Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 10-09-07, 19:39
Το avatar του χρήστη a-sakis
a-sakis Ο χρήστης a-sakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή

Ας έρθουν με το καλό και ας αργήσουν......
__________________
Τα tropheus μου
Ότι έχω γράψει σ'αυτό το forum,συμπεριλαμβανομένης και αυτής της πρότασης,είναι ψέμα...
ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ.
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ.
ΓΙΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΖΗΤΟΥΜΕ ΔΙΟΡΙΑ 24 ΩΡΩΝ.
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 15-09-07, 21:00
gutsi Ο χρήστης gutsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

ανυπομονω και γω να δω.τη σιλικονη με τι πιστολη την εβαλες με απλο ή αεροπιστολο;
__________________
επισκεφτητε τα site μου
WWW.GUTSIAQUARIUM.PAGE.TL
www.freewebs.com/gutsi

http://s1.darkpirates.gr/c.php?uid=18134


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 15-09-07 στις 21:29
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 15-09-07, 21:17
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Χρησιμοποίησαν πιστόλι αέρος σε όλη την κατασκευή εκτός από μια φορμάικα που την έβαλαν με απλό...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 15-09-07, 21:21
gutsi Ο χρήστης gutsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

συνολικα ποσα κιλα σιλικονη ξοδεψες;
__________________
επισκεφτητε τα site μου
WWW.GUTSIAQUARIUM.PAGE.TL
www.freewebs.com/gutsi

http://s1.darkpirates.gr/c.php?uid=18134

Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 15-09-07, 21:28
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Το ενυδρείο δεν το κατασκεύασα εγώ,το κατασκεύασε η Aquatech...Οπότε δεν κράτησα τον αριθμό των συσκευασιών που χρησιμοποιήθηκαν...Υπολογίζω γύρω στις 8-11 ή και παραπάνω...Δεν είμαι σίγουρος όμως...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 16-09-07, 11:53
Το avatar του χρήστη kostantakis
kostantakis Ο χρήστης kostantakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

περιμένω και εγώ με αγωνια την συνεχεια !!! πιο πολύ όμως περιμένω το τελικό - τελικό κόστος τις κατασκευής !!! να δω αν θα καταφέρω κάποτε... να φτιάξω και εγώ ένα παρόμοιο .....
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 16-09-07, 14:56
gutsi Ο χρήστης gutsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

α ναι για πες μας το συνολικο κοστος της κατασκευης;;;
__________________
επισκεφτητε τα site μου
WWW.GUTSIAQUARIUM.PAGE.TL
www.freewebs.com/gutsi

http://s1.darkpirates.gr/c.php?uid=18134

Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 17-09-07, 11:49
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αυτή την στιγμή δεν το θυμάμαι καθώς πέρασε καιρός από τότε που πληρώθηκε...Όταν καταφέρω να βρώ το τιμολόγιο και θα σας πω...

Πάντως,μην θεωρείται την τιμή του ενυδρείο μου ως δείγμα του αν μπορείτε να έχετε και εσείς ένα τόσο μεγάλο ενυδρείο...Δεν είναι καθόλου ενδεικτική...Με 800ευρώ παίρνετε 2μετρο ενυδρείο Jinlong από τα Pet City και με περίπου 2000ευρώ 2μετρο ενυδρείο Rena ή Aquatlantis... Πιστεύω πως άνετα μπορεί να αποκτήσει κάποιος ένα 2μετρο αν έχει χώρο για νατο βάλει...Οι τιμές είναι προσιτές και ιδιαίτερα του Jinlong,εξευτελιστική...Και το ενυδρείο αυτό είναι δοκιμασμένο από πολλούς,δεν έχει προβλήματα...Ισως όχι η τέλεια ποιότητα όσον αφορά το καπάκι,αλλά κατα τα άλλα είναι μια χαρά...

