε το) από της τοποθετήσεις του in the pond είναι ότι αυτά όλα που λέει είναι εντελώς θεωρητικά, πράγματα που δεν έχει δοκιμάσει ποτέ. Ποια η εμπειρία του, σε όλα αυτά που με νύχια και με δόντια προσπαθεί να πείσει τους υπόλοιπους?

Ααααα και κάτι άλλο.
Θέλω από τον Ηλία να μας πει ποιες είναι οι υποδείξεις οι δικές μου που οδήγησαν τα ψάρια του στον θάνατο.
  #572  
Παλιά 26-06-10, 14:22
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Γιαννο κατρχην δεν ειπα οτι φταιει κανενας και οι υποδειξεις του για τον θανατο των ψαριων.. Ηταν μια βλακεια μου που τελικα με εκανε να καταλαβω οτι θελουν καλη οξυγόνωση..

Για τον αριθμο θα συμφωνησω μαζι σου. Στην αρχη που ειναι μικρα δεν υπαρχει προβλημα, σταδιακα θα αφαιρεις και ολα καλα..
Και πραγματι αμα κρατησει οχτο κοι θα ειναι αχαρη η λιμνη..
..οταν μεγαλωσουν βλεπεις...

Και για το θεμα των φυτων, δεν μπορω να πω τιποτα.. γουστα ειναι αυτα...
..Πιστευω παντος οτι ο στοχος μας ειναι μια λιμνη που στο μετρο του δυνατου να μιμηθει τις φυσικες λιμνες του περιβαλλοντος μας..
  #573  
Παλιά 26-06-10, 14:29
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Γιάννο, ακόμα τα το καταλάβεις ότι ο Ηλίας έχει χάσει τα μεγάλα του κοι ακολουθώντας τις υποδείξεις σου?

Αυτό είναι το είπε ο in the pont και ήθελα να ξεκαθαρίσει.
Άρα ένα από τα ίδια……….
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
..Πιστευω παντος οτι ο στοχος μας ειναι μια λιμνη που στο μετρο του δυνατου να μιμηθει τις φυσικες λιμνες του περιβαλλοντος μας..
Αυτός ακριβός είναι και ο δικός μου στόχος!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 26-06-10 στις 14:29 Αιτία: Automerged Doublepost
  #574  
Παλιά 26-06-10, 16:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, συμφωνώ στο 90% των όσων έχεις γράψει. Σε πολλά από αυτά έχεις κάνει στροφή 180 μοιρών και είναι δείγμα ότι έχεις ενημερωθεί καλώς για κάποια πράγματα. Λίγες διαφωνίες συνεχίζουν να υπάρχουν βέβαια, αλλά θα τα βρούμε στη συνέχεια.

Κάτι που θέλω να ξεκαθαρίσω είναι:
Υπάρχουν πάρα πολλές μελέτες που αναφέρουν τις απαιτήσεις των κοι σε οξυγόνο, όλες συγκλίνουν περίπου σε αυτά τα επίπεδα που έχω αναφέρει στο άρθρο για τα κοι. Δεν είναι υπερβολικά αυτά που έγραψα, γιατί υπάρχουν και πιο ακραίες τοποθετήσεις. Το ίδιο ισχύει και για τα λίτρα ανά κοι. Οι σοβαρότεροι χομπίστες αυξάνουν τα λίτρα στα 1500 ανά κοι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τη (τσαντήξει, θυμώνει ο όπως αλλιώς θέλετε πέστε το) από της τοποθετήσεις του in the pond είναι ότι αυτά όλα που λέει είναι εντελώς θεωρητικά, πράγματα που δεν έχει δοκιμάσει ποτέ. Ποια η εμπειρία του, σε όλα αυτά που με νύχια και με δόντια προσπαθεί να πείσει τους υπόλοιπους?
Τί έχεις κάνει εσύ τα δύο χρόνια που ασχολείσαι που δεν έχω κάνει εγώ τα 8 τόσα χρόνια που ασχολούμαι? Έτυχε να έχω και φίλτρο ανοικτού τύπου του εμπορίου, κατασκεύασα και δικό μου, έκανα συνδυασμό, πειραματίστηκα αρκετά, ότι κάνεις εσύ σήμερα... Ναι, έχω πολύ περισσότερη εμπειρία από εσένα. Αυτό που έχω εγώ που δεν έχεις εσύ είναι οι γνώσεις. Χωρίς αυτές, επιστήμονας δεν γίνεσαι σε κανέναν κλάδο. Η πρακτική και η εμπειρία έρχεται πολύ αργότερα, όταν αναθεωρήσεις κάποια πράγματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ααααα και κάτι άλλο.
Θέλω από τον Ηλία να μας πει ποιες είναι οι υποδείξεις οι δικές μου που οδήγησαν τα ψάρια του στον θάνατο.


Αφού εσύ μου το ζητάς, να τες αραδιασμένες μια-μια πάρα κάτω:

Σήμερα απάντησες αυτό:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Από πού αντλούμε νερό προς τα φίλτρα.
Ανάλογα και πάλη από το βάθος που έχουμε πρέπει να δούμε αν το νερό μας μένη καθαρό. Αν το βάθος είναι πολύ τότε η άντληση του νερού από τον πυθμένα θεωρώ πως είναι μονόδρομος.


και πριν λίγους μήνες αυτά:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισηγούμαι τα εξής.
Η αντλία να είναι 20,000 λίτρα.
Η σειρά να είναι αντλία εξωτερική, φίλτρο,U.V.
Να αρχίζει από το ένα τμήμα και να πηγαίνει στα υπόλοιπα.
bottomaerationdrainageδεν σου το προτείνω
Προτείνω σύστημα υπερχείλισης


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κατανάλωση της είναι πάρα πολύ. Είναι 1100 βατ!
Κάνει και για βρόμικα νερά. Δεν την χρειάζεσαι όμως.
Αν σκέπτεσαι για να καθαρίζεις τον βυθό πιστεύω ότι είναι λάθος..
Αυτό που θα μαζευτεί στον βυθό της λίμνης θα είναι ένα μέρος του φίλτρου σου.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη είναι γνωστό από όλους εδώ ότι είμαι υποστηρικτής του συστήματος υπερχείλισης και όχι του Bottom drainage aeration.
Και οι λόγοι είναι οι εξής.
  • Δεν έχω δει ποτέ φυσική λίμνη να δουλεύει με αυτό το σύστημα.
  • Οξυγόνο δημιουργείτε άφθονο και από τον καταρράκτη και από την υπερχείλιση στην περίπτωση του συστήματος υπερχείλισης.
  • Δεν μπορεί να μαζέψει φύλλα που κατά καιρούς έχουμε όλοι στης λίμνες μας.
  • Σε περίπτωση που μπουκώσει θα πρέπει οι συντήρηση να γίνει με βατραχοπέδιλα και μάσκα.
  • Ακαθαρσίες εκτός από λάσπη θα καταλήγουν στην αντλία με αποτέλεσμα να μπουκώνει πολύ συχνά και με τον κίνδυνο καταστροφής της φτερωτής.
  • Ας μην ξεχνάμε ότι οι εταιρίες ψάχνουν 1002 τρόπους πώς θα μας τα πάρουν!!!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη
Από την στιγμή που το νερό θα ανακυκλώνετε κανονικά με μια σωστή ροΐ νερού δεν υπάρχει περίπτωση έλλειψης οξυγόνου στα κατώτερα στρώματα. Αυτό που λες ισχύει μόνο σε περιπτώσεις που η ροή του νερού είναι ελάχιστη. Ο φίλος μας εδώ είναι διαθέσιμος να δημιουργήσει σωστή ροή στην λίμνη του.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηλία ούτε το δεύτερο φίλτρο θα είναι αρκετό.
Μίλα ρε Αντρο εσύ που έχεις κάτι παρόμοιο και πες στον φίλο μας κάθε πόσο έπρεπε να καθαρίζεις το φίλτρο.

