Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-17, 19:07
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή Τύρφη κηπουρικής VS ενυδρειακή τύρφη

Ανοίγω αυτό το θέμα περισσότερο για αν βοηθηθούν τα νέα μέλη που σκοπεύουν να χρησιμοποιήσουν τύρφη, προκειμένου να ξεκαθαρίσουμε λίγο το τοπίο γύρω από το συγκεκριμένο υλικό, μιας και πολλά μηνύματα δέχομαι κατά καιρούς για την τύρφη που χρησιμοποιώ και φυσικά τις εμπειρίες μου από τη χρήση της.

Από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησα το Αμερικάνικο ενυδρείο, αποφάσισα ότι θα χρησιμοποιήσω τύρφη κηπουρικής και όχι ενυδρειακή. Ο λόγος; Καθαρά οικονομικός αλλά και πρακτικός. Το ενυδρείο μου είναι 340 λίτρα και εύκολα αντιλαμβάνεται κάποιος ότι τύρφη που θα πρέπει να καταναλώσω μέσα σε ένα έτος, θα είναι μια πολύ μεγάλη ποσότητα και αυτό μεταφράζεται σε πολλά χρήματα κάθε φορά. Μεταξύ χομπιστών προκλήθηκε κάποια στιγμή ένας μεγάλος «πόλεμος» γύρω από αυτό το θέμα. Οι μεν έλεγαν ότι δεν είναι κατάλληλη η τύρφη κηπουρικής για το ενυδρείο μας γιατί προορίζεται για άλλες δουλειές (χωράφια, κήπους, γλάστρες, παρτέρια κτλ) καθώς μπορεί να περιέχει μέσα επικίνδυνα πρόσθετα …. ακόμα ότι σαπίζει, μουχλιάζει και πιάνει σκουλήκια όταν μείνει καιρό αποθηκευμένη ειπώθηκε (!!!), οι δε, απαντούσαν ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα αν η τύρφη κηπουρικής είναι καθαρή χωρίς λιπάσματα, χημικά και άλλες ουσίες και απλά είναι τύρφη όπως την λαμβάνει ο άνθρωπος από τη φύση και φυσικά όταν αποθηκεύεται σωστά. Το αποτέλεσμα είναι ο χομπίστας να μπερδεύεται διαβάζοντας όλα αυτά τα κείμενα και τις διαμάχες και από φόβο και μόνο, επιφυλασσόμενος δηλαδή για απώλειες ζωντανών ή πρόκληση άλλων προβλημάτων, δεν αγόραζε τύρφη κηπουρικής και έσκαγε ένα κάρο χρήματα για την ενυδρειακή. Οι λόγοι που αυτοί οι χομπίστες που προανέφερα επιμένουν ακόμα στην ακαταλληλότητα της τύρφης κηπουρικής και είναι ανένδοτοι σε αυτό το θέμα, είναι ένα κομμάτι που λίγοι εδώ μέσα γνωρίζουμε αλλά δε θα αναλυθεί εδώ, δεν υπάρχει λόγος άλλωστε.

Με μια αναζήτηση στην ελληνική αγορά, βρήκα σε pet shops το 1 λίτρο ενυδρειακής τύρφης σε τιμές που κυμαίνονται από 5,50 έως 7,50 ευρώ (οι χύμα) ενώ μια επώνυμη, μεγάλης εταιρίας, στα 8,33 ευρώ το λίτρο πάντα. Με μια αναζήτηση σε φυτώρια και πολυκαταστήματα, βρήκα την καθαρή τύρφη σε τιμές από 0,09 έως 0,1 ευρώ το λίτρο. Ξαναδιαβάστε τις τιμές και αντιληφτείτε τώρα τη διαφορά!

