Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-01-04, 21:04
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ!

Γειά σας παιδιά! Είμαι καινούργια στο φόρουμ καθώς και καινούργια κάτοχος ενυδρείου. Έχω ένα ενυδρείο 125 λίτρων με ένα εσωτερικό φίλτρο και ένα βυθού, θερμοστάτη (που δεν μπορώ να τον ρυθμίσω, τον βάζω στο 25 και το θερμόμετρο υγρών κρυστάλλων δείχνει 28...). Είχα πριν ένα μικρό ενυδρειάκι με ένα φίλτρο απλό με σφουγγάρι και είχα μέσα 2 απλά χρυσόψαρα και ένα shubunkin. Ήρθαν από το μαγαζί που πήραμε το ενυδρείο και μας το στήσανε γιατί τα βρήκαμε μπαστούνια με τα μηχανήματα... Τήν άλλη μέρα κιόλας μου είπαν ότι μπορώ να βάλω τα χρυσόψαρά μου μέσα μιας και είναι ανθεκτικά ψάρια και μετά από μια εβδομάδα τροπικά. Έτσι κι έκανα. Αυτή την στιγμή έχω 20 ψαράκια. Μήπως είναι πολλά; Δεν είμαι σίγουρη.. Έχω 2 χρυσόψαρα, 1 shubunkin, 1 comet (χρυσόψαρο), 1 redcap, 1 kissing gourami, 1 gourami opaline, 1 gourami dwarf, 3 guppy (1 θηλυκό και 2 αρσενικά), 3 red eye, 1 betta splendens, 2 molly, 2 catfish albino (τα μικρά άσπρα που τρώνε την άλγη), 1 τιγράκι και 1 σκατ. Είχα δυστυχώς και 6 απώλειες πιο πρίν αλλά το θεώρησα φυσιολογικό μέσα στα τόσα αν και στεναχωρήθηκα πολύ... 2 αγγελόψαρα, 1 kissing gourami, 1 ξιφοφόρο, 1 bubble eye (μου το σκότωσε το αγγελόψαρο το οποίο αργότερα το τσιμπούσε το ένα το molly και το έχασα κι αυτό) και το 1 από τα 2 gourami dwarf που είχα πάρει. Τα υπόλοιπα που έχασα τα παρατήρησα καλά, αλλά δεν πρόσεξα κάποιο σημάδι αρρώστιας επάνω τους. Ήταν βέβαια λίγο μετά την αλλαγή νερού. Μήπως φταίει κι αυτό; Ο ανδρας μου ανέλαβε να καθαρίσει το φίλτρο και το έπλυνε ίσως πολύ καλά και καταστράφηκαν τα μικρόβια. Είμαι από Θεσσαλονίκη και τα πήρα από το QUIKO και τον ΑΜΑΖΟΝΙΟ. Εκεί μου είπαν ότι όλα αυτά τα ψαράκια ταιριάζουν συνήθως μεταξύ τους. Πείτε μου σας παρακαλώ τι λάθη έχω κάνει γιατί όλο και θα έχω κάνει... Φυτό αληθινό έχω μόνο ένα προς το παρόν λόγω κόστους και για να δω πως θα πάει. Έχω πολλά μεταξωτά και πλαστικά, έναν κορμό, μια ακρυλική σπηλιά και ένα καραβάκι. Ο μονομάχος έχει κάνει φωλιά την σπηλιά. Αυτά που έχουν μείνει τώρα φαίνονται ευτυχισμένα. Ας ελπίζω ότι δεν θα έχω κι άλλες απώλειες, τουλάχιστον όχι σύντομα... Τα ταίζω flakes για τροπικά και flakes για χρυσόψαρα μιας κι έχω κι απο τα δυο είδη και επισης τους δίνω το απόγευμα και tubifex. Tι λέτε λοιπόν;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-01-04, 21:23
Το avatar του χρήστη oscar
oscar Ο χρήστης oscar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Πιστεύω πως ήταν λάθος να βάλεις από την αρχή τόσα ψάρια, καθώς το νερό δεν είναι έτοιμο.
Κάνε test αμμωνίας και νιτρήτη και διάβασε πολύ καλά της οδηγίες στρωσίματος του νερού ενός νέου ενυδρείου http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=133
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-04, 21:37
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΣΚΑΡ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oscar
Πιστεύω πως ήταν λάθος να βάλεις από την αρχή τόσα ψάρια, καθώς το νερό δεν είναι έτοιμο.
Κάνε test αμμωνίας και νιτρήτη και διάβασε πολύ καλά της οδηγίες στρωσίματος του νερού ενός νέου ενυδρείου http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=133

Ίσως έχεις δίκιο αλλά τώρα μάλλον είναι αργά γι'αυτό... άλλωστε τώρα το έχω ένα μήνα και κάτι μέρες... τίποτα άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-04, 21:38
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή ΤΕΣΤ ΑΜΜΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΝΙΤΡΙΤΗ

Σε τι τιμές κυμαίνονται αυτά τα τεστ;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-04, 22:11
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

εφη πρωτον καλως ηρθες στην παρεας μας.

προσπαθω να βγαλω ακρη στα γραφομενα σου αλλα γινετε ενας χαμος.

ας αρχισουμε. το θερμοστατη ρυθμισε τον 1-2 βαθμους λιγοτερα ωστε να παρεις θερμοκρασια 25-26 (πολλες φορες οι θερμοστατες δεν ειναι και τοσο ακριβιας).

πρωτα πρωτα το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο παρε τεστ και κανε μετρησεις και αναφερες τις εδω . τα τεστ θα κοστισουν γυρω στα 30 -40 ευρω ολα μαζι.

απο τα ψαρια ετοιμασου να αποχωριστεις αρκετα γιατι μπορει στα μαγαζια να σου ειπαν οτι "ψιλοπανε" ολα μαζι αλλα δεν ειναι ετσι τα πραγματα.
θα πρεπει να βγαλεις ολα τα χρυσοψαρα, το ενα τιγρακι (αυτα πανε σε ομαδες 6 ατομων και πανω γιατι ειναι παιχνιδιαρικα και τσιμπολογουν ψαρια με μακριες ουρες κτλ κτλ). τα μολλυ θα πρεπει επισης να φυγουν και γενικα να βαλεις περρισοτερα ατομα σε ψαρια οπως red eye (ζουν σε κοπαδια) και τα catfish albino(μαλλον εννοεις τα corydoras)

αυτα οσον αφορα τα ψαρια θα σου πουν και οι υπολοιποι εδω μεσα

φυτα μην αγορασεις υπαρχουν μελη στην θεσσαλονικη που πετανε κουβαδες καθε εβδομαδα ( θα εμφανιστουν και αυτοι )

ερωτησεις τωρα
καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου?? και ποσο ??? αντιχλωριακο βαζεις
(οπως aquasafe η κατι παρομοιο)???
το φιλτρο οταν το καθαρισατε τα ξεπλυνες ολα τα υλικα ?????