Όσο για την αεραντλία γιατί την πήρες?
Δεν θα έχεις κάπου να πέφτει το νερό στην λίμνη?


Αυτά, δεν τα έχω παρουσιάσει εδώ για να έχουμε άλλη μια σημερινή κόντρα. Διάβασε τα καλά Γιάννο, πήγαινε στο θέμα του Ηλία και δες τα όλα μαζεμένα εκεί. Πες μου τι δεν έχει ακολουθήσει από τις υποδείξεις σου? Είναι δε σαφέστατο ότι τα ψάρια του τα έχει χάσει με ακρίβεια με τον τρόπο που μίλησε ψες ο Άντρος. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό σε λιμνόφιλο στα ξένα φόρα. (Αν κάνατε googling) θα το διαπιστώνατε και εσείς, άρα θα γνωρίζατε και εσείς αυτόν τον κίνδυνο.

Όπως και να έχει ότι έγινε έγινε. Ο Ηλίας να βάλει άλλη μία αντλία στον πυθμένα για άντληση νερού από εκεί κάτω και παράλληλα να εγκαταστήσει μια αεραντλία, κατά προτίμηση Air deffuser, γιατί είναι πολύ πιο πρακτική σαν συσκευή.

Φίλε Ηλία, αύριο θα έχεις και τις φώτο για το shower. Αν το συνδυάσεις αμέσως μετά τα φίλτρα πιέσεως που έχεις ώστε να αποφύγεις την οργανική ύλη, θα έχεις σπουδαία αποτελέσματα στην οξυγόνωση των άνω στρωμάτων της λίμνης σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #575  
Παλιά 26-06-10, 17:11
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, συμφωνώ στο 90% των όσων έχεις γράψει. Σε πολλά από αυτά έχεις κάνει στροφή 180 μοιρών και είναι δείγμα ότι έχεις ενημερωθεί καλώς για κάποια πράγματα. Λίγες διαφωνίες συνεχίζουν να υπάρχουν βέβαια, αλλά θα τα βρούμε στη συνέχεια.

Κάτι που θέλω να ξεκαθαρίσω είναι:
Υπάρχουν πάρα πολλές μελέτες που αναφέρουν τις απαιτήσεις των κοι σε οξυγόνο, όλες συγκλίνουν περίπου σε αυτά τα επίπεδα που έχω αναφέρει στο άρθρο για τα κοι. Δεν είναι υπερβολικά αυτά που έγραψα, γιατί υπάρχουν και πιο ακραίες τοποθετήσεις. Το ίδιο ισχύει και για τα λίτρα ανά κοι. Οι σοβαρότεροι χομπίστες αυξάνουν τα λίτρα στα 1500 ανά κοι.



Τί έχεις κάνει εσύ τα δύο χρόνια που ασχολείσαι που δεν έχω κάνει εγώ τα 8 τόσα χρόνια που ασχολούμαι? Έτυχε να έχω και φίλτρο ανοικτού τύπου του εμπορίου, κατασκεύασα και δικό μου, έκανα συνδυασμό, πειραματίστηκα αρκετά, ότι κάνεις εσύ σήμερα... Ναι, έχω πολύ περισσότερη εμπειρία από εσένα. Αυτό που έχω εγώ που δεν έχεις εσύ είναι οι γνώσεις. Χωρίς αυτές, επιστήμονας δεν γίνεσαι σε κανέναν κλάδο. Η πρακτική και η εμπειρία έρχεται πολύ αργότερα, όταν αναθεωρήσεις κάποια πράγματα.



Αφού εσύ μου το ζητάς, να τες αραδιασμένες μια-μια πάρα κάτω:

Σήμερα απάντησες αυτό:


και πριν λίγους μήνες αυτά:










Αυτά, δεν τα έχω παρουσιάσει εδώ για να έχουμε άλλη μια σημερινή κόντρα. Διάβασε τα καλά Γιάννο, πήγαινε στο θέμα του Ηλία και δες τα όλα μαζεμένα εκεί. Πες μου τι δεν έχει ακολουθήσει από τις υποδείξεις σου? Είναι δε σαφέστατο ότι τα ψάρια του τα έχει χάσει με ακρίβεια με τον τρόπο που μίλησε ψες ο Άντρος. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό σε λιμνόφιλο στα ξένα φόρα. (Αν κάνατε googling) θα το διαπιστώνατε και εσείς, άρα θα γνωρίζατε και εσείς αυτόν τον κίνδυνο.

Όπως και να έχει ότι έγινε έγινε. Ο Ηλίας να βάλει άλλη μία αντλία στον πυθμένα για άντληση νερού από εκεί κάτω και παράλληλα να εγκαταστήσει μια αεραντλία, κατά προτίμηση Air deffuser, γιατί είναι πολύ πιο πρακτική σαν συσκευή.