Χρησιμοποίησα τύρφη από ένα φυτώριο στην πόλη μου, στα 110 λίτρα νερού αλλαγής στο βαρέλι, έβαζα 1.100 γραμμάρια τύρφης (την αγόραζα 6 ευρώ τα 60 λίτρα) και μου κατέβαζε το από 8,2 στο 7,2 περίπου σε 24 ώρες. Αυτό δε με ικανοποιούσε αρκετά μέχρι που μίλησα με τον φίλο μου Τάκη. Με προτροπή του Τάκη, αγόρασα και χρησιμοποιώ πλέον τύρφη Βαλτικής από τα Praktiker, http://www.praktiker.gr/p/tyrfi-valtikis-200lt-58701. Διαπίστωσα ότι με ποσότητα 400 γραμμαρίων, σε 12 ώρες κατεβάζω το ph από 8,2 που είναι του δικτύου, σε 6,5 στο ίδιο βαρέλι αλλαγής με τα 110 λίτρα νερό. Σε χρήματα, αυτό μεταφράζεται σε σπατάλη 0,036 ευρώ την εβδομάδα ενώ σε αντίθεση με μια επώνυμη, θα σπαταλούσα εβδομαδιαίως 3,33 ευρώ, χώρια τα έξοδα που θα έκανα κάθε φορά για να παραγγέλνω νέα ποσότητα ή ακόμα να τρέχω να αγοράσω από pet shop. Χθες μάλιστα δοκίμασα να χρησιμοποιήσω την ίδια τύρφη που χρησιμοποίησα την προηγούμενη εβδομάδα και είδα σήμερα τα ίδια αποτελέσματα στον ίδιο χρόνο επεξεργασίας. Αυτό σε χρηματική σπατάλη, μεταφράζεται τελικά σε 0,018 ευρώ την εβδομάδα (Αυτό βέβαια πιθανόν να συμβαίνει και με την ενυδρειακή τύρφη αλλά η διαφορά παραμένει αναλογικά η ίδια). Πως σας φαίνεται λοιπόν;

Ξεκινώντας με αρχικές τιμές (νερού βρύσης): ph 8.2 Κh: 14 Gh: 20
Μετά από 12 ώρες επεξεργασίας με τύρφη, έχω: ph 6.5 Κh: 7 Gh: 9 και ένα υπέροχο σκούρο νερό.
Αν είναι επικίνδυνη για τα ψάρια; Χρησιμοποιώ τύρφη κηπουρικής από τον Φεβρουάριο 2016, σχεδόν ένα χρόνο και είχα ένα θάνατο ψαριού που οφειλόταν σε προβληματικά ψάρια από το κατάστημα (ψόφησε 4 μέρες μετά την αγορά) και ένα θάνατο από είσοδο ψαριού σε κυκλοφορητή όσο λειτουργούσε. Παθήσεις που παρατήρησα στα ψάρια μου κατά καιρούς οφειλόταν σε τραυματισμούς και δυσκοιλιότητες. Από την άλλη, τα ψάρια μου γεννοβολάνε σα κουνέλια (και σήμερα πάλι έχω αυγά), είναι ζωηρά, κινητικότατα, έχουν έντονα τα χρώματά τους, τρώνε με όρεξη σα γουρούνια και όλα αυτά μου δείχνουν ότι με το νερό τους τουλάχιστον, δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Η συγκεκριμένη τύρφη χρησιμοποιείται και από τον Τάκη και τα ενυδρεία και τα ψάρια του, τα βλέπετε!

Κλείνοντας το θέμα, από προσωπική εμπειρία θα σας έλεγα να μη φοβάστε να χρησιμοποιήσετε τύρφη κηπουρικής. Περνάμε δύσκολους καιρούς και όλοι έχουμε ανάγκη να μειώσουμε τα έξοδά μας. Η τιμή της είναι εξευτελιστική έως σκέτη κοροϊδία! Αν είμαι «τσίπης» όπως χαρακτήρισαν εμένα και έναν ακόμα φίλο μου εδώ μέσα, κάποιοι πολέμιοι της συγκεκριμένης τύρφης; ….. Ναι, είμαι «τσίπης»………. Βλάκας δεν είμαι!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-17, 20:10
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Undertaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, είμαι «τσίπης»......... Βλάκας δεν είμαι!
Καταρχας...καλησπερα
Κατα δευτερον μιας και δεν χρησιμοποιω τυρφη τουλαχιστον οχι ακομα...
Θελω να σου πω ενα μεγαλο ευχαριστω για το αρθρο που μπορω να πω με καλυψε πληρως...λεπτομερεστατο...
Κατα "τελευταιο" (δεν θα σταθω πουθενα περι του αρθου γτ οπως ειπα με καλυψε αλλα εχω μια μικρη διαφωνια)