Τώρα χονδρικά η τιμή του δικού μου είναι μεταξύ 7500 και 8000 ευρώ...Θα σας πω ακριβώς όταν βρω το τιμολόγιο...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 17-09-07, 12:59
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

To Jinlong δεν το περνεις για να αναπαραγεις ομως αγρια γατοψαρα και τετοια.Οτι πληρωνεις παιρνεις.Εσυ εχεις κανει προσομοιωση ποταμου.Το αλλο ειναι ενα καλουπωμενο ενυδρειο εργοστασιου που οπως και να χει το κινεζικο εργατικο χερι δεν παιρνει πανω απο 0,1$ την ωρα οποτε....Εσυ εχεις βαλει διπλα καπακια,συστηματα εξαερσιμου χωρις εξατμιση,σαμπ,ολα κρυμενα να μη φαινονται,reddox.........
..................
.............
......
....
..
.
Πως το λενε το κοψες και το ραψες στα μετρα σου με υψηλες προδιαγραφες.Πας να αγκιξεις το τελειο,δλδ το ποταμι!!!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 22-09-07, 12:47
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σίγουρα ότι πληρώνεις παίρνεις,αλλά αυτό δεν έχει να κάνει τόσο με το αν είσαι σε θέση να πετύχεις αναπαραγωγές όσο με τις ''ανέσεις'' που θες από ένα ενυδρείο...Π.χ. σε εκείνο θα ήταν δύσκολο να βάλω sump και αδύνατο να χωρέσω και δεξαμενή προετοιμασίας νερού...

Και τώρα κάτι πιο ενδιαφέρον...Συνέχεια στησίματος!!!

Το ξύλο της βάσης γυαλοχαρταρισμένο...

Dremel 400 digital...Το εργαλείο που χρησιμοποιήθηκε για το κόψιμο των σωλήνων Pvc και που θα χρησιμοποιηθεί για τη λείανση των slate...



__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 22-09-07, 12:48
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Εδώ βλέπετε τους σωλήνες pvc πόσιμου νερού διαμέτου 2εκ. που χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή ενώς συστήματος σωλήνων για την μετατροπή του ενυδρείου αυτού σε river tankΕίναι συνολικά 12 μέτρα από αυτούς τους σωλήνες και αργότερα αγόρασα και άλλα τρία μέτρα...Επίσης υπάρχει και ένας σωλήνας πόσιμου νερού διαμέτρου 1 1/2 inch το οποίο μάλλον θα χρησιμοποιηθεί για κατασκευή spraybar για την επιστροφή του sump...Θα δω,δεν είναι σίγουρο,ίσως πάρω 1 1/4inch...Επίσης υπάρχει ένα ρολό άπό λάστιχο που θα χρησιπομοιήσω για απορρόφηση κραδασμών και μείωση θορύβου των αντλειών του sump και της αεραντλείας...

Οι εύκαμπτες σωλήνες που αγόρασα...Είναι για πόσιμο νερό ,διαμέτρου 1 1/2 inch και 1 1/4 inch αντίστοιχα....Θα χρησιμοποιηθούν για την επιστροφή του sump...

Τα εξαρτήματα pvc...

Κάνοντας κάποια σχέδια με τα εξαρτήματα και μετρώντας να δω αν γίνεται αυτό που θέλω στις διαστάσεις που το θέλω...