Φίλε Ηλία, αύριο θα έχεις και τις φώτο για το shower. Αν το συνδυάσεις αμέσως μετά τα φίλτρα πιέσεως που έχεις ώστε να αποφύγεις την οργανική ύλη, θα έχεις σπουδαία αποτελέσματα στην οξυγόνωση των άνω στρωμάτων της λίμνης σου.
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι όσο το τραβάς εκτίθεσαι. Δεν μπορείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Θέλω να μου πεις που γράφω ότι τα φίλτρα που έχει βάλει ο Ηλίας είναι ικανοποιητικά και προπαντός που έχω πει στον Ηλία ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ 12 ΟΡΕΣ ΤΑ ΦΥΛΤΡΑ ΤΟΥ ΜΕ ΑΥΤΌ ΤΟ ΒΡΩΜΙΚΟ ΝΕΡΟ.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι εξαφανιστείς
  #576  
Παλιά 26-06-10, 17:32
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Ρε παιδια ηρεμηστε λιγο.Εισαστε δυο ατομα που το κατεχετε στο θεμα της λιμνης και τρωγεστε σαν τα κορακια.Συμφωνω με τον Γιωργο οτι ειναι πολυ ενδιαφερον συζητηση απο την αποψη οτι θα βγει καποια στιγμη ενα ασφαλες συμπερασμα που θα αφορα τα κοι και γενικα τα ψαρια της λιμνης αλλα απο την αλλη χαλατε ενα θεμα που εμπεριειχε ενα πολυ καλο φωτογραφικο υλικο και ειναι κουραστικο για τους αναγνωστες που θελουν να μαθουν 2 πραγματα να διαβαζουν συνεχεια τα ιδια και τα ιδια.Κι εγω πιστευω οτι θα επρεπε να συναντηθειτε να τα πειτε απο κοντα να πιειτε και μια φραπεδια και μετα να βγει ενας απο τους δυο σας να μας πει τι συμπερασμα βγαλατε και ληγει εδω το θεμα ομορφα κι ωραια
__________________
Φιλικα Φώτης!
  #577  
Παλιά 26-06-10, 18:18
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια ηρεμηστε λιγο.Εισαστε δυο ατομα που το κατεχετε στο θεμα της λιμνης και τρωγεστε σαν τα κορακια.Συμφωνω με τον Γιωργο οτι ειναι πολυ ενδιαφερον συζητηση απο την αποψη οτι θα βγει καποια στιγμη ενα ασφαλες συμπερασμα που θα αφορα τα κοι και γενικα τα ψαρια της λιμνης αλλα απο την αλλη χαλατε ενα θεμα που εμπεριειχε ενα πολυ καλο φωτογραφικο υλικο και ειναι κουραστικο για τους αναγνωστες που θελουν να μαθουν 2 πραγματα να διαβαζουν συνεχεια τα ιδια και τα ιδια.Κι εγω πιστευω οτι θα επρεπε να συναντηθειτε να τα πειτε απο κοντα να πιειτε και μια φραπεδια και μετα να βγει ενας απο τους δυο σας να μας πει τι συμπερασμα βγαλατε και ληγει εδω το θεμα ομορφα κι ωραια
Δίκιο έχεις. Έστειλα πριν 10 μέρες περίπου μήνυμα στο κινητό του Βασίλη και του είπα να πάμε μαζί με τον Άντρο να δούμε την λίμνη του και να τα πούμε………..ακόμη περιμένω απάντηση!
  #578  
Παλιά 26-06-10, 19:52
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια ηρεμηστε λιγο.Εισαστε δυο ατομα που το κατεχετε στο θεμα της λιμνης και τρωγεστε σαν τα κορακια.Συμφωνω με τον Γιωργο οτι ειναι πολυ ενδιαφερον συζητηση απο την αποψη οτι θα βγει καποια στιγμη ενα ασφαλες συμπερασμα που θα αφορα τα κοι και γενικα τα ψαρια της λιμνης αλλα απο την αλλη χαλατε ενα θεμα που εμπεριειχε ενα πολυ καλο φωτογραφικο υλικο και ειναι κουραστικο για τους αναγνωστες που θελουν να μαθουν 2 πραγματα να διαβαζουν συνεχεια τα ιδια και τα ιδια.Κι εγω πιστευω οτι θα επρεπε να συναντηθειτε να τα πειτε απο κοντα να πιειτε και μια φραπεδια και μετα να βγει ενας απο τους δυο σας να μας πει τι συμπερασμα βγαλατε και ληγει εδω το θεμα ομορφα κι ωραια
Φίλε Φώτη επειδή υπάρχει μια σοβαρή διαφορά στις απόψεις μας, πρότεινα την προόθηση των δύο "σχολών" (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) σε ένα καθ' όλα αρμόδιο φόρουμ για κοι και λίμνες και να ακούσουμε τους πραγματικά ειδικούς να μιλήσουν. Ο Γιάννος το αποφεύγει, διερωτήθηκες γιατί?

Γιάννο, οι απαντήσεις σου στον Ηλία είναι καθαρές και ξάστερες. Δηλαδή μας λες ότι όποιου η λίμνη του είναι σαν του Ηλία, έχει ακαθαρσίες και δεν έχει παροχή ηλεκτρισμού για 12 ώρες θα συμβεί το ίδιο. Μπράβο σχολή...επαναστατική!

Υ.Γ. Το υδρόθειο έκανε τη ζημιά, από την "λάσπη που βρωμάει" που τους προτείνεις να αφήνουν στη λίμνη τους και τη λύση μοναχά της υπερχειλισης. Απλά τώρα θερίζεις ότι έσπειρες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #579  
Παλιά 26-06-10, 20:28
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Αστο Γιαννο.....αστο καλυτερα...

Επιτελους ηρεμηστε για να δει και αυτη η ταλαιπωρη κατηγορια ασπρη μερα.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
  #580  
Παλιά 26-06-10, 23:09
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αστο Γιαννο.....αστο καλυτερα...

Επιτελους ηρεμηστε για να δει και αυτη η ταλαιπωρη κατηγορια ασπρη μερα.

Όταν λες……………….???????????????
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Φώτη επειδή υπάρχει μια σοβαρή διαφορά στις απόψεις μας, πρότεινα την προόθηση των δύο "σχολών" (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) σε ένα καθ' όλα αρμόδιο φόρουμ για κοι και λίμνες και να ακούσουμε τους πραγματικά ειδικούς να μιλήσουν. Ο Γιάννος το αποφεύγει, διερωτήθηκες γιατί?

Γιάννο, οι απαντήσεις σου στον Ηλία είναι καθαρές και ξάστερες. Δηλαδή μας λες ότι όποιου η λίμνη του είναι σαν του Ηλία, έχει ακαθαρσίες και δεν έχει παροχή ηλεκτρισμού για 12 ώρες θα συμβεί το ίδιο. Μπράβο σχολή...επαναστατική!

Υ.Γ. Το υδρόθειο έκανε τη ζημιά, από την "λάσπη που βρωμάει" που τους προτείνεις να αφήνουν στη λίμνη τους και τη λύση μοναχά της υπερχειλισης. Απλά τώρα θερίζεις ότι έσπειρες.
Βασίλη.

Όλα είναι γραμμένα εδώ και ο κάθε ένας που μας διαβάζει έχει βγάλει τα συμπεράσματα του. Ότι και να πούμε από εδώ και πέρα το μόνο που πετυχαίνουμε είναι να κουράζουμε τους αναγνώστες. Η λίμνη μου είναι εδώ και τρέχει 2 χρόνια χωρίς απώλειες. Εσύ την θεωρείς ακατάλληλη για ΚΟΙ και είναι δικαίωμα σου.

Ας το αφήσουμε μέχρι εδώ.
Καλή επιτυχία στη λίμνη σου.
-------------------------
Η λίμνη μου σήμερα.
















Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 26-06-10 στις 23:09 Αιτία: Automerged Doublepost
  #581  
Παλιά 26-06-10, 23:23
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Ως προς το πρόβλημα που αντιμετώπισε ο Ηλίας. Να πω ότι πιστεύω ότι δεν τίθεται θέμα οξυγόνωσης . το πρόβλημα είναι ότι δηλητηριάστηκε το νερό από το ανακάτεμα του πυθμένα. Η οξυγόνωση βοήθησε ώστε να απεγκλωβιστούν τα παγιδευμένα αέρια από το νερό. Άρα το πρόβλημα ήταν δηλητηρίαση και όχι οξυγόνωση.

Είναι μερικοί κανόνες που πρέπει να τηρούνε αν δεν τηρούνε θα έρθουν τα προβλήματα

Όπως σε ένα ενυδρείο όταν θελήσουμε να αλλάξουμε το υπόστρωμα αφαιρουμε τα ψαριά. Μετά το νερό και στο τέλος κάνουμε ότι θέλουμε. Έτσι πρέπει να κάνουμε και στην λίμνη.

Ως προς το θέμα του πυθμένα για το αν πρέπει να μαζεύετε η όχι η βρωμιά. Καλό είναι να προσπαθήσουμε γενικά να ασχοληθούμε και με των περιβάλλοντα χώρο ώστε να μην ρυπαίνετε το νερό από χώμα και σκουπίδια.