και γενικα διαβασε διαβασε διαβασε και ξαναδιαβασε εδω μεσα και σε αλλα links

θα δεις οτι ειναι η μερα με την νυχτα οτι σου λεγανε τα διαφορα μαγαζια
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-04, 00:53
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koulio
φυτα μην αγορασεις υπαρχουν μελη στην θεσσαλονικη που πετανε κουβαδες καθε εβδομαδα ( θα εμφανιστουν και αυτοι )
κουκου εμφανιστηκαμε και εμεις !
Καλως ηρθε στην παρεα μας.

Εχουν γινει πολλα λαθη και κυριως στην ασυμβατοτητα των ψαριων που εχεις στο ενυδρειο σου.

Δωσε μας παραπανω στοιχεια για το φιλτρο που εχεις...τις λαμπες κλπ.

Επισης καλο ειναι να ξαναστησεις το ενυδρειο σου απο την αρχη βγαζοντας φυσικα το φιλτρο βυθου ΙΜΟ.

Ποσο καιρο το εχεις στημενο το ενυδρειο ;;
Οσο για τα μαγαζια που σου τα πουλησαν...διαβασε τι εχουμε πει κατα καιρους για τον Χαρη (Quiko) και για τον Αμαζονιο (ποιος απο τους δυο σου τα πουλησε;; ).

Πρεπει να διαβασεις ΠΟΛΥ και αν πραγματι αγαπας αυτο που κανεις ειμαστε ολοι μας εδω να σε βοηθησουμε.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-04, 20:18
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή ΩXXXXXXXX!!!

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΑΠΕΛΠΙΣΑΤΕ... ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΡΩΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΚΑΙ.. ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΑΚΟΜΗ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ;!! ΒΕΒΑΙΑ ΙΣΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΠΕΡΑΣΕ Ο ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ, Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΕΠΛΥΝΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ... ΤΙ ΛΕΤΕ; ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΒΥΘΟΥ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ; ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ; ΜΑΣ ΤΟ ΕΣΤΗΣΕ Ο ΧΑΡΗΣ ΑΠΟ ΤΟ QUIKO (ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ...). ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΟ ΠΗΡΑΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ. ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΜΑΖΟΝΙΟ ΣΤΗΝ ΑΝΘΕΩΝ, ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΟ QUIKO ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΟ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ PARADISE ΚΑΤΙ... ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΩ; ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΟΥΤΕ ΚΙ ΑΥΤΑ.. ΕΙΝΑΙ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ.. ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΜΑΖΟΝΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΧΩ ΗΔΗ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΒΙΒΛΙΑ, ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ.. ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ! ΧΘΕΣ ΜΟΥ ΨΟΦΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΓΑΤΟΨΑΡΟ ΤΟ CORYDORAS ALBINO... ΠΡΟΧΘΕΣ ΗΤΑΝ ΖΩΗΡΟΤΑΤΟ!! ΤΟ ΤΙΓΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΑΛΛΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΩΡΑ. ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΜΟΛΛΥ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΓΥΑΛΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΜΕ ΠΙΣΩ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΑΝΑΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ. Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ΜΟΥ (ΜΠΛΕ)ΤΩΡΑ ΞΕΘΑΡΕΨΕ ΚΑΙ ΒΟΛΤΑΡΕΙ ΑΝΕΤΟΣ.. ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΕ ΧΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ! ΑΦΟΥ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩΣΑ ΕΝΑ ΚΥΒΟ TUBIFEX ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ! ΒΑΖΩ ΒΕΒΑΙΑ AQUASAFE ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΤΟ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΤΕ ΦΥΤΑ! ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΚΑΙ ΛΙΠΑΣΜΑ ΣΕ ΧΑΠΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΣΤΗΝ ΡΙΖΑ. ΛΑΜΠΕΣ ΕΧΩ ΔΥΟ ΜΕ ΑΣΠΡΟ ΦΩΣ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ. ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΝΑΙ. ΘΑ ΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ. ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΚΟΜΗ. ΤΟ ΤΑΙΣΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ; ΚΙ ΑΚΟΜΗ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΕΤΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ. ΑΝ ΤΙΣ ΒΡΑΣΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ; ΚΟΧΥΛΙΑ ΚΑΙ ΚΟΡΑΛΛΙΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ... ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΤΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ... ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΕΣΤ. ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ Ε; ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-04, 20:33
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

ΕΧΩ ΨΙΛΟ ΦΥΣΙΚΟ ΧΑΛΙΚΑΚΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ. ΜΕ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ 10-12 ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ 11-7 ΑΝΟΙΓΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΤΙΣ 10 ΤΟ ΠΡΩΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΚΛΕΙΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΟΙΓΩ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 7.30 ΤΟ ΒΡΑΔΑΚΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ 1-2 ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΧΑΡΩ ΚΙΟΛΑΣ ΛΙΓΑΚΙ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-04, 21:40
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

εφη καλησπερα και παλι

1) γραφε με μικρα γιατι δειχνεις οτι φωναζεις
2) τα φωτα δεν τα αναβοσβηνουμε οποτε θελουμε εμεις.
τα ψαρια λατρευουν την ρουτινα και καλο ειναι να εχεις 10-12 ωρες ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ. οχι οποτε θελουμε εμεις. γιαυτο βαλε ενα χρονοδιακοπτη στις λαμπες σου.
3) αλλαγες 1 φορα την βδομαδα γυρω στα 20%. σε σενα που εχεις τοσα ψαρια καλο θα ειναι να κανεις 2-3 φορες την βδομαδα.
4)πετρες και κοχυλια οχι απο την θαλασσα.ανεβαζει την σκληροτητα του νερου.
5) οταν καθαριζουμε το φιλτρο (1 φορα τον μηνα) δεν τα ξεπλενουμε ολα.αλλαζουμε υαλοβαμβακα και τα υπολοιπα τα αφηνουμε ετσι.αλλιως χανουμε ΟΛΑ τα βακτηριδια και ειναι περιπου σαν να αρχιζουμε απο την αρχη.
6) τα ψαρια δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους και αυτο θα το δεις και στο μελλον.μην το κοιτας κανενα δεν πειραζει κανενα και ειναι ολα οκ.
7) το φιλτρο βυθου μετα απο λιγο καιρο θα μπουκωσει και θα ειναι αχρηστο τελειως.

γενικα βλεπεις οτι το ενυδρειο δεν εχει στρωσει καλα. πιστευω αμα κανεις μετρησεις θα δεις οτι ολα θα εχουν πιασει "κοκκινο" ειδικα η αμμωνια. γιαυτο και χανεις ψαρια

κανε συχνα μικρες αλλαγες/ταιζε πολυ λιγο (σταματα και το tubifex)
και μην αγορασεις αλλα ψαρια.και θα πρεπει να αποχωριστεις πολλα απο τα ψαρια.

