Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 07-01-17, 19:07
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή Τύρφη κηπουρικής VS ενυδρειακή τύρφη

Ανοίγω αυτό το θέμα περισσότερο για αν βοηθηθούν τα νέα μέλη που σκοπεύουν να χρησιμοποιήσουν τύρφη, προκειμένου να ξεκαθαρίσουμε λίγο το τοπίο γύρω από το συγκεκριμένο υλικό, μιας και πολλά μηνύματα δέχομαι κατά καιρούς για την τύρφη που χρησιμοποιώ και φυσικά τις εμπειρίες μου από τη χρήση της.

Από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησα το Αμερικάνικο ενυδρείο, αποφάσισα ότι θα χρησιμοποιήσω τύρφη κηπουρικής και όχι ενυδρειακή. Ο λόγος; Καθαρά οικονομικός αλλά και πρακτικός. Το ενυδρείο μου είναι 340 λίτρα και εύκολα αντιλαμβάνεται κάποιος ότι τύρφη που θα πρέπει να καταναλώσω μέσα σε ένα έτος, θα είναι μια πολύ μεγάλη ποσότητα και αυτό μεταφράζεται σε πολλά χρήματα κάθε φορά. Μεταξύ χομπιστών προκλήθηκε κάποια στιγμή ένας μεγάλος «πόλεμος» γύρω από αυτό το θέμα. Οι μεν έλεγαν ότι δεν είναι κατάλληλη η τύρφη κηπουρικής για το ενυδρείο μας γιατί προορίζεται για άλλες δουλειές (χωράφια, κήπους, γλάστρες, παρτέρια κτλ) καθώς μπορεί να περιέχει μέσα επικίνδυνα πρόσθετα …. ακόμα ότι σαπίζει, μουχλιάζει και πιάνει σκουλήκια όταν μείνει καιρό αποθηκευμένη ειπώθηκε (!!!), οι δε, απαντούσαν ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα αν η τύρφη κηπουρικής είναι καθαρή χωρίς λιπάσματα, χημικά και άλλες ουσίες και απλά είναι τύρφη όπως την λαμβάνει ο άνθρωπος από τη φύση και φυσικά όταν αποθηκεύεται σωστά. Το αποτέλεσμα είναι ο χομπίστας να μπερδεύεται διαβάζοντας όλα αυτά τα κείμενα και τις διαμάχες και από φόβο και μόνο, επιφυλασσόμενος δηλαδή για απώλειες ζωντανών ή πρόκληση άλλων προβλημάτων, δεν αγόραζε τύρφη κηπουρικής και έσκαγε ένα κάρο χρήματα για την ενυδρειακή. Οι λόγοι που αυτοί οι χομπίστες που προανέφερα επιμένουν ακόμα στην ακαταλληλότητα της τύρφης κηπουρικής και είναι ανένδοτοι σε αυτό το θέμα, είναι ένα κομμάτι που λίγοι εδώ μέσα γνωρίζουμε αλλά δε θα αναλυθεί εδώ, δεν υπάρχει λόγος άλλωστε.

Με μια αναζήτηση στην ελληνική αγορά, βρήκα σε pet shops το 1 λίτρο ενυδρειακής τύρφης σε τιμές που κυμαίνονται από 5,50 έως 7,50 ευρώ (οι χύμα) ενώ μια επώνυμη, μεγάλης εταιρίας, στα 8,33 ευρώ το λίτρο πάντα. Με μια αναζήτηση σε φυτώρια και πολυκαταστήματα, βρήκα την καθαρή τύρφη σε τιμές από 0,09 έως 0,1 ευρώ το λίτρο. Ξαναδιαβάστε τις τιμές και αντιληφτείτε τώρα τη διαφορά!

