Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-11-11, 09:26   #1
Τι έχουν τα cory και ψοφούν;;;;
 
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1
Member
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος 08-11-11, 09:26
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Μετά από το στήσιμο του νέου ενυδρείου μου 110 λίτρων (για το οποίο οφείλω μια παρουσίαση και θα την κάνω άμεσα μόλις έρθουν κάποια φυτάκια ακόμα) έβαλα και 4 νέα cory Bronze για να κάνουν παρέα στο ένα που είχα για 1,5 χρόνο περίπου. Μαζί υπάρχουν ένα ζευγάρι σκαλάρια (τα έχω τουλάχιστον 2 χρόνια) και κάμποσα γκάπυ και ένας πλέκο.
Το ενυδρείο τρέχει 4 μήνες. Έχουν μηδενίσει Αμμωνία και νιτρώδη (σίγουρα) και τα νιτρικά είναι στο 20 (περίπου, δεν έχω φασματογράφο στα μάτια!!! ) και PH 7,6 - 7,8 (περίπου).
3 ξύλα μοπάνι, λίγες ανούμπιες και Xmas moss. Αυτά εν συντομία.
Όλο αυτό το διάστημα έχω χάσει 2 γκάπυ.
Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα το 1/5 περίπου.

Τις τελευταίες τρεις εβδομάδες έχασα 3 κόρυ χωρίς να δείχνουν σημάδια αρρώστιας (άποψή μου). Το μόνο που παρατήρησα ήταν μια αλλαγή συμπεριφοράς, σαν να κολυμπούσαν περισότερο παρά να σκάβουν το βυθό και δεν έδειχναν τόσο κινητικά και αυτό για 1-2 ημέρες μόνο. Επίσης έδειξαν κάτι σαν ανήσυχο ή παράξενο κολύμπι, δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Ελάχιστα δείγματα, αλλά ίσως να βοηθά και αυτό στο να καταλάβετε την κατάσταση. Τα υπόλοιπα ψάρια είναι μια χαρά.
Εμφανίσεις: 6629
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-11-11, 09:52
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα σου πουνε και πιο "γνωστες" απο εμενα αλλα μου φαινεται πως:

1)οι αλλαγες που κανεις ειναι πολυ μικρες
2)τα ψαρια ειναι ασυμβατα μεταξυ τους(διαφορετικες παραμετροι νερου-ειδικα με τα γκαπυ)
3)τα νιτρικα σου ειναι σχετικα ψηλα για να μενουν τα ψαρια συνεχως σε τετοια συγκεντρωση τους, και οι μικρες αλλαγες που κανεις δε βοηθανε σε αυτο.(μπορει να NO3 να ειναι λιγοτερο τοξικα απο αμμωνια και νιτρωδη αλλα δεν παυουν να ειναι τοξικα σε μακροχρονη εκθεση)
4)εχω την εντυπωση(απο αυτα που λες-μπορει και να κανω λαθος)οτι δεν κανεις μετρησεις?

και ποσα ειναι τα γκαπυ?μηπως ειναι υπερφορτωμενο το ενυδρειο?(ειδικα με τα γκαπυ αν ειναι πολλα)

χωρις μετρησεις δε θα μπορεσει να σου πει κανεις σιγουρα τι φταιει.
-------------------------
υπαρχει βεβαια παντα και το ενδεχομενο να πηρες ψαρια με προβλημα απτο πετσοπ.αν σου ψοφανε μονο τα κορυ δηλαδη.

παρολαυτα νομιζω οτι ολα τα παραπανω που σου εγραψα εξακολουθουνε να ισχυουνε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 08-11-11 στις 09:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-11-11, 10:04
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Έχει ψοφήσει το παλιότερο που είχα και 2 από τα νέα κόρυ.
Τα γκάπυ είναι περίπου 15 - 18 και 4 μικρά μόλυ (τα ξέχασα να τα αναφέρω).
Μετρήσεις κάνω κάθε εβδομάδα. Το περίπου που λέω είναι γιατί με δυσκολεύουν λίγο τα χρώματα, ιδίως για τα νιτρικά και δεν θέλω να πω ακριβή τιμή.
Τα νιτρικά έχουν κατέβει τους τελευταίους δύο μήνες στο επίπεδο του 20 περίπου. Στην αρχή ήταν πάνω από 40 σίγουρα.