και σε παρακαλω αρχισε να διαβαζεις αλλιως θα απογοητευεις γρηγορα που θα χανεις ψαρια και μετα το ενυδρειο θα καταληξει γλαστρα.
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-01-04, 00:32
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

1. Να διευκρινισω οτι αρκει να βουτηξουμε το σφουγγαρι του φιλτρου μεσα σε ενα κουβα με νερο που εχουμε βγαλει απο το ενυδρειο και να το στιψουμε 2-3 φορες για να καθαρισει.
Ειναι αρκετο.

2.Πρεπει οπωσδηποτε να βαλεις εναν χρονοδιακοπτη για τα φωτα (τον αγοραζεις απο οποιοδηποτε μαγαζι με ηλεκτρικα) γιατι αν θελησεις να βαλεις αληθινα φυτα θα σου χρειαστει ασε που τα ψαρακια σου δεν θα χαιρονται και πολυ να ειναι στο σκοταδι για τοσες ωρες.

3.Φαινεται οτι ενθουσιαζεσαι με οτιδηποτε με το οποιο ασχολεισαι και αγαπας τα ζωα....αρα κατα την γνωμη μου αν θελεις να κανεις κατι σωστο πρεπει να ξαναστησεις το ενυδρειο απο την αρχη.(γιατι λες οτι δεν γινεται ;; δεν ειναι και τοσο δυσκολο !)
Δηλαδη...να αποφασισεις τι ψαρια θελεις να κρατησεις.Να επιστρεψεις ή να χαρισεις τα υπολοιπα.
Να βγαλεις το φιλτρο βυθου,να ξαναστρωσεις το ενυδρειο και να δεις οτι το αποτελεσμα θα σε ενθουσιασει.

Ολοι μας καναμε λαθη στην αρχη αλλα βοηθωντας ο ενας τον αλλα καταληξαμε να βρισκομαστε εδω που ειμαστε τωρα.
Αν εχεις μερακι σέ λιγο καιρο ολα αυτα θα σου φαινονται πολυ ευκολα.

Φυσικα να αγορασεις τεστ για μετρησεις. (ΝΗ4,ΝΟ3,ΝΟ2)

Για την διατροφη τους...μπορει να φαινεται οτι τρωνε οτι και αν τα ταϊσεις αλλα επειδη τα ψαρια δεν ειναι συμβατα μεταξυ του εχουν και διαφορετικες διατροφικες αναγκες και συνηθειες και στο μελλον θα εχεις προβληματα.

Και σε παρακαλω πολυ...να μην ντραπεις να μας ρωτησεις πριν κανεις οτιδηποτε.Ειμαστε εδω για να βοηθησουμε.

Την αεραντλια τι την ηθελες ;; ή σου την "φορτωσαν" ;

Και να ΠΟΛΥ

ΥΓ.Οσο για τον Χαρη και τον Αμαζονιο (στην Ανθεων) επιβεβαιωνεται ακομα μια φορα οτι δεν παμε να αγορασουμε αν δεν ξερουμε τι θελουμε...αλλιως....και τυποι αν αυτους ειναι ικανοι να σου πολυησουν φαλαινες ή φωκιες για το ενυδρειο σου
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-01-04, 21:47
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

ότι έχουν γράψει οι προλαλίσαντες με βρίσκουν και μένα σύμφωνο.
Γιά να βγεί μια άκρη πρέπει να ξεκινήσουμε απο το φίλτρο.Εχω αμφιβολίες αν το φίλτρο είναι αρκετό.Ποιο είναι;
Το φίλτρο βυθού πρέπει να αφαιρεθεί πριν μπουν φυτά.
Σαφώς και η αεραντλία πρέπει να σταματήσει αλλά τουλάχιστον αυτή δεν βλάπτει.
Συμφωνώ για αλλαγή νερού 20% κάθε βδομάδα αλλά όχι και κάθε δυο τρεις μέρες!
Αν τα υλικά του φίλτρου έχουν πλυθει τη βρύση όχι μόνο ο κύκλος του αζώτου δεν έχει ολοκληρωθεί (που το θεωρώ σίγουρο)αλλά ούτε καν έχει αρχίσει.
Πάρε χρονοδιακόπτη για φωτισμό.Δεν ανοιγουμε όποτε θέλουμε το φως.Οι λάμπες δεν υπάρχουν για να βλέπουμε εμείς τα ψάρια αλλά για να ζήσουν αυτά όπως πρέπει
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-01-04, 23:00
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Συνέχεια...

Με κεφαλαία γράφω επειδή είναι πιο βολικό (οχι στίξη..) αλλά, τεσπα.. Τελικά πιστεύω ότι τότε που έκανα την αλλαγή νερού και πλύναμε το φίλτρο στην βρύση έγινε το μεγάλο λάθος και γι' αυτό χάθηκαν τόσα ψαρια. Τώρα πάντως δείχνει να έχει σταθεροποιηθεί η κατάσταση. Δεν θα το ξανακάνω βέβαια. Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σας. Τεστ θα πάρω μόλις το επιτρέψουν τα οικονομικά μου. Σύντομα και θα σας πω τα αποτελέσματα. Για τις πέτρες τώρα, αν κάνω το τεστ με το λεμόνι και δεν αφρίσουν; Την αεραντλία δεν μου την φόρτωσαν. Την ήθελα εγώ, επειδή μου αρέσουν οι μπουρμπουλήθρες Πιστεύω ότι σίγουρα δεν βλάπτει, αντιθέτως προσθέτει οξυγόνο στο νερό. Θα αλλάζω το 20% του νερού μια φορά στις 10 μέρες. Δουλεύω κιόλας ξέρετε... Το φίλτρο βυθού είναι το Submersible pump της Resun, high quality SP-1200. Το άλλο φίλτρο δυστυχώς δεν ξέρω τι είναι γιατί πέταξα το κουτί επειδή ήταν μεγάλο... Είναι ένα μεγάλο μαύρο κουτί με θήκη για σφουγγαράκι, θήκη για υαλοβάμβακα και ο θερμοστάτης μπαίνει μέσα του. Το φίλτρο βυθού δεν θα το βγάλω παρα μόνο αν βουλώσει όπως μου είπατε. Γενικώς δεν είμαι απόλυτη. Βλέποντας και κάνοντας. Έχω διαβάσει ήδη παρα πολύ από τότε που το πήρα και σίγουρα θα συνεχίσω. Το φυτό μου είναι το Anubias barteri var. nana το οποίο μου είπαν ότι είναι πολύ ανθεκτικό. Όντως έχει σκληρά φύλλα και τουλαχιστον δεν μου το τρώνε τα χρυσόψαρα. Τα χρυσόψαρα δεν θα τα βγάλω. Είναι πολύ ζωηρά και στρουμπουλά. Αν είχα κι ένα δεύτερο ενυδρείο θα τα έβαζα εκεί αλλά δεν υπάρχουν ούτε χώρος, ούτε πρίζες σούκο εκεί που θα βόλευε και αυτόν τον καιρό ούτε φραγκα... Τώρα.. το ενυδρείο δεν μπορώ να το ξαναστήσω από την αρχή επειδή ακριβώς δεν έχω που να βάλω τα ψάρια, ασε που το βρίσκω λίγο υπερβολικό. Όταν μπορέσω θα το βγάλω φωτογραφία να σας το δείξω. Τουλάχιστον δείχνει πολύ όμορφο. Χρονοδιακόπτη για τα φώτα θέλω να βάλω, αλλά θα μπορέσω μόνη μου να τον τοποθετήσω ή πρέπει να φέρω ηλεκτρολόγο; Και πάλι ευχαριστώ και καλό Σ/Κ να έχετε, αν κι εδώ βρέχει συνεχώς σήμερα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-01-04, 15:02
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Ο χρονοδιακοπτης που θα παρεις θα μπαινει πανω στην πριζα σου και θα εχει μια υποδοχη για την πριζα απο τις λαμπες.
Δεν χρειαζεται ηλεκτρολογο.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-01-04, 17:26
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Πάρε τεστ σε stick που είναι αρκετά φτηνό για αρχή.Δεν μπορείς να ξέρεις αν σταθεροποιήθηκε η κατάσταση αν δεν το δεις σε νούμερα.
Εχω την εντύπωση ότι το φίλτρο σου είναι μικρό για τα λιτρα σου.
Το φίλτρο βυθού αν αποφασίσεις να το βγάλεις αργότερα και έχεις φυτά θα σε ταλαιπωρήσει και όταν τα καταφέρεις θα νομίζεις ότι έχει πέσει βόμβα στο ενυδρείο σου.


