Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-04-12, 14:04
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Πρόβλημα με θερμοστάτη jbl protemp s50

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα πρόβλημα με το εν λόγω θερμοστάτη, μετα την προηγούμενη αλλαγή νερού δεν ξαναάναψε στο ενυδρείο με τα γκάπι, τον βγάζω τον ρυθμίζω στους 28 άναψε αλλά ποτέ δεν μου έφτασε σε αυτή την θερμοκρασία βία 25 φθάνει ο θερμοστάτης ζεσταίνεται αλλά δεν 'εχει απόδοση, και παρατήρησα βγάζοντας τον ότι έχει πεταχτεί μια προεξοχή μεταλλική σαν μύτη μολιβιού στην επιφάνεια του ρυθμιστή θερμοκρασίας, η οποία όμως δεν έχει σχέση με το κουμπί που πατάμε για να ρυθμίσουμε την επιθυμητή θερμοκρασία που θέλουμε. Το πήγα στο πετ σίτι όπου τον αγόρασα 8 μήνες πρίν με την απόδειξη αγοράς, αλλά ο υπεύθυνος του καταστήματος μου είπε να τον πάω από τετάρτη να τον ελένξουν και άν είναι χαλασμένος να μου κάνουν την αλλαγή.Τα έχω πάρει στο κρανίο γιατί το παιδί από το τμήμα των ενυδρείων κατάλαβε ότι είναι χαλασμένος και ήθελε να με εξυπηρετήσει αλλά ο υπεύθυνος είχε άλλη γνώμη τελικά.Ηθελα να ρωτήσω αν σε κάποιο άλλο μέλος έχει τύχη τέτοιου είδους πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ,
-------------------------
να διορθώσω κάτι τελικά ο ρυθμιστής της θερμοκρασίας έχει ξεπεταχτεί σαν ακίδα μολυβιού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapanthos : 28-04-12 στις 14:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-04-12, 14:15
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σε άλλο μαγαζί μου άλλαξαν θερμοστάτη μόνο και μόνο επειδή τους είπα ότι δε δουλεύει σωστά, πόσω μάλλον όταν υπάρχει εμφανές πρόβλημα (δεν ξέρω αν είναι και επικίνδυνο). Δε χρειάζεται φιλοσοφία, χάλασε μέσα στην εγγύηση στον αλλάζουν. Τέλος. Κάνουν λες και το πληρώνουν από την τσέπη τους, αφού στην εταιρεία γυρνάει και παίρνουν επιστροφή. Έλεος. Σε άλλο pet city πάντως για ένα φιλτράκι μου το άλλαξαν μέσα σε 5 δευτερόλεπτα αφότου είδαν το πρόβλημα. Απορώ σε τι άνθρωπο έπεσες.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-04-12, 14:26
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Σε πολύ μα.... αλλά την τετάρτη που θα πάω με το καλό, αφού επιβεβαιωθεί το πρόβλημα και μου τον αλλάξουν θα τους στείλω στο αγύριστο και ειδικά τον υπεύθυνο του καταστήματος και δεν θα ξαναπατήσω σε αυτούς, παρόλο που τα τελευταία χρόνια τους έχω σκάσει χοντρά χρήματα,αλλά δεν πειράζει υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-04-12, 16:36
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agapanthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε πολύ μα.... αλλά την τετάρτη που θα πάω με το καλό, αφού επιβεβαιωθεί το πρόβλημα και μου τον αλλάξουν θα τους στείλω στο αγύριστο και ειδικά τον υπεύθυνο του καταστήματος και δεν θα ξαναπατήσω σε αυτούς, παρόλο που τα τελευταία χρόνια τους έχω σκάσει χοντρά χρήματα,αλλά δεν πειράζει υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια.
ετσι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-04-12, 18:01
nikos2004 Ο χρήστης nikos2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Εγω είχα των 100 μου είχε κολλήσει 3φορές μου των άλλαξαν και τις τρεις άμεσος και την τετάρτη μου έδωσαν αφού το απετησα eheim απο τότε κανένα πρόβλημα και ακόμα καλύτερα είναι απο την στιγμή που έβαλα κοντρολερ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-04-12, 18:51
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

και εγώ για eheim θα πάω πλέον αλλά αυτό που σε τρελαίνει είναι η μεταχείριση με την οποία σε αντιμετωπίζουν οι υπεύθυνοι των καταστημάτων,τη στιγμή που οι υπάλληλοι καταλαβαίνουν ότι υπάρχει πρόβλημα στο προιόν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-04-12, 23:27
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

agapanthos
πηγενε και σε άλλο πετ σιτυ μηπως και κανεις δουλεια πιο γρηγορα...
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-04-12, 15:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτος ειναι ο θερμαντηρας?
http://www.jbl.de/nl/aquaristiek-zoe...l-protemp-s-50

1. Προσπαθησες να τον ρυθμισεις πανω απο 28C και δεν ανεβασε πανω απο 25C?
2. Ποσα λιτρα νερο καλειται να θερμανει ο 50αρης?
3. Ποια η θερμοκρασια χωρου?
4. Ειναι με καπακι το ενυδρειο?
5. Σε ποιο σημειο του ενυδρειου ειναι τοποθετημενος?
6. Ειναι καλιμπραρισμανεος? (αν και δεν παιζει ρολο)?
7. Ποια ειναι η μεγιστη ρυθμιση θερμοκρασιας που εχει ο θερμοστατης του?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-04-12, 18:05
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