Δυστυχώς δεν γινόταν... Χρειαζόμουν και άλλα εξαρτήματα αλλά και το τελικό προιόν θα ήταν μεγαλύτερο από τον διαθέσιμο χώρο Οπότε άλλαξα το αρχικό σχέδιο και έφτιαξα 2 νέα,ένα που σκεφτόμουν να φτιάξω και ένα εναλλακτικό...Τελικά χρησιμοποίησα μια τροποποιημένη μορφή του εναλλακτικού...
Το εναλλακτικό σχέδιο σύμφωνα με το οποίο έφτιαξα το κατασκεύασμα από pvc...Όπως είπα δεν το έφτιαξα ακριβώς έτσι,οπότε φανταστείτε χωρίς την τρίτη σειρά σωλήνων στις δύο μικρές πλευρές του σχεδίου...The alternative plan according to which i made the pvc network...As i said,i used the alternative a bit changed so imagine that without the third row of pipes on both of the small sides...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 22-09-07, 13:24
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Στο παραπάνω σχέδιο,τα ίδια εξαρτήματα που υπάρχουν στο δεξιό μέρος θα υπάρχουν και στο αριστερό...Επίσης οι κύκλου δίπλα από κάποια εξαρτήματα σημαίνουν πως εκεί θα είναι οι αντλείες...
Αλλα δυστυχώς δεν ήταν και πάλι τόσο εύκολο...Όταν έβαλα στη σειρά όλα τα εξαρτήματα που θα έπρεπε να μπουν στις μικρές πλευρές και τα μέτρησα,είδα οτι και πάλι ήταν μακρύτερα από τισ μικρές πλευρές του ενυδρείου μου...Οπότε έπρεπε με κάποιο τρόπο να τα κάνω να χωρέσουν...Έκοψα λοιπόν μισό εκατοστό από κάθε πλευρά του κάθε εξαρτηματος που θα χρησιμοποιούταν στην κατασκευη εκείνου των μικρών πλευρών αφού κάνοντας ένα υπολογισμό από πριν είδα πως θα κερδίσω ακριβώς των χώρο που χρειαζόμουν έτσι και οπότε το σχέδιο θα γινόταν εφικτό...Έτσι και έκανα και όλα πήγαν μια χαρά...Τα σημάδεψα,τα έκοψα με το Dremmel και τα γυαλοχαρτάρισα επίσης με αυτό...Ορίστε λοιπόν το αποτέλεσμα...Οι μικρές πλευρές δοκιμάζονται...



Αυτό ήταν από τα πιο κουραστικά μέρη της δουλείας...Μου πήρες πολλές ώρες...
Το ίδιο απόγευμα όμως,τα ξύλα που είχα παραγγείλει μέσω του Ανδρέα(Ζωοφιλία Αγ. Στεφάνου) από Νότιο Αμερική,ήρθαν!!!!!!Όλα ήταν πανέμορφα!!!Περισσότερα πάνω σε αυτό σε λίγο...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 22-09-07, 13:24
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αργότερα το ίδιο απόγευμα,ήρθε και ο Ανδρέας από τον Υδρόκοσμο και έφερε το sump,την holding tank,την υπερχείληση,τα καπάκια και τοποθέτησε τις σωληνώσεις της υπερχείλησης...Δεν υπάρχουν φωτό από την διαδικασία καθλως βοηθούσα και εγώ λίγο...
Η υπερχείληση επιτέλους χώρεσε!!!Ακόμα και αυτή τη φορά,μας πήρε πολύ ώρα να την τοποθετησουμε καθώς τα λάστιχά της την πίεζαν έξω και δεν υπήρχε τρόπος να κρατλησουμε τα εξαρτληματα της που εξεχουν έξω από αυτήν από το να τραβιόνται μεσα καθώς προσπαθούσαμε να βιδώσουμε της γωνίες,ιδιαίτερα με το teflon πάνω...




Το teflon που χρησιμοποιήθηκε...Είναι πολύ φαρδύ...

Τα καπάκια της δεξαμενης καθώς και σωλήνα που περίσσεψε από την υπερχείληση...Πιθανώς όμως να την αλλάξω καθώς ψάχνοντας λίγο για το υλικό της,είναι αντιπυρική,αντι uv και κατα των γρατσουνιών...Επίσης ως σωλήνα για εξαερισμό,δεν λέει πουθενά για την τοξικότητά της και οπότε με ανησυχεί η ασφάλεια τους υλικού της...Μάλλον θα ψάξω κάποια για πόσιμο νερό...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 22-09-07, 13:49
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και τώρα σχετικά με τα ξύλα... Χρησιμοποίησα 3 από τα ξύλα που ήρθαν...Το πρώτο κομμάτι ήταν πραγματικά μεγάλο και βαρύ και είχε διαστάσεις 160-70-80cm(μήκος,ύψος,πλάτος).Το ξύλο αυτό πρέπει να ξύγιζε μεταξύ 70-90kg... Κατα φέραμε τελικά να το τοποθετήσουμε στη δεξαμενή(σπάζοντας στο μεταξύ την δεξιά πλαινή και την προστινή φορμάικα λιγάκι ) και τότε είδαμε πως έπρεπε να κοπέι για να χωρέσει...Οπότε αρχικά κόψαμε με ένα μεγάλο πριόνι το ένα κλαδί του και στη συνέχεια το σπάσαμε για να φαίνεται φυσικό και όχι κομμένο...Το ξαναβάλαμε μέσα χωρίς περαιτερω ζημιές και στη συνέχεια κόψαμε και ένα άλλο μικρό κομματάκι του που εξείχε και δεν θα άφηνε τα εσωτερικά καπάκια να κλείσουν...Τότε τοποθετήσαμε και τα δύο μικρότερα ξύλα,περίπου 25 και 40kg αντίστοιχα...Και ορίστε το αποτέλεσμα...