Κάτι άλλο που με παραξενεύει μερικές φορές: Σαν να μαζεύονται όλα τα γκάπυ-μόλυ κοντά στην επιφάνεια, δίπλα στον θερμοστάτη. Όχι για να παίρνουν ανάσες, απλώς κάθονται εκεί. Τα σκαλάρια κόβουν τις βόλτες τους κανονικά. Αυτό γίνεται για μισή ώρα περίπου και μετά απλώνονται πάλι σε όλο το ενυδρείο. Η θερμοκρασία μου είναι στους 24C (ένδειξη θερμόμετρου).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-11-11, 10:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

περιμενε να παρεις και καμια γνωμη ακομα,αλλα νομιζω οτι την εδωσες μονος σου την απαντηση και το προβλημα ειναι στα νιτρικα σου.

εγω τη θερμοκρασια θα την ανεβαζα λιγο στους 25-26.επισης θα τσεκαρα με δευτερο θερμομετρο για ναμαι σιγουρος.
αναταραξη στην επιφανεια εχεις?η αεραντλια?λες οτι δεν ανεβαινουνε για αναπνοες αλλα φυλαγε τα ρουχα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-11, 12:04
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Η έξοδος του φίλτρου (Fluval 305) δημιουργεί έναν κυματισμό στην επιφάνεια, όχι μεγάλη ανατάραξη. Αυτό έχω διαβάσει εδώ ότι πρέπει να γίνεται.
Θα ανεβάσω τη θερμοκρασία στους 25.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-11-11, 13:50
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Στον βυθο μηπως εχεις χαλικι χοντρο και μυτερο;Αυτη ειναι μια
αιτια να χανεις τα corydoras.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-11-11, 13:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratri1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η έξοδος του φίλτρου (Fluval 305) δημιουργεί έναν κυματισμό στην επιφάνεια, όχι μεγάλη ανατάραξη. Αυτό έχω διαβάσει εδώ ότι πρέπει να γίνεται.
Θα ανεβάσω τη θερμοκρασία στους 25.
καλα διαβασες,και το ιδιο φιλτρο εχουμε

(offtopic-αυτο που παρατηρησα ειναι οτι δεν ειναι τοσο καλο το fluval στο πως ριχνει το νερο στην επιστροφη του.καποια στιγμη αρχισα να εχω αλγες και αποδειχτηκε μετα απο συμβουλη του delta66 οτι η κυκλοφορια ητανε μικρη μεσα στο ενυδρειο.οχι σε λιτρα,αλλα κυκλοφοριακα μεσα.μολις εβαλα κυκλοφοριτακι εξαφανιστηκανε ολες)

βεβαια αυτο εχει να κανει και με τα λιτρα του ενυδρειου,το σχημα το μεγεθος κλπ,αλλα απλα στο λεω να το εχεις υποψιν σουκατα τα αλλα ειμαι ευχαριστημενος με το fluval σε γενικες γραμμες.