<Εξυπνος εισαι> και οχι "Τσιπης" μεγαλη διαφορα η μια κουβεντα με την αλλην...και δυστυχως την σημερον ημερα την εχουμε παρεξηγησει...
Και παλι ενα ευχαριστω
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-17, 20:15
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Δε το κατάλαβες το τελευταίο. Δεν εννοώ ότι ο βλάκας χρησιμοποιεί ενυδρειακή τύρφη, θέλω να πω ότι προτιμώ να είμαι "τσιπης" πάρα βλάκας σαν εκείνους που με χαρακτήρισαν με αυτό τον τρόπο επειδή τους χάλασα τη μαγιά με την επιμονή μου στην τύρφη κηπουρικής και την προτροπή μου να τη χρησιμοποιήσουν κι άλλοι

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-17, 20:20
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Undertaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε το κατάλαβες το τελευταίο. Δεν εννοώ ότι ο βλάκας χρησιμοποιεί ενυδρειακή τύρφη, θέλω να πω ότι προτιμώ να είμαι "τσιπης" πάρα βλάκας σαν εκείνους που με χαρακτήρισαν με αυτό τον τρόπο επειδή τους χάλασα τη μαγιά με την επιμονή μου στην τύρφη κηπουρικής και την προτροπή μου να τη χρησιμοποιβσουν κι άλλοι

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
χαχαχαχαχ
Μαλλον εσυ δεν με καταλαβες...
Εγω καταλαβα πολυ καλα τι ειπες...επειδη και εγω εχω χαρακτηριστει ετσι στο παρελθον απο κοντινους μου φιλους(οχι απο εδω μεσα,μην παρεξηγηθω κιολας)
Εννοω οτι ο εξυπνος και αυτος που ψαχνεται αγοραζει πραγματακια ιδιας ακριβως "ουσιας" με λιγοτερα λεφτα...αυτος δεν ειναι ο λεγομενος "τσιπης" αλλα οπως ειπα ο εξυπνος που μπορει και αποταμιεύει λεφτα για κατι διαφορετικο..(ας πουμε)
Μην με ευχαριστας..εγω πρεπει να σε ευχαριστήσω και εσενα και τον μεσιε.Τακης και οχι μονο(και παρα πολλους αλλους)...που μας ανοιγετε τα ματια
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-17, 20:26
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Όταν έγραψα την τελευταία φράσηεω, κοίτα να δεις τώρα που θα μπερδευτούν και θα μου την πουν. Ίσως προτρέχω μερικές φορές χαχαχαχαχχαχα.
Τόσα πράγματα μπορούμε να κάνουμε για να γίνει το χόμπι μας και πιο εύκολο και πιο φθηνό. Απορώ με ορισμένους που ακόμα επιμένουν. Θα σου πω λοιπόν ότι έφτιαξα και DIY melafix με απλή συνταγή που διάβασα και το έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές με εκπληκτικά αποτελέσματα. Τα γράφω στα θέματά μου. Έφτιαξα 300 ml με 3 ευρώ. Περισσότερη από τη διπλάσια ποσότητα που έχει το γνωστό μπουκαλάκι και κοστίζει 18¤ αν δε κάνω λάθος. Κατάλαβες τι εννοώ; Ας ανοίξουμε λίγο το μυαλό μας παραέξω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-17, 20:30
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Undertaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Έφτιαξα 300 ml με 3 ευρώ. Περισσότερη από τη διπλάσια ποσότητα που έχει το γνωστό μπουκαλάκι και κοστίζει 18¤ αν δε κάνω λάθος. Κατάλαβες τι εννοώ; Ας ανοίξουμε λίγο το μυαλό μας παραέξω.
Συμφωνώ και επαυξάνω...
Καταλαβαινω πολυ καλα τι λες...
Που το βρισκω αυτο για το μελαφιξ...?!?!?!?!?
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-01-17, 20:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν νομιζω πως ειχε κανεις αντιρρηση για την τυρφη κηπουρικης
οι παρατηρησεις σου ειναι χρησιμες ομως για οποιον αποφασισει να ψαχτει λιγο

δεν την εχω δοκιμασει ακομα γιατι ειχα λιγη ενυδρειακη που μου ειχε μεινει απο παλιοτερα και εβαλα αυτη στο μεγαλο για να φυγει και να παρω καινουρια.
συμπηρωσα κιολας με ενα λιτρο τυρφη της Fluval στην αρχη γιατι δεν εφτανε.

η επομενη που θα παρω θα ειναι κηπουρικης.
το μονο προβλημα με αυτη ειναι πως η ποσοτητα ειναι πολυ μεγαλη και θα πρεπει να βρω μερος να τη φυλαξω αν παρω 200 λιτρα μονος μου...