Δεν είναι μονόδρομος τα φίλτρα που καθαρίζουν την λίμνη από τα πάντα.
Έτσι πως το πάτε εσείς κάντε ένα υπόμνημα που να λέει αν δεν ρίξεις 3000 ευρώ μονό για εξοπλισμό δεν μπορείς να κανείς λίμνη.

Υπάρχει και η λύση του έχω το κεφάλι μου ήσυχο χωρίς περίεργα φίλτρα. απλά κάθε 5-7 χρονιά θα αναγκαστώ να βάλω τα ψαράκια μου σε μια πρόχειρη λίμνη ( καλή λύση είναι παιδικές πισινές πολύ μικρό κόστος ) για μισή μέρα μέχρι να αφαιρέσω όλη την βρωμιά. Από των πυθμένα της λίμνης.

Μην τρομοκρατείτε των κόσμο ότι αν δεν έχει φίλτρα βυθού θα χάνει ψαριά.
Υπάρχουν τόσοι και τόσοι με λίμνες που δεν έχουν καν αντλίες και τα ψαριά ζουν και βασιλεύουν. Υπάρχουν παραδείγματα ακόμα και μέσα στο gab.

Καλό θα είναι αν κάποιου τα ψαριά πάνε μια χαρά ως προς την υγειά και την ανάπτυξη να μην του την μπαίνουμε για κανένα λόγο.

Και τέλος να πω ότι η αλήθεια είναι πικρή για όλους μας.
Ο Ηλίας και ο Άνδρος έχασαν ψαριά
Ο Γιάννος παρενοχλεί και στρεσάρει τα ψαριά του (για κάποιους)
Ο in the pond έχει τα κοι σε περιορισμένο χώρο
Εγώ δεν έχω κοι.
Οπότε αν κάποιος κάτσει σοβαρά και δει ποιοι μιλάνε για κοι θα πει όλοι τους έχουν λόγω. Και άποψη. Χωρίς κανείς να έχει τεραστία κοι. Που να δείχνει ότι ναι όντος ξερόυν πώς να φτάσουν τα κοι τους σε σωστό επίπεδο .

Οπότε ας παραδεχτούμε κάποια στιγμή ότι όλοι ψαχνόμαστε. Άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο. Και καλό είναι να σταματήσουν οι οποιαδήποτε αψιμαχίες.
__________________
  #582  
Παλιά 26-06-10, 23:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως προς το πρόβλημα που αντιμετώπισε ο Ηλίας. Να πω ότι πιστεύω ότι δεν τίθεται θέμα οξυγόνωσης . το πρόβλημα είναι ότι δηλητηριάστηκε το νερό από το ανακάτεμα του πυθμένα. Η οξυγόνωση βοήθησε ώστε να απεγκλωβιστούν τα παγιδευμένα αέρια από το νερό. Άρα το πρόβλημα ήταν δηλητηρίαση και όχι οξυγόνωση.
__________________
  #583  
Παλιά 26-06-10, 23:41
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κάνω μια ανακεφαλαίωση μήπως καταφέρω και ηρεμήσουμε όλοι.

Η βασική μας διαφωνία με τον in the pond είναι.

  • Η οξυγονώσει
  • Από πού αντλούμε το νερό προς τα φίλτρα
  • Τα πόσα ΚΟΙ μπορούμε να βάλουμε σε μια λίμνη
  • Αν θα υπάρχουν φυτά στην λίμνη μας η όχι.
  • Τα ψάρια μου υποφέρουν.
Δεν ειναι μεταξυ εσενα και του in the pond αλλα εσενα και εκατομμυριων χομπιστων.


Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή και να μιλήσουμε για την οξυγόνωση.
Από την στιγμή που το νερό κινείτε σε καταρράκτη η ρυάκι η που δίποτε αλλού έρχεται σε τριβή (και μιλάω αυτό να γίνεται στην επιφάνια όπου ύπαρχοι αέρας, οξυγόνο) δημιουργείτε οξυγόνο. Τώρα αν αυτό το οξυγόνο είναι αρκετό για την αναλογία τον ψαριών μας είναι κάτι που μπορούμε να μετρήσουμε με τεστ.
Προσωπικά επειδή πιστεύω ότι δεν υπάρχει επιστημονικά κάτι που να μιλάει για την σωστή ποσότητα οξυγόνου που χρειάζονται τα ψάρι

Δεν υπαρχει επιστημονικα κατι....τι?????????????????????????????
Κατσε διαβασε γιατι θα μας τρελλανεις........

γενικά προτιμώ να παρατηρώ την συμπεριφορά τους και να πράττω ανάλογα. Ψάρι που έχει έλλειψη οξυγόνου είναι στην επιφάνια και ανοιγοκλείνει το στόμα του προσπαθώντας να αναπνεύσει. Ψάρι που δεν έχει κατάλληλη οξυγόνωση πεθαίνει.
Το πόσο οξυγόνο χρειαζόμαστε σε μια λίμνη εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες. Όπως.
  • Λίτρα λίμνης
  • πόσα ψάρια έχουμε
  • πόσο μεγάλα είναι τα ψάρια που έχουμε
  • Την κυκλοφορία του νερού (όσο ποιο βαθιά είναι η λίμνη μας τόσο ποιο πολλή κυκλοφορία χρειαζόμαστε)
  • Αν έχουμε φυτά που την μέρα απελευθερώνουν οξυγόνο.
Και πολλά άλλα. Αυτά θεωρώ πως είναι τα σημαντικά. Για αυτούς όλους του λόγους που αναφέρω θεωρώ ότι παρατηρώντας την συμπεριφορά στα ψάρια μας μπορούμε να έχουμε ένα ασφαλή συμπέρασμα.

Από πού αντλούμε νερό προς τα φίλτρα.

Ανάλογα και πάλη από το βάθος που έχουμε πρέπει να δούμε αν το νερό μας μένη καθαρό. Αν το βάθος είναι πολύ τότε η άντληση του νερού από τον πυθμένα θεωρώ πως είναι μονόδρομος. Στην δικά μου περίπτωση το μέγιστο βάθος είναι 90 εκατοστά και ο ροή του νερού μου 14,000 λίτρα / ώρα που δεν χρειάζεται να αντλώ το νερό από τον πυθμένα της λίμνης. Το να αντλείς το νερό από τον πυθμένα έχει και πλεονεκτήματα αλλά και μειονεκτήματα.
Το πλεονέκτημα είναι ότι καθαρότερο πυθμένα.
Τα μειονεκτήματα είναι μπούκωμα της αντλίας αναλόγως φυσικά και του τη έχεις γύρο από την λίμνη. Αν έχεις δέντρα που συχνά ρίχνουν τα φύλλα τους. Αν δεν έχεις δέντρα τότε δεν υπάρχει πρόβλημα μπουκώματος. Το μπούκωμα ώμος είναι και πάλη σχετικό αναλόγως του σχεδιασμού της απορρόφησης. Αν υπάρχει προ φίλτρο πριν την αντλία τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Τα φύλλα θα καταλήξουν σε αυτό και η φτερωτή στην αντλία μας θα είναι καθαρή. Σε αυτό το προ φίλτρο υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να επιβιώσει και γόνος που είναι βέβαιον ότι θα απορροφηθεί από το σύστημα αυτό. Το σύστημα αυτό θα το εφαρμόσει ο Άντρας χωρίς προ φίλτρο και είμαι βέβαιος ότι θα μπουκώνει. Άλλο μειονέκτημα χωρίς προ φίλτρο είναι ότι μικρά ψάρια θα γίνονται κιμάς περνώντας από την φτερωτή της αντλίας.
Εγώ προτίμησα την υπερχείλιση όπου στην είσοδο έχω ένα καλαθάκι που μαζεύονται τα φύλλα και κάτω από αυτό έχω τούλι για να μαζεύω της ποιο μικρές ακαθαρσίες. Και να σκεφτείτε ότι κάθε 2-3 μίνες πρέπει να καθαρίσω την φτερωτή από σαλιγκάρια που μου μειώνουν την ροΐ. Όσο και αν ακούγεται απίστευτο τα αυγά τον σαλιγκαριών περνάνε μέσα από το τούλι μεγαλώνουν ναι κάθονται στην είσοδο της φτερωτής με αποτέλεσμα να μειώνεται η ροή του νερού!