Υ.Γ.
μη βγάζεις οπτικά συμπερασματα για την υγεία των ψαριών και του νερού σου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-01-04, 14:19
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris
Συμφωνώ για αλλαγή νερού 20% κάθε βδομάδα αλλά όχι και κάθε δυο τρεις μέρες!
ΙΜΟ εγω θα επιμενω σε αυτην την φαση που το ενυδρειο δεν εχει στρωσει και εχει τοση μεγαλη ιχθυοφορτωση καλο θα ειναι μικρες τακτικες αλλαγε καθε 2-3 την βδομαδα.

ΙΜΟ παντα.....
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-01-04, 17:48
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Συνέχεια...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!! Πήγα χθές σε μια φίλη μου για καφέ που έχει ενυδρείο εδώ και πολλά χρόνια. Έχει 7 ψαράκια μεταξύ των οποίων και ένα ζευγάρι Firemouth τα οποία μου άρεσαν πάρα πολύ! Μου είπε ότι όταν ενοχληθούν αλλάζουν χρώμα! Τέλος πάντων μου είπε το εξής κουλό!!! Ότι αλλάζει νερό στο ενυδρείο μία φορά τον χρόνο!!! Άρα είναι καθαρά θέμα ιδιοσυγκρασίας των ψαριών που επιζούν έτσι... Αυτό επιβεβαιώνει την θεωρία μου ότι παίζει μεγάλο ρόλο ο παράγων τύχη και ο χαρακτήρας και η ιδιοσυγκρασία των ψαριών... Μου έδωσε κι ένα φακελάκι Aqua Vita filter starter. Λέτε να το βάλω; Διστάζω.. Γιώργο ευχαριστώ, θα βάλω χρονοδιακόπτη αλλά θέλω να έχει και dimmer. Θα ρωτήσω.. Chris το φίλτρο το πήρα μαζί με το ενυδρείο και μου είπαν ότι είναι το κατάλληλο για τα 125 λίτρα του! Το φίλτρο βυθού δεν θα το βγάλω επειδή δεν θα βάλω άλλα αληθινά φυτά. Θα κρατήσω μόνο το ένα που έχω και κάποιος μου είπε ότι αυτό το φυτό δεν θέλει τις ρίζες του μέσα στο χαλίκι και καλά θα κάνω να το δέσω στο driftwood. Οπότε αυτό και θα κάνω. koulio τι στο καλό σημαίνει ΙΜΟ?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-01-04, 18:01
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Τελικα μαλλον δεν θελεις να ακουσεις καποια πραγματα που σου λεμε και ισως να το μετανοιωσεις αργοτερα αλλα τοτε θα ειναι αργα.

Το θεμα της ασυμβατοτητας των ψαριων που εχεις στο ενυδρειο σου ειναι πολυ σημαντικο.
Ισως τωρα ολα να πηγαινουν καλα αλλα αυτο σημαινει οτι εισαι απλως τυχερη και τα χειροτερα θα ερθουν συντομα.
Ολοι καναμε του κεφαλιου μας οταν αρχισαμε αλλα αργοτερα καταλαβαμε τα λαθη μας.

IMO= in my opinion = κατα την γνωμη μου

Το Aqua Vita filter starter βοηθαει στην αναπαραγωγη βακτηριδιων αλλα αν δεν κανεις μετρησεις δεν ξερουμε σε ποια "φαση" ειναι το ενυδρειο σου ετσι δεν ξαρω αν θα βοηθησει ή οχι.

Δεν γινεται να βαλεις dimmer σε λαμπες φθοριου....τουλαχιστον οχι με τον τροπο που νομιζεις.
Κοστιζει ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ

Και να πεις στην φιλη σου να αλλαζει το νερο τουλαχιστον μια φορα τις 15 μερες
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-01-04, 18:28
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

εφη οπως βλεπεις εδω στο board σου λεμε καποια πραγματα τα οποια σε γενικες γραμμες ειναι ο κανονας βλεπε τις αλλαγες νερου κτλ κτλ .

οσο αφορα την συμβατοτητα των ψαριων πρεπει να κατανοησεις αυτα που σου λεμε ειναι μεσα απο προσωπικες εμπειριες,αρκετο διαβασμα και ψαξιμο.δεν θελουμε να το παιξουμε εξυπνοι ή να σε μειωσουμε απλα λεμε τι θεωρουμε σωστο για την σωστοτερη διατηρηση των υδροβιων οργανισμων μεσα σε ενα ενυδρειο. απο εκει και περα εσυ κρινεις και πρατεις.

εφη πρεπει να ξερεις οτι ,αμα πιστευεις εσυ οτι τα ψαρια που εχεις ειναι συμβατα μεταξυ τους, ο παραγων τυχη και ιδιοσυγκρασιας παιζει ρολο για την διατηρησης του ενυδρειου σου και απο την αλλη εχεις 3-5 ατομα και ολο το Board να σου λενε οτι πρεπει να κανεις δραστικες αλλαγες κτλ , η τελικη αποφαση ειναι δικια σου.