παντως σε γενικες γραμμες το ιδιο ισχυει για ολα τα ενυδρειακα προιοντα.
απο ελαφροπετρα,μεχρι τυρφη μεχρι ξυλα,πετρες, και οτι αλλο σκεφτεις.

μολις μπουν σε συκευασια η γραψουν πανω "ενυδρειακη χρηση" αμεσως ανεβαινει η τιμη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-01-17, 20:53
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Γιώργο κι εγώ φοβόμουν τα 200 λίτρα για το που θα τα βάλω κτλ. Πήρα τη συσκευασία και με τη βοήθεια ενός μέλους από εδώ, την χωρίσαμε σε τρία τσουβαλακια για να γίνει πιο εύκολη η αποθήκευση και η μεταφορά της. Θέλουν έναν χώρο χωρίς υγρασία και τίποτα άλλο. Τα τσουβάλια αναπνέουν, οπότε αεριζεται κι όλας. Ένα πράγμα θα σου πω Γιώργο, ΣΩΘΗΚΑ!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ και επαυξάνω...
Καταλαβαινω πολυ καλα τι λες...
Που το βρισκω αυτο για το μελαφιξ...?!?!?!?!?
Σε αρωματοπωλειο το ζητάς ως tea tree oil ή στο EBay http://m.ebay.com/itm/220961623333?_...49&_mwBanner=1 και για pimafix http://m.ebay.com/itm/221053702083?_...49&_mwBanner=1
Βάζεις 99% ενέσιμο νερό και 1% από το έλαιο αναλόγως πιο απόντα δύο θα φτιάξεις. Τις αναλογίες θα τις βρεις με τη μέθοδο των τριών ανάλογα με τι ποσότητα θέλεις να φτιάξεις. Το αποθηκεύεις σε σκούρα μπουκαλάκια, να μη τα χτυπάει ο ήλιος. Το ανακινείς καλά πριν τη χρήση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Undertaker : 07-01-17 στις 20:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-01-17, 20:58
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να παρεις 200 λιτρα.πριν κανα 2μηνο κ ε πειδη to ph στο ζωγραφου επιασε 8.2 αποφάσισα να δοκιμασω τυρφες.fluval sera aquarioum munster κ του practiker.χωρις να πολυλογώ εκτος απο την fluval που την θεωρώ απαράδεκτη ολες οι αλλες εχουν σχεδον το ιδιο αποτέλεσμα.να τονίσω ότι μετρουσα μονο ph.η τιμη ειναι ασύγκριτη οπως ξερετε. σ δισκους που εχω ,δεν παρατήρησα κατι στην συμπεριφορα τους με την χρηση της κηπουρικής ενα μηνα τωρα ,οποτε την έβαλα κ σε ενα ζευγαρι κ εχω τα μικρα περιπου 7 μερεςπου κ εκει δεν εχω δει κατι διαφορετικο.οι μερες που την χρησιμοποιώ ειναι λιγες για συμπερασματα οποτε απλα καταθετω τα μεχρι τωρα συμπερασματα μου.επισης οτι πριν την χρηση της την εβαζα σ μια κατσαρολα στους 200 κ ανακατεμα για 15 λεπτα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-02-17, 00:20
Το avatar του χρήστη Rat.
Rat. Ο χρήστης Rat. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2017
Περιοχή: Ηρακλειο Κρήτης
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Απλα καθε 2 εβδομάδες θα βγαζω ενα βαρελάκι στην αυλη κ θα βαζω στο παλιό μου φιλτρο το eheim2213, 600ml τυρφη για τα 60λιτρα της αλλαγής μου. Κ μετα βαζω κ το νερό στο ενυδρείο. Σωστά ?

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Ευχαριστώ!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rat. : 27-02-17 στις 00:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-02-17, 00:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιατι κάθε 2 εβδομάδες ;
κάθε εβδομάδα δεν κάνεις αλλαγή ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-02-17, 10:49
Το avatar του χρήστη Rat.
Rat. Ο χρήστης Rat. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2017
Περιοχή: Ηρακλειο Κρήτης
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Ναι! Σε καθε αλλαγή πρεπει να γινεται η ιδια διαδικασία?