Αν θα υπάρχουν φυτά στην λίμνη μας η όχι

Τα φυτά σίγουρα περιορίζουν το διαθέσιμο χώρο στην λίμνη μας. Τα πλεονεκτήματα ώμος είναι πολύ ποιο περισσότερα από αυτό το μειονέκτημα όπως.
  • Φυσική ομορφιά που μπορεί να σου προφέρει ένα φυτό η ένα λουλούδι από ένα νούφαρο.
  • Φύλτρανση του νερού μειώνοντας (για να μην πω εξαφανίζοντας τα ΝΟ3)
  • Κρυψώνες για τους γόνους.
Αλλά και εδώ πάλι είναι θέμα γούστου το πώς θέλει ο κάθε ένας να βλέπει την λίμνη του. Έχω φέρει πολλές φορές το παράδειγμα μιας λίμνης 20,000 λίτρων με 5,000 λίτρα να καλύπτονται από φυτά και μιας λίμνης 15,000 χωρίς φυτά. Και ρώτησα την διαφορά αλλά κανείς δεν απάντησε για τους λόγους που έγραψα σε περασμένες μου δημοσιεύσεις. Και αφού μέχρι τώρα δεν πήρα απάντηση θα πω την δικιά μου.
Πού ποιο καλά η λίμνη με τα φυτά αφού πετυχαίνεις και οξυγονώσει, ομορφιά και κρυψώνες για τους γόνους και ο ελεύθερος χώρος που μένει για τα ψάρια είναι ακριβός ο ίδιος με αυτήν τον 15,000 λίτρων!


Τα ψάρια μου υποφέρουν.

Μια υπερβολική και αβάσιμη τοποθέτηση από τον in the pont. Χωρίς να έχει δει ποτέ την λίμνη μου από κοντά. Το αν τα ψάρια μου υποφέρουν φαίνεται από φωτογραφίες και βίντεο που κατά καιρούς ανεβάζω εδώ. Το ότι έχω πολλά ψάρια δεν ισχύ. Θα ίσχυε αν τα ψάρια ήτανε πολύ ποιο μεγάλα από ότι είναι τώρα.
Αν πάρουμε το τελικό μέγεθος αυτών τον ψαριών όχι είναι πολλά αλλά υπερβολικά!
Είναι σαν να λέμε δεν μπορείς να έχεις 2,000 νεογέννητα σε ένα 500αρι ενυδρείο.
Το είπα και το λέω ξανά και τώρα. Μεγαλώνοντας τα ψάρια μου θα αφαιρώ ανάλογα για να κρατήσω την μέγιστη ποσότητα που μπορώ. Όλα είναι θέμα μεγέθους. Επίσης γνωρίζω ότι συνδεόμαστε και τα ψάρια δύσκολα τα δίνουμε αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή. Δεν μπορώ να φαντασθώ την λίμνη μου με 8 ΚΟΙ με μέγεθος που έχουν τώρα.
Καταλήγουμε ότι όλα είναι σχετικά.
Το τη (τσαντήξει, θυμώνει ο όπως αλλιώς θέλετε πέστε το) από της τοποθετήσεις του in the pond είναι ότι αυτά όλα που λέει είναι εντελώς θεωρητικά, πράγματα που δεν έχει δοκιμάσει ποτέ. Ποια η εμπειρία του, σε όλα αυτά που με νύχια και με δόντια προσπαθεί να πείσει τους υπόλοιπους?

Ααααα και κάτι άλλο.
Θέλω από τον Ηλία να μας πει ποιες είναι οι υποδείξεις οι δικές μου που οδήγησαν τα ψάρια του στον θάνατο.
Αν και τα εχεις κανει αχταρμα στα πιο πανω εντουτοις συμφωνω σε ολα παρα το γεγονος οτι μιλας και για GARDEN POND και για KOI POND.
Δυο σε ενα δηλαδη.........

Θεμα γουστου φυσικα αλλα, τι ειναι για σενα φυσικο.......
Τα νουφαρα, η τα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΚΟΙ ?????????

Γιατι αμα εχω κοι και δεν τα βλεπω οπως πρεπει.........αστα να πανε....
Θεμα γουστου ειπαμε......

Γιατι απο τη στιγμη που ξερουμε οτι τα κοι χρειαζονται περισσοτερο οξυγονο απο οποιοδηποτε αλλο ψαρι λιμνης και εμεις ειμαστε ευχαριστημενοι με ενα απλο καταρρακτη και με μια απλη υπερχυλιση και νομιζουμε οτι αφου τα ψαρια δεν βγαινουν στην επιφανεια "προς το παρον" ειναι ολα οκ.....αστα να πανε.........
Θεμα γουστου ειπαμε...

Το ξερεις οτι η αντλια που θα βαλω εχει προφιλτρο????????????
Που να ξερεις....διαβασες για να ξερεις????

Αλλα το κυριοτερο για μενα σαν λατρης των κοι εαν Γιαννο αυτη τη στιγμη ησουν mod θα σε εκραζα γιατι κατα βαθος ξερεις τι χρειαζονται τα κοι οχι επειδη διαβασες κατι, αλλα απο διαφορους ασχετους και μη ασχετους.....

Το δυστηχημα ομως ειναι οτι ακους τους ασχετους......κανεις δηλαδη και γραφεις αυτα που σου λενε οι ασχετοι.......
Θεμα γουστου ειπαμε........
Σιγα, σιγα ομως....σιγα, σιγα ερχεσαι στην πραγματικοτητα.......

Θα ηταν ομως ενδιαφερον (μιας και σου αρεσουν τα βιντεο οπως και μας δηλαδη) να ανεβασεις ενα βιντεο χωρις να σε παρουν χαμπαρι τα κοι με τον τροπο που σουλατσαρουν μεσα στη λιμνη....

ΜΗΝ ΡΙΞΕΙΣ ΤΡΟΦΗ ΟΜΩΣ............


Μη με παρεξηγησης, οπως τα γραφω εδω στα λεω και μπροστα σου....οποταν ξερεις με πιο υφος τα γραφω......

