Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-08-05, 12:18
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή Φίλτρανση σε δισκοενυδρείο

Αυτή την στιγμή σε καθαρό όγκο νερού 380 λίτρα (432 λίτρα) έχω ένα 2217 και ένα 2215 εξωτερικά της EHEIM (1000 l/hr και 620 l/hr αντίστοιχα) με siporax... συντελεστής 4,2. Σκέφτομαι να βάλω άλλο ένα 2217 αλλά με αυτά που έχω διαβάσει μήπως έχει πολύ κυκλοφορία το νερό και αγχώνει τα ψάρια???

Αυτή την στιγμή έχω τιμές αμμωνίας και νιτρωδών μηδενικές.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-08-05, 12:33
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Για πιο λόγο να προσθέσεις και άλλο φίλτρο τότε; Αν τα υπάρχοντα φίλτρα καλύπτουν τις ανάγκες του ενυδρείου σου όπως λές, τότε ποιός ο λόγος να προσθέσεις και άλλο ένα; Θέλεις να προσθέσεις περισσότερα ψάρια;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-05, 13:01
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Ποσα ψαρια και τι μεγεθος εχεις μεσα στο ενυδρειο;;; Τι υλικα φιλτρανσης χρησιμοποιεις;;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-08-05, 13:39
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Θα πρεπει να σου πω οτι οι πραγματικες ροες των φιλτρων ειναι μικροτερες απο τις ονομαστικες που αναγραφονται στα χαραχτηριστικα του καθε φιλτρου. Το ποσοστο της μειωσης εξαρταται απο την κατακορυφη αποσταση του καδου του φιλτρου με την σταθμη του νερου του ενυδρειου, απο το υλικο φιλτρανσης που ειναι εντος του καδου και απο την ποιτητα της αντλιας (το μανομετρικο της οπως λεγεται).
Την πραγματικη ροη μπορεις να την μετρησεις μετρωντας τον χρονο μεχρι να γεμισει ενα δοχειο συγκεκριμενης χωρητικοτητας.
Οταν κανεις τις μετρησεις που σου λεω θα δεις οτι η πραγματικη ροη των φιλτρων ειναι πολυ μικροτερη απο την ονομαστικη!!!
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-08-05, 14:00
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Από ψάρια έχω 5 δίσκους, 16 cardinals, 5 corys, 3 clowns, 2 ancistrus. Θέλω να προσθέσω 1-2 δίσκους και μερικούς ancistrus.

Υλικά φίλτρανσης αποκλειστικά siporax.

Για την παροχή των φίλτρων είναι σαφές ότι η πραγματική είναι μικρότερη από την θεωρητική (ή εργοστασιακή). Με άλλα λόγια, πιστεύετε ότι χρειάζομαι και άλλο φίλτρο ή όχι?

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-08-05, 14:05
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Πχ eheim 2028 ο κυκλοφορητής είναι 1050lt/h και πέφτει γύρω στα 700lt/h σε ύψος μόλις 1,5m! Εγώ είμαι υπέρ της επιπλέον φίλτρανσης, για τα ψάρια μην ανησυχείς, όταν είναι μεγάλος ο δίσκος συχνά "παίζει" με τη ροή του νερού. Οι δικοί μου στέκονται και παλεύουν μπροστά στην έξοδο του φίλτρου.Πέρα τώρα από αυτά, ο συντελεστής σου είναι το πολύ γύρω στο 3 και αν είναι ψηλά το ενυδρείο σου πέφτει ακόμα περισσότερο οπότε θα σου έλεγα βάλε ένα φιλτράκι ακόμα.

Συμπληρώνω τώρα που είδα τα ψάρια σου Θεόφιλε ότι μάλλον επιβάλλεται να βάλεις και άλλο ένα φίλτρο! Είναι πολλά τα ψάρια και μάλλον πολύ λίγη η φίλτρανση. ΙΜΟ πάντα, για να μην παρεξηγούμεθα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george hmmy : 24-08-05 στις 14:07
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-08-05, 14:07
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Thanx!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-08-05, 14:08
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Συμφωνω απολυτως.!!!!
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-08-05, 14:19
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Συμφωνω απολυτως.!!!!
Ε βέβαια, συναδελφική αλληλεγγύη!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-08-05, 17:42
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Μηπως πρεπει να βελτιωσει λιγο και τα υλικα;;;; Μονο μακαρονι;;;; Λιγο σφουγγαρι, λιγο μηχανικο μηπως βοηθουσαν περισσοτερο;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-08-05, 18:08
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Red face Κατηγοριοποιηση υλικων ανα φιλτρο