1.Ναι
2.60 λίτρα
3.23 κελσίου
4.ναι
5.στην άλλη ακριβώς γωνία από το φίλτρο, το ξέρω ότι πρέπει να είναι κοντά στην έξοδο του φίλτρου για καλύτερη και πιο γρήγορη κατανομή της θερμότητας αλλά 8 μήνες τώρα δεν είχα πρόβλημα, έπιανε αμέσως την επιθυμητή θερμοκρασία.
6.Προφανώς και πρέπει να είναι αν και οι jbl protemp δεν μπορούν να καλιμπραριστούν από τον χρήστη όπως οι eheim
7.34 κελσίου. ο θερμαντήρας αυτός ακριβώς είναι.
-------------------------
Αν πάω σε άλλο πετ σίτι μπορούν να μου πούν και λογικό θα είναι πήγαινε από εκεί που τον αγόρασες , παρόλο που είναι μέσα στην εγγυηση και είναι και μια εννιαία αλυσίδα καταστημάτων.Την έχω πατήσει πάλι με προβληματική ηλεκτρονική συσκευή απο μεγάλη αλυσίδα ηλεκτρικών και παρόλο που ήμουν στην εγγύηση έπρεπε να πάω από το κατάστημα που το αγόρασα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapanthos : 29-04-12 στις 18:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-04-12, 18:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agapanthos Εμφάνιση μηνυμάτων
6.Προφανώς και πρέπει να είναι αν και οι jbl protemp δεν μπορούν να καλιμπραριστούν από τον χρήστη όπως οι eheim
Εδω λεει οτι καλιμπραρεται πατωντας ενα κουμπακι. http://www.jbl.de/en/aquatics-freshw...otemp-s-50#faq
Παράθεση:
...can be determined by checking whether the heater has a push button for readjusting (JBL has several different series).
Μηπως αυτο το κουμπακι ειναι η προεξοχη που πεταχτηκε?
Παράθεση:
"και παρατήρησα βγάζοντας τον ότι έχει πεταχτεί μια προεξοχή μεταλλική σαν μύτη μολιβιού στην επιφάνεια του ρυθμιστή θερμοκρασίας"
Μηπως το προβλημα εχει τελικα σχεση με αυτο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-04-12, 18:19
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Κουμπάκι δεύτερο για καλιμπράρισμα ο protemp δεν έχει, έχει ένα και μόνο που το πατάς με την μύτη ενός μολυβιού για να ρυθμίσεις την επιθυμητή θερμοκρασία, και όχι για να τον καλιμπράρεις, φίλε Δέλτα διάβασα και εγω αυτό το απόσπασμα από τις οδηγίες χρήσης, αλλά κουμπί τέτοιο πέραν από αυτό που περιγράφω δεν βρήκα, και επειδή λέει several different series μάλλον θα εννοεί κάποια προγενέστερα μοντέλα της σειράς.Αυτό που έχει ξεπεταχτεί σαν μια μύτη μολιβιού πρός τα πάνω είναι το κουμπί ρύθμισης της επιθυμητής θερμοκρασίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-04-12, 18:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν αποκλειεται αυτη πιθανοτητα λοιπον, και απο τα υπολοιπα 6 που αναφερεις που ειναι ΟΚ, φαινεται οτι ειναι ελαττωματικος.
Μη σου πουν μονο οτι επειδη αναβει, δεν σε καλυπτει η εγγυηση.
Θα επιμενεις και θα πεις οτι θα κανεις καταγγελια στο ισντιτουτο καταναλωτων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-04-12, 21:03
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Τι να σου πώ φίλε Δέλτα τους έχω ικανούς να μου το πούν και αυτό,αφού δεν μου τον άλλαξαν αμέσως, αλλά θα πρέπει να μου εξηγήσουν όμως γιατί εξέχει αυτό το πραγματάκι σαν ακίδα στο κουμπί του ρυθμιστή.Πάντως με το συγκεκριμένο πετ σόπ στο παλαιό Φάληρο και την μεταχείριση που είχα στο συγκεκριμένο πρόβλημα έχω απογοητευθεί πάρα πολύ γιατί είχα μια αγαστή συνεργασία τα 2 τελευταία χρόνια και έχω αγοράσει πολύ ακριβό εξοπλίσμό από αυτούς, αλλά γενικά το πράγμα στράβωσε όταν και άλλαξε ο υπεύθυνος του καταστήματος, και δεν εμπιστεύεται ούτε τους υπαλλήλους του σε αυτό που του λένε.Να μου λέει ο υπάλληλος στο τμήμα τα έχει παίξει ο θερμοστάτης και θα τον αλλάξουμε και αυτός του λέει να τον ελένξουμε πρώτα και μετά
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-05-12, 21:15
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

καλησπέρα τελικά σήμερα αφού βεβαιώθηκαν ότι έχει βλάβη ο θερμοστάτης μου τον άλλαξαν με έναν eheim 75 με εγγύηση 3 χρόνια πάντως σε αυτό το πετ σίτι προσωπικά δεν ξαναπατάω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με ρύθμιση θερμοστάτη pavlos1988 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 25 19-10-11 22:42
Πρόβλημα στο θερμόμετρο ή στο θερμοστάτη? ioannis_79 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 19-01-11 21:13
Πρόβλημα με ρύθμιση θερμοστάτη JBL CHRIS4204 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 21-04-09 16:03
Ερώτηση για το θερμοστάτη μου... PANTIS Bettas 21 18-12-07 20:13
Πρόβλημα με θερμοστάτη; anasios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 31-01-06 23:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05441 seconds with 13 queries