προσωπικα εγω και χωρις παρεξηγηση δεν θα ασχοληθω αλλο

ευχαριστω
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-01-04, 18:47
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Αφου δεν πιστευετε οτι αυτα που λεμε εδω ειναι τα σωστα και μαλιστα τεκμηριωμενα και οτι αυτα που λενε τα διαφορα καταστηματα και οι φιλοι σας ( βλεπε χρυσοψαρα με τροπικα μαζι και αλλαγες νερου καθε χρονο και αυτο το φιλτρο βηθου που ειναι αποδεδειγμενο οτι δεν προσφερει τιποτα πια ) ειναι ποιο σωστα , τοτε γιατι ζητατε βοηθεια ;
Και ξερεις γιατι το λεω ετσι ; γιατι δεν πρεπει τετοιες ανακριβειες και τραγικα λαθη να τα αφηνουμε ασχολιαστα, γιατι ετσι και τα δει και καποιος αλλος νεος στο χομπυ και τα ακολουθησει επειδη αυτα βολευουν πιο πολυ θα να τον παρουμε στο λαιμο μας και δεν φταιει σε τιποτα καποιος αλλος που θελει να κανει το σωστο .
Παράθεση:
προσωπικα εγω και χωρις παρεξηγηση δεν θα ασχοληθω αλλο
και εγω το ιδιο
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-01-04, 20:40
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή !!!!

Καλά βρέ παιδιά μην βαράτε όλοι μαζί!! Δεν σας ζητάω να ασχοληθείτε μαζί μου άλλο και ευχαριστώ πάρα πολύ για το ότι ασχοληθήκατε μέχρι τώρα! Σέβομαι τα όσα λέτε, αλλά πρέπει κι εσείς να καταλάβετε ότι δεν έχουν την δυνατότητα όλοι οι άνθρωποι να ξοδεύουν τόσα χρήματα καταρχήν! Εδώ και μια εβδομάδα ξέρω ότι θα με απολύσουν από την δουλειά μου και περιμένω την αποζημίωση να με ξελασπώσει! Γι'αυτό και δεν έχω πάρει ακόμη τα τεστ! Θα τα πάρω μόλις πάρω στα χέρια μου τα χρήματα που περιμένω... Θα μου πείτε εκεί κόλλησες; Ε κι όμως... Πήρα υπόψιν μου όλα όσα μου είπατε και τα σκέφτηκα όλα καλά. Θα πράξω κατά βούληση βέβαια... Σας ευχαριστώ και πάλι πολύ, αλλά μην είστε τόσο απόλυτοι.. δεν είπα ότι εγκρίνω το ότι η φίλη μου αλλάζει νερό μια φορά τον χρόνο.. κι εγώ την μάλλωσα παρόλο που είμαι πιο "νέα". Εγώ μαζεύω πληροφορίες και μετά θα δω ποιές από αυτές θα κάνω πράξη. Δεν αμφισβητώ κανέναν... Καλό απόγευμα!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-01-04, 23:04
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μου είπε ότι όταν ενοχληθούν αλλάζουν χρώμα! Τέλος πάντων μου είπε το εξής κουλό!!! Ότι αλλάζει νερό στο ενυδρείο μία φορά τον χρόνο!!! Άρα είναι καθαρά θέμα ιδιοσυγκρασίας των ψαριών που επιζούν έτσι... Αυτό επιβεβαιώνει την θεωρία μου ότι παίζει μεγάλο ρόλο ο παράγων τύχη και ο χαρακτήρας και η ιδιοσυγκρασία των ψαριών...
.

Τυχη θελει το joker / lotto / κλπ,οταν ασχολουμαστε με ζωντανους οργανισμους και τα αφηνουμε στον παραγοντα τυχη και κατα ποσο θα αντεξουν στα εν λογω ..βασανιστηρια τοτε κανουμε πειραματα και τα θυματα ειναι τα ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ !!

Μα αφου εχεις και θεωρια και ειναι και επιβεβαιωμενη γεμισε το ψαρακια ασε και το νερο μεσα 2-3 χρονια και αν προλαβεις να τα δεις να αλλαζουν ...χρωμα απο την ...ενοχληση που θα νοιωσουν....
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-01-04, 23:36
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

(χμμμ βλεπω ότι μεχρι να τα γραψω όλα αυτα παλι με προλαβε ο Γαυρος)

Αγαπητη Έφη.

Κανενας ουτε θελει να σου την "πει" ούτε κίολας να σε βαλει να ξοδεψεις λεφτα. Οι περισοτεροι εδω μεσα ειναι πιστεψε με μισθοσυντηρητοι και με όχι ιδιαιτερα υψηλα εισοδηματα . Την πατεντα που έχω κανει στην αρχη της σταδιοδρομιας μου με τα ενυδρεια ακριβως να γλυτώσω λεφτα (καθοτι τότε ήμουν ακόμα μαθητης ) ούτες που τολμαω να την σκεφτώ τωρα.

Ηξερες πχ ότι με το ήδη υπαρχον μπαστούνι αέρος που έχεις , και ενα μπολακι πχ τυπου σανιτας ή ένα σφουγγαρι μπορεις να φτιάξεις ένα απο τα ποιο αποτελεσματικα φιλτρα που υπάρχουν στο χόμπυ;
Το κοστος ; πρακτικα τίποτα..
Τα υλικα που θα βάλεις μέσα; Λιγο ξυλοκαρβουνο κοπανισμένο σε ενα κοματι απο ενα παλιο καλσον . Και λίγο χαλικι του ενυδρειου.
Οπως βλέπεις δεν χρειαζονται και ιδιαιτερα κοστη .

Αυτό που θέλουν να πουνε και οι υπολοιποι είναι ότι καλυτερα ένα να ακουσεις "ψημενους" χομπιστες με 2 και 3 ενυδρεια μινιμουμ ο καθενας στο ενεργητικο του παρα αυτα που λενε καποιοι που, ναι ίσως να έχουν καποιο ενυδρειο με ψαρακια μεσα αλλα που απλα είναι κατι το διακοσμιτικο για αυτους (ναι έχω δει ενυδρειο με δαντελα απανω) .

Δεν είσαι η πρωτη περιπτωση ατόμου και μαλιστα προσφατη που κάνει αυτη την συζήτηση (σε παραπέμπω
εδώ για χαρακτηριστικο παραδειγμα ) και ίσως οι φίλοι μας έδω μεσα κάπου έχουν βάρεθει να βλεπουν όλο τα ίδια και τα ίδια και όταν πηγαίνουν να προσφέρουν την βοηθεια τους να βλέπουν ότι καπου τους την λένε κίολας (χωρις παρεξήγηση πάντα).

Εγω απο την πλευρά μου θα σου συνηστούσα να διαβάσεις αρκετα το board που γιαυτό τον λογο άλλωστε δημιουργήθηκε , και να μας θέσεις τις απορίες σου.
Να είσαι σίγουρη ότι θα λάβεις απαντησεις και κατα 99% σωστες.
Ολοι χαιρόμαστε όταν βλέπουμε έναν νεό φίλο ή φίλη να μπαινει στο χόμπι και λυπομαστε να τον/την βλεπουμε να αποχωρει. Και όλοι θέλουμε να βοηθησουμε .