Εγω ειμαι οπαδος της κατηγοριοποιησης των υλικων ανα φιλτρο. Αν π.χ. εχουμε τρια φιλτρα τοτε στα δυο μονο βιολογια και στο τριτο ( το οποιο θα ειναι και το περισσοτερο επισκεψιμο) μηχανικο σε συνδυασμο π.χ. με τυρφη.
Επισης οσο δουλευει ενα βιλολογικο φιλτρο και εχει κανονικη ροη δεν το πειραζουμε.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-08-05, 18:40
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Να προσθέσω απλά Jonnhy ότι το μηχανικό συνήθως επιλέγεται με σχετικά μικρή απόδοση λίτρων έτσι ώστε να μπει η UV που θέλει περιορισμένη ροή.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-08-05, 18:59
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Επισης οσο δουλευει ενα βιλολογικο φιλτρο και εχει κανονικη ροη δεν το πειραζουμε.
Εδώ πρέπει να διαφωνήσω μαζί σου, Γιάννη.
Το βιολογικό φίλτρο μπορεί να δουλεύει κανονικά, ακόμα και δύο χρόνια, χωρίς σημαντική μείωση της ροής του. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν χρειάζεται καθάρισμα, αλλά απλά ότι δεν έχει μπουκώσει. Μην ξεχνάς ότι μαζεύονται διάφορα οργανικά που μεταβολίζονται και έχουν ως αποτέλεσμα αυξημένα νιτρικά άλατα στο ενυδρείο.
Μια απλή συντήτηση/καθάρισμα ανά έξι μήνες είναι αποδεκτό για το βιολογικό φίλτρο (εφόσον η ροή του δεν έχει μειωθεί).
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-08-05, 19:12
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Θεωρω οτι το ενα μερος μηχανικο φλτραρισμα ειναι απαραιτητο πριν το βιολογικο ωστε να συγκρατει τα μεγαλα στερεα και να αποφευγεται το μπουκωμα του βιολογικου. Αλλωστε ολες οι εταιρειες φιλτρων το συνιστουν ως setup και πιστευω οτι κατι ξερουν παραπανω..... Ενας φιλτρο βαμβακι στο τελος επισης βοηθα να εχω νερο απαλλαγμενο απο στερεα υπολοιματα.....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-08-05, 08:22
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Γιωργη σε ενα καδο που εχει μονο βιολογια π.χ. το Χοντρο μακαρονι Siphorax τοτε η βρωμια που προσκολαται ειναι συγκεκριμενη ποσοτητα σε σχεση με το συνολικο βιολογικο υλικο ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ οτι δεν μειωνεται η ροη του φιλτρου. Για του λογου το αληθες κανε ενα καθαρισμο σε ενα φιλτρο και μετα απο 15 μερες κοιτα τι εχει μαζευτει στον καδο. Κανε το ιδιο και στους επομενους 2 μηνες(δεδομενου του οτι δεν εχει πεσει η κυκλοφορια). Θα δεις περιπου την ιδια ποσοτητα βρωμας. Ειναι αυτο που ονομαζουμε νεκρες περιεχες του φιλτρο, οπου η ροη του νερου ειναι περιορισμενη.
Αρα ΙΜΟ δεν πειραζουμε φιλτρο με κανονικη ροη.

Pritanis συμφωνω μαζι σου απλα επειδη καλο ειναι να μην πειραζουμε την βιολογια των φιλτρων σου (μην δεις ξαφνικα τιποτα bacteria bloom) μπορεις το μηχανικο φιλτρο σου να το εχεις σε διαφορετικο καδο-φιλτρο.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-08-05, 14:16
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις σας και συγνώμη για τις συνεχείς ερωτήσεις τον τελευταίο καιρό. Κάποια στιγμή θα αρχίσω να δίνω εγώ απαντήσεις!

Σήμερα πήρα άλλο ένα 2217, οπότε στα δύο 2217 που έχω θα τα στήσω με siporax ίσως και με κάποιο βαμβάκι/ σφουγγάρι για κατακράτηση των μεγάλο μεγέθους σωματιδίων. Το 2215 θα το έχω για μηχανική φίλτρανση (σφουγγάρι, υαλοβάμβακας και κατά περίπτωση τύρφη ή άνθρακας) και σκοπεύω να είναι αυτό που θα επεμβαίνω πιο συχνά.

Πριν καμία 15άρια χρόνια υπήρχε ένα υλικό φίλτρου με την ονομασία polyfilter, το έπερνα από ένα κατάστημα στην Κηφισιά. Υποτίθεται ότι περιόριζε την συγκέντρωση των νιτρικών. Υπάρχει ακόμα? Ή θα πρέπει να αρκεστώ σε συχνές αλλαγές νερού και φυτά?

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-08-05, 14:30
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Θεόφιλε καταρχήν όλοι κάποια στιγμή είχαμε την ίδια συμπεριφορά με σένα, όλο ερωτήσεις, οπότε δεν τίτθεται θέμα να ζητάς συγγνώμη! Εκεί που ήσουν ήμασταν... Στο θέμα τώρα! Λοιπόν, δεν μπορώ να σου απαντήσω για το συγκεκριμένο υλικό αλλά θα σου πω από την εμπειρία με άλλο άλλο υλικό της Juwel που χρησιμοποιούσα στο εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου μου. Το σφουγγάρι αυτό ήταν πράσινο και υποτίθεται ότι ο σκοπός του ήταν περιορισμός των νιτρικών. Πλέον έχω πάψει να το χρησιμοποιώ για 2 λόγους: πρώτον δεν είδα αποτελέσματα και δεύτερον γη χρήση αυτού δεν υποκαθιστά τις αναγκαίες εβδομαδιαίες αλλαγές νερού της τάξης του 50%. Κάποιοι φίλοι κάνουν ακόμα πιο συχνές. Αν κάνεις αλλαγές αυτής της τάξης δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβουν τα νιτρικά σου οπότε το υλικό είναι άχρηστο! Επιπλέον να ξέρεις ότι ο δίσκος έχε ανάγκη από φρέσκο νερό και όχι απαλλαγμένο μόνο από νιτρικά! ¶ρα οι αλλαγές είναι μονόδρομος και το υλικό (ΙΜΟ) περιττό!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06285 seconds with 14 queries