Τώρα,συνεχίζοντας με τα pvc και γαι να μην μακρυγορώ,ακολούθησα το σχέδιο αφήνοντας τα υπόλοιπα κομμάτια του σχεδίου οπου οι διαστάσεις δεν ήταν πρόβλημα,στο κανονικό τους μέγεθος...Εδώ είναι οι μικρές πλευρές τελειωμένες...Μόνο η κόλλα τους λείπει αλλά δεν θα τα κολλήσω μέχρι να ολοκληρώσω όλο το σχέδιο και να τοποθετησω και της αντλείες ωστε να βεβαιωθώ πως όλα είναι εντάξη...



Λοιπόν,αυτές είναι οι φωτό που δεν σας είχα ανεβάσει...Έχω όμως και άλλες να σας ανεβάσω,πρόσφατες όμως πλεονΤις έβγαλα την βδομάδα που μας πέρασε...Αναμμείνατε!!!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 22-09-07 στις 14:01
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 22-09-07, 14:51
gutsi Ο χρήστης gutsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

άντε άντε γρήγορα με τρώει η περιέργεια να δω και μια τελική φωτογραφία.
__________________
επισκεφτητε τα site μου
WWW.GUTSIAQUARIUM.PAGE.TL
www.freewebs.com/gutsi

http://s1.darkpirates.gr/c.php?uid=18134

Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 22-09-07, 15:48
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gutsi Εμφάνιση μηνυμάτων
άντε άντε γρήγορα με τρώει η περιέργεια να δω και μια τελική φωτογραφία.
Οποιος βιαζεται σκονταφτει, και η υπομονη ειναι το κυριο χαρακτηριστικο που εχει το χομπι μας.

Κωστα που βρηκες τοσο μεγαλα ξυλα? Ενδιαφερομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 22-09-07, 16:27
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

κάθε φωτό σε αυτό το ποστ και μια καινούργια έκπληξη !!
Μπράβο .... όσο πάει και γίνεται κουκλί !!!

Υ.Γ το ψυγείο πως το βάλατε εκεί μέσα ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 22-09-07, 17:34
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

ΟΥΑΟΥ!!!
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 23-09-07, 11:58
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

Γιώργο,δεν υπάρχει ακόμα τελική φωτό...Το στησιμο δεν έχει τελειώσει ακόμα και αποκλείεται να τελειώσει νωρίτερα από τις 15 Οκτωβρίου...Μέχρι τον Νοέμβρη πάντως πιστεύω να έχω βάλει νερό και να αρχίσει το στρώσιμο...
Πάντως αν το έφτιαχνα βιαστικά το τελικό αποτελεσμα δεν θα ήταν και το καλύτερο...

Τόλη,
Τα ξύλα αυτά τα είχα ζητήσει από τον Ανδρέα(Ζωοφιλία Αγ. Στεφάνου) και τα είχαμε παραγγείλει από Βραζιλία από τον Ιανουάριο-Φεβρουάριο και έφτασαν τελικά Ελλάδα μέσα Ιουλίου...Ήρθαν 3 μεγάλα ξύλα,το μεγαλύτερο των οποίων είναι το μεγάλο που έβαλα καθώς και πολλά μικρότερα(το μικρότερο 60-70εκ. )από τα οποία πήρα 3...Τα δύο τα έβαλα και το άλλο το πήρα γιατί είναι πολύ σαθρό(σε αντίθεση με τα υπόλοιπα) και θα είναι πολύ καλή τροφή για τον Panaque...Θα το βολέψω και εκείνο κάπου...
Χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος,νομίζω πως ένα από τα μεγάλα υπάρχει ακόμα...Πάρε ένα τηλέφωνο αν δεις