Χρησιμοποίησα τύρφη από ένα φυτώριο στην πόλη μου, στα 110 λίτρα νερού αλλαγής στο βαρέλι, έβαζα 1.100 γραμμάρια τύρφης (την αγόραζα 6 ευρώ τα 60 λίτρα) και μου κατέβαζε το από 8,2 στο 7,2 περίπου σε 24 ώρες. Αυτό δε με ικανοποιούσε αρκετά μέχρι που μίλησα με τον φίλο μου Τάκη. Με προτροπή του Τάκη, αγόρασα και χρησιμοποιώ πλέον τύρφη Βαλτικής από τα Praktiker, http://www.praktiker.gr/p/tyrfi-valtikis-200lt-58701. Διαπίστωσα ότι με ποσότητα 400 γραμμαρίων, σε 12 ώρες κατεβάζω το ph από 8,2 που είναι του δικτύου, σε 6,5 στο ίδιο βαρέλι αλλαγής με τα 110 λίτρα νερό. Σε χρήματα, αυτό μεταφράζεται σε σπατάλη 0,036 ευρώ την εβδομάδα ενώ σε αντίθεση με μια επώνυμη, θα σπαταλούσα εβδομαδιαίως 3,33 ευρώ, χώρια τα έξοδα που θα έκανα κάθε φορά για να παραγγέλνω νέα ποσότητα ή ακόμα να τρέχω να αγοράσω από pet shop. Χθες μάλιστα δοκίμασα να χρησιμοποιήσω την ίδια τύρφη που χρησιμοποίησα την προηγούμενη εβδομάδα και είδα σήμερα τα ίδια αποτελέσματα στον ίδιο χρόνο επεξεργασίας. Αυτό σε χρηματική σπατάλη, μεταφράζεται τελικά σε 0,018 ευρώ την εβδομάδα (Αυτό βέβαια πιθανόν να συμβαίνει και με την ενυδρειακή τύρφη αλλά η διαφορά παραμένει αναλογικά η ίδια). Πως σας φαίνεται λοιπόν;

Ξεκινώντας με αρχικές τιμές (νερού βρύσης): ph 8.2 Κh: 14 Gh: 20
Μετά από 12 ώρες επεξεργασίας με τύρφη, έχω: ph 6.5 Κh: 7 Gh: 9 και ένα υπέροχο σκούρο νερό.
Αν είναι επικίνδυνη για τα ψάρια; Χρησιμοποιώ τύρφη κηπουρικής από τον Φεβρουάριο 2016, σχεδόν ένα χρόνο και είχα ένα θάνατο ψαριού που οφειλόταν σε προβληματικά ψάρια από το κατάστημα (ψόφησε 4 μέρες μετά την αγορά) και ένα θάνατο από είσοδο ψαριού σε κυκλοφορητή όσο λειτουργούσε. Παθήσεις που παρατήρησα στα ψάρια μου κατά καιρούς οφειλόταν σε τραυματισμούς και δυσκοιλιότητες. Από την άλλη, τα ψάρια μου γεννοβολάνε σα κουνέλια (και σήμερα πάλι έχω αυγά), είναι ζωηρά, κινητικότατα, έχουν έντονα τα χρώματά τους, τρώνε με όρεξη σα γουρούνια και όλα αυτά μου δείχνουν ότι με το νερό τους τουλάχιστον, δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Η συγκεκριμένη τύρφη χρησιμοποιείται και από τον Τάκη και τα ενυδρεία και τα ψάρια του, τα βλέπετε!

Κλείνοντας το θέμα, από προσωπική εμπειρία θα σας έλεγα να μη φοβάστε να χρησιμοποιήσετε τύρφη κηπουρικής. Περνάμε δύσκολους καιρούς και όλοι έχουμε ανάγκη να μειώσουμε τα έξοδά μας. Η τιμή της είναι εξευτελιστική έως σκέτη κοροϊδία! Αν είμαι «τσίπης» όπως χαρακτήρισαν εμένα και έναν ακόμα φίλο μου εδώ μέσα, κάποιοι πολέμιοι της συγκεκριμένης τύρφης; ….. Ναι, είμαι «τσίπης»………. Βλάκας δεν είμαι!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τύρφη κηπουρικής σε ενυδρείο GIAN_NIKOLA Αρχάριοι γλυκού νερού 19 08-10-16 17:16
Τύρφη kospets Δίσκοι 4 25-01-12 14:57
Τύρφη poliko_selas Γλυκό νερό - Γενικά 4 14-02-09 00:47
Τύρφη. panagiotis265 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 01-07-08 13:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08099 seconds with 15 queries