Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-10-14, 19:56
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Question Φίλτρο για 60 λίτρα

Καλησπέρα.Ψάχνω φίλτρο εξωτερικό για το 60λιτρο μου(γαριδάδικο) για να βγάλω σιγά σιγά το εσωτερικό EHEIM biopower 160 και θέλω την γνώμη σας.Θέλω να κάνει στα 60 λίτρα αλλά να μπορώ να το βάλω και σε μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί σκέφτομαι να πάρω 200λιτρο.Έχω βρει ένα φίλτρο το SUNSUN HW-302 που μου αρέσει αλλά δεν ξέρω αν κάνει για τα λίτρα μου.

Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-10-14, 20:26
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

μεχρι τι χρηματικο ποσο διαθετεις για φιλτρο;αυτο που αναφερεις ειναι παρα πολυ μεγαλο για το 60αλιτρο!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-10-14, 21:03
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Δεν έχει βάνα γιΑ ρίθμηση της ρωης?Το πολύ μεχρι 80 ευρώ αλλά να κάνει και για μεγαλυτερα ενυδρεία
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-10-14, 22:44
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.Ψάχνω φίλτρο εξωτερικό για το 60λιτρο μου(γαριδάδικο) για να βγάλω σιγά σιγά το εσωτερικό EHEIM biopower 160 και θέλω την γνώμη σας.Θέλω να κάνει στα 60 λίτρα αλλά να μπορώ να το βάλω και σε μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί σκέφτομαι να πάρω 200λιτρο.Έχω βρει ένα φίλτρο το SUNSUN HW-302 που μου αρέσει αλλά δεν ξέρω αν κάνει για τα λίτρα μου.

Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων!!
λίγο off topic...Απο αυτό το φίλτρο είσαι ευχαριστημένος;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-10-14, 00:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το sunsun 302 δεν κανει για 200 λιτρα
Αντε μεχρι 120-150
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-10-14, 10:10
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Δεν κάνει? Αφού έχει κυκλοφορία 1000 λίτρα την ώρα.Ναι με αυτό που έχω τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος.Ποιό φίλτρο μου προτείνετε εσείς?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-10-14, 11:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παιζει ρολο και το μανομετρικο.
Το υψος δλδ που μπορει να σηκωνει το νερο.
Εχω το 302 και το eheim 2217 που ειναι κι αυτο 1000 λιτρα, αλλα καμια σχεση η ροη τους στην πραγματικοτητα.
Τα δοκιμασα σε ενα juwel 120 (150 λιτρα μικτα, 110 καθαρα) και το 302 ισα ισα που φτανει, ενω το 2217 το παει φουλ.
Για 200 λιτρα, το 2217 ισα ισα φτανει.

Φυσικα μιλαμε θεωρητικα, αφου τα λιτρα του ενυδρειου δεν ειναι ο μονος βασικος παραγοντας για την επιλογη του φιλτρου.
Παιζει βασικο ρολο η παραγωγη ρυπων στο ενυδρειο.
Η πραγματικη ροη (και οχι η ονομαστικη που αναγραφεται στα specs του manual) του φιλτρου, φτανει να ειναι 1-3 φορες τα λιτρα του πραγματικου νερου του ενυδρειου.
Δλδ ενα φιλτρο 1000 λιτρα ονομαστικη ροη, με 600 λιτρα πραγματικη ροη, μπορει να καλυψει ενα ενυδρειο 200-600 λιτρα νερο, αρκει ο ογκος και η ποιοτητα των υλικων που χωραει, να φτανει να αποικησει πανω τους η βιολογια που χρειαζεται για να καλυπτει τους ρυπους του ενυδρειου.
Και επειδη συνηθως, ολοι βαζουν την Αρτα και τα Γιαννενα στο ενυδρειο τους, αλλα κι επειδη oi δυνατοτητες της φιλτρανσης μειωνονται με τον καιρο (βουλωμα των υλικων, πτωση της ροης κλπ), πιανουμε παντα τις μινιμουμ δυνατοτητες του φιλτρου κι επιλεγουμε αναλογως.
Δλδ δεν το βαζουμε σε 600 λιτρα αλλα σε 200.


Δεν υπαρχει ιδανικη επιλογη φιλτρου και για τα δυο μεγεθη (60 και 200).
Θα πρεπει να επιλεξεις δλδ, ενα φιλτρο για 200 λιτρα και αναλογης ιχθυοφορτωσης, και μετα να στραγγαλισεις παρα πολυ την ροη του (πχ απο το βανακι εξοδου ή το μοχλο της ροης, αναλογα τι εχει) για να μη κανει πλυντηριο το 60αρι.
Γινεται, αλλα θα καταπονηθει ελαφρως η αντλια του με το στραγγαλισμα.
-------------------------
Επισης, ενα αλλο θεμα.
Οι περισσοτεροι μπερδευουμε τη δουλεια που κανει το φιλτρο, με τις αναγκες για κυκλοφορια του νερου σε ολους του χωρους του ενυδρειου και την οξυγονωση (αναταραξη της επιφανειας).
Αυτο ειναι δουλεια αλλων μηχανηματων (πχ κυκλοφορητων, wave makers, αεραντλιες κλπ).
Οπως ειπα, αν το φιλτρο γυριζει 1 φορα τα λιτρα, θεωρητικα φτανει.
Δλδ θεωρητικα με το 302 θα μπορουσες να καλυψεις την φιλτρανση (και οχι την κυκλοφορια και την οξυγονωση) μεχρι σε διμετρο ενυδρειο.
Το θεμα της Αρτας και των Ιωαννινων που βαζουμε συνηθως στο διμετρο, ειναι το προβλημα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 07-10-14 στις 11:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-10-14, 12:26
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Το φίλτρο ξέχασα να πω πως θα είναι δίπλα στο ενυδρείο και όχι από κάτω του άρα δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με το μανομετρικό.Το Eheim 2213 κάνει για 60 λίτρα η και με αυτό θα έχω πρόβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-10-14, 13:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα κανει το 2213.
Ακομα και το 2211.
Απλα δεν κανουν για μεγαλυτερο ενυδρειο. (το 2213 μεχρι 120 λιτρα, το 2211 μεχρι 80, ισως και με βοηθεια για την κυκλοφορια απο κανενα μικρο wave maker -οπως ειπα- στα μεγαλυτερα ενυδρεια)
Και φυσικα, παντα εξαρταται απο την ιχθυοφορτωση.

