Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-01-07, 20:59
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Talking Καινούργιο κοινονικό ενυδρείο

Μήπως ξέρεται να μου πείτε κάποιο καλό συνδιασμό ψαριών και φυτών για ένα κοινονικό ενυδρείο 50λ. Δεν έχω κάποια προτίμηση σε κάποιο ψάρι αρκεί να συνβαδίζει με τα λύτρα μου και με τον συνδιασμό των ψαριών.Σας ρωτάω γιατί έχω ψάξει και δεν μπορώ να βρώ άκρη.Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-07, 21:31
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Βοήθησέ μας όμως λίγο για να σε βοηθήσουμε κι εμείς!

Πόσο χρόνο & χρήματα μπορείς να διαθέσεις για τα φυτά σου?
-CO2 ή όχι?
-Συχνό κλάδεμα ή όχι?
-Λιπάσματα ή όχι?
-Υπόστρωμα για φυτά ή όχι?
-Φώτα έχεις ήδη ή θα βάλεις τώρα? Αν έχεις τι λάμπες είναι και πόσα watt?

Έχεις αδυναμία σε κάποιο συγκεκριμένο είδος ψαριού?

Είσαι υπέρ της ποικιλίας στα ψάρια ή θέλεις να έχεις μία σύνθεση του τύπου "ένα κεντρικό είδος και κάτι σε ψάρι βυθού για συμπλήρωμα"?

Για την θερμοκρασία τι έχεις υπολογίσει? Υποθέτω ότι έχεις θερμοστάτη, ανεμιστηράκια έχεις?
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-07, 11:54
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

Χωρίς co2,έχω χρόνο για δουλειά και διαθέτω καμιά εκατοστάρα.Λαμπες έχω αλλά δεν ξέρω πόσα watt.Θερμοστάτη έχω και θερμοκρασία γύρω στους 24-27.Για τα φυτά τώρα μάλλον χωρίς κλάδεμα και λιπάσματα.Είμαι υπέρ της ποικιλίας των ψαριών.Μπορείς να βοηθήσεις,σκέφτομαι παντος να βάλω και έναν γλύφτη.Έχεις κάτι να προτίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-07, 21:32
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Λοιπόν... ας τα πιάσουμε με τη σειρά

Για τα φυτά
-Καλό θα ήταν να τσεκάρεις τις λάμπες σου. Οι περισσότερες γράφουν επάνω τους πόσα watt είναι.
-Δεν μας είπες αν θα βάλεις υπόστρωμα για φυτά!
-Ρίξε μια ματιά στα Εύκολα φυτά για όλα τα ενυδρεία.
-Ελάχιστα φυτά δεν θέλουν καθόλου κλάδεμα. Αν θέλεις όμως να ασχολείσαι με αυτό όσο το δυνατόν λιγότερο, προτίμησε φυτά αργής ανάπτυξης. (Μια 3άδα φυτών που μου έρχεται στο μυαλό και δεν θέλει πραγματικά σχεδόν καθόλου συντήρηση είναι: anubias, Crinum thaianum & Cladophora aegagropila.)
-Μην παρασυρθείς και βάλεις πολλά διαφορετικά είδη. Προσωπικά θεωρώ ότι 2-3 αρκούν.
-Αφιέρωσε ένα σχετικά μεγάλο μέρος του ενυδρείου για το κάθε είδος & μην τα πολυανακατεύεις μεταξύ τους. Έτσι αναδεικνύουν καλύτερα την ομορφιά τους.
-Μια καλή προσθήκη στο aquascaping είναι και τα ξύλα. (πχ δες εδώ)
-Δες παρουσιάσεις στο GAB αλλά και φωτογραφίες ενυδρείων στο internet γενικώς έτσι ώστε να πάρεις ιδέες και να διαπιστώσεις τι σου αρέσει περισσότερο.

Για τα ψάρια
-Φρόντισε να ενημερωθείς πριν τα πάρεις για το τελικό τους μέγεθος, τις συνθήκες που χρειάζονται & την μεταξύ τους συμβατότητα.
-Προτίμησε τα ψάρια που φτάνουν τα 5 περίπου εκατοστά, μιας και το ενυδρείο σου δεν είναι μεγάλο.
-Προσοχή στο θέμα του γλύφτη! Ο καθένας μπορεί να εννοεί εντελώς διαφορετικό ψάρι όταν λέει γλύφτης (επειδή στην πραγματικότητα δεν είναι ονομασία ψαριού). Φρόντισε να μην καταλήξεις με κανέναν CAE (Chinese algae eater) ο οποίος γίνεται επιθετικός ή κανένα μωρό pleco που θα καταλήξει να σου γίνει καμιά 30-40αριά εκατοστά όταν μεγαλώσει.
Αντί για αυτά, θα σου πρότεινα ένα ancistrus sp 3 (ή αν θέλεις "γλύφτη" μόνο για το καθάρισμα, μπορείς να πάρεις apple snails ή γαρίδες Caridina Japonica).
-Οι 2 επικρατέστερες επιλογές ψαριών για τα λίτρα σου (με δεδομένο ότι θέλεις και ποικιλία) είναι:
α. Ζωοτόκα
β. Ένα κοπαδάκι μικρών tetras σε συνδυασμό με ένα κοπαδάκι corydoras.
-Έχε υπόψη σου ότι αν διαλέξεις ζωοτόκα, θα σου γεννάνε σαν τρελά. Καλό γιατί είναι πολύ όμορφο να βλέπεις μικρά να μεγαλώνουν, κακό γιατί κάποια στιγμή θα γίνουν πάρα πολλά.

Σκέψου, μελέτησε, αποφάσισε με τι ακριβώς σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς κι εμείς εδώ είμαστε!
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καινούργιο ενυδρείο chris Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 28 27-12-06 16:04
Καινούργιο ενυδρείο thediscusman Δίσκοι 31 16-08-04 11:48
Καινούργιο Ενυδρείο !!! arisal Malawi 1 13-06-04 17:10
Καινούργιο ενυδρείο με ανάγκες Obelix(Reifen) Γλυκό νερό - Γενικά 10 23-10-03 00:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03473 seconds with 13 queries