Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-05, 10:47
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή ΔΙΣΚΟΙ ΤΕΛΟΣ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

Πριν 20 περίπου μέρες έφυγα από το σπίτι για μερικές μέρες και...
Τετάρτη βράδυ φευγω όλα καλά
Πέμπτη βράδυ πάει κάποιος να ταίσει όπως του είχα πει και μου λέει στο τηλέφωνο ότι του φάνηκαν φοβισμένοι-δεν έδωσα και πολύ σημασια
Παρσκευή δεν πήγε κανείς σπίτι
Σάββατο βράδυ πήγε να ταίσει πάλι, το ενυδρείο μύριζε πολύ άσχημα και βλεπει όλους τους δισκους νεκρούς.Μετά το σοκ που έπαθα κατάλαβα ότι είχε γίνει διαροή CO2 γιατί η φιάλη ήταν άδεια-κάπου εδώ έχω διαβάσει ότι όταν η φιάλη πάει να αδιάσει έχει ασταθεί ροή.
7 δισκοι πάνε όλοι, από 9 κάρνιναλ είχε μείνει 1, 2 τζορντανελα πάνε και αυτά και 4 κορυντόρας δεν είχαν πάθει τίποτα.
Τέλος πάντον του λέω και βγάζει όσα μπορούσε.
Κυριακή ξαναπάει και βγάζει ακόμα μερικά-το ενυδρείο μύριζε αλλά λιγότερο.
Δευτέρα γυρνάω αυτά που ζούσαν φαινόντουσαν μια χαρά αλλά ένα μικρό δισκάκι ήταν σχεδόν λιωμένο και το άφησα.
Μετράω νιτρικά και από 0 που ειχα πριν τώρα ήταν 5 οπότε προφανώς τα φίλτρα ήταν εντάξει.
Για να μην πολυλογώ τώρα μετα από 15-20 μέρες θα ξαναπάρω δίσκους αλλά με προβληματίζει το Co2 . Είναι λύση το phcontroler ή όταν φεύγω θα πρέπει να κλείνω τη φιάλη; Το νερό βρύσης είναι στο 7,5 και εγώ το ρίχνω στο 7. Ακόμη ποιο phcontroler να προτιμήσω της TUNZE Ή EHEIM;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-05, 11:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Πολυ λυπαμαι για οτι εγινε..
Εισαι σιγουρος οτι εφταιγε το διοξειδιο?
Με Ph 7,5 που το κατεβαζεις στο 7 υποθετω οτι το ΚΗ ειναι αρκετα ψηλα, κατι που αποκλειει την περιπτωση ενος Ph crash.
Οντως η φιαλη οταν ειναι στο τελος ειναι ασταθης, καθοτι εχει μονο αεριο μεσα, αλλα τελειωνει και αρκετα γρηγορα, μεσα σε 48 ωρες συνηθως αμα δεν εχει και ηλεκτροβαλβιδα.
Την βρηκες αδεια τελειως?
Αν ηταν πολυ το διοξειδιο δεν θα επρεπε να ειναι τα ψαρια ψηλα και οχι απλα φοβισμενα?

Παντως το να κλεινεις το διοξειδιο φευγωντας δεν ειναι λυση..
Θα ανεβει το Ph, θα ανατραπει η ισσοροπια με τα φυτα και μετα αντε να το ξαναφερεις.
Λες πως ειχες νιτρικα 0 και τωρα 5.. Ειναι πυκνοφυτεμενο? Κανεις καθημερινες αλλαγες?

Απο Ph controler εγω θα προτεινα αυτό
http://www.aquaristic.net/app/detail...,0,0,id2577,,0,
καθοτι ψηφιακός.
Για το eheim δεν ξερω, το tunze παντως ειναι αναλογικο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-05, 11:39
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Σίγουρα ήταν από co2 γιατί η φιάλη άδειασε μέσα σε 2 μέρες και τι άλλο θα μπορούσε να κάνει αυτό που έγινε τόσο σύντομα.
ΚΗ έχω 4
Από φυτά έχω αρκετά και ειδικά πολύ riccia.Ψάχνω για νιτρικό κάλιο αφου εχω νιτρικα 0 και φωσφωρικά 0,1
Αλαγές εκανα καθε εβδομάδα 1/3 για μερικές μέρες μετά από αυτό που έγινε έκανα ποιο συχνα, τώρα πάλι κάθε εβδομαδα το 1/3 δεν βλέπω λόγω για ποιο πόλύ.
Απο χθες εχω συνδέσει και λαμπα UV.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-05, 12:56
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Φιλε μου λυπαμαι πολυ για οτι επαθες. Ψαξτο ομως να δεις ακριβως τι εγινε και μετα αγορασε εξοπλισμο.
Τωρα οσον αφορα το διοξειδιο υπάρχουν δυο σεναρια. Το πρωτο εινα να ειχες μικρο νουμερο KH (περιπου στο 1) και να διοχετευσες λιγο περισσοτερο διοξειδιο. Το αποτελεσμα θα ηταν η καταρευση του PH και πιθανοτατα ο θανατος των ψαριων σου.
Το δευτερο σεναριο ηταν να διχετευσες πολυ μεγαλη ποσοτητα co2 και σε συνδυασμο με την ενδεχομενη ακινησια της επιφανειας του νερου σου να δηλητηριασες τα ψαρια σου. Το φαινομενο αυτο ειναι πολυ πιθανοτερο να συμβει το βραδυ οπου στην ποσοτητα c02 που διοχετευεις προστιθενται και το διοξειδιο απο τα φυτα σου.
Υπαρχει ομως και σημαντικη περιπτωση το διοξειδιο να μην ειναι ο καθοριστικος παραγοντας. Ελεγξε για παραδειγμα την βιολογια σου αν ειναι επαρκης. Ελεγξε μην τυχον και σου κολησε κανενα φιλτρο πανω απο 2 μερες και οταν το ξαναβαλες μπρος απελευθερώθηκαν ολες οι τοξινες που ειχε μεσα και δηλητηριασες τα ψαρια. Ελεγξε και την περιπτωση παρουσιας καποιας αρρωστιας απο νεοεισερχομενο δισκο.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03677 seconds with 12 queries