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-02-17, 10:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Και βέβαια,
προετοιμάζεις το νερό της αλλαγής πρώτα και μετά κάνεις την αλλαγή σου.
Αν δεν το κάνεις σε μία αλλαγή, θα πρέπει πάλι αρχίσεις πάλι από την αρχή.
Οταν ξεκινήσεις να προετοιμάζεις το νερό πριν τις αλλαγές,
θα αυξάνεις τη τύρφη σταδιακά,
δεν μπορεί να έχεις στο ενυδρείο PH 7,5-8 & GH 12 , και να κάνεις αλλαγή με νερό που έχει PH 6,5 & GH 5-6,
Αρχίζεις και μειώνεις σταδιακά,
ή με μικρές τακτικές αλλαγές με τόσο χαμηλές τιμές
ή μειώνεις τις τιμές του νερού της αλλαγής σταδιακά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-03-17, 17:16
Το avatar του χρήστη Rat.
Rat. Ο χρήστης Rat. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2017
Περιοχή: Ηρακλειο Κρήτης
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Ευχαριστω!
Ειναι πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες αυτές! Μαλλον για ενυδειακη τυρφη με κόβω να βάζω και για αυτο το μήνα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-03-17, 19:23
Το avatar του χρήστη Rat.
Rat. Ο χρήστης Rat. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2017
Περιοχή: Ηρακλειο Κρήτης
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή


-------------------------
Τελικα πήρα τη κηπουρική... μονο 19ευροπουλα!
Να ξεκινησω με 300γρ τη κηπουρικη τυρφη??
Αν και εχω ενυδρειακη στο αλλο φιλτρο...

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rat. : 08-03-17 στις 19:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-03-17, 20:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα κάνεις δοκιμές,
η τύρφη δεν αποδίδει το ίδιο παντού,
εξαρτάται από το νερό της περιοχής σου,
και το Ηράκλειο Κρήτης δεν φημίζεται για το καλά νερά του
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-03-17, 21:31
Το avatar του χρήστη Rat.
Rat. Ο χρήστης Rat. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2017
Περιοχή: Ηρακλειο Κρήτης
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Αυτο πιστευω κ γω... αυριο ξεκινάω με 300γρ κ θα αυξανω σιγα σιγα!

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-11-18, 14:18
Yiannis1 Ο χρήστης Yiannis1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2017
Περιοχή: Γλυκά Νερά Αττικής
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Συγγνώμη που ανοίγω το θέμα μετά από τόσο καιρό, αλλά θέλω κάποιες πληροφορίες..

Εγώ που έχω 450 λίτρα και το Ph της βρύσης μου είναι 8.2 (δεν έχω μετρήσει σκληρότητες αλλά λογικά και αυτές θα είναι ψηλά) Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να φτάσω νερό σιγά σιγά κοντά στο 7.2;; Έχω ένα βαρέλι 100 λίτρα, θα πρέπει να γεμίσω το βαρέλι με αποχλωριομένο νερό και μετά με ένα φιλτράκι εσωτερικό που έχω να βάλω μέσα την τύρφη και να το αφήσω να δουλεύει για 12 ώρες;; Περίπου τι ποσότητα τύρφης πρέπει να βάλω και πως;; Με καλσόν μέσα στο φιλτράκι;;
Όσον αναφορά τις αλλαγές, για να φέρω το νερό στις τιμές που θέλω πρέπει να κάνω αλλαγές κάθε βδομάδα όπως κάνω κανονικά κάνοντάς αυτή τη διαδικασία;; Περίπου πόσο καιρό θα πάρει;;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-11-18, 22:43
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Θεωρω πως χρειαζεται να κανεις μετρησεις για kH και gH για να ξερεις πως να προχωρησεις. Μακροπροθεσμα το μαλακωμα του νερου θα το πετυχεις πιο ευκολα και ξεκουραστα με μια αντιστροφη οσμωση. Απλως ενημερωτικά στο λεω. Το ψαχνεις λιγο αυτο αν θελεις. Παντα φιλικα, Γιαννης.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-11-18, 23:29
Yiannis1 Ο χρήστης Yiannis1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2017
Περιοχή: Γλυκά Νερά Αττικής
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι πως μ'αρέσει και το blackwater και αφού η τύρφη και μαλακώνει το νερό και κάνει black water είναι win-win ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τύρφη κηπουρικής σε ενυδρείο GIAN_NIKOLA Αρχάριοι γλυκού νερού 19 08-10-16 17:16
Τύρφη kospets Δίσκοι 4 25-01-12 14:57
Τύρφη poliko_selas Γλυκό νερό - Γενικά 4 14-02-09 00:47
Τύρφη. panagiotis265 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 01-07-08 13:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08355 seconds with 14 queries