επισης κοιτα και το βυθο σου οπως ειπε ο stav απο πανω,αν ειναι αιχμηρο το χαλικι μπορει να τραυματισει στα μουστακια τους οποτε σταματανε να τρωνε και πανε απο ασιτια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-11-11, 14:12
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Η έξοδος του φίλτρου χτυπάει στην μια γωνία του ενυδρείου και φαίνεται να δημιουργεί ένα ρεύμα στον βυθό (αν κρίνω από τις ρίζες της ανούμπιας που κουνιούνται και από το γεγονός ότι όλες οι ακαθαρσίες μαζεύονται απέναντι, σχεδόν δίπλα στην είσοδο του φίλτρου). ¶λγες δεν έχουν εμφανιστεί μέχρι στιγμής.
Ο βυθός είναι μπεζ χαλαζιακή άμμος (που έχει πάρει καφέ σκούρο χρώμα πλέον). Την επέλεξα ΚΑΙ για την σωστή διαβίωση των κόρυς. Στο παλιό ενυδρείο είχα χαλίκι, αλλά το ένα κόρυ που είχα εκεί μέσα 1,5 χρόνο δεν είχε δείξει να έχει πρόβλημα.
Αν φταίνε τα νιτρικά δεν έπρεπε να δείχνουν πρόβλημα και τα άλλα ψάρια; Ή τα κόρυ είναι πιο ευαίσθητα;
Αν φταίει η οξυγόνωση, επηρεάζονται πρώτα τα βυθόψαρα; Ο πλέκο;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-11, 14:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα κορυ αποσο ξερω(και παιζει αναλογα σε καθε ειδος αυτο)ειναι πιο ευαισθητα απτα υπολοιπα που εχεις μεσα.
σιγουρα η κακη οξυγονοση θα χτυπησει τα ψαρια που δεν ανεβαινουνε "ευκολα" στην επιφανεια.αν και οι πλεκο ειναι γερα ψαρια,αλλοι τα αφηνουνε σε ενυδρεια παρατημενα για ενα χρονο και τους βρισκουνε ζωντανους ενω εχουν πεθανει ολα τα υπολοιπα
αρα το θεμα σου δεν ειναι στο βυθο.
εγω επιμενω να μειωσεις τα νιτρικα σου με αλλαγες 1/3 του νερου σου...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-11-11, 18:19
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

OK. Θα ξεκινήσω μεγαλύτερες αλλαγές για να ρίξω κι άλλο τα νιτρικά. Νομίζω κάπου στο 10 είναι καλά;;;;;
Να δω και τα άλλα παιδιά τι θα πούνε.
Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-11-11, 19:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

10 με 20 ειναι καλα.και τωρα τα νιτρικα σου δεν ειναι υπερβολικα ανεβασμενα,απλα ειναι προς το μεγιστο που θελουμε.το κακο το κανει η μακροχρονια εκθεση σε αυτες τις τιμες.για παραδειγμα οταν κανω εγω αλλαγες μετραω 20-25 πριν την αλλαγη και μετα την αλλαγη μετραω γυρω στα 10.μεχρι την επομενη αλλαγη εχουν ανεβει παλι στο 20-25 αλλα τα ψαρια δεν προλαβαινουνε να μεινουνε σε τετοια τιμη νιτρικων για πολυ

χωρις αυτο να σημαινει οτι εχω απολυτο δικιο και αν κανεις αυτο ελυσες το προβλημα σου ετσι? μπορει καποιος πιο εμπειρος απο μενα να σου πει κατι αλλο.απλα ειναι κατι που πρεπει να κοιταξεις
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-11-11, 20:06
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σου πουνε και πιο "γνωστες" απο εμενα αλλα μου φαινεται πως:

1)οι αλλαγες που κανεις ειναι πολυ μικρες
2)τα ψαρια ειναι ασυμβατα μεταξυ τους(διαφορετικες παραμετροι νερου-ειδικα με τα γκαπυ)
3)τα νιτρικα σου ειναι σχετικα ψηλα για να μενουν τα ψαρια συνεχως σε τετοια συγκεντρωση τους, και οι μικρες αλλαγες που κανεις δε βοηθανε σε αυτο.(μπορει να NO3 να ειναι λιγοτερο τοξικα απο αμμωνια και νιτρωδη αλλα δεν παυουν να ειναι τοξικα σε μακροχρονη εκθεση)
4)εχω την εντυπωση(απο αυτα που λες-μπορει και να κανω λαθος)οτι δεν κανεις μετρησεις?

και ποσα ειναι τα γκαπυ?μηπως ειναι υπερφορτωμενο το ενυδρειο?(ειδικα με τα γκαπυ αν ειναι πολλα)

χωρις μετρησεις δε θα μπορεσει να σου πει κανεις σιγουρα τι φταιει.
-------------------------
υπαρχει βεβαια παντα και το ενδεχομενο να πηρες ψαρια με προβλημα απτο πετσοπ.αν σου ψοφανε μονο τα κορυ δηλαδη.