Χαίρομαι που σου αρέσει crazyio!
Το ψυγείο είναι χρόνια τώρα εκει μέσα αλλά μπήκε από την πόρτα...Δεν θυμάμαι να κάναμε τίποτα το ιδιαίτερο για να μπει...

giagligian,
Χαίρομαι που σου αρέσει
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 23-09-07, 12:01
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

που θα το βολεψεις ωρε κωνσταντινε και το 3?δεν θα εχει χωρο να κολυμπησει ο Panaque εκει μεσα? ειναι τοσο τιγκα στα ξυλα η ετσι φαινεται?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 23-09-07 στις 12:34
Απάντηση με παράθεση
  #171  
Παλιά 23-09-07, 14:00
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δεν είναι τίγκα,θέλει ακόμα και άλλα ξύλα...Δεν έχω ακόμα φτιάξει πλήρως αυτό που θελω...Θέλει το τρίτο(αν χωράει) και καποια άλλα μικρότερα κομμάτια για να γεμίσουν λίγο την αριστερή πλευρά καλύτερα...Πιθανώς να αρκέσουν τα ξύλα από το 1μέτρου μου που θα θα μεταφέρω στο 2μετρο...
Όσο για τον Panaque,υπάρχει άφθονος χώρος,όλα αυτά τα κενά μεταξύ των ξύλων και των διακλαδώσεων είναι πολύ μεγάλα για το μέγεθος που είναι τώρα και μέχρι να μεγαλώσει θα τα έχει φάει παραπάνω από αρκετά για να χωράει άνετα και τότε...Θα ακολουθήσουν και άλλες φωτό από τα ξύλα όπως είναι τώρα

Λοιπόν,και τώρα μια ενημέρωση για τη γενική πρόοδο μέχρι τώρα...Αυτόν τον καιρό δεν είχα και πολύ χρόνο,για την ακρίβεια σχεδόν καθόλου για να δουλέψω στο ενυδρείο μου...Αυτά λοιπόν είναι που έκανα μέχρι στιγμής:έβαψα το σιδερένιο σκελετό της βάσης με μαύρο χρώμα αυτοκινήτων καθώς με ανησυχούσε η τοξικότητα του primer που είχαν περάσει και το γεγονός οτι έβγενε με ευκολία το υλικό από το μέταλο...Επίσης έπλυνα την δεξαμενή προετοιμασίας νερού με τον ίδιο τρόπο που έπλυνα και το ενυδρείο,έκοψα τα fittings του sump για τις αντλείες στο σωστό μήκος και μεγάλωσα την διατομή του μεσσαίου που είναι για την μεγάλη αντλεία του sump,την Tunze master electronic,με την λειαντική πέτρα του Dremmel...Επίσης έψαξα τα κομμάτια του slate που έχω και βρήκα ποια θα χρησιμοποιήσω ως πάνω μέρη για τις σπηλιές που θα φτιάξω...
Παρόλο που δεν είχα και πολύ χρόνο να δουλέψω όμως αγόρασα κάποιον από τον εξοπλισμό που θα χρησιμοποιήσω στη δεξαμενή...Αγόρασα και τις 5 Tunze turbelle electronic 7400/2 powerheads καθώς και έναν multicontroller καθως επίσης και μια αντλεία Eheim 1262 που θα χρησιμοποιηθεί ως δεύτερη αντλεία επιστροφής του sump...
Επιπρόσθετα,πήγα στον Ερμή και αγόρασα 80kg λείου,στρογγυλεμμένου Βασάλτη(15-25εκ διάμετρος) και 10 πλακίδια από μαύρο slate 30x30cm το καθένα...
Και τώρα οι φωτογραφίες...
Απολαύστε!!!
Η δεξαμενή προετοιμασίας νερού...


...και το sump...