Απλα εαν ησουν mod......λεω εγω τωρα......και ελεγες, για το πως βλεπεις μια λιμνη κοι σε καποιους που κατεχουν το αθλημα.......... θα σε εφκαλλαν πανω στην μουττην του σιηπεττου
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
  #584  
Παλιά 26-06-10, 23:43
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν ξανά μπήκαν τα μηχανήματα σε λειτουργία αφού έγιναν οι εργασίες στην λίμνη και επάνελθε η κυκλοφορία και η οξυγόνωση σιγά σιγά άρχισαν να αποκρίνονται οι αναθυμιάσεις από την σαπίλα που υπήρχε ανακατεμένη στο νερό.

Αυτό δεν μπορώ να το εξηγήσω περισσότερο. Είναι απλά η άποψη μου. Αν κάποιος έχει κάποια καλύτερη ας την πει.
__________________
  #585  
Παλιά 26-06-10, 23:56
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=37

Σε αυτό δεν απάντησε κανένας από τους αγαπητούς συμπατριώτες μου και όμως είναι αλήθεια
Ηρεμήστε παιδιά υπάρχουν πολοι τρόποι για να οδηγηθεί κανείς στο σωστό αποτέλεσμα ειμαι άνθρωπος της τεχνολογίας αλλα η τεχνολογία για την τεχνολογία ειναι λάθος και η φύση έχει πάντα την τελευταία λέξη και απάντηση
οι άνθρωποι που συντηρούσαν κοι απο την αρχαία εποχή πως το έκαναν ;
η φυση ξερει και δινει τες λύσεις
Η τεχνολογία απλα βοηθά (μην το παρα κάνουμε) μην γινόμαστε καταναλωτές για την κατανάλωση.
Δηλώνω άσχετος απο λίμνες αν και εχω μια προς το παρον χωρις ψαρια και υπο δοκιμη
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
  #586  
Παλιά 27-06-10, 00:55
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και τα εχεις κανει αχταρμα στα πιο πανω εντουτοις συμφωνω σε ολα παρα το γεγονος οτι μιλας και για GARDEN POND και για KOI POND.
Δυο σε ενα δηλαδη.........

Θεμα γουστου φυσικα αλλα, τι ειναι για σενα φυσικο.......
Τα νουφαρα, η τα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΚΟΙ ?????????

Γιατι αμα εχω κοι και δεν τα βλεπω οπως πρεπει.........αστα να πανε....
Θεμα γουστου ειπαμε......

Γιατι απο τη στιγμη που ξερουμε οτι τα κοι χρειαζονται περισσοτερο οξυγονο απο οποιοδηποτε αλλο ψαρι λιμνης και εμεις ειμαστε ευχαριστημενοι με ενα απλο καταρρακτη και με μια απλη υπερχυλιση και νομιζουμε οτι αφου τα ψαρια δεν βγαινουν στην επιφανεια "προς το παρον" ειναι ολα οκ.....αστα να πανε.........
Θεμα γουστου ειπαμε...

Το ξερεις οτι η αντλια που θα βαλω εχει προφιλτρο????????????
Που να ξερεις....διαβασες για να ξερεις????

Αλλα το κυριοτερο για μενα σαν λατρης των κοι εαν Γιαννο αυτη τη στιγμη ησουν mod θα σε εκραζα γιατι κατα βαθος ξερεις τι χρειαζονται τα κοι οχι επειδη διαβασες κατι, αλλα απο διαφορους ασχετους και μη ασχετους.....

Το δυστηχημα ομως ειναι οτι ακους τους ασχετους......κανεις δηλαδη και γραφεις αυτα που σου λενε οι ασχετοι.......
Θεμα γουστου ειπαμε........
Σιγα, σιγα ομως....σιγα, σιγα ερχεσαι στην πραγματικοτητα.......

Θα ηταν ομως ενδιαφερον (μιας και σου αρεσουν τα βιντεο οπως και μας δηλαδη) να ανεβασεις ενα βιντεο χωρις να σε παρουν χαμπαρι τα κοι με τον τροπο που σουλατσαρουν μεσα στη λιμνη....

ΜΗΝ ΡΙΞΕΙΣ ΤΡΟΦΗ ΟΜΩΣ............


Μη με παρεξηγησης, οπως τα γραφω εδω στα λεω και μπροστα σου....οποταν ξερεις με πιο υφος τα γραφω......

Απλα εαν ησουν mod......λεω εγω τωρα......και ελεγες, για το πως βλεπεις μια λιμνη κοι σε καποιους που κατεχουν το αθλημα.......... θα σε εφκαλλαν πανω στην μουττην του σιηπεττου
Άντρο με το να βάζεις της φατσούλες δίπλα από κάθε σου πρόταση δεν σε απαλλάσσει από την ειρωνεία που σε διακατέχει. Ούτε μαζί σου θα ασχοληθώ πλέων.
Μην ξεχάσεις ώμος να αναφέρεις στα μέλη εδώ ότι μόνο για την αντλία θα δώσεις 850 ευρουλάκια παρακαλώ. Αν έχεις την καλοσύνη ανέφερε και τιμές για τον υπόλοιπο εξοπλισμό.

Χορκανέ μεν περιμένεις απάντηση σε τζίνον που ερώτησες. Τα τελευταία χρόνια ήρταν τα ΚΟΙ στην γη. Που τον τζιερόν που ανακαλήφτηκεν το botton aeration drain.

Στα χρόνια τα δικά σου μόνον χρυσόψαρα ισιεν!
  #587  
Παλιά 27-06-10, 01:38
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Άντρο με το να βάζεις της φατσούλες δίπλα από κάθε σου πρόταση δεν σε απαλλάσσει από την ειρωνεία που σε διακατέχει. Ούτε μαζί σου θα ασχοληθώ πλέων.
Μην ξεχάσεις ώμος να αναφέρεις στα μέλη εδώ ότι μόνο για την αντλία θα δώσεις 850 ευρουλάκια παρακαλώ. Αν έχεις την καλοσύνη ανέφερε και τιμές για τον υπόλοιπο εξοπλισμό.

Χορκανέ μεν περιμένεις απάντηση σε τζίνον που ερώτησες. Τα τελευταία χρόνια ήρταν τα ΚΟΙ στην γη. Που τον τζιερόν που ανακαλήφτηκεν το botton aeration drain.

Στα χρόνια τα δικά σου μόνον χρυσόψαρα ισιεν!

Οχι 850....1700 και 5000 θα μπορουσα να δωσω γιατι ετσι μ'αρεσει
Το προβλημα σου πιο ειναι???? Τα λεφτα????
Με εχεις ακουσει καμια φορα να πω στον οποιονδηποτε να κανει αυτο που κανω εγω?????

Για να γινει μια σωστη λιμνη με κοι και να λειτουργουν ολα αψογα για την καλη υγεια των ψαριων.........ναι εχουμε πει καποια πραγματα για τον σωστο εξοπλισμο που πρεπει να μπει.

Ειπα σε κανενα να βαλει την αντλια που θα βαλω εγω????????
Ειπα σε κανενα να βαλει το φιλτρο που θα βαλω εγω?????????
Ειπα σε κανενα να βαλει την αεραντλια που εχω εγω?????????
Ειπα σε κανενα να βαλει την UV που εχω εγω????????