Οσον αφορα τα τεστ τώρα.
Εαν κανεις αλλαγες νερου συχνες (1 με 2 την εβδομαδα) με τα ψαρια που έχεις δεν θα έχεις ιδιατερο προβλημα αλλα αυτό δεν σημαινει οτι καποια στιγμη δεν θα πρεπει να τα "αραιώσεις" λιγο. Αλλα καλο είναι να βρεις καποιο τρόπο να κανεις κάποιες μετρησεις. Ισως καποιος απο τους αλλους φιλους μας στην Θεσσαλονικη αν σε βοηθουσε έτσί ώστε και εμεις να παρουμε μια ιδεα απο 1ο χερι τι ακριβως συμβαινει και εσυ να μαθεις πως γίνονται αυτα τα τέστ.

Οι αλλαγες νερου (ενα 20%-30%) με τον ογκο ψαριών που έχεις ΕΠΙΒΑΛΟΝΤΑΙ και δεν ειναι απλα προεραιτηκές..

Φιλικα ( και ελπιζω να διαβασω και περισσότερα εκ μέρους σου )
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-01-04, 00:21
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Εφη,

τα υγρα που πουλάνε σαν starter βακτηρια αν είναι free οκ, αλιώς μην ξοδεύεσαι για αυτό, η αποτελεσματικότητα τους είναι αμφισβητούμενη. Απο υγρά το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα αντιχλωριακό.

Για τα τεστ μπορείς να κάνεις την αρχή αγοράζοντας μόνο της αμμωνίας, που είναι και η βασική αιτία θανάτων.


Σου εύχομαι καλή επιτυχία στο ενυδρείο σου, όσο και στην εργασία σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-01-04, 00:58
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή Re: !!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi
Σέβομαι τα όσα λέτε, αλλά πρέπει κι εσείς να καταλάβετε ότι δεν έχουν την δυνατότητα όλοι οι άνθρωποι να ξοδεύουν τόσα χρήματα καταρχήν! !
Για αυτο και δεν πρεπει να "χανουμε" ψαρια τα οποια μερικες φορες τα εχουμε χρυσοπληρωσει.

Για αυτο και υπαρχει αυτο το board και ο Συλλογος για να βοηθαει ο ενας τον αλλο και να μην ξοδευουμε χρηματα σε αηδιες.
(ωραια η αεραντλια με τις μπουρμπουληθρες που σου αρεσουν αλλα πιο χρησιμα ειναι τα τεστ !)

Και επισης για αυτον τον λογο δινει ο ενας στον αλλο ψαρια...κλαδεματα...εξοπλισμο κλπ κλπ.

Μην νομιζεις οτι ειμαστε εναντιον σου..οτι σε μαλωνουμε και σε κανουμε να απογοητευεσαι.
Το κανουμε ετσι ωστε σε μερικους μηνες να εισαι υπερηφανη για τα ψαρια σου και για να αποκτησεις και εσυ μια μερα τις γνωσεις που θα πρεπει να μεταφερεις με την σειρα σου σε αλλους που τις εχουν αναγκη.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-01-04, 02:56
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ!

Αγαπητή Εύη αυτά που σου έχουν πει μέχρι τώρα τα υπόλοιπα μέλει του Board έχουν σαν μοναδικό σκοπό την καλύτερη (και μακροβιότερη) διαβίωση των υδρόβιον οργανισμών που διαθέτεις, και να ελαχιστοποιηθούν (εάν όχι να μηδενιστούν) οι απώλειες. Ο καθένας μας το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να εκφέρει την γνώμη του πάνω σε κάποιο ερώτημα ή σε μια δημιουργημένη κατάσταση. Το τι θα πράξεις είναι καθαρά προσωπικό θέμα του καθενός μας. (Άλλωστε (εάν όχι όλοι) οι περισσότεροι έχουμε παρακούσει τις συμβουλές των υπολοίπων με (σχεδόν πάντα) ολέθρια αποτελέσματα. )

Αυτό που παρατηρώ από τα λεγόμενα σου είναι ότι δεν θέλεις να αποχωριστής τα χρυσόψαρα σου. Μήπως όμως δεν θα σε πείραζε να αποχωριστής τα υπόλοιπα ψαράκια που έχεις και έτσι να έχεις ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα;;;; (πίστεψεμε δεν είσαι η μόνη που της αρέσουν τα συγκεκριμένα ψαράκια).

Εάν το εξωτερικό φίλτρο που σου έδωσαν είναι αυτό που χρειάζεται το ενυδρείο σου, τότε ποιος ο λόγος να σε βάλουν να αγοράσεις ΚΑΙ φίλτρο βυθού;;;

Εάν υπολογίσεις το κόστος των ψαριών που έχεις χάσει μέχρι τώρα (και ελπίζω να μείνουν σε αυτό το μέγεθος ? αν και δεν το βλέπω) το κόστος για το φίλτρο βυθού (που δεν χρειάζεται) καθώς και το κόστος της αεραντλίας θα δεις ότι έχεις σπαταλήσει ήδη αρκετά χρήματα σε λάθος πράγματα, και αυτό είναι που προσπαθούμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ να σταματήσουμε. Κανείς μας (ή τουλάχιστον όχι όλοι) δεν έχει χρήματα για πέταμα.

Εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε να μας ανακοινώσεις τα επόμενα βήματα σου.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-01-04, 03:03
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για αυτο και δεν πρεπει να "χανουμε" ψαρια τα οποια μερικες φορες τα εχουμε χρυσοπληρωσει.
Ειδικα στο θαλασσινο ενυδρειο....
Ενα απο τα φτηνα μου ψαρια κανει 60€ και μια ανεμώνη 40€.

φανταζεσαι να παιρνω το κοραλι να σκαω 150€ και να παω σπιτι και την αλλη μερα να ειναι γκαγκα;;;;

Δυστηχως μου έχει συμβει.... και το κοραλι το περιμενα 4 μηνες να έλθει και να έχω τα λεφτα...

Φυσικα και το κλαψα μοναχος μου.... δεν λενε τετοια πραγματα στην συμβια κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης.... όχι ότι θα έκλαιγε το κακόμοιρο το ζωντανο.... Θα μου σπαγε 150 τασακια στο κεφαλι με τα νευρα που είχε....

Καλες οι θεωρίες Εφη μου , αλλα ξέρεις σε ποσες θεωρίες θυσιασα χ τόνους ψαρακια όταν μαθαινα (και συνεχίζω να μαθαίνω) εδω και 18 χρόνια;

Ακομα πειραματίζωμαι αλλα τώρα ξερω τι μπορει να παει στραβα και το (συνηθως) προλαβαινω....

Και το 99% των θεωριων μου βασιζεται σε ήδη υπαρχουσες και λειτουργικες θεωριες... και βασικες αρχες της υδροβιολογιας και βιολογιας - χημείας..