__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 23-09-07, 14:02
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα fittings με τις βόλτες κόπηκαν κοντύτερα για να μην εξέχουν περισσότερο απόσο χρειάζεται για να βιδωθούν οι βάνες.Το κεντρικό είναι φτιαγμένο να μπορεί να δέχεται σωλήνες διαφόρων διαμετρημάτων και έτσι το έκοψα στη διάσταση του σωλήνα που θα χρησιμοποιήσω...Όμως η εσωτερική διάμετρος ήταν μικρότερη απόσο λογικά θα έπρεπε για ένα ακόμα εκατοστό και επειδή ήθελα να έχω αρκετό χώρο για σφιγτήρες,αποφάσισα να μεγαλώσω την εσωτερική διάμετρο με έναν λειαντήρα...




Οι βάνες...

Ο σκελετός βαμμένος μαύρος...Πιο όμορφος είναι έτσι πιστεύω και σαφώς πιο ασφαλής...

__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 23-09-07, 14:14
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και τώρα τα slate...
Να πως σκοπεύω να φτιάξω τις σπηλιές...Ίσως βέβαια αυτά να τροποποιηθούν στην πορεία αλλά σαν γενική ιδέα περίπου έτσι τις φαντάζομαι...

Και να πως θα είναι και το σύμπλεγμα σπηλιών...

Τα κομμάτια που διάλεξα για τα πάνω μέρη των σπηλιών και του συμπλέγματος αλλά και το μεσαίο του συμπλέγματος...

Αυτά θα είναι τα δύο μεσσαία του συμπλέγματος...

Αυτό θα είναι το πάνω μέρος της μιάς σπηλιάς...

...και αυτό της άλλης...

Οι κροκάλες Βασάλτη και τα πλακίδια slate που αγόρασα πρόσφατα...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 23-09-07, 14:14
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και δυο κοντινές από τις κροκάλες...


Και μερικές ακόμα φωτό από τα ξύλα...
Από την δεξιά πλευρά της δεξαμενής...



Από μπροστά...


Από την αριστερή πλευρά...Όπως βλέπετε υπάρχει ένα ελεύθερο ημίκλειστο μέρος που πιστεύω θα αρέσει πολύ στους pleco μου...

Ελπίζω να σας άρεσε!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 23-09-07, 22:24
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Κώστα δεν εννοούσα πως μπήκε το ψηγείο μέσα στο σπίτι ... αλλά πως μπήκε μέσα στο tank....
(καθρεφτίζει στο κρύσταλλο .... )
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 23-09-07, 22:46
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
και μέχρι να μεγαλώσει θα τα έχει φάει παραπάνω από αρκετά για να χωράει άνετα και τότε...
ε δεν ειναι ψαρι αυτο καστορας ειναι για χαρα κυριε καστορα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 23-09-07, 23:28
Το avatar του χρήστη khpouros
khpouros Ο χρήστης khpouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Κοζανη
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην khpouros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα αυτο ειναι απλο.. Γιατι δεν το φτιαξες μονος σου ?
__________________
η ζωή είναι όμορφη
http://khpouros.deviantart.com
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 24-09-07, 19:45
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Χαίρομαι που σας άρεσε

crazyio,
Τώρα είδα τι εννοείς Να φατανταστείς τόσο καιρό την βλέπω αυτή τη φωτό και δεν το είχα προσέξει,θαύμαζα τα ξύλα...

steady,
Είναι πιο όμορφο όμως από τον κάστορα

khpouros,
Μου έλλειπε ο απαραίτητος χρόνος και η βοήθεια...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 24-09-07, 23:25
Αλεξανδρος Κοντος Ο χρήστης Αλεξανδρος Κοντος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: Παραμυθια Ν. θεσπρωτιας
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Γιατι σε ολα τα μηνυματα απο τις 23-9 και μετα στην θεση των φωτογραφιων μου εμφανιζει ενα ασπρο κουτακι με ενα κοκκινο Χ και δεν μπορω να τις ανοιξω;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διευθύνσεις και τηλ. κατασκευαστών? βοήθεια στο στήσιμο! mios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 29 23-03-07 20:41
Kostas G.(River tank βιότοπος Rio Orinoco) Kostas G. Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 4 11-02-07 14:51
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19
DIY All Glass Tank 875 Λίτρα - Sump Tank silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 13-07-05 10:39
Στήσιμο Νεου Ενδρείου Filippos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 20-03-04 01:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11613 seconds with 13 queries