Αρα μην προσπαθεις να παρασυρεις με τις τιμες, ας πουμε εγω ρε αδερφε επειδη μπορει να θελω το καλυτερο θελω να ξοδεψω εχεις προβλημα εσυ με αυτο ή οποιοσδηποτε???????
Σιγουρα υπαρχουν και πιο φθηνα απο αυτα που θελω να βαλω εγω αλλα το βασικο ειναι οτι ειτε ακριβο ειναι ειτε φθηνο ο τροπος φιλτρανσης θα ειναι ο ιδιος........

Σε αντιθεση με σενα (αν ειναι δυνατον) που πρεπει να εισαι ο μοναδικος στον κοσμο που παροτρυνεις το δικο σου τροπο φιλτρανσης και σε νεους χωρις καν να σκεφτεσαι τις συνεπειες που θα μπορουσαν να εχουν στο μελλον........

Το αν θα ασχολεισαι μαζι μου ολιγον με ενδιαφερει, εμενα με ενδιαφερει καποια πραγματα εδω μεσα να λεγονται σωστα για να διαβαζουν οι νεοι, να υλοποιουν αυτα που διαβαζουν, να πετυγχαινουν σε ο,τι κανουν για να νιωθουμε και εμεις καλα με τον εαυτο μας.

Λοιπον ειναι η τελευταια φορα που ασχολουμε με δικα σου θεματα γιατι το παρακαναμε, βγαζουμε και καποιους χαρακτηρες που δεν μας αρμοζουν και επειδη θεωρω το GAB το σοβαροτερο ελληνικο φορουμ θα σεβαστω τον ανθρωπο/ανθρωπους που το διαχειριζονται και μενω ως εδω....

Απλα για να ξεκαθαρισουμε κατι και να τελειωνει αυτο το γραφω και γραφεις λοιπον:
Πες οτι εισαι mod σε αυτο το φορουμ και εγω σαν νεος θελω να φτιαξω μια λιμνη με κοι 10 000 λιτρα....
Και σε ρωτω:
Αγαπητε φιλε τι εξοπλισμο θα χρειαστει να χρησιμοποιησω για αυτα τα λιτρα, τι αντλιες και τι φιλτρα και με ποιο τροπο θα φιλτραρεται το νερο????
Παρακαλω θα ηθελα τις γνωσεις σας
Περιμενω απαντηση...οχι εγω, αλλα οι νεοι που θα ηθελαν να φτιαξουν μια λιμνη κοι.....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
  #588  
Παλιά 27-06-10, 06:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=37

Σε αυτό δεν απάντησε κανένας από τους αγαπητούς συμπατριώτες μου και όμως είναι αλήθεια
Ηρεμήστε παιδιά υπάρχουν πολοι τρόποι για να οδηγηθεί κανείς στο σωστό αποτέλεσμα ειμαι άνθρωπος της τεχνολογίας αλλα η τεχνολογία για την τεχνολογία ειναι λάθος και η φύση έχει πάντα την τελευταία λέξη και απάντηση
οι άνθρωποι που συντηρούσαν κοι απο την αρχαία εποχή πως το έκαναν ;
η φυση ξερει και δινει τες λύσεις
Η τεχνολογία απλα βοηθά (μην το παρα κάνουμε) μην γινόμαστε καταναλωτές για την κατανάλωση.
Δηλώνω άσχετος απο λίμνες αν και εχω μια προς το παρον χωρις ψαρια και υπο δοκιμη
Καλημέρα Γιάννη, θα αναπτύξω μια θεωρία γύρω από το λινκ που έχεις αναφέρει.

Πολύ σωστά! Απαντώ λοιπόν με την ίδια ακριβώς λογική. Γιατί εσύ σήμερα προσφέρεις στους δίσκους σου ότι καλύτερο και δεν έχεις μείνει στη λογική του "παλιά"? Υπήρχαν και τότε ενυδρεία, με άλλες τεχνολογίες που με την πάροδο του χρόνου, εγκαταλήφθηκαν, γιατί κυκλοφόρησαν ολοένα νέα πράγματα, πολύ πιο πρακτικά και έδιναν καλύτερα αποτελέσματα στη διατήρηση των ψαριών. Είναι έτσι?

Ήταν τότε που η χημεία του νερού δεν προλυενδυέφερε κανέναν και υπήρχαν κάποιοι που κατάφερναν και μεγώλωναν δίσκους για πάρα πολλά χρόνια. Αν τώρα πεταχτεί κάποιος στο φόρουμ σου και σου πει, π.χ. έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρων, το ΡΗ μου είναι 8.0 και οι σκληρότητες μου στον ουρανό τί θα του πείτε? Έτσι και εγώ λοιπόν (επειδή δεν μπορώ να κάνω διαχωρισμούς στα ψάρια) προσπαθώ να αλλάξω αυτή τη λογική του "διακοσμητικού στοιχείου" στην αυλή μου.

Έχεις αναφέρει το παράδειγμα της δεξαμένης στο χωριό πριν 50 χρόνια και ο Γιάννος βεβαίως επειδή τον συμφέρει απάντησε. Άθελά του όμως έχει αναφέρθεί στα ΚΟΙ. Γνωρίζετε πότε ήρθαν τα πρώτα κοι στη Κύπρο και που? Αφού ξέρεις Γιάννο, απάντησε σε αυτό που σε ρωτάω. Εσύ πιστεύεις ότιοι γονείς του Γιάννη είχαν κοι? Σήμερα να απαντήσεις, όπως κάνω και εγώ.

Γιάννη, νομίζω σου έχω απαντήσει στο θέμα του λινκ.
Ο κυριότερος λόγος είναι ότι καθημερινά αντλούσατε νερό και τη θέση του έπαιρνε καινούριο, φρέσκο. Αυτή η λογική δεν απεχει και πολύ από τον τρόπο που πολύ συχνά ακολουθούν οι φάρμες Κοι, ακόμα και στην Ιαπωνία.

Μπορεί Γιάννη το νερό να ήταν μαύρο, αλλά μην ξεχνάς ότι η άντληση του νερού γινόταν πάντα από το χαμηλότερο σημείο της δεξαμένης. Άρα μαζί του έπαιρνε καθημερινά και ότι επικίνδυνο υπήρχε. Ξέρεις, και αυτήν ακόμα τη "λάσπη που βρομάει" και τα επακόλουθα της.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 27-06-10 στις 07:25
  #589  
Παλιά 27-06-10, 09:29
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Πράγματι μονο χρυσόψαρα ειχε και πράγματι η (άντληση) ποια άντληση δηλαδή ; υπήρχε μια τρυπα στο κατω μερος βουλωμένη με μια πατσαβούρα που την αφαιρούσαν για παει το νερο στα αυλάκια για πότισμα,
Συμπερασμα οπως και στους δισκους την κατάσταση έσωζε η συχνή αλλαγή νερού

Ευχαριστώ για την απάντηση

Ασχετο
Μπορείτε να μου πείτε τροπους προστασίας απο τες γάτες;
Φράκτης δεν μου αρεσει
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
  #590  
Παλιά 27-06-10, 09:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πράγματι μονο χρυσόψαρα ειχε και πράγματι η (άντληση) ποια άντληση δηλαδή ; υπήρχε μια τρυπα στο κατω μερος βουλωμένη με μια πατσαβούρα που την αφαιρούσαν για παει το νερο στα αυλάκια για πότισμα,
Συμπερασμα οπως και στους δισκους την κατάσταση έσωζε η συχνή αλλαγή νερού

Ευχαριστώ για την απάντηση

Ασχετο
Μπορείτε να μου πείτε τροπους προστασίας απο τες γάτες;
Φράκτης δεν μου αρεσει
Γιάννη, σου απαντάω στο δικό σου θέμα, σχετικά με τις γάτες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #591  
Παλιά 27-06-10, 11:28
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

ενας παραδεισος Γιαννο μακαρι και η δικια μου λιμνη ννει τοσο πρασινη!
  #592  
Παλιά 27-06-10, 11:40
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
ενας παραδεισος Γιαννο μακαρι και η δικια μου λιμνη ννει τοσο πρασινη!

