Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-06-09, 22:19
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Smile Ιδεες για τοποθετιση ακομα μια λαμπας για αυξηση των Watt

Γεια χαρα φιλοι μου εχω αυτο το ενυδρειο http://i289.photobucket.com/albums/l.../fish/a1-1.jpg

και περνει αυτον τον τυπο λαμπας
http://i289.photobucket.com/albums/l...AS/fish/a4.jpg
http://i289.photobucket.com/albums/l...AS/fish/a3.jpg

να και το καπακι
http://i289.photobucket.com/albums/l...AS/fish/a2.jpg


Δυστιχως η HAILEA( η μαρκα του ενυδρειου μου) εχει κανει πατεντα και δεχεται μονο αυτον το τυπο λαμπας (compact) η πρωτη παρατητριση που εχω να κανω ειναι οτι ειναι πανακριβες (μονοπολειο) καθως δεν τις εχουν τα ηλεκτολογικα καταστηματα 2) η δευετρη παρατητριση μου ειναι πολυ ειναι πολυ χαμηλη σε αποδοση μολις 24 Watt ..μεσα στο ενυδρειο μου υπαρχουν και φυτακια με αυξημενες απαιτησεις φωτος ..εγω ζηταω τουλαχιστον 40 + ..ο συγκεκριμενος τυπος λαμπας με δεσμευει (περα απο το κοστος)

Ζηταω λοιπον να βοηθησεται φιλοι μου και να μου πειτε τι να κανω η πρωτη σκεψηε ειναι να ξυλωσω εντελως ολη την βαση υποδοχης της λαμπας και να βαλω εναν νεο τυπο και να βαλω καποια αλλη υποδοχη ωστε να δεχεται αλλες λαμπες ποιο οικονομικες και ποιο αποδοτικες
..η δευετρη σκευη ειναι να βαλω αλλον ενα ιδιο υποδοχεα και απλα να ''τρεχω'' δυο ιδιες compact ετσι ωστε 24+24 =48 ..τι να πω δεν ξερω
πειτε μου και εσεις τι εμπειριες σα ευχαριστω!


ΥΓ1 Οι συγκεκριμενες λαμπες δεν υπαρχουν πουθενα εκτος απο καταστηματα με ενυδεριακα (εχω ψαξει σε πολλα καταστηματα στην Χαλκιδα)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-09, 19:38
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Φίλε Krisos καταρχήν θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω πως οι συγκεκριμένες λάμπες υπάρχουν σε όλους τους καταλόγους γνωστών, επώνυμων οίκων όπως Philips, Osram και Sylvania! Είναι τριφωσφορικές και βγαίνουν σε 2700, 3000 και 4200 kelvin. Μπορεί να μην τις έχουν ετοιμοπαράδοτες σε καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού, αλλά σίγουρα μπορούν να σου φέρουν με παραγγελία!
Από εκεί και πέρα υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε συμπαγείς λάμπες φθορίου όπου μπορείς να διαλέξεις μια με περισσότερα Watt και με το κατάλληλο μέγεθος ώστε να χωράει στο χώρο του καπακιού του ενυδρείου σου!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-09, 21:16
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Krisos καταρχήν θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω πως οι συγκεκριμένες λάμπες υπάρχουν σε όλους τους καταλόγους γνωστών, επώνυμων οίκων όπως Philips, Osram και Sylvania! Είναι τριφωσφορικές και βγαίνουν σε 2700, 3000 και 4200 kelvin. Μπορεί να μην τις έχουν ετοιμοπαράδοτες σε καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού, αλλά σίγουρα μπορούν να σου φέρουν με παραγγελία!
Από εκεί και πέρα υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε συμπαγείς λάμπες φθορίου όπου μπορείς να διαλέξεις μια με περισσότερα Watt και με το κατάλληλο μέγεθος ώστε να χωράει στο χώρο του καπακιού του ενυδρείου σου!
αληθεια ?


ποπο με βγαζεις απο μεγαλο μπελα ..να εισαι καλα φιλε μου ! Να σε ρωτησω κατι ακομα? Πως τις ζητησω(συμπαγεις λαμπες φθριου)? (τις πηγα σε δια φορα καταστηματα και με κοιταζαν )και τι ρολο παιζουν τα kelvin?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-06-09, 08:01
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Γενικώς οι λάμπες αυτές ονομάζονται PL ή PC και είναι 4 ακίδων γιατί λειτουργούν με ηλεκτρονικό ballast.
Η Philips την ονομάζει Master PL-L 24W με 4ακίδες,
η Osram την ονομάζει Dulux-L Lumilux 24W με 4ακίδες και
η Sylvania την ονομάζει Lynx-L 24W με 4ακίδες (είναι η μόνη που έχει και σε 6000kelvin).

Τα kelvin εκτός από κάποιες διαφορές που έχουν στο χρωματικό φάσμα (σε ενδιαφέρει μόνο αν έχεις φουλ φυτεμένο ή υψηλών απαιτήσεων φυτά), διαμορφώνουν το περιβάλλον του ενυδρείου. Όσο πιο μικρά τα kelvin τόσο πιο θερμό το περιβάλλον, όσο πιο μεγάλα τόσο πιο ψυχρό. Το πιο ''σωστό'' είναι το ψυχρό φως καθώς πλησιάζει περισσότερο στο ηλιακό.
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΥΞΗΣΗ ΝΙΤΡΙΚΑ!!!! m3expert Γλυκό νερό - Γενικά 1 16-04-09 10:12
αυξηση φωτισμου σε rio-4oo Μικρος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 29-07-07 16:09
Περιεργη Αυξηση GH moudi Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 19-04-07 13:24
Αυξηση θερμοκρασιας....να ανυσηχώ???? GFON Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 11-05-05 08:39
Αυξηση Νιτρικων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 28-12-02 04:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03883 seconds with 13 queries