Χρειαζονται και αξεσουαρ ομως για να εισαι ανετος στην εγκατασταση και συντηρηση του, οπως διπλα βανακια και υλικα φιλτρανσης, ακομα και σωληνωσεις, μπαστουνια κλπ (που μερικες φορες δεν συμπεριλαμβανονται στην τιμη - για αυτο να ρωτας πρωτα το καταστημα τι συμπεριλαμβανεται ακριβως στην τιμη πριν αγορασεις, αφου τα φιλτρα αυτα προοριζονται και για αλλες δουλειες και καποιοι πελατες δεν ηθελαν να δωσουν τα επιπλεον χρηματα για αυτα τα αξεσουαρ που θα τους ηταν αχρηστα).
Οχι πως δεν γινεται και χωρις αυτα, αλλα λεμε τωρα.
Ενας εμπειρος μπορει να στησει φιλτρο απο το τιποτα.
Οι αρχαριοι τα θελουν συνηθως ετοιμα κομπλε.
Σιγουρα δεν θα χρειαστεις απαραιτητα τα μαμισια υλικα, παρα μονο τα 1-2 σφουγγαρια του. (αν και σφουγγαρια ακομα, μπορεις να κοψεις και μονος σου)
Για υλικο βαζεις ελαφροπετρα.

Μη ξεχνας οτι η κεφαλη του φιλτρου πρεπει να ειναι τουλαχοστον 10 εκ κατω απο τη σταθμη του νερου (ακομα κι οταν πεφτει η σταθμη κατα την αλλαγη νερου) γιατι συνηθως εχουν προβληματικη λειτουργία, μπαζοντας αερας μεσα κλπ.
Κι αυτο γιατι η εισαγωγη του νερου στο φιλτρο, γινεται μεσω της βαρυτητας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-10-14, 13:34
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Το 2213 γράφει ότι είναι για 250 λίτρα :P καλά τότε το ξεχνάω το εξωτερικό φίλτρο θα κοιτάξω να βολευτώ με αυτό που έχω τώρα Ευχαριστώ πάντως για όλα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-10-14, 13:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προφανως δεν καταλαβες τιποτα απο οτι εγραψα στο 7.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-10-14, 13:55
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Όχι κατάλαβα απλός κατάλαβα ότι δεν υπάρχει φίλτρο που να κάνει για 60 λίτρα και αργότερα για 200
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-10-14, 15:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

υπαρχει βρε πως δεν υπαρχει?
αυτο σου λεει και ο delta και πιο λεπτομερως.

απλα θα πρεπει να παρεις μεγαλυτερο φιλτρο αποτι θα επαιρνες μονο για το 60αρι και να του κοψεις τη ροη.

το μεγαλυτερο φιλτρο το βαζεις σε μικροτερο ενυδρειο.
το μικροτερο φιλτρο δεν μπαινει σε μεγαλυτερο ενυδρειο.

και μην το φορτωσεις με ψαρια επειδη εβαλες μεγαλυτερο φιλτρο!

τωρα ποιο θα παρεις,ειναι αλλη ιστορια.
σιγουρα θες να ειναι ρυθμιζομενη η ροη του.
οποτε αν κοιτας καποιο που δεν ρυθμιζεται,το ξεχνας και πας σε αλλο.

κιεγω ειχα βαλει το fluval 305 σε 60αρι και μετα το εβαλα σε 160,180, και 240 λιτρα.
στα 160 ητανε σχετικα καλα,στα 180 ισα που καλυπτε και στα 240 εβαλα αλλο τελικα.
δεν θα στο προτεινα το Fluval ομως,(θα προτιμουσα καποιο eheim).
ειχα προβληματα με το fluval.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-10-14, 16:30
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Και εγώ για eheim πήγαινα αλλά απο ότι κατάλαβα δεν μπορώ ενα φίλτρο να το έχω και σε 60 λιτρα και σε 200.Κατάλαβα τι είπε ο Delta απλός όπως λέει θα ταλαιπωρηθεί η αντλία άμα κόψω τη ροή.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-10-14, 16:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορεις ομως να βαλεις δυο φιλτρα στο 200αρι και το ενα να ηταν αυτο που θα εβαζες στο 60αρι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
60 λίτρα με ισχυρό φίλτρο? Oblisgr Αρχάριοι γλυκού νερού 9 27-09-12 19:01
Εξωτερικό φίλτρο για 240 λίτρα IoannisV Αρχάριοι γλυκού νερού 26 14-09-11 20:23
Εξωτερικό φίλτρο για 125 λίτρα GIAN_NIKOLA Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 14-08-10 02:00
Τι φίλτρο και τι θερμοστάτης για 300 λίτρα? omegka Malawi 34 13-11-09 23:41
τί φίλτρο για 20 λίτρα? mparmpounas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 01-05-07 09:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05475 seconds with 15 queries