παρολαυτα νομιζω οτι ολα τα παραπανω που σου εγραψα εξακολουθουνε να ισχυουνε
ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ που λες ειναι σωστα...
οι μετρησεις παρα πολυ μικρες...
τα κορυ θελουν χαμηλο πεχα και εσυ εχεις ψηλο τα σκαλαρια το ιδιο
πολυ πιθανον να εχεις υπερφορτωμενο ενυδρειο και με τοσες μικρες αλλαγες ειναι σαν να μην γινονται!!!τι αλλο ξεκινα διαβασμα ακου τις συμβουλες μας και ολα θα πανε καλα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-11-11, 20:31
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Μήπως η απάντηση βρίσκεται εδώ:

"Εκείνο που χρειάζονται είναι καθαρό νερό και καλό φιλτράρισμα. Επίσης είναι ευαίσθητα σε νεοστρωμένο ενυδρείο, γιΆ αυτό και δεν πρέπει να είναι από τα πρώτα ψάρια που θα βάλουμε σε ένα καινούργιο ενυδρείο. Αυτό ισχύει για όλα τα είδη Corydoras"

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/C_aeneus.htm
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-11-11, 00:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συμπληρωσε τη φορμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-11-11, 19:07
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 79*41*46cm - έχει περίπου 110 λίτρα νερό
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
4 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: Το πρώτο κόρυ το είχα στο παλιό ενυδρείο 1,5 χρόνο. Τα άλλα δύο τα είχα 2 μήνες.
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24 (από εχθές το ανέβασα 25)
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 2 σκαλάρια, 5 μόλυ, 15 - 17 γκάπυ
, 2 corydoras Bronze (από 5 που είχα), 1 πλέκο
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): -
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): θερμ. δωματίου 20 - 21
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 25l κάθε εβδομάδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 5-11-11
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
μία φορά την ημέρα Tetra Rubin ή Sera GVG mix και δύο δίσκια Sera vipachips για τα βυθόψαρα. Μία φορά την εβδομάδα ταμπλέτα Sera σπιρουλίνα. Μια φορά την εβδομάδα νηστεία.
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Το ένα από τα νέα κόρυ δεν είχε απόλυτα υγιη συμπεριφορά από την αρχή (λιγότερο κινητικό από τα άλλα).

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: 7,6 - 7,8
KH:-
GH:-
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):10-20 (πιο πολύ προς το 20)
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
API κάθε εβδομάδα
ΣΤΙΚΣ: -
Ηλεκτρονική: -
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
corydoras
2. ΔΕΡΜΑ:φυσιολογικό
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:λίγο χαμηλότερη κινητικότητα από το συνηθισμένο, μερικές φορές παράξενο κολύμπι με ζιγκζαγκ και νευρικά σπασίματα
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):-
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):φυσιολογική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :λίγο μειωμένη όρεξη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: -
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Έχασα 3 κόρυ σε 20 ημέρες, χωρίς να περάσουν από το στάδιο του εμφανώς άρρωστου ή μισοπεθαμένου ψαριού

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: -
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: -
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
-
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: -
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :-
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: -
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:-

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :-
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :-
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:-
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-11-11, 01:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εβγαζε τιποτα φυσαλιδες ο βυθος?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-11-11, 01:22
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εβγαζε τιποτα φυσαλιδες ο βυθος?
Όχι, δεν έχω δει κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-11-11, 01:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι στροβιλισμοι οφειλωνται συνηθως σε δηλητηριαση ή εσωτερικα παρασιτα.
Αν ο βυθος ειναι βρωμικος και δεν εχει καλη κυκλοφορια νερου, δημιουργουνται αναεροβιες περιοχες που εγκλωβιζουν δηλητηριωδη αερια (μεθανιο και υδροθειο). Αν σκασει φυσαλιδα και τυχει να ειναι απο πανω ψαρι μπορει να δηλητηριαστει.
Ειναι νεο το ενυδρειο μεν να δημιουργηθουν αερια, αλλα οχι αδυνατο.

Αλλη πιθανοτητα ειναι να κολλησαν καμια ασθενεια απο οταν τα εβαλες στο ενυδρειο που ο βυθος ηταν ακομα ανωριμος (νεοτερος δλδ απο 3-4 μηνες λειτουργιας).