To πρασινη με την καλη ενια φανταζομαι
__________________
  #593  
Παλιά 27-06-10, 12:15
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ουτε μαζι σου θα ασχοληθω πλεον... καλα θα κανεις να εξαφανιστεις... και άλλα ωραια. Θαυμαζω την ανεκτικοτητα ορισμενων εδω μεσα, εγω δεν εχω την ιδια. Γιαννο επειδη δεν ειμαι χθεσινος και ξερω που το πας, θα σε παρακαλουσα να επιχειρηματολογεις οπως θες αλλά κοσμια και χωρις προσωπικες επιθεσεις, αλλιως καλα θα κανεις να εξαφανιστεις (χρησιμοποιω τα δικα σου λογια).
  #594  
Παλιά 27-06-10, 12:35
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασχετο
Μπορείτε να μου πείτε τροπους προστασίας απο τες γάτες;
Φράκτης δεν μου αρεσει
Ο καλυτερος τροπος για να μην πλησιαζουν γατες ειναι ενα αυτοματο μπεκ ποτισματος με αισθητηρα κινησης.. Μια φορα να τρομαξει και δεν προκειται να ξαναπατήσει κοντα...
Προσεχε μονο αν εχει σκυλους κοντα.. Το ίδιο ακριβως συστημα, ενας σκυλος θα το θεωρησει παιχνιδι
  #595  
Παλιά 27-06-10, 15:09
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουτε μαζι σου θα ασχοληθω πλεον... καλα θα κανεις να εξαφανιστεις... και άλλα ωραια. Θαυμαζω την ανεκτικοτητα ορισμενων εδω μεσα, εγω δεν εχω την ιδια. Γιαννο επειδη δεν ειμαι χθεσινος και ξερω που το πας, θα σε παρακαλουσα να επιχειρηματολογεις οπως θες αλλά κοσμια και χωρις προσωπικες επιθεσεις, αλλιως καλα θα κανεις να εξαφανιστεις (χρησιμοποιω τα δικα σου λογια).

Επειδή δεν ξέρεις τη παίχτηκε στο παρασκήνιο, απλά δεν θα ασχοληθώ αλλo με in the pond & Andro.
Τα ψέματα και οι αποδείξεις είναι εδώ….. Όπως επίσης και η εξέλιξη της λίμνης μου.


Το πού το πάω δεν το κατάλαβα αλλά δεν πειράζει.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
ενας παραδεισος Γιαννο μακαρι και η δικια μου λιμνη ννει τοσο πρασινη!

Η δικιά σου θα γίνει παράδεισος. Απλά συνέχυσε να την εμπλουτίζεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 27-06-10 στις 15:09 Αιτία: Automerged Doublepost
  #596  
Παλιά 27-06-10, 18:00
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
To πρασινη με την καλη ενια φανταζομαι
γιατι ποια ειναι η κακη
  #597  
Παλιά 27-06-10, 18:50
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

black hioumor για λιμνες


Λες μακάρι η λιμνη μου να γινει πρασινη (τελευταια η αλγη μου εγινε εμμονη ιδεα και οταν ακουω πρασινη λιμνη σκέπτομαι αλγες)

Φυσικα ουτε εσυ ουτε ο Γιαννος εχετε τετιο θεμα στις λιμνες σας αλλα εγω συντομα θα εχω στην δικη μ οπως εχουν ολες οι νεες λιμνες
__________________
  #598  
Παλιά 27-06-10, 19:59
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
black hioumor για λιμνες


Λες μακάρι η λιμνη μου να γινει πρασινη (τελευταια η αλγη μου εγινε εμμονη ιδεα και οταν ακουω πρασινη λιμνη σκέπτομαι αλγες)

Φυσικα ουτε εσυ ουτε ο Γιαννος εχετε τετιο θεμα στις λιμνες σας αλλα εγω συντομα θα εχω στην δικη μ οπως εχουν ολες οι νεες λιμνες

Μηχάλη μια U.V για τα λίτρα σου δεν είναι ακριβή. Θα σου πρότεινα να βάλεις τουλάχιστον μέχρι η λίμνη σου να ισορροπήσει. Δεν χρειάζεται να την αφαιρέσεις μετά, απλά την αποσυνδέεις από την πρίζα και την έχεις καλού κακού. Από ότι είδες έτσι την έχω και εγώ άσχετα αν δεν την έχω στην πρίζα.

Καλή επιτυχία
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο καλυτερος τροπος για να μην πλησιαζουν γατες ειναι ενα αυτοματο μπεκ ποτισματος με αισθητηρα κινησης.. Μια φορα να τρομαξει και δεν προκειται να ξαναπατήσει κοντα...
Προσεχε μονο αν εχει σκυλους κοντα.. Το ίδιο ακριβως συστημα, ενας σκυλος θα το θεωρησει παιχνιδι

Πολύ καλό ακούγεται το σύστημα αυτό! Θα το έχω υπόψη μου……αχρείαστο να είναι βέβαια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 27-06-10 στις 19:59 Αιτία: Automerged Doublepost
  #599  
Παλιά 28-06-10, 01:24
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
black hioumor για λιμνες


Λες μακάρι η λιμνη μου να γινει πρασινη (τελευταια η αλγη μου εγινε εμμονη ιδεα και οταν ακουω πρασινη λιμνη σκέπτομαι αλγες)

Φυσικα ουτε εσυ ουτε ο Γιαννος εχετε τετιο θεμα στις λιμνες σας αλλα εγω συντομα θα εχω στην δικη μ οπως εχουν ολες οι νεες λιμνες
μα εχω αλγη!!!! μια χαρα την βρισκω! για τα φυτα μου ειναι οτι καλυτερο ασε και απο βατραχια γινεται χαμος!!! αυτο λιγο ενοχλει αλλα τι να κανω θα το υποστω
  #600  
Παλιά 06-07-10, 11:05
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Δρομολογείται η αφαίρεση των φίλτρων της λίμνης μου. Θα υπάρχουν μόνο Κ1 μέσα στον καταρράκτη. Η πρώτη κίνηση έγινε με την αφαίρεση του ενός φίλτρου. Θα παρακολουθήσω την εξέλιξη και θα πράξω ανάλογα. Η αντλία παραμένει με πολλή ποιο περισσότερη ροή (λόγο αφαίρεσης του φίλτρου).
-------------------------
Το αγαπημένο φυτό της λίμνης μου..


http://www.youtube.com/watch?v=l-w0jef0GgI

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 06-07-10 στις 11:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. – Κλιμακίου Κύπρου Ανατολικής Μεσογείου. pani Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 3 04-09-06 12:20
Eκδρομή στην λίμνη Κερκίνη - Τι καλά περάσαμε george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 34 31-05-06 08:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17874 seconds with 14 queries