Φυσικο είνια να θες τα ψαρακια σου να περνανε όσο το δυνατον καλυτερα αλλα μην ξεχνας ότι για να είναι ανετο 1 ψαρι πρεπει οι συνθηκες διαβιώσης του να προσομοιάζουν όσο το δυνατον το φυσικο του περιβάλλον. Και στο φυσικο περιβάλλον του Αγγελοψαρου (Pterophyloum Scalare) δεν υπάρχουν τιγράκια ούτε σκατ (Scatophagous). Έιναι σαν να κλείνεις σε ένα κλουβι μια γατα και καμποσα ινδικα χοιριδια . στην αρχη δεν θα τα πειραξει... αλλα μην παραξενευτεις αν μια μερα βρεις νεκρα κανα -δυο...



Καταλαβαινω τον ενθουσιασμο σου και την αναγκη σου να δείς και να νιώσεις ότι εχεις φτιαξει κατι όμορφο αλλα δυστηχως για εμας όπως όλα τα χομπι που ασχολούνται με εμβυα όντα , έτσι και αυτο απαιτει υπομονη, χρόνο, και να μενεις σε μερικές βασικές αρχές.

Παντα φιλικα
Αλέξανδρος.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-01-04, 15:28
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον Αλεξανδρο σε βαθμο 1000 %. Δεν στην λεει κανεις, απλα ειναι κουραστικο να προσπαθεις να πεισεις καποιον συνεχεια αυτονοητο για εμας και αυτος να μην θελει με τιποτα να το δεκτη. Οταν ομως ελθουν τα ζορια ειναι πολυ αργα γιατι τοτε ξαφνικα συμβαινουν ολα μαζι και δεν προλαβαινεις να κανεις ΤΙΠΟΤΑ!! Ξερεις...ο νομος του Μερφυ.

Αλεξανδρε τι λες τωρα.... (κοραλι.....). Εκλαψα και εγω μαζι σου Εφη να φανταστεις οτι ειδικα στο θαλλασινο δεν εχουμε την πολυτελεια να κρατησει ο μαγαζατωρας στα ενυδρεια του καιρο τα διαφορα ειδη γιατι ειναι πολυ ευαισθητα και οι συνθηκες στα μαγαζια ειναι απαραδεκτες. Οποτε μολις ελθει το παιρνεις αμεσως και μετα εαν ειναι ταλαιπωρημενο αρκετα μονο εαν εσυ εχεις ΑΨΟΓΕΣ συνθηκες εχεις ελπιδες να το σωσεις, αλλιως μαζι με το κοραλι στην συγκεκριμενη περιπτωση κλαις και τα λεφτα σου και το χρονο σου και την απογοητευση σου για την ανικανοτητα που ειχες να κανεις κατι, ασχετα εαν τελικα δεν ηταν στο χερι σου.

Δεν ειναι καλυτερα να δωσεις 20 δρχ. για εξοπλισμο και μετα να δωσεις 10 δρχ. για ψαρια και τροφες για 5 χρονια απο το να δωσεις 10 δρχ. για εξοπλισμο και 15 δρχ για ψαρια στον επομενο 1 χρονο γιατι μετα θελεις αλλες 15 για ψαρια καθε 1 με 2 χρονια και παει λεγοντας?

Λες οτι τα αγαπας τα ψαρακια σου. Να στο πω ποιο απλα λοιπον. Εσυ θα ζουσες στην Σαχαρα? Θα επιβιωνες (οσο...) αλλα οχι να ζουσες. Ετσι ειναι και για τα χρυσοψαρα σου λοιπον. Ειναι ψαρια κρυου νερου και πανω απο 23-25 νομιζω βαθμους θερμ. δεν προτεινεται. Το ξερεις οτι στην φυση ζουνε μεχρι 5 βαθμους κελσιου? Για βαλε ενα gourami ή ενα catfish σε 10 βαθμους κελσιου και θα μεινουν κοκαλο!!

Αυτο συμβαινει γιατι τα δευτερα ειναι τροπικα ενω τα χρυσοψαρα σου ειναι ψυχρου νερου. Αλλη μια διαφορα? Τo scat που εχεις δεν κανει για γλυκο νερο συνεχεια. Ειναι υφαλμυρου νερου ή αλλιως brakish water αλλα ειναι τροπικο. Οχι ομως γλυκου νερου αλλα υφαλμυρου ή αλμυρου.

Το φιτρου βυθου ειναι απαραδεκτο οχι γιατι δεν κανει δουλεια οσο ειναι καθαρο (την κανει ΤΕΛΕΙΑ). Αλλα γιατι βρομιζει για ΠΛΑΚΑ. Το καθαρισμα ειναι πολυ δυσκολο και θελει συνεχεια να εισαι με μια σουπα βυθου. Ε, δεν ειναι και οτι καλυτερο...Οταν ειχα φιλτρα βυθου μια φορα καθε χρονο αδειαζα ολο το ενυδρειο και το καθαριζα ολο. Δεν θελεις να ξερεις τι εβγαζε το φιλτρο βυθου παρολο την συχνη σκουπα (οχι ηλεκτρικη) που εκανα...

Πολλα παιζουν ρολλο και καλο ειναι να ακους τα παιδια εδω γιατι οτι σου λενε στο λενε με οριζοντα 5 ετων μπροστα και οχι με νοοτροποια αντε τωρα αφου κανουμε την δουλεια μας....Τα εχουνε δει και ξερουνε ακριβως τι θα συμβει σε εσενα πριν απο εσενα!!
Αυτο ειναι η πειρα. Καλο ειναι να προσπαθησεις να κανεις τα πραγματα οσο ποιο σωστα μπορεις. Αλλαγη νερου μια φορα την βδομαδα καλα ειναι για εμενα.

Λυπαμαι για την δουλεια σου και σου ευχομαι οτι καλυτερο.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-01-04, 16:03
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Καλημέρα!!!