Επισης υπαρχουν παρασιτα που "δουλευουν" μηνες πριν κανουν την εμφανιση τους τα συμπτωματα.
Συνηθως δεν αντιμετωπιζονται στο τελικο αυτο σταδιο.
Απο τη στιγμη που αρχιζουν οι στροβιλισμοι, δεν εχω δει cory να γινεται καλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-11-11, 10:17
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Καλημέρα Σπύρο
Έχω χαλαζιακή άμμο μπεζ, η οποία πλέον έχει πάρει καφέ - σκατί χρώμα, σε ένα βάθος περίπου ενός εκατοστού. Δεν ξέρω αν αυτό λεει κάτι. Όταν την έστρωσα, επειδή είχα διαβασει κάπου για τις αναερόβιες περιοχές, προσπάθησα να πιέσω την άμμο όσο μπορούσα, πριν ρίξω το νερό.
Φυσαλίδες δεν έχω δει και παρατηρώ το ενυδρείο μου περίπου μισή - μια ώρα κάθε μέρα, από κοντά.
Για αρώστια που κουβάλησαν τα νέα κόρυ το έχω σκεφτεί κι εγώ. Στο μαγαζί που τα πήρα υπήρχαν κάποια κινητικά και κάποια που κάθονταν. Ζήτησα να μου δώσει 4 από τα ζωηρά, αλλά η τύπισα τα ανακάτεψε και σηκώθηκαν όλα.

Ο βυθός πόσο καιρό θέλει να ωριμάσει και τι εννοείς με αυτό;;;
-------------------------
Τώρα διάβαζα σχετικά με γαριδάδικα και είδα ότι η εισαγωγή φυτών που έχουν μεγαλώσει εκτός νερού και έχουν ψεκαστεί με κάποια χημικά, μπορεί να επηρεάσει τους πληθυσμούς των γαρίδων.
Έχω βάλει κάποια φυτάκια (java fern, moss, anubia nana) αγορασμένα από το aquaticmagic από το Ebay. Τους έκανα ένα πλύσιμο πριν τα βάλω στο ενυδρείο, αλλά μήπως κουβάλησα κάτι που σκοτώνει τα κόρυ;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratri1 : 10-11-11 στις 10:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-11-11, 10:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως χρειαζεται να στρωσει το φιλτρο, ετσι χρειαζεται να στρωσει και βυθος.
Ο βυθος αργει σε σχεση με το φιλτρο. Χρειαζεται να περασουν 4-5 μηνες για να αποκτησει τους καταλληλους ανταγωνιστικους οργανισμους ("καλα" βακτηρια, μικροοργανισμους, σκουληκακια, σαλιγκαρακια κλπ) που δεν αφηνουν τα απορριματα να πιανουν μυκητες που ετσι βρισκουν προσφορο εδαφος να αναπτυχθουν.
Αν δε, δεν υπαρχει και καλη κυκλοφορια να σπρωχνει τα σκουπιδια στο φιλτρο ή δεν κανουμε προσεκτικα σωστη σκουπα (χωρις να ανακατευουμε το βυθο), μεχρι να στρωσει ο βυθος και να "αυτοκαθαριζεται" κατα ενα ποσοστο, τοτε τα απορριματα αρχιζουν να εισχωρουν στο βυθο και να δημιουργουνται τα προβληματα που ανεφερα.

Δοκιμασε με κατι να τρυπησεις το βυθο κατα μερη, να δεις αν βγαινουν αερια.
Προσεξε να μην ειναι ψαρια απο πανω, και μη το κανεις μαζικα ή ανακατευοντας το βυθο. Απλα τρυπημα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-11-11, 23:23
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Έκανα αυτό που είπες Σπύρο. Καμία φυσαλίδα δεν είδα να βγαίνει από το βυθό.
Σκέφτομαι ότι μπορεί να πήρα δύο άρρωστα κόρυ και το πρώτο που είχα να ήταν "η ώρα του". Αλλά να συμπέσουν όλα μαζί; Λίγο παράξενο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-11-11, 18:41
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Επανέρχομαι με το ίδιο πρόβλημα.
Αυτές τις ημέρες παρακολουθούσα τα κόρυ. Όλα φαινόντουσαν φυσιολογικά με τα 2 εναπομείναντα. Δεν ήταν πολύ ζωηρά, αλλά ψάχναν το βυθό, τρώγανε και δεν φαίνονταν να φέρονται παράξενα.
Εχθές το μεσημέρι γυρίζω από τη δουλειά και βλέπω το ένα να κάθετε επάνω σε ένα ξύλο, με την ουρά σχεδόν όλη λιωμένη. Όλο το απόγευμα - βράδυ σχεδόν ακίνητο. Σήμερα το μεσημέρι το βρήκα ανάσκελα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-11-11, 22:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε φωτο καθαρες απο το ενυδρειο, πανοραμικες και κοντινες.
Και κοντινες στο βυθο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-11-11, 20:54
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Αύριο θα βάλω.
Τώρα έχουν σβήσει τα φώτα και η οικογένεια κοιμάτε.
-------------------------
Ζητω προκαταβολικά συγνώμη για την ποιότητα των φωτό.
Η γεννήστρα έχει μια μικροποσότητα Xmas moss την οποία δεν αξιοποίησα ακόμα.
Η πέτρα με το διχτάκι έχει pellia moss.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratri1 : 17-11-11 στις 20:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-11-11, 01:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο το στρωμα πανω στην αμμο τι ειναι? BGA?