Καλημέρα!! Γαύρε σε βρίσκω πολύ επιθετικό (είσαι όντως δηλητηριώδης! Το ξαναλέω ότι δεν ενέκρινα τα καμώματα της φίλης μου με το ενυδρείο της και της το είπα και ούτε θα έκανα κι εγώ τα ίδια!! Το ότι τα Firemouth αλλάζουν χρώμα όταν ενοχληθούν ήταν άσχετο. Απλά μου έκανε εντύπωση και το είπα. Το ότι θέλει και λίγο τύχη το πιστεύω, αλλά και το διάβασα κάπου. Δεν εννοώ ότι θα τα αφήσω όλα στην τύχη προς θεού! Αν έχει κάποιος να μου δώσει σε συμβολική τιμή ένα ενυδρείο πολυγωνικό, όρθιο που δεν το χρειάζεται για να χωράει εκεί που έχω στο μυαλό μου (μόνο εκεί εχει πρίζα) ώστε να βάλω τα χρυσόψαρα μου ας μου το πεί. Πρέπει να παίρνει όμως 5 χρυσόψαρα. Φίλτρο με σφουγγάρι έχω, θερμοστάτης δεν χρειάζεται αν κατάλαβα σωστά. Επειδή όπως πολύ καλά παρατήρησε ο newfish, τα χρυσόψαρα δυσκολεύομαι πολύ να τα αποχωριστώ, όπως και τα τροπικά το ίδιο, αυτό σκέφτομαι να κάνω. Τώρα την αεραντλία κακώς ή καλώς την έχω τώρα. Ε δεν θα την πετάξω.. Το ίδιο και με το φίλτρο βυθού το οποίο δεν μας το φορτώσαν όπως νομίζεις ευγενικέ και καλέ μου newfish , αλλά δυστυχώς το ήθελε ο άνδρας μου γιατί του είπε κάποιος γνωστός του που έχει ότι του κάνει καλή δουλειά. Τι να κάνω, τώρα τα έχω! Να τα πετάξω; Δεν μου είπε κανείς σας ότι βλάπτουν σε κάτι..αρα.. φυτά αληθινά δεν θα βάλω τελικά. Τώρα έχε 19 ψαράκια, όλα μικρά. Είναι πάλι πολλά; Αν βγάλω πάντως τα 5 χρυσόψαρα θα είμαι οκ πιστέυω ε; Ευχαριστώ πολύ Γιώργο.. Θαλασσινό ενυδρείο σίγουρα δεν θα μπορούσα να συντηρήσω (οικονομικά) Αλέξανδρε... φαντάζομαι τι θα λέει η γυναίκα σου.. Τα Αγγελόψαρα μου τα έχασα και δεν πρόκειται να πάρω άλλα όσο έχω το τιγράκι και τον σκατοφάγο Τα καταλαβαίνω όλα αυτά που μου λέτε αλλά δεν έχω σκοπό να χαρίσω τα ψάρια μου! Προσπαθώ να βρώ μια άλλη λύση! (βλέπε παραπάνω). Ευχαριστώ George-A! Το φακελάκι που έχω είναι σε σκόνη. Μιας και το έχω να το βάλω ή όχι; Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για την υπομονή σας...(εκτός από τον γαύρο.. ) Την Δευτέρα θα έχω το τεστ αμμωνίας και θα σας πω τα αποτελέσματα. Καλό απόγευμα!

Υ.Γ. Ποιός θέλει ένα μαύρο Μόλλυ τσιμπητερό; Το έχω σε γυάλα και θα το δώσω στον Αμαζόνιο αν δεν το πάρει κάποιος. Φαίνεται υγειέστατο, τρώει.. Δεν έχω παρά μόνο μια πλαστική γυάλα, γι'αυτό το έβαλα εκεί και το έβαλα με νερό από το ενυδρείο και λίγο Aqua Safe. Bέβαια καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί να μείνει εκεί για πολύ ακόμη..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-01-04, 17:38
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή re:

Diskos σ'ευχαριστώ.. Οταν εσύ εγραφες το post σου συγχρόνως κι εγώ έγραφα το δικό μου Απάντησα για όλα νομίζω, όπως και για τα χρυσόψαρα. Δεν υποχρεώνω κανένα παιδιά να προσπαθεί να με "πείσει" έτσι; Οποιος θέλει συζητάει μαζί μου.. Το φίλτρο βυθού μόλις βουλώσει και θελει καθάρισμα είπα ότι θα το βγάλω. Για το scat διάβασα... μόλις μεγαλώσει λιγάκι θέλει αλμυρό νερό έγραφε. Ε τότε θα το χαρίσω κάπου. Καλό απόγευμα!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-01-04, 18:02
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΑΦΟΥ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩΣΑ ΕΝΑ ΚΥΒΟ TUBIFEX ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ!
Αυτο σημαινει οτι (εκτος των 2-3 tubifex που ισως εφαγε ο μονομαχος) γεμισες τη σπηλια με μια τεραστια εστια αμμωνιας - ενας κυβος tubifex αρκει για να φανε οσα ψαρια εχεις μεσα στο ενυδρειο σου. Προσοχη στο ταισμα - δεν εχουμε χασει ποτε ψαρι απο "πεινα" - αλλά πολλες φορες απο υπερβολικο ταισμα - οση τροφη δεν καταναλωνεται αμεσως μετατρεπεται γρηγορα σε τοξικη αμμωνια.

Οπως βλεπεις, με την καταστροφη των οποιων βακτηριδιων ειχαν δημιουργηθει μετα το ξεπλυμα του φιλτρου, το ενυδρειο σου ειναι ακομα στην αρχη του στρωσιματος, και με το φορτιο των ψαριων που εχεις, θα αργησει πολυ να στρωσει. Ευτυχως που υπηρχε το φιλτρο βυθου και ισως "κρατησε" καπως την κατασταση. Υπαρχει ομως προβλημα, το λες και μονη σου:

Παράθεση:
Είχα δυστυχώς και 6 απώλειες πιο πρίν αλλά το θεώρησα φυσιολογικό ..................
ΧΘΕΣ ΜΟΥ ΨΟΦΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΓΑΤΟΨΑΡΟ ΤΟ CORYDORAS ALBINO.......
Τοσες απωλειες δεν δικαιολογουνται σε ενα υγιες ενυδρειο, και η τυχη και η ιδιοσυγκρασια των ψαριων δεν παιζει κανενα ρολο. Θα χασεις συντομα και τον scat αν δεν προσθεσεις αρκετο αλατι στο νερο - κι αν προσθεσεις, θα χασεις αλλα ψαρια. Τα χρυσοψαρα σου θελουν χαμηλωτερη θερμοκρασια, κι αν την κατεβασεις, θα χασεις αλλα ειδη. Δεν μπορεις να τα εχεις ολα , οσο δελεαστικο και να ειναι αυτο.

Οι λυσεις δεν ειναι πολλες.... ή κρατας τα χρυσοψαρα και ξεφορτωνεσαι τα υπολοιπα, ή το αντιθετο.
Απο κει και περα, συχνες αλλαγες νερου, λιγο ταισμα, και καλη τυχη....καποια ψαρια θα επιζησουν ισως, μιας και η προσαρμοστικοτητα ορισμενων ειδων ειναι μεγαλη, αλλά ετοιμασου και για αλλες απωλειες στην πορεια.

ΥΓ. Μην τρελλενομαστε, και μην λεμε γενικα οτι "απαγορευεται" με τις αεραντλιες και τα φιλτρα βυθου. Η αεραντλια (εκτος του αισθητικου, που αρεσει ή δεν αρεσει), κακο δεν κανει παρα μονο σε full φυτεμενα ενυδρεια στα οποια διωχνει το πολυτιμο CO2.
Τα φιλτρα βυθου ΑΝ συντηρουνται καλα (συχνο αερισμο του υποστρωματος με ενα πηρουνι, και σωστη διαμετρο χαλικιου) ειναι μια χαρα φιλτρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13096 seconds with 12 queries