Τι υλικο σαν πιατακια ειναι αυτο που εχεις στερεωσει τα φυτα.
Τι υλικα εκτος ενυδρειακων, εχεις χρησιμοποιησει γενικα στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-11-11, 01:34
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Επάνω στην άμμο δεν έχω βάλει τίποτα. Έχει πάρει χρώμα η άμμος, μαυρίζει και αυτή η μαυρίλα έχει προχωρήσει σε κάποιο βάθος 0,5 εκατοστού.
Τα φυτά είναι στερεωμένα επάνω σε ποταμίσια βότσαλα μη ασβεστολιθικά και καλά πλυμένα.
Οι δύο άσπρες πέτρες στη μέση του ενυδρείου που έχουν την μος επάνω, είναι μη ασβεστολιθικές. Η μία πέτρα έχει ένα διχτάκι πλαστικό επάνω. Αν μπορώ να το θυμηθώ καλά, αυτές οι πέτρες πρέπει να μπήκαν πριν αρχίσουν να χάνονται τα κόρυ, αλλά δεν είμαι σίγουρος για αυτό.
Όλα τα άλλα είναι ενυδρειακά.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-11-11, 17:10
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Το τελευταίο κόρυ το βλέπω να έχει χάσει την διάθεση και την κινητικότητά του. Απλώς κάθετε. Δεν έχει κανένα σημάδι εξωτερικά. Τα πτερύγια είναι μια χαρά, καθώς και το δέρμα του. Ετοιμάζομαι να το αποχαιρετήσω και αυτό νομίζω.
Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν στα μηνύματά μου.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-11-11, 18:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πιστευω πως το προβλημα ειναι στο βυθο.
Κατι δεν μου αρεσει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-11-11, 22:11
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω πως το προβλημα ειναι στο βυθο.
Κατι δεν μου αρεσει.
Τι σκέφτεσαι;
Μήπως έχω κάνει κάτι λάθος (ίσως από την αρχή) και δεν το αξιολογώ σωστά και δεν το έχω αναφέρει.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-11-11, 03:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο βυθος δεν μου αρεσει οπως τον βλεπω.
Μπορει να ειναι BGA. (Κυανοβακτηριο)
Ή εχει τιποτα μυκητες?
Οργανικα?
Σκουπα δεν κανεις ειπες και δεν εχεις και κυκλοφορητες να σπρωχνουν τα απορριματα στο φιλτρο.
Μαλλον πρεπει να καθαριζεις (προσεκτικα χωρις ανακατωσουρα) πιο συχνα το βυθο.

Εκανες καμια αλλαγη στο βυθο τωρα τελευταια?
Ανακατεμα, ξεφυτεμα, πολυ σκαλισμα κλπ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aυγά cory...Ή trelemis Γατόψαρα Ν. Αμερικής 18 29-09-11 11:55
TI CORY? stelios_ant Γατόψαρα Ν. Αμερικής 8 24-03-10 13:59
Δημοσκόπηση για cory sofianos7 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 35 14-06-08 11:00
Cory & Fry a$wto$ Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 15-11-04 22:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10060 